Trudności ze znalezieniem ekipy budowlanej – raport o budowie domów
Mimo rosnących kosztów budowy domu, w 2021 roku oddano do użytku o 18% więcej budynków mieszkalnych niż w roku poprzednim. 97% z nich stanowiły budynki jednorodzinne – wynika z danych GUS. Ważnym elementem każdej takiej inwestycji jest dobór ekipy budowlanej. Przygotowany przez zespół Oferteo.pl Raport o budowie domów zawiera m.in. dane na temat: trudności w znalezieniu wykonawców, czasu oczekiwania na rozpoczęcie prac, czynników decydujących o wyborze ekipy, okoliczności rezygnacji z pomocy fachowców w celu wykonania części prac samodzielnie.
Z poradnika dowiesz się
Nawet do pół roku oczekiwania na podjęcie prac
Blisko co trzeci inwestor uznał znalezienie wykonawców za jeden z najtrudniejszych elementów w procesie stawiania domu – wynika z Raportu o budowie domów z 2021 roku, przygotowanego przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług budowlanych z ich wykonawcami. Dla 23% ankietowanych problemem było również sprawowanie nadzoru nad pracą ekipy budowlanej.
Jedną z przeszkód, na które inwestorzy natrafiali w 2021 roku, był przedłużony czas oczekiwania na podjęcie prac przez fachowców. W 27% przypadków na rozpoczęcie realizacji trzeba było czekać od 2 miesięcy do nawet pół roku. Często okres ten wynosił od 2 do 4 tygodni (21%) oraz od 1 do 2 miesięcy (20%). Zaledwie 13% osób budujących dom mogło liczyć na podjęcie prac w przeciągu tygodnia.

Najważniejsze referencje i cena
Znalezienie odpowiedniej i sprawdzonej ekipy może stanowić wyzwanie. Wśród czynników wpływających na decyzje inwestorów najczęściej wskazywano na referencje poprzednich klientów. Takiej odpowiedzi udzieliła blisko połowa ankietowanych. Kolejnymi ważnymi kwestiami były również: cena usług (43%) oraz wrażenie, jakie wywarła ekipa w bezpośrednim kontakcie (41%). Rzadziej kierowano się poleceniem znajomych (39%), dostępnością (37%) czy opiniami w internecie (25%). Zaledwie 14% ankietowanych wskazało, że przy wyborze zdecydowała wcześniejsza współpraca z danymi wykonawcami.


Szukając wykonawców do budowy domu, warto wziąć pod uwagę opinie poprzednich klientów. Radziłbym również dokładne porównanie cen takich usług u różnych firm. Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze stron internetowych, które oferują możliwość wystawiania ocen wykonawcom i kontaktu z nimi. Można wtedy z wyprzedzeniem ustalić np. przewidywane koszty inwestycji.
Niektórzy biorą sprawy we własne ręce
Zaledwie 30% inwestorów korzystało z usług jednego generalnego wykonawcy przy budowie domu. Zdecydowana większość zlecała prace kilku firmom. Taka decyzja może wiązać się z potrzebą wygospodarowania większej ilości czasu na poszukiwania ekip budowlanych. Plusem jest jednak możliwość indywidualnego dopasowania zakresu prac do potrzeb i budżetu w trakcie realizowania inwestycji.
Przeszło 80% respondentów zdecydowało się na wykonanie części prac własnoręcznie. Najczęściej były to proste czynności wykończeniowe, między innymi: wniesienie mebli (78%), malowanie (72%) czy położenie parkietu (58%). Prace wymagające specjalistycznej wiedzy czy sprzętu zdecydowanie rzadziej były wykonywane samodzielnie. Mowa tutaj na przykład o montażu instalacji centralnego ogrzewania (19%), okien lub drzwi (16%) oraz tynkowaniu (13%).

Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2022 roku metodą CAWI na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o remontach mieszkań
Wszystkie "mokre prace" w domu zakończone? W takim razie można zaczynać wykończenie wnętrza domu, czyli montaż lekkiej zabudowy, sufitów podwieszanych, układanie płytek, wykończenie podłóg i malowanie. Na tym etapie również liczy się precyzja – część prac można wykonać samodzielnie, ale przy niektórych zadaniach warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia fachowców. Jaka jest definicja stanu deweloperskiego? Jak wykończyć dom ze stanu deweloperskiego?
30.11.2021Brak wolnej przestrzeni mieszkalnej powoduje, że możesz zastanawiać się nad adaptacją poddasza. Przestrzeń umieszczoną na górnej kondygnacji budynku, która ma odpowiednią wysokość, można zamienić z nieużytku w pełnoprawną powierzchnię przeznaczoną dla domowników. Zobacz, jak przeprowadzić w kompleksowy sposób adaptację poddasza.
29.06.2022Na generalny remont mieszkania składają się koszty ekipy remontowej i materiałów, wydatki związane z demontażem, wywozem gruzu oraz zakupem nowych sprzętów do kuchni, łazienki i pokoju. Jaka może być cena remontu mieszkania w zależności od wybranych opcji i rodzaju wykończenia? Sprawdźmy!
12.01.2021Czy wygłuszenie sufitu w mieszkaniu ma sens? Tak, ale pod warunkiem, że zostanie wykonane prawidłowo i z wykorzystaniem odpowiednio dobranych materiałów. Skuteczną metodą jest budowa sufitu podwieszanego z dodatkową izolacją akustyczną. Dzięki takiej instalacji – poza wygłuszeniem hałasu sąsiadów mieszkających piętro wyżej – można dodatkowo stworzyć ciekawą i stylową dekorację. Jak wygłuszyć sufit? Ile to kosztuje? Sprawdź to z nami!
03.06.2022Do ocieplania budynków mieszkalnych wykorzystywane są różne materiały, a w tym wełna mineralna. Ocieplanie wełną skutecznie likwiduje mostki termiczne, nawet w przypadku skomplikowanej budowy dachu. Zobacz, jak wykonuje się ocieplanie wełną oraz jakie parametry fizyczne ma taki materiał izolacyjny.
30.11.2022Remont poddasza lub strychu w starym domu to nie lada wyzwanie. Wcześniej warto przemyśleć czynności do wykonania – od oględzin, przez pomiary, aż po doprowadzenie instalacji, ocieplenie i zabudowę ścian. Nie można też zapomnieć o kwestiach prawnych. Jak przebiega remont poddasza od podstaw? Czego nie możesz pominąć?
24.06.2022