pomieszczenie w trakcie malowania ścian na żółty kolor

Remont pokoju – jak wyremontować pokój i ile to kosztuje?

Remont pokoju – jak wyremontować pokój i ile to kosztuje?

Cena i kosztorys remontu pokoju lub salonu zależą od zakresu prac, stanu wyjściowego i metrażu pomieszczenia. Stosunkowo mało będą kosztować podstawowe prace – pomalowanie ścian, lakierowanie podłogi i przegląd instalacji elektrycznej. Kompleksowe zmiany będą znacznie droższe. Jak zrobić remont pokoju i ile kosztują prace? Jak przygotować się do tego?

author box img

Szymon Machniewski

Zaktualizowano: 15 czerwca 2022 15.06.2022 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 142788 Specjalistów od Remontów Mieszkań blisko Ciebie

Remont mieszkania może obejmować zmianę pokrycia podłogi, odmalowanie ścian, a także całkowity demontaż wszystkiego, co znajduje się na ścianach, suficie i podłodze, wymianę instalacji elektrycznej i zmianę źródła ogrzewania. W zależności od jego zakresu inaczej trzeba podejść do jego wykonania. Zobacz razem z nami, jak przeprowadzane są remonty, zwłaszcza remonty mieszkań, i ile to kosztuje?

Jak przygotować się do remontu pokoju?

Zanim rozpoczniesz remont pokoju, musisz się dobrze do niego przygotować. Przemyśl, co chcesz zmienić i w jaki sposób. Oblicz, ile to może kosztować i czy dysponujesz odpowiednią kwotą pieniędzy. Jeśli nie, możesz pożyczyć pieniądze, np. z banku w ramach kredytu.

Przed remontem mieszkania czy choćby jednego pokoju w nim przyda się na pewno projekt uwzględniający funkcjonalność pomieszczenia, jego przeznaczenie i ergonomię. Pod uwagę weź również to, jak ma wyglądać to pomieszczenie. Jaką aranżację chcesz zastosować? Dobrze by było, gdybyś już na wstępie określił koncepcję aranżacyjną i nie zmieniał jej w trakcie remontu, ponieważ w ten sposób jedynie go wydłużysz. Pod uwagę przy planowaniu działań weź potrzeby osób, które są jego podstawowymi użytkownikami. Inaczej projektuje się pokój dla nastolatka, inaczej dla osoby dorosłej, a jeszcze inaczej dla przedszkolaka.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 142 788 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Remont pokoju – od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem remontu salonu lub sypialni warto stworzyć szczegółowy plan i harmonogram prac remontowych. Zadanie można wykonać samodzielnie, ale zdecydowanie bardziej opłaca się zlecić tę czynność fachowcom. Większość firm remontowych w czasie pierwszej konsultacji może wstępnie wycenić zakres prac i zasugerować priorytety w zależności od budżetu na remont.

Remont pokoju warto opierać na trzech filarach:

 1. Odświeżenie i niezbędne naprawy – usunięcie wszelkich usterek, wygładzenie ścian, naprawa ubytków, sprawdzenie instalacji elektrycznej.
 2. Ergonomia i funkcjonalność – pokój lub salon po remoncie powinien być bardziej funkcjonalny, należy więc jak najlepiej wykorzystać układ pomieszczenia, rozkład mebli i oświetlenia; w planie prac można też uwzględnić stworzenie stref: relaksu i użytkowej.
 3. Atrakcyjny wygląd – kolor ścian, tapetowanie, modne dodatki i dekoracje – to kwestia gustu i zarazem najłatwiejsza część remontu.

Remont pokoju krok po kroku – sprawdź kolejność prac!

Nie jest tak, że możesz dowolnie wykonywać prace przy remoncie pokoju. Od podstaw trzeba najpierw wiedzieć, co chcesz wykonać. Nie możesz przecież najpierw pomalować ścian, a następnie zacząć wyburzać ścianki działowej. Zobacz zatem, jak powinien być wykonywany remont pokoju krok po kroku, nim zlecisz prace specjalistom od remontów mieszkań z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.

Krok 1: Od czego zacząć remont pokoju? Ściany, sufit i podłogi

Podstawą każdego remontu już na wstępnym etapie jego realizacji są oględziny ścian i podłóg (przeczytaj wcześniej poradniki: wyciszenie ścian, wyciszenie sufitów). Tynkowanie, wymiana okien i wypoziomowanie podłogi za pomocą wylewki samopoziomującej to podstawowe prace budowlane, od których należy zacząć kompleksowy remont. W niektórych przypadkach dodatkowo należy przed pracami usunąć starą powłokę tj. najczęściej tapetę lub farbę.

Opcjonalnie na tym etapie można stworzyć konstrukcję sufitu podwieszanego. Przy okazji tych prac należy wykonać przegląd instalacji elektrycznej – zaplanować nowe punkty oświetleniowe lub włączniki światła.

Remont pokoju w wersji podstawowej to zazwyczaj tylko odmalowanie ścian i sufitów oraz naprawa wszelkich ubytków na ścianach za pomocą masy szpachlowej.

Krok 2: Wyburzenie lub dodatkowa zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych

Budowa ścianki działowej lub regału z płyt gipsowo-kartonowych może nie tylko nadać nowy wygląd pomieszczeniu, ale też w łatwy sposób wydzielić strefę relaksu i strefę użytkową. Remont może też obejmować wyburzenie ścianki działowej, powiększenie otworów w ścianie lub wymianę drzwi.

Warto pamiętać, że o ile wyburzenie ściany działowej (a właściwie jej demontaż – zazwyczaj są to ścianki stworzone z płyt GK na stelażu z wypełnieniem) nie jest problematyczne, o tyle usunięcie ściany nośnej wymaga niezbędnego pozwolenia i konsultacji z konstruktorem. Zobacz ranking 10 najlepszych specjalistów od zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych.

Krok 3: Remont lub wymiana podłogi w pokoju

Odświeżenie podłogi w pokoju z parkietem polega zazwyczaj na wykonaniu zabiegu cyklinowania, odpylania powierzchni i lakierowania. Kompleksowy remont z kolei obejmuje zwykle na zerwanie starej podłogi i położenie paneli, płytek, gresu lub parkietu.

Warto pamiętać o zakupie materiałów na zapas (ok. 15% więcej), dzięki czemu naprawa uszkodzonej płytki lub panelu nie będzie w przyszłości stanowiła problemu.

Krok 4. Malowanie i/lub tapetowanie ścian w pokoju

Przed odmalowaniem ścian konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, czyli odkurzenie i umycie ścian, usunięcie zabrudzeń i tłustych plam za pomocą mydła malarskiego.

Wszelkie ubytki należy zaszpachlować – uprzednio ściągając wokół nich warstwę farby za pomocą szpachelki. Po wykonaniu niezbędnych napraw i przygotowaniu ścian przed malowaniem konieczne jest zagruntowanie podłoża. Najpierw należy zaplanować malowanie sufitu, a dopiero później malowanie ścian.

Krok 5. Remont pokoju a oświetlenie

Jednym z ostatnich kroków przy remoncie pokoju jest wybór odpowiedniego oświetlenia – górnego, bocznego, lamp stojących i biurkowych, kinkietów lub nastrojowych listew LED i punktowych „oczek”. Najlepiej, by w pokoju znalazło się kilka źródeł światła, by stworzyć odpowiedni klimat w każdej sytuacji.

Krok 6. Remont pokoju kończy umeblowanie i dobór dodatków!

Finałem remontu pokoju jest wprowadzenie do niego mebli i dodatków. Dopasuj je do wybranego stylu aranżacyjnego. Jeśli pokój jest niewielki, być może dobrym pomysłem będzie wykorzystanie mebli na zamówienie, które będą dopasowane do każdego załomu muru czy wnęk znajdujących się w pomieszczeniu. Najczęściej jednak będą one kosztować więcej niż rozwiązania już gotowe.

Ile kosztuje remont pokoju?

fachowiec wykańcza sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych

W symulacji kosztów przyjmujemy, że remontowany jest salon o powierzchni 20 mkw. Sprawdź, ile kosztuje remont pokoju 20 m2:

 • położenie zaprawy / wylewki samopoziomującej w pokoju, grubość 2–5 mm, bez skomplikowanych prac – ok. 30–60 zł za mkw.;
 • położenie w pokoju 20 mkw. paneli podłogowych z podkładem, listwami progowymi + listwami PCV do paneli – ok. 20–45 zł za mkw.;
 • naprawa ubytków w ścianach – ok. 10–20 zł za mkw.;
 • malowanie ścian pokoju 20 mkw. (farba gruntująca + 2 x farba nawierzchniowa zmywalna ceramiczna – kolor – ze średniej półki) – ok. 20 zł za mkw.;
 • podłączenie oświetlenia w salonie – dwóch kinkietów i lampy sufitowej – ok. około 50–70 zł/szt.;
 • wyciszenie ściany w pokoju – 60–100 zł za mkw. (cena w przypadku wyciszenia ściany ze stelażem, regipsem, wełną i folią);
 • zerwanie starych tapet lub innej powłoki, np. farby akrylowej, którą trzeba namoczyć i zeskrobać – ok. 10 zł za mkw.;
 • wykonanie dodatkowej ścianki działowej w pokoju (z płyt GK) – ok. 80 zł za mkw.;
 • położenie tapety ze wzorem, z włókna szklanego (tapetowanie przygotowanej wcześniej ściany) – ok. 35–60 zł za mkw.;
 • cyklinowanie podłogi – ok. 20–30 zł za mkw.;
 • wynajęcie kontenera budowlanego – ok. 200–500 zł.

Czy mniej będzie kosztować remont pokoju 16 m2 niż 20 m2? Taka różnica nie ma większego znaczenia przy szacowaniu budżetu. Cena zmieni się, jeśli będą potrzebne specjalne produkty. Ile kosztuje remont pokoju dziecięcego? Warto w nim wykorzystać przyjazne, ekologiczne materiały i meble posiadajace odpowiednie certyfikaty, a to zwiększa koszty.

Jak zrobić remont pokoju tanim kosztem?

Przede wszystkim remont pokoju tanim kosztem powinien zakładać wykonanie tylko najbardziej potrzebnych, istotnych prac. Czasem wystarczy po prostu odmalować pomieszczenie, zmienić kilka dodatków – poduszki, firanki, zasłony i narzutę na łóżko, by poprawić jego wygląd. Wykorzystaj atuty architektoniczne pomieszczenia i dopasuj je do własnych potrzeb, a remont z pewnością będzie udany. Dla obniżenia jego kosztów możesz odnowić stare meble, np. malując je, zamiast kupować nowe.

Remont pokoju – 5 pomysłów i inspiracji!

Istnieje wiele pomysłów na remont czy wykończenie wnętrz (np. pokoju dziecka lub pokoju młodzieżowego):

 1. Sypialnię możesz zaaranżować na przykład w stylu boho, pełnym romantyzmu i wykorzystania naturalnych materiałów w formie dodatków – np. makramy z białego sznurka.
 2. Dla dziecka możesz urządzić pokój bajkowy, z ulubionymi postaciami z kreskówek…
 3. ...albo przeprowadzić remont małego pomieszczenia, dążąc do stworzenia przestrzeni w stylu marynistycznym, razem z wszechobecnymi kotwicami, statkami czy kołami ratunkowymi.
 4. Remont starego pokoju może doprowadzić do tego, że nabierze on ultranowoczesnego stylu po przeprowadzonych pracach. Wystarczy zastosować minimalistyczne meble i dekoracje, a także zaplanować sufit napinany z lustrzaną powłoką.
 5. Sufit napinany z lustrzaną powłoką pasuje także do stylu glamour, w którym prym wiedzie biel i czerń oraz srebro w każdej postaci.

Ile trwa remont pokoju?

Nie da się jednoznacznie oszacować czasu trwania remontu pokoju. Wszystko zależy od zakresu zaplanowanych prac wykończeniowych oraz od tego, czy będziesz je wykonywał sam, czy zlecisz je fachowcom od remontów mieszkań z Krakowa lub innego miasta. Jeśli ma to być tylko odświeżenie pomieszczenia, bez wyburzania ścian, to wystarczą na to 3-4 dni. Dłużej potrwa kapitalny remont pokoju – najczęściej nawet 2-3 tygodnie.

Dodano: 11 czerwca 2021 Zaktualizowano: 15 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco