Remont poddasza krok po kroku. Od czego zacząć?
Remont poddasza lub strychu w starym domu to nie lada wyzwanie. Wcześniej warto przemyśleć czynności do wykonania – od oględzin, przez pomiary, aż po doprowadzenie instalacji, ocieplenie i zabudowę ścian. Nie można też zapomnieć o kwestiach prawnych. Jak przebiega remont poddasza od podstaw? Czego nie możesz pominąć?
Z poradnika dowiesz się
Remont poddasza – czy potrzebne jest pozwolenie? Przepisy prawne
Przed wstępnymi oględzinami i wykonaniem niezbędnych do remontu poddasza pomiarów warto dopełnić wszelkich formalności związanych z takimi pracami. Realizacja bez wymaganego pozwolenia na budowę lub odpowiedniego zgłoszenia to ryzyko kary administracyjnej. Na skutek tzw. samowoli budowlanej grożą sankcje – kary grzywny, nakaz rozbiórki, a nawet ograniczenie wolności oraz pozbawienie wolności do lat dwóch.
Jak ocenić, czy remont poddasza wymaga pozwolenia na budowę?
Wniosek do starostwa lub urzędu miasta jest niezbędny w dwóch przypadkach:
- Remont poddasza z rozbudową budynku – prace remontowe obejmują zmianę kształtu dachu, kątów nachylenia dachu, wysokości, długości i szerokości pomieszczeń.
- Remont poddasza ze zmianą elementów konstrukcyjnych – do zmian w konstrukcji zaliczają się m.in. montaż okna dachowego, przebudowa przegród, poszerzenie otworów w stropie, budowa dodatkowych schodów lub przebudowa schodów.
Pozwolenia na budowę wymaga również szeroko zakrojony remont czy adaptacja poddasza w budynku widniejącym w rejestrze zabytków.
Jeśli w planach jest jedynie remont, czyli odtworzenie i bieżąca konserwacja poddasza (np. wymiana okien, kafelków, przebudowy, które nie uwzględniają wyburzania ścian, rozbudowa instalacji kanalizacyjnej, elektroenergetycznej), to pozwolenie nie jest wymagane.
Od czego zacząć remont poddasza?
Przy planowaniu remontu poddasza w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się, co właściwie mają obejmować prace i jak ma wyglądać przestrzeń na ostatniej kondygnacji twojego domu? Ustal zakres działań i dokonaj spisu potrzebnych materiałów budowlanych i wykończeniowych, zanim rozpocznie się remont poddasza. Od czego zacząć?
Skontroluj:
- W jakim stanie znajduje się dach i jego izolacja, czy w ogóle jest ona wykonana?
- Jak wygląda strop?
- Jaką grubość mają ściany?
- Czy na poddaszu poprowadzona została instalacja elektryczna?
- Czy wykonane są otwory okienne?
- Czy zainstalowane są w nich okna?
Przemyśl również, czy po remoncie na poddaszu będziesz chciał mieć kuchnię lub łazienkę – to spowoduje, że będzie trzeba poprowadzić kanalizację i rury doprowadzające wodę. Zanim rozpoczniesz działania, najlepiej by ekspert sprawdził, czy strop i więźba dachowa są w stanie wytrzymać dodatkowe obciążenia i czy schody prowadzące na poddasze będą mogły być stale wykorzystywane, czy trzeba je wymienić na nowe.
Poniżej przedstawiamy ranking 135 954 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Remont poddasza krok po kroku
Kiedy już prace przygotowawcze zostaną zakończone, a ty dokładnie wiesz, jak ma wyglądać w przyszłości przestrzeń pod dachem, możesz przystąpić do kolejnych etapów. Zobacz, jak to wygląda:
- Ocena techniczna i pomiar poddasza.
- Izolacja termiczna poddasza.
- Doprowadzanie instalacji na poddaszu.
- Zabudowa i wykończenie ścian.
- Wykończenie podłogi na poddaszu.
- Wykończenie ścian i podłóg.
Krok 1. remontu poddasza: Ocena techniczna i pomiary poddasza
Przed remontem wskazane są oględziny i ocena techniczna najwyższej kondygnacji budynku. Warto sprawdzić przede wszystkim stan więźby dachowej, czyli stelażu dachu, który przenosi obciążenie z pokrycia na ściany budynku.
W zależności od wykończenia i rodzaju więźby (krokwiowe, wieszarowe, jętkowe, płatwiowo-kleszczowe) należy ocenić stan wiązarów dachowych, łat, kontrłat (jeśli występują w konstrukcji) i deskowania. Jeśli ubytki lub ślady po insektach w drewnianych elementach konstrukcji poddasza nie sięgają zbyt głęboko, to strop na poddaszu nie wymaga zazwyczaj gruntownego remontu. Należy też ocenić, czy wszystkie elementy konstrukcyjne są suche.
Przed wdrożeniem projektu remontu w życie warto też sprawdzić, w jakiej kondycji są tynki oraz czy wylewka wymaga wyrównania. Ocena stanu technicznego powinna też obejmować pomiary wysokości i szerokości pomieszczeń na poddaszu. Zalecana średnia wysokości poddasza wynosi 2,2 m.
Krok 2. remontu poddasza: Izolacja termiczna poddasza

Termiczne wykończenie i remont poddasza zależą od stanu izolacji termicznej. Jeśli budynek jest nowy, warto zwrócić uwagę na ogólny stan ocieplenia – wszelkie mostki termiczne można wykryć za pomocą kamery termowizyjnej. Audyt termowizyjny poddasza – wykorzystujący promieniowanie podczerwone – to prosta i nieinwazyjna metoda oceny termoizolacji.
W starszych budynkach poddasze zazwyczaj wymaga uzupełnienia lub wymiany ocieplenia między krokwiami. Do ocieplenia skosów i trudno dostępnych miejsc na poddaszu można wykorzystać piankę poliuretanową nakładaną natryskowo. Z kolei w izolacji termicznej i akustycznej sufitów – wełnę mineralną.
Warto też pamiętać, że dla dachu współczynnik przenikania ciepła U nie może przekroczyć wartości 0,25 W/(m²k).
Krok 3. remontu poddasza: Doprowadzenie instalacji na poddaszu
To kluczowy krok remontu poddasza, jeśli wcześniej instalacje nie zostały doprowadzone na strych. W pracach należy uwzględnić podstawowe instalacje, czyli rury z ciepłą i zimną wodą, centralne ogrzewanie, rury kanalizacyjne oraz instalacje elektryczne.
W montażu konieczne będzie wykonanie bruzd w ścianach i/lub wylewce podłogowej. W przypadku instalacji elektrycznej warto zadbać o wykonanie osobnych obwodów dla gniazd i zabezpieczyć instalację oddzielnym wyłącznikiem różnicowoprądowym.
Krok 4. remontu poddasza: Zabudowa i wykończenie ścian
Po wykonaniu niezbędnych prac związanych z ociepleniem poddasza i doprowadzeniem niezbędnych instalacji przychodzi czas na wybór materiału wykończeniowego sufitów, wszelkich ścianek działowych oraz skosów. Często stosowaną metodą jest wykorzystanie płyt kartonowo-gipsowych (warto wybrać zielone płyty – gwarantują większą odporność na wilgoć).
Do zabudowy ścian za pomocą płyt GK niezbędne jest wykonanie konstrukcji szkieletowej. Płyty montuje się pionowo, dłuższym bokiem, za pomocą wkrętów i specjalnej taśmy zbrojącej, dbając w czasie prac szczególnie o miejsca łączeń płyt (szczeliny wypełnia się masą akrylową po zakończeniu prac montażowych).
Krok 5. remontu poddasza: Wykończenie podłogi na poddaszu
Wybór materiału wykończeniowego na poddaszu zależy od rodzaju stropu. W przypadku drewnianych konieczne może być wzmocnienie stropu przed remontem podłogi (każda kolejna warstwa dodatkowo obciąża strop). Jednym z rozwiązań jest też deskowanie lub dodatkowe poszycie wykonane z drewnopochodnych płyt – jako podkład pod posadzkę.
Tego typu problemy nie powinny występować, gdy w planach jest remont stropu betonowego lub żelbetowego. Na stropy tego rodzaju układa się warstwy: folii paroizolacyjnej, izolacji akustycznej i folii budowlanej. Kolejną warstwą jest wylewka, na której można zastosować różne formy dekoracyjne i wykończeniowe (płytki, deski podłogowe, klepki, panele podłogowe).
Krok 6. remontu poddasza: Wykończenie ścian i podłóg
Prace wykończeniowe przy remoncie poddasza wieńczą dzieło. Polegają one na wykonaniu skosów, ścian działowych i sufitów – najczęściej z użyciem płyt gipsowo-kartonowych, na które kładzie się gładź i maluje na dowolny kolor. Aranżacja podłóg poddasza może polegać na ułożeniu desek drewnianych, paneli czy płytek, na wcześniej przygotowaną wylewkę.
Ile kosztuje remont poddasza?
Nie wiesz, czy posiadane oszczędności wystarczą na remont poddasza? Cena takich prac i koszt nabycia materiałów wykończeniowych zmieniają się bardzo szybko, zwłaszcza w obliczu wysokiej inflacji panującej w Polsce. Dlatego trudno jest jednoznacznie określić, ile kosztuje remont domu czy samego poddasza. Koszt uzależniony będzie od zakresu zaplanowanych prac i ich zaawansowania. Jeśli poddasze jest w dobrym stanie, zostało solidnie zaizolowane na etapie budowy domu, a jego strop wytrzyma nowe obciążenia, wydatki na remont będą z pewnością niższe i wyniosą około kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o remontach mieszkań
Mimo rosnących kosztów budowy domu, w 2021 roku oddano do użytku o 18% więcej budynków mieszkalnych niż w roku poprzednim. 97% z nich stanowiły budynki jednorodzinne – wynika z danych GUS. Ważnym elementem każdej takiej inwestycji jest dobór ekipy budowlanej. Przygotowany przez zespół Oferteo.pl Raport o budowie domów zawiera m.in. dane na temat: trudności w znalezieniu wykonawców, czasu oczekiwania na rozpoczęcie prac, czynników decydujących o wyborze ekipy, okoliczności rezygnacji z pomocy fachowców w celu wykonania części prac samodzielnie.
16.01.2023Poddasze w domach jednorodzinnych, szeregowych, bliźniaczych, jak i w wielu budynkach może mieć charakter nieużytkowy, i być przeznaczone do magazynowania różnych rzeczy, ale i użytkowy. Poddasze może szybko zwiększyć powierzchnię mieszkalną w twoim domu. Zobacz, jak przeprowadzić proces adaptacji i remontu poddasza. Jak się do tego zabrać i jakich formalności należy przy tym w szczególności dopełnić?
29.06.2022Wszystkie "mokre prace" w domu zakończone? W takim razie można zaczynać wykończenie wnętrza domu, czyli montaż lekkiej zabudowy, sufitów podwieszanych, układanie płytek, wykończenie podłóg i malowanie. Na tym etapie również liczy się precyzja – część prac można wykonać samodzielnie, ale przy niektórych zadaniach warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia fachowców. Jaka jest definicja stanu deweloperskiego? Jak wykończyć dom ze stanu deweloperskiego?
30.11.2021Wnętrze starego domu – z cegły lub drewna – najczęściej wymaga generalnego remontu. Zakres prac w trakcie remontu starego domu obejmuje m.in. renowację lub wymianę instalacji elektrycznej, wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz ściany i sufity. Od czego zacząć remont starego domu i jakie koszty wiążą się z jego odnowieniem?
17.06.2022Cena i kosztorys remontu pokoju lub salonu zależą od zakresu prac, stanu wyjściowego i metrażu pomieszczenia. Stosunkowo mało będą kosztować podstawowe prace – pomalowanie ścian, lakierowanie podłogi i przegląd instalacji elektrycznej. Kompleksowe zmiany będą znacznie droższe. Jak zrobić remont pokoju i ile kosztują prace? Jak przygotować się do tego?
15.06.2022Planujesz remont mieszkania i nie wiesz, od czego zacząć? Dzięki naszym poradom zrealizujesz go o wiele sprawniej. Zwłaszcza że wszystkie wskazówki przygotowaliśmy na podstawie rozmów z wykonawcami i klientami, którzy już odświeżyli wygląd swojego domu lub mieszkania. Sprawdź i zmierz się z remontem!
01.06.2023