zbliżenie na wałek malarski i akcesoria malarskie trzymane w rękach malarzy

Trudności ze znalezieniem ekipy budowlanej – raport o budowie domów

Trudności ze znalezieniem ekipy budowlanej – raport o budowie domów

Mimo rosnących kosztów budowy domu, w 2021 roku oddano do użytku o 18% więcej budynków mieszkalnych niż w roku poprzednim. 97% z nich stanowiły budynki jednorodzinne – wynika z danych GUS. Ważnym elementem każdej takiej inwestycji jest dobór ekipy budowlanej. Przygotowany przez zespół Oferteo.pl Raport o budowie domów zawiera m.in. dane na temat: trudności w znalezieniu wykonawców, czasu oczekiwania na rozpoczęcie prac, czynników decydujących o wyborze ekipy, okoliczności rezygnacji z pomocy fachowców w celu wykonania części prac samodzielnie.

author box img

Marta Białek

Opublikowano: 16 stycznia 2023 16.01.2023 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 142765 Specjalistów od Remontów Mieszkań blisko Ciebie

Nawet do pół roku oczekiwania na podjęcie prac

Blisko co trzeci inwestor uznał znalezienie wykonawców za jeden z najtrudniejszych elementów w procesie stawiania domu – wynika z Raportu o budowie domów z 2021 roku, przygotowanego przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług budowlanych z ich wykonawcami. Dla 23% ankietowanych problemem było również sprawowanie nadzoru nad pracą ekipy budowlanej.

Jedną z przeszkód, na które inwestorzy natrafiali w 2021 roku, był przedłużony czas oczekiwania na podjęcie prac przez fachowców. W 27% przypadków na rozpoczęcie realizacji trzeba było czekać od 2 miesięcy do nawet pół roku. Często okres ten wynosił od 2 do 4 tygodni (21%) oraz od 1 do 2 miesięcy (20%). Zaledwie 13% osób budujących dom mogło liczyć na podjęcie prac w przeciągu tygodnia.

Wykres przedstawiający czas oczekiwania na ekipę budowlaną

Najważniejsze referencje i cena

Znalezienie odpowiedniej i sprawdzonej ekipy może stanowić wyzwanie. Wśród czynników wpływających na decyzje inwestorów najczęściej wskazywano na referencje poprzednich klientów. Takiej odpowiedzi udzieliła blisko połowa ankietowanych. Kolejnymi ważnymi kwestiami były również: cena usług (43%) oraz wrażenie, jakie wywarła ekipa w bezpośrednim kontakcie (41%). Rzadziej kierowano się poleceniem znajomych (39%), dostępnością (37%) czy opiniami w internecie (25%). Zaledwie 14% ankietowanych wskazało, że przy wyborze zdecydowała wcześniejsza współpraca z danymi wykonawcami.

Wykres przedstawiający czynniki mające największy wpływ na wybór ekipy
Specjalista Oferteo.pl

Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Specjalista Oferteo.pl

Szukając wykonawców do budowy domu, warto wziąć pod uwagę opinie poprzednich klientów. Radziłbym również dokładne porównanie cen takich usług u różnych firm. Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze stron internetowych, które oferują możliwość wystawiania ocen wykonawcom i kontaktu z nimi. Można wtedy z wyprzedzeniem ustalić np. przewidywane koszty inwestycji.

Niektórzy biorą sprawy we własne ręce

Zaledwie 30% inwestorów korzystało z usług jednego generalnego wykonawcy przy budowie domu. Zdecydowana większość zlecała prace kilku firmom. Taka decyzja może wiązać się z potrzebą wygospodarowania większej ilości czasu na poszukiwania ekip budowlanych. Plusem jest jednak możliwość indywidualnego dopasowania zakresu prac do potrzeb i budżetu w trakcie realizowania inwestycji.

Przeszło 80% respondentów zdecydowało się na wykonanie części prac własnoręcznie. Najczęściej były to proste czynności wykończeniowe, między innymi: wniesienie mebli (78%), malowanie (72%) czy położenie parkietu (58%). Prace wymagające specjalistycznej wiedzy czy sprzętu zdecydowanie rzadziej były wykonywane samodzielnie. Mowa tutaj na przykład o montażu instalacji centralnego ogrzewania (19%), okien lub drzwi (16%) oraz tynkowaniu (13%).

Wykres przedstawiający rodzaje prac wykonywanych własnoręcznie

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2022 roku metodą CAWI na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco