150-procentowy wzrost zapotrzebowania na usługi remontowe od czasu zniesienia lockdownu – raport
Liczba Polaków, którzy zdecydowali się na remont mieszkania w pierwszych miesiącach 2021 r., zwiększyła się o 150% w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 r. Z raportu Oferteo.pl wynika, że w czasie lockdownu popyt na usługi specjalistów remontowych zmniejszył się, ale tuż po jego zakończeniu zaczął gwałtownie rosnąć. Zlecenia dotyczą najczęściej 4-5 pomieszczeń, natomiast największe zapotrzebowanie dotyczy malowania i montażu płyt gipsowo-kartonowych.
Z poradnika dowiesz się
Dobra passa branży remontowej
Dzięki danym zebranym przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług z ich dostawcami, można przeanalizować kształtowanie się popytu na usługi remontowe od stycznia 2020 r. do kwietnia 2021 r. W pierwszych miesiącach zeszłego roku, gdy rozpoczęła się pandemia w Polsce i zarządzony został lockdown, liczba wykonywanych remontów znacząco spadła. Jednak dwa miesiące spędzone w domach sprawiły, że Polacy znów zainteresowali się usługami specjalistów remontowych. Użytkownicy Oferteo w maju 2020 r. pytali o nie aż 2 razy częściej niż w poprzednim miesiącu. Tendencja wzrostowa trwała aż do września, kiedy zapotrzebowanie zaczęło się zmniejszać.
Jednak już w styczniu 2021 r. zainteresowanie usługami specjalistów remontowych było większe niż w szczytowym momencie ubiegłego roku. W sumie w ciągu czterech pierwszych miesięcy zapotrzebowanie na usługi w tej branży było większe aż o 150% w stosunku do analogicznego okresu 2020 r.
Remonty generalne preferowane przez Polaków

Jak wynika z analizy Oferteo, dla branży remontowej rok 2021 jest intensywniejszy niż poprzedni. Polacy preferują generalny remont mieszkania, chociaż wymaga on więcej czasu i pieniędzy niż stopniowe wprowadzanie zmian. Najczęściej odświeżają od razu 5 pomieszczeń (24% przypadków). Natomiast najmniej zleceń dotyczyło remontu 1 lub 2 pokoi (po 12%).
Pokoje dzienne lub sypialnie to pomieszczania, które w tym roku Polacy remontują najchętniej (81% przypadków). Na drugim miejscu znalazł się przedpokój (70%), dalej kuchnia (68%) i łazienka (67%).
Największe zapotrzebowanie na malowanie

Popyt na usługi remontowe utrzymuje się na wysokim poziomie, a zakres prac jest szeroki. Dotychczas najwięcej zapytań dotyczyło malowania (77%), montażu płyt gipsowo-kartonowych (53%) oraz tynkowania i instalacji elektrycznych (po 50%). Najrzadziej występują natomiast zlecenia dotyczące instalacji c.o. (24%).

Znaczący wzrost zapotrzebowania na usługi remontowe sprawił, że zarezerwowanie terminu u najlepszych specjalistów staje się coraz większym wyzwaniem. Planując prace renowacyjne, warto wziąć to pod uwagę i organizować remont z odpowiednim wyprzedzeniem. Zleceniodawcom, którym wyjątkowo zależy na czasie, z pomocą przychodzi Internet i serwisy, w których bez problemu można odszukać i porównać fachowców w konkretnych, interesujących dziedzinach.
Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z analizy prawie 28 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl w 2020 i od stycznia do kwietnia 2021 roku przez osoby poszukujące wykonawców usług remontowych.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o remontach mieszkań
Na generalny remont mieszkania składają się koszty ekipy remontowej i materiałów, wydatki związane z demontażem, wywozem gruzu oraz zakupem nowych sprzętów do kuchni, łazienki i pokoju. Jaka może być cena remontu mieszkania w zależności od wybranych opcji i rodzaju wykończenia? Sprawdźmy!
12.01.2021Remont piwnicy nie może polegać na maskowaniu śladów wilgoci, plam i zacieków. Takie działanie sprawi, że problem wróci po kilku miesiącach, czyniąc dodatkowe szkody i narażając budżet na kolejne wydatki. Odnowienie starej piwnicy powinno polegać przede wszystkim na znalezieniu przyczyny zawilgocenia, osuszeniu jej i wykonaniu prawidłowej termoizolacji. Jak krok po kroku przeprowadzić generalny remont piwnicy i ile to kosztuje? Sprawdź!
15.06.2022W kontekście remontu często zadawane jest pytanie o to, ile kosztuje wykończenie domu w 2023 roku. W ramach wykończenia trzeba będzie wykonać m.in. otynkowanie, malowanie ścian i sufitów, następnie położyć podłogi, wyposażyć pomieszczenia i zamontować oświetlenie oraz urządzenia grzewcze. Wykonywanie tych prac samodzielnie może mocno skomplikować sprawę (i wydłużyć czas remontu), dlatego wykończenie zdecydowanie warto powierzyć ekspertom. Sprawdź, ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim i znajdź polecanych specjalistów od wykończenia z twojej okolicy!
11.01.2023Od czego zacząć wykończenie mieszkania? W pierwszym etapie wykończenia mieszkania warto stworzyć harmonogram prac obejmujący konkretne zadania, terminy i koszty. Drugi etap to przygotowanie do wykończenia, czyli wszelkie zmiany konstrukcyjne, korekta rozkładu pomieszczeń i dopasowanie instalacji do projektu. W trzecim etapie warto zaplanować malowanie, naprawę usterek i montaż wyposażenia. O czym jeszcze pamiętać, planując wykończenie mieszkania? Czym różni się wykończenie mieszkania pod klucz od wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim?
11.06.2021Na całkowity koszt robocizny wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim wpływa kilka czynników. Ceny będą niższe, jeśli prace remontowe są zlecane jednej ekipie. Na to, ile kosztuje wykończenie mieszkania, wpływa też jego metraż, wykorzystane materiały i stopień skomplikowania prac. Część z nich można wykonać samodzielnie, a w niektórych warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy fachowca. Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?
27.06.2022Niektórzy nie przywiązują większej wagi do stylu wykończenia wnętrz – łącząc ze sobą jedynie kolory lub podobne materiały wykończeniowe ewentualnie wykańczając mieszkanie bez zachowania wyraźnego stylu. Są jednak tacy, dla których spójność w wykończeniu wnętrza jest najważniejsza. Sprawdź przegląd popularnych stylów i wybierz taki, który będzie ci odpowiadał!
23.06.2022