Kostka brukowa – rodzaje, wymiary, aranżacje

Przed wyborem kostki brukowej warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem. Inny materiał należy zastosować w ogrodzie, a zupełnie inny w miejscach narażonych na duży ruch i nacisk. Jakie rodzaje kostki brukowej wyróżniamy? Poznaj dostępne wymiary kostki brukowej i zaaranżuj przestrzeń wokół domu!

Rodzaje kostki brukowej

Trudno wskazać wyłącznie jeden podział kostki brukowej. Bruk dzieli się ze względu na:

 • sposób obróbki,
 • kształt,
 • surowiec, z którego został wykonany,
 • ilość warstw materiału, z którego jest zrobiony.

Poniżej charakteryzujemy wszystkie rodzaje bruku. Specjalista od układania kostki brukowej pomoże ci wybrać najlepsze rozwiązanie!

Kostka betonowa - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 4 444 Dostawców Kostki Betonowej najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Kostka brukowa przemysłowa i szlachetna

Ze względu na sposób obróbki wyróżnia się:

 • kostkę brukową standardową (przemysłową) – bruk w tradycyjnej formie i o tradycyjnym, prostokątnym kształcie, w szarym kolorze. Stosowany przy budowie chodników, placów, podjazdów. Występuje w miejscach narażonych na duże obciążenia i duży ruch;
 • kostkę brukową szlachetną – to bruk wybierany ze względu na walory estetyczne. Jest obrabiany w trakcie produkcji lub zaraz po jej zakończeniu. Występuje w różnych kształtach i kolorystyce. Kostkę brukową szlachetną dzieli się na bruk o powierzchni:
  • płukanej – obróbka tego rodzaju kostki polega na wypłukaniu wierzchniej warstwy betonu. W efekcie na powierzchni kostki pozostaje jedynie zabarwione kruszywo. Kostka ta ma chropowatą, antypoślizgową powierzchnię,
  • szczotkowanej – obróbka tego rodzaju kostki brukowej polega na szczotkowaniu wierzchniej warstwy bruku. W wyniku tego działania na powierzchni tworzą się szczeliny, które nadają waloru estetycznego,
  • łupanej – polecana osobom, które ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na kostkę granitową. Ten rodzaj kostki powstaje poprzez łupanie jej powierzchni i przypomina kostkę kamienną,
  • postarzanej – wyglądem przypomina kostkę łupaną, jednak ten typ kostki poddawany jest dodatkowemu procesowi – młoteczkowaniu. Kostka brukowa postarzana pozwala tworzyć niepowtarzalne projekty,
  • strukturalnej – przypomina kostkę z naturalnego kamienia, dzięki czemu również może zastąpić kostkę granitową.

Trapez, fala czy cegła? Kształty kostki brukowej

Bruk może mieć kształt:

 • trapezu,
 • kości,
 • fali,
 • cegły,
 • młotka.

Kształt kostki brukowej powinien być dopasowany do przestrzeni, w której chcesz ułożyć kostkę. W miejscu wypoczynkowym i ozdobnym warto ułożyć kostkę brukową o wymyślnych kształtach. Nadadzą one charakteru otoczeniu. Miejsca użytkowe (np. parkingi) lepiej jest wyłożyć prostokątną kostką przemysłową lub dużą kostką. Łatwo się ją układa i czyści.

Jeśli chcesz stworzyć kostkę o nietuzinkowym kształcie, możesz zrobić ją sam, wykorzystując do tego formę do bruku. Są też firmy, które produkują szablony na indywidualne zamówienie.

Przydatny poradnik: Impregnacja kostki brukowej

Kostka brukowa betonowa, kamienna i z kamienia polnego

kostka granitowa jest jednym z rodzajów kostki

Ze względu na surowiec, z którego bruk został wykonany, wyróżnia się kostkę:

 • betonową – jest tania, wytrzymała i cieszy się dużą popularnością. Stosuje się ją przede wszystkim do budowy chodników, podjazdów, parkingów, ścieżek;
 • kamienną – powstaje z kamieni naturalnych. Ma niecodzienny wygląd, jest wytrzymała i odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Służy głównie do aranżacji przestrzeni ozdobnych i wypoczynkowych (schody z kostki granitowej prezentują się bardziej elegancko niż z kostki przemysłowej);
 • z kamienia polnego – kostka powstała przez ścinanie kamienia. Jej ułożenie wymaga doświadczenia i precyzji. Dobrze zrobiona kostka sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i na przydomowym parkingu.

Zapytaliśmy naszych specjalistów, która kostka brukowa cieszy się największą popularnością. Z praktyki naszych wykonawców wynika, że klienci wybierają najczęściej kostkę betonową (wybiera ją 81% klientów). Bez wątpienia wpływa na to niższa cena kostki w stosunku do kostki granitowej.

Kostkę kamienną preferuje 19% klientów i są to przeważnie klienci indywidualni. Jeśli z oferty brukarzy korzystają firmy, w większości kupują oni kostkę betonową.

Czytaj więcej:

Kostka brukowa jednowarstwowa i dwuwarstwowa

Ze względu na ilość warstw materiału użytego do produkcji kostki, wyróżnia się bruk:

 • jednowarstwowy – jest to kostka wykonana z jednej warstwy materiału budowlanego. Charakteryzuje ją niższa wytrzymałość;
 • dwuwarstwową – kostka stworzona z dwóch warstw materiału (warstwy konstrukcyjnej i fakturowej). Pierwsza z nich gwarantuje wytrzymałość, druga – wygląd. Każda z warstw mieszana jest odpowiednim kruszywem, które gwarantuje twardość kostki.

Jaka kostka brukowa jest najlepsza? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ bruk należy dopasować do rodzaju gruntu, a także do możliwości finansowych właściciela posesji.

Bez względu na to, który rodzaj kostki brukowej wybierzesz, pamiętaj o jej zabezpieczeniu przed rozsuwaniem się. Najlepiej użyć obrzeży brukowych lub palisad. Wyglądają estetyczniej niż krawężniki.

Przydatny poradnik: Obrzeża do kostki brukowej

Jaka kostka brukowa?

Jakie elementy należy wziąć pod uwagę, wybierając kostkę brukową? Poza surowcem, z którego jest wykonana, kształtem kostki brukowej oraz ilością warstw betonu, znaczenie mają również:

 • kolor kostki brukowej – zwłaszcza kiedy układasz bruk w miejscu wypoczynkowym, np. robisz taras z kostki. Jeśli już masz kostkę na podwórku, postaraj się, aby nowy bruk pasował do wcześniejszej aranżacji. Zaleca się stosowanie maksymalnie dwóch kolorów kostki na jednej przestrzeni;
 • wymiary kostki brukowej – zarówno grubość, szerokość, jak i długość kostki brukowej. Dobrze dobrana kostka minimalizuje konieczność przycinania materiału. Jeśli wiesz, że projekt zagospodarowania terenu jest skomplikowany, skorzystaj z wiedzy specjalistów. Dobiorą kostkę brukową pod wymiar chodnika, alejki czy podjazdu, a także prawidłowo zainstalują kostkę;
 • dostępność materiałów wykończeniowych – zweryfikuj, czy dany producent oferuje wszystkie materiały budowlane niezbędne do realizacji twojego projektu. Nie powinno się łączyć materiałów od dwóch producentów – mogą różnić się odcieniem;
 • jakość kostki brukowej – kupuj kostkę u renomowanego producenta kostki brukowej lub cenionego wykonawcy. Bruk powinien być wytwarzany zgodnie z normą europejską PN-EN 1338 "Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań". Wówczas możesz mieć pewność, że kostka jest wytrzymała, odporna na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych, w tym zimna. Jedną z polecanych kostek jest kostka Polbruk;
 • cena bruku – ma szczególne znaczenie przy aranżacji dużej przestrzeni. Jednak najtańsza kostka brukowa może być krucha i nieużyteczna. Dlatego kupuj kostkę wyłącznie w sprawdzonych miejscach!

Jaka kostka brukowa na podjazd będzie najlepsza? Podjazd jest miejscem narażonym na zabrudzenia, dlatego jasna kostka na pewno się tutaj nie sprawdzi. Trudno będzie ją wyczyścić. Lepsza będzie kostka w ciemniejszym kolorze, o grubości 6 cm (jeśli na podjazd nie wjeżdżają samochody ciężarowe). Dodatkowo wybierając dużą kostkę, szybciej ją ułożysz.

Jaka kostka na taras? W przypadku miejsca wypoczynkowego możesz użyć cienkiej kostki lub płyt betonowych (z doświadczenia naszych wykonawców wynika, że płyty betonowe stają się coraz popularniejsze). Mogą mieć one różne kolory i wzory (np. kostka brukowa melanż). To sposób, aby dodać tarasowi charakteru.

Czytaj więcej: Kostka brukowa - cena

Wymiary kostki brukowej – 4, 6, 8 cm?

Wymiary kostki brukowej są bardzo zróżnicowane. Powinny być dostosowane do obciążeń, jakie w przyszłości będzie musiała wytrzymywać nawierzchnia.

Jakiej grubości kostka brukowa dostępna jest na rynku?

 • 4 cm – najcieńsza kostka brukowa. Przeznaczona na tarasy, ścieżki i miejsca, gdzie odbywa się wyłącznie ruch pieszy;
 • 6 cm – najpopularniejsza grubość bruku. Pozwala na ruch pojazdów o masie do 3,5 ton;
 • 8-10 cm – przeznaczona do układania w miejscu dużego nacisku i częstego ruchu (np. podjazdy, parkingi dla samochodów ciężarowych, place).

Prócz wysokości (grubości) kostki, warto poznać jej wymiary. Standardowa kostka brukowa ma 10x20 cm. Rozbieżność rozmiarowa może być jednak duża, ponieważ producenci kostki oferują bruk w rozmiarze od 5,4x8,4 cm aż do 12x18 cm. Kostkę w innym rozmiarze możesz zamówić indywidualnie. Bruk o dużym rozmiarze zastąpisz płytami betonowymi.

Warto wiedzieć: Niektóre firmy oferują sprzedaż kostki brukowej pozagatunkowej. To kostka, która pozostała z produkcji lub jest w jakiś sposób uszkodzona. Kostka pozagatunkowa jest tańsza niż wysokiej jakości bruk. Zakup kostki z defektami nie jest jednak objęty gwarancją (którą zyskujesz, kupując sprawdzony towar u renomowanego producenta).

Ile waży kostka brukowa?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ile waży kostka brukowa? Jej waga zależy od:

 • wielkości kostki,
 • producenta,
 • materiału, z którego została zrobiona,
 • impregnacji (kostka zaimpregnowana na etapie produkcji jest cięższa niż ta bez zabezpieczenia przed uszkodzeniami).

Przykład:

Metr kwadratowy kostki brukowej polbruk o grubości 6 cm i wymiarach 9x12 cm waży 140 kg. Paleta z taką kostką waży ok. 1367 kg.

Co więcej, to ile waży kostka brukowa, nie jest w zamówieniu tak ważne, jak ilość m2 kostki. To na podstawie tego parametru określa się, czy zamówiona kostka wystarczy do pokrycia planowanej powierzchni.

Ile kostki brukowej wchodzi na m2? To, ile kostki brukowej wchodzi na m2, zależy od:

 • rozmiaru kostki,
 • wzoru kostki,
 • producenta
 • szerokości fugi.

Pamiętaj! Bruk na palecie może być uszkodzony (np. w trakcie transportu). Dlatego kup nieco większą ilość materiału, niż wynika z obliczeń. Może się zdarzyć, że kostka podczas wbijania niewłaściwym sprzętem (np. tradycyjnym młotkiem) ukruszy się. Wtedy zużyjesz jej więcej.

>>> Jeśli potrzebujesz fachowca, sprawdź: usługi brukarskie, Układanie kostki brukowej blisko Ciebie

Kostka brukowa – aranżacje

Aranżacja przestrzeni zewnętrznej to przyjemne, ale i trudne zadanie. Pomogą w nim wskazówki dotyczące zastosowania określonego rodzaju bruku w wybranym miejscu.

Jaka kostka brukowa najlepiej sprawdzi się na tarasie? Ze względów estetycznych warto postawić na wzorzysty i kolorowy bruk. Dobrze sprawdzi się kostka brukowa melanż, która nadaje nawierzchni oryginalny wygląd.

kostka brukowa melanż idealna na taras

Świetnym wyborem na taras jest też jasna kostka brukowa. Pamiętaj, że kostka w jasnych odcieniach nie nadaje się na podjazd, ponieważ wszelkie zabrudzenia będą na niej bardziej widoczne.

jasna kostka brukowa równie atrakcyjnym wyborem na taras

Aby przyspieszyć układanie nawierzchni, zastosuj dużą kostkę brukową. To modne i nowoczesne rozwiązanie. Co więcej, nawierzchnię z takiej kostki układa się zdecydowanie szybciej.

nawierzchnia z dużej kostki brukowej jest nowoczesna i stylowa

Jeśli nie wiesz, jak ułożyć kostkę brukową, zleć pracę fachowcom. Korzystając z pomocy brukarza, wiele zyskasz: elementy na podwórku czy w ogrodzie będą spójne, a proces zakupu, transportu czy montażu kostki - szybki. Zaufaj doświadczonej firmie brukarskiej!

Więcej poradników o kostce betonowej

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty