zbliżenie na pędzle do malowania ścian leżące na kolorowych puszkach z farbą

150-procentowy wzrost zapotrzebowania na usługi remontowe od czasu zniesienia lockdownu – raport

150-procentowy wzrost zapotrzebowania na usługi remontowe od czasu zniesienia lockdownu – raport

Liczba Polaków, którzy zdecydowali się na remont mieszkania w pierwszych miesiącach 2021 r., zwiększyła się o 150% w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 r. Z raportu Oferteo.pl wynika, że w czasie lockdownu popyt na usługi specjalistów remontowych zmniejszył się, ale tuż po jego zakończeniu zaczął gwałtownie rosnąć. Zlecenia dotyczą najczęściej 4-5 pomieszczeń, natomiast największe zapotrzebowanie dotyczy malowania i montażu płyt gipsowo-kartonowych.

author box img

Marta Białek

Opublikowano: 9 stycznia 2023 09.01.2023 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 142765 Specjalistów od Remontów Mieszkań blisko Ciebie

Dobra passa branży remontowej

Dzięki danym zebranym przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług z ich dostawcami, można przeanalizować kształtowanie się popytu na usługi remontowe od stycznia 2020 r. do kwietnia 2021 r. W pierwszych miesiącach zeszłego roku, gdy rozpoczęła się pandemia w Polsce i zarządzony został lockdown, liczba wykonywanych remontów znacząco spadła. Jednak dwa miesiące spędzone w domach sprawiły, że Polacy znów zainteresowali się usługami specjalistów remontowych. Użytkownicy Oferteo w maju 2020 r. pytali o nie aż 2 razy częściej niż w poprzednim miesiącu. Tendencja wzrostowa trwała aż do września, kiedy zapotrzebowanie zaczęło się zmniejszać.

Jednak już w styczniu 2021 r. zainteresowanie usługami specjalistów remontowych było większe niż w szczytowym momencie ubiegłego roku. W sumie w ciągu czterech pierwszych miesięcy zapotrzebowanie na usługi w tej branży było większe aż o 150% w stosunku do analogicznego okresu 2020 r.

Remonty generalne preferowane przez Polaków

Wykres przedstawiający liczbę remontowanych pomieszczeń

Jak wynika z analizy Oferteo, dla branży remontowej rok 2021 jest intensywniejszy niż poprzedni. Polacy preferują generalny remont mieszkania, chociaż wymaga on więcej czasu i pieniędzy niż stopniowe wprowadzanie zmian. Najczęściej odświeżają od razu 5 pomieszczeń (24% przypadków). Natomiast najmniej zleceń dotyczyło remontu 1 lub 2 pokoi (po 12%).

Pokoje dzienne lub sypialnie to pomieszczania, które w tym roku Polacy remontują najchętniej (81% przypadków). Na drugim miejscu znalazł się przedpokój (70%), dalej kuchnia (68%) i łazienka (67%).

Największe zapotrzebowanie na malowanie

Wykres przedstawiający najczęstsze prace zlecane specjalistom

Popyt na usługi remontowe utrzymuje się na wysokim poziomie, a zakres prac jest szeroki. Dotychczas najwięcej zapytań dotyczyło malowania (77%), montażu płyt gipsowo-kartonowych (53%) oraz tynkowania i instalacji elektrycznych (po 50%). Najrzadziej występują natomiast zlecenia dotyczące instalacji c.o. (24%).

Specjalista Oferteo.pl

Karol Grygiel z Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Znaczący wzrost zapotrzebowania na usługi remontowe sprawił, że zarezerwowanie terminu u najlepszych specjalistów staje się coraz większym wyzwaniem. Planując prace renowacyjne, warto wziąć to pod uwagę i organizować remont z odpowiednim wyprzedzeniem. Zleceniodawcom, którym wyjątkowo zależy na czasie, z pomocą przychodzi Internet i serwisy, w których bez problemu można odszukać i porównać fachowców w konkretnych, interesujących dziedzinach.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z analizy prawie 28 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl w 2020 i od stycznia do kwietnia 2021 roku przez osoby poszukujące wykonawców usług remontowych.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco