Trudności ze znalezieniem ekipy budowlanej – raport o budowie domów
Mimo rosnących kosztów budowy domu, w 2021 roku oddano do użytku o 18% więcej budynków mieszkalnych niż w roku poprzednim. 97% z nich stanowiły budynki jednorodzinne – wynika z danych GUS. Ważnym elementem każdej takiej inwestycji jest dobór ekipy budowlanej. Przygotowany przez zespół Oferteo.pl Raport o budowie domów zawiera m.in. dane na temat: trudności w znalezieniu wykonawców, czasu oczekiwania na rozpoczęcie prac, czynników decydujących o wyborze ekipy, okoliczności rezygnacji z pomocy fachowców w celu wykonania części prac samodzielnie.
Z poradnika dowiesz się
Nawet do pół roku oczekiwania na podjęcie prac
Blisko co trzeci inwestor uznał znalezienie wykonawców za jeden z najtrudniejszych elementów w procesie stawiania domu – wynika z Raportu o budowie domów z 2021 roku, przygotowanego przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług budowlanych z ich wykonawcami. Dla 23% ankietowanych problemem było również sprawowanie nadzoru nad pracą ekipy budowlanej.
Jedną z przeszkód, na które inwestorzy natrafiali w 2021 roku, był przedłużony czas oczekiwania na podjęcie prac przez fachowców. W 27% przypadków na rozpoczęcie realizacji trzeba było czekać od 2 miesięcy do nawet pół roku. Często okres ten wynosił od 2 do 4 tygodni (21%) oraz od 1 do 2 miesięcy (20%). Zaledwie 13% osób budujących dom mogło liczyć na podjęcie prac w przeciągu tygodnia.
Najważniejsze referencje i cena
Znalezienie odpowiedniej i sprawdzonej ekipy może stanowić wyzwanie. Wśród czynników wpływających na decyzje inwestorów najczęściej wskazywano na referencje poprzednich klientów. Takiej odpowiedzi udzieliła blisko połowa ankietowanych. Kolejnymi ważnymi kwestiami były również: cena usług (43%) oraz wrażenie, jakie wywarła ekipa w bezpośrednim kontakcie (41%). Rzadziej kierowano się poleceniem znajomych (39%), dostępnością (37%) czy opiniami w internecie (25%). Zaledwie 14% ankietowanych wskazało, że przy wyborze zdecydowała wcześniejsza współpraca z danymi wykonawcami.
Szukając wykonawców do budowy domu, warto wziąć pod uwagę opinie poprzednich klientów. Radziłbym również dokładne porównanie cen takich usług u różnych firm. Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze stron internetowych, które oferują możliwość wystawiania ocen wykonawcom i kontaktu z nimi. Można wtedy z wyprzedzeniem ustalić np. przewidywane koszty inwestycji.
Niektórzy biorą sprawy we własne ręce
Zaledwie 30% inwestorów korzystało z usług jednego generalnego wykonawcy przy budowie domu. Zdecydowana większość zlecała prace kilku firmom. Taka decyzja może wiązać się z potrzebą wygospodarowania większej ilości czasu na poszukiwania ekip budowlanych. Plusem jest jednak możliwość indywidualnego dopasowania zakresu prac do potrzeb i budżetu w trakcie realizowania inwestycji.
Przeszło 80% respondentów zdecydowało się na wykonanie części prac własnoręcznie. Najczęściej były to proste czynności wykończeniowe, między innymi: wniesienie mebli (78%), malowanie (72%) czy położenie parkietu (58%). Prace wymagające specjalistycznej wiedzy czy sprzętu zdecydowanie rzadziej były wykonywane samodzielnie. Mowa tutaj na przykład o montażu instalacji centralnego ogrzewania (19%), okien lub drzwi (16%) oraz tynkowaniu (13%).
Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2022 roku metodą CAWI na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o remontach mieszkań
W kontekście remontu często zadawane jest pytanie o to, ile kosztuje wykończenie domu w 2023 roku. W ramach wykończenia trzeba będzie wykonać m.in. otynkowanie, malowanie ścian i sufitów, następnie położyć podłogi, wyposażyć pomieszczenia i zamontować oświetlenie oraz urządzenia grzewcze. Wykonywanie tych prac samodzielnie może mocno skomplikować sprawę (i wydłużyć czas remontu), dlatego wykończenie zdecydowanie warto powierzyć ekspertom. Sprawdź, ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim i znajdź polecanych specjalistów od wykończenia z twojej okolicy!
11.01.2023Remont poddasza lub strychu w starym domu to nie lada wyzwanie. Wcześniej warto przemyśleć czynności do wykonania – od oględzin, przez pomiary, aż po doprowadzenie instalacji, ocieplenie i zabudowę ścian. Nie można też zapomnieć o kwestiach prawnych. Jak przebiega remont poddasza od podstaw? Czego nie możesz pominąć?
24.06.2022Remont piwnicy nie może polegać na maskowaniu śladów wilgoci, plam i zacieków. Takie działanie sprawi, że problem wróci po kilku miesiącach, czyniąc dodatkowe szkody i narażając budżet na kolejne wydatki. Odnowienie starej piwnicy powinno polegać przede wszystkim na znalezieniu przyczyny zawilgocenia, osuszeniu jej i wykonaniu prawidłowej termoizolacji. Jak krok po kroku przeprowadzić generalny remont piwnicy i ile to kosztuje? Sprawdź!
15.06.2022W domach występują dwa rodzaje ścian: nośne i działowe. O ile wyburzenie ściany nośnej to zazwyczaj dość łatwe zadanie, o tyle wyburzanie ścian nośnych jest z reguły skomplikowaną operacją, wymagającą wiedzy i doświadczenia. Ponadto burzenie tej drugiej wymaga niezbędnego pozwolenia. Jak przeprowadzić wyburzenie ściany nośnej i działowej? Jakich formalności dopełnić?
07.06.2022Mieszkanie w stanie deweloperskim nie jest lokalem wykonanym w standardzie pod klucz. Oznacza to tyle, że nie możesz się do niego z miejsca wprowadzić. Potrzebne będzie przeprowadzenie pewnych prac remontowych. Ile trwa remont mieszkania w takiej sytuacji? To zależy od Twoich wymagań.
14.06.2022W trzecim kwartale 2021 r. największe zapotrzebowanie na rynku usług remontowych dotyczyło prac malarskich – wynika z analizy Oferteo.pl. Polacy przeprowadzali prace najczęściej bez gotowego projektu, ale ze świadomością swoich oczekiwań. Remontowali przeważnie od razu 5 pomieszczeń, w tym przede wszystkim pokoje, których dotyczyło aż 75% zleceń.
12.05.2023