drobinki złotego brokatu na niebieskiej ścianie

Farba z brokatem – rodzaje, opinie i cena

Farba z brokatem – rodzaje, opinie i cena

Farba z brokatem jest sposobem na oryginalne wykończenie wnętrza. Maluje się nią wygodnie, jednak z wykorzystaniem pędzla, nie wałka. Zobacz, jak równomiernie rozprowadzić farbę z drobinkami brokatu i w jakich miejscach najlepiej będzie się ona prezentowała. Farba z brokatem dostępna jest w wielu kolorach. Sprawdź, jakich.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 7 października 2022 07.10.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 130943 Malarzy blisko Ciebie

Wśród różnego rodzaju produktów do malowania wyróżnić można farby lateksowe, emulsje akrylowe i zupełnie nowatorskie farby magnetyczne lub kredowe. Jeśli chcesz kształtować wnętrza oryginalne, sięgnij po nieszablonowe rozwiązania, wśród których można wyróżnić farbę do ścian z brokatem. Sprawdź, jak jej używać, w jakich aranżacjach się sprawdzi oraz ile kosztuje taki produkt.

Co to jest farba brokatowa i jakie są jej rodzaje?

Ściana pomalowana jednolicie, na dowolny kolor, może wyglądać perfekcyjnie. Malarze dbają, by ich praca była wykonana jak najlepiej, bez żadnych mazów czy grudek. Jednak nie musisz zamykać się jedynie w obrębie konwencjonalnych farb do malowania ścian. Możesz dowolnie kreować swoją przestrzeń, na przykład z zastosowaniem hitowego produktu, za jaki uznawane są farby z efektem brokatu. Drobinki znajdujące się w puszce farby po nałożeniu na ścianę dają wrażenie migotania. Połyskujący na ścianie brokat przyciąga wzrok i tworzy pożądany przez wielu efekt glamour.

Jest to rodzaj produktu do malowania, w którym znajduje się brokat, czyli po prostu metaliczne drobinki zrobione z tworzywa sztucznego. Brokatowa farba do malowania ścian czy sufitów we wnętrzach może być nałożona na całą powierzchnię lub jej fragment. Padające na nią światło słoneczne lub sztuczne nadaje ścianom dekoracyjny, elegancki wygląd. Im bardziej intensywne oświetlenie, tym ściana pomalowana farbą z brokatem staje się bardziej imponującym elementem aranżacji. Pomalowanie sufitu takim produktem daje efekt rozgwieżdżonego nieba.

W sprzedaży znajdują się różne rodzaje farb do ścian z brokatem. Mogą one różnić się zarówno kolorem bazy, tj. samej farby, jak i kolorem metalicznych drobinek, czyli brokatu.

Czy wiesz, że?
W sprzedaży są też bezbarwne farby z brokatem, które nazywane są lazurami. Przeznaczone są one do nanoszenia na już pomalowane na pożądany kolor ściany.

Najczęstsza kategoryzacja farb z brokatem na ścianę wyróżnia produkty kolorowe i transparentne (bezbarwne), jak lakiery i wspominane już lazury.

Ile kosztuje farba z brokatem w 2022 roku?

Farby z brokatem niestety nie są tanie. Kosztują więcej niż standardowe, jednokolorowe produkty lateksowe czy emulsje akrylowe. Za 2-litrowe pudełko farby z brokatem należy zapłacić nawet około 70-85 zł. Sam brokatowy pigment o wadze 10 g kosztuje ok. 30 zł. Z kolei 2,5-litrowa puszka farby z brokatem to wydatek około 115 zł.

Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 130 943 Malarzy najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Gotowa farba brokatowa czy brokat do farb – co się opłaca?

Alternatywą względem gotowych do użytku, dostępnych powszechnie w sprzedaży farb z brokatem jest brokat do farb. To dodatek, który możesz kupić w osobnej saszetce i przygotować pożądaną produkt we własnym zakresie. Najczęściej proszek brokatowy miesza się z farbami w takim stosunku, jakiego efektu oczekujesz. Możesz dodać brokat do farb:

  • akrylowych,
  • lateksowych,
  • strukturalnych.

Należy dopasować przy tym kolor brokatu do koloru farby oraz dodać do niej odpowiednią ilość brokatowego pigmentu.

Uwaga!
Samodzielnie przygotowana farba na ściany z brokatem może odbiegać od twoich wyobrażeń o produkcie malarskim do swoich wnętrz. Bezpieczniej jest kupić gotowy produkt, który z pewnością będzie zawierał odpowiednią ilość dopasowanego brokatu.

Wybierając ten rodzaj farby, sprawdź, którzy malarze z Wrocławia oferują przygotowanie farby i malowanie każdej powierzchni. Przejrzyj oferty malarzy ze Szczecina lub innych miast.

Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 130 943 Malarzy najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jak malować farbą z brokatem?

Kiedy już wybierzesz odpowiednią farbę z brokatem czy brokat do farby, jak używać ich w praktyce? Korzystanie z tego produktu wymaga użycia odpowiedniego pędzla, a nie wałka. Dlatego sam proces malowania ścian będzie trwał znacznie dłużej niż w przypadku wykorzystania do tego samego celu normalnej farby.

Zanim jednak poznasz zasady, jak malować farbą z brokatem, powinieneś zadbać o właściwe przygotowanie ściany do malowania. Podłoże musi być stabilne, gładkie, czyste i pozbawione kurzu. Trzeba je więc umyć i zagruntować, o ile nie znajduje się już na nim powłoka malarska. Jeśli na ścianie są ubytki, musisz je uzupełnić i wyrównać powierzchnię.

Następnie należy przygotować do użycia farbę z brokatem. Jak malować takim produktem? Otóż najpierw trzeba dobrze wymieszać farbę – niezależnie od tego, czy to farba fabrycznie zawierająca brokat czy z brokatem z saszetki, który sam dodajesz. Mieszanie powinno być delikatne, by nie zniszczyć drobinek tego brokatu.

Malowanie powinno się rozpocząć od pomalowania narożników ścian i miejsc trudno dostępnych, aby następnie pokryć farbą duże płaszczyzny. Pędzel (najlepiej z naturalnego włosia) trzeba prowadzić w sposób zdecydowany, wykonując płynne pionowe ruchy.

Farba z brokatem – kolory i przykładowe aranżacje

Biała farba ma uniwersalne zastosowanie do wszystkich wnętrz, tak mieszkalnych, jak biurowych czy komercyjnych. Natomiast jeśli chodzi o farbę dekoracyjną z brokatem, będzie ona pasowała w szczególności do wnętrz w stylu glamour – do sypialni, garderoby czy salonu, ale i w przypadku gabinetów kosmetycznych oraz salonów masażu.

Aranżacje w stylu glamour nie są jedynymi, w których sięgniesz po farbę z brokatem. Paleta kolorów takich produktów jest szeroka, zarówno jeśli chodzi o bazę, jak i kolor samego brokatu. Stąd też możesz dopasować kolorystykę farby z brokatem do inspiracji, jakie masz dla danego pomieszczenia.

Czarna farba z brokatem pasuje tak samo dobrze do wnętrza stricte nowoczesnego, by rozjaśnić je i nadać mu głębi, jak do stylu rustykalnego, a nawet klasycznego. To od ciebie zależy, jak z niej skorzystasz.

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że farby z drobinkami brokatu będą oryginalnym sposobem na dekorację ścian w domu czy w mieszkaniu. Nabiorą one bardziej szykownego, gustownego charakteru. Biała farba z brokatem, w której znajdzie się dużo skrzących się drobinek, będzie rozświetlać ściany, z kolei czarna ściana z brokatem doda im głębi. Możesz też wybrać inne odcienie. Kolorów jest tak dużo, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie, np. złotą farbę z brokatem dla dodania wnętrzu barokowego charakteru albo farbę butelkowa zieleń z brokatem, która prezentuje odcień królewski i dostojny.

Farba z brokatem – jaką wybrać? Ranking 2022

Z szerokiego asortymentu farb z brokatem możesz wybrać dowolny produkt spełniający twoje oczekiwania i pasujący do aranżacji, jaką sobie wymyślisz. Jaką warto kupić? Przykładem farby z drobinkami brokatu będzie szykowna farba z brokatem w kolorze iskrzącego się srebra. Już po nałożeniu jednej warstwy ściana zacznie lśnić.

Farba z brokatem – opinie

Czy warto wybrać farbę z brokatem? Opinie o poszczególnych produktach tego typu wskazują, że to dobry sposób na stosunkowo łatwe wykończenie ścian w domu. W szczególności efekt dekoracyjny możesz uzyskać, stosując farbę z brokatem na tynki strukturalne. Opinie o takich produktach pokazują, że produkty te bardzo dobrze kryją i dostępne są w szerokiej palecie kolorów.

Sprawdź też: Rodzaje farb

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco