tablica informacyjna budowy zawieszone na siatce odgradzającej teren budowy - w 2021

Jak wygląda wypełniona tablica informacyjna budowy i kto za nią odpowiada?

Jak wygląda wypełniona tablica informacyjna budowy i kto za nią odpowiada?

Tablica informacyjna jest obowiązkowa na każdej budowie, która wymaga wydania pozwolenia. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa inwestycji i pracujących na niej osób. Za wywieszenie tablicy odpowiada kierownik budowy, ale zakup i wypisanie danych są już obowiązkiem inwestora. Co powinna zawierać prawidłowo wypełniona tablica informacyjna budowy?

author box img

Iwona Zbroja

Opublikowano: 16 lutego 2021 16.02.2021 Czas lektury: 5min

Czy przy każdym placu budowy musi być tablica informacyjna?

Tablica informacyjna i dziennik budowy to dwie rzeczy, bez których nie można rozpocząć żadnych prac budowlanych. Ich zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa inwestycji i placu budowy.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia nakazuje, by na każdym placu budowy znajdowała się tablica informacyjna. Obowiązek ten dotyczy wszystkich inwestycji wymagających pozwolenia na budowę, także samodzielnej budowy domu jednorodzinnego.

Wywieszenie tablicy informacyjnej jest także konieczne przy rozbiórce budynku, jeśli wymaga ona zezwolenia i był wcześniej prowadzony dziennik budowy.

Czytaj także: Dom bez pozwolenia
Budowa domów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 62 380 Firm Budujących Domy najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak wypełnić tablicę budowlaną?

Zakup i wypełnienie tablicy budowlanej należy do obowiązków inwestora. Tablica informacyjna budowy ma określony wzór, który zapewnia umieszczenie na niej wszystkich ważnych informacji. Gotowe tablice budowy posiadają wyznaczone miejsca, w które należy wpisać potrzebne dane.

Zasady, jak wypełnić tablicę informacyjną na budowie, są dość proste. Napisy muszą być czytelne – czarne i wysokie na min. 4 cm. Mogą być nadrukowane lub wypisane na tablicy ręcznie wyraźnym pismem drukowanym. Ważne jest tu użycie niezmywalnego markera, odpornego na deszcz.

Jakie dane musi zawierać tablica informacyjna budowy?

Nie ma tu znaczenia czy planujemy budowę domu szkieletowego samemu czy zlecamy prace profesjonalnej firmie budowlanej. Oznaczenie placu budowy tablicą informacyjną jest wymagane nawet w przypadku budowy domu jednorodzinnego na swojej prywatnej działce. Co zawiera tablica informacyjna na budowie?

Prawidłowo wypełniona tablica informacyjna budowy powinna zawierać takie informacje jak:

 • rodzaj robót budowlanych,
 • adres prowadzonej inwestycji,
 • numer pozwolenia na budowę,
 • numer zgłoszenia,
 • dane organu nadzoru budowlanego – nazwa, adres, telefon,
 • dane inwestora – nazwa firmy / imię i nazwisko, adres, telefon,
 • dane wykonawcy – nazwa firmy / imię i nazwisko, adres, telefon,
 • dane kierownika budowa i kierowników robót,
 • dane inspektora nadzoru inwestorskiego,
 • dane projektantów budynku,
 • numery alarmowe – policji, straży pożarnej, pogotowia,
 • numer telefonu okręgowego inspektora pracy.

Za wywieszenie, prawidłowe uzupełnienie, oraz zabezpieczenie tablicy informacyjnej przed zniszczeniem odpowiada kierownik budowy. Razem z inwestorem ponosi on odpowiedzialność za niewłaściwie wypisaną tablicę lub jej uszkodzenia. Brak tablicy informacyjnej na budowie może skutkować karą finansową i odpowiedzialnością prawną, w tym utratą uprawnień budowlanych na 5 lat. Przy doświadczonych firmach budowlanych, takie błędy nie mają miejsca.

Jeśli potrzebujesz fachowca, sprawdź: Budowa domów, ranking firm budujących domy

Tablica informacyjna budowy i tablica informacyjna ostrzegawcza

Żółta tablica informacyjna na budowie może występować w dwóch wersjach. Pierwsza zawiera najważniejsze dane dotyczące inwestycji oraz osób przy niej pracujących. Dzięki temu w razie ewentualnych zdarzeń losowych na budowie, łatwiej będzie powiadomić odpowiednie służby. Na placu budowy, obok tablicy informacyjnej, powinno znaleźć się też ogłoszenie o bezpieczeństwie pracy i ochronie zdrowia. Zawiera ono:

 • przewidywane terminy rozpoczęcia i zakończenia wykonywania robót budowlanych,
 • maksymalną liczbę pracowników zatrudnionych na budowie w poszczególnych okresach,
 • informacje dotyczące planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Drugim typem żółtych tablic, które zwiększają bezpieczeństwo ludzi przebywających na placu budowy, są informacyjne tablice ostrzegawcze typu “UWAGA!”. Ich wymiary to około 25x35 cm, czasem 30x40 cm. Zadaniem tablic ostrzegawczych jest oznaczenie terenu budowy i informowanie o niebezpiecznych strefach, w których prowadzone są np. odwierty pod pompy ciepła.

Tablica informacyjna budowy – gdzie ją umieścić?

plac budowy domu jednorodzinnego

Tablica informacyjna budowy domu powinna zostać umieszczona w obrębie terenu budowy, zazwyczaj na ogrodzeniu zabezpieczającym plac. Tablica musi być zamontowana w miejscu widocznym od strony drogi publicznej. Jeśli inwestycja jest planowana w miejscu oddalonym od drogi publicznej, tablica budowlana powinna być umieszczona od strony drogi dojazdowej.

Tablica budowlana musi być zainstalowana na placu budowy w sposób trwały na wysokości umożliwiającej jej odczytanie, czyli min. 2 metry.

Żółta tablica informacyjna na budowie – wymiary

Tablica informacyjna budowy wymagana przez prawo budowlane ma ściśle określony wygląd i rozmiar. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury nakazuje, aby była wykonana ze sztywnej prostokątnej płyty w kolorze żółtym. Może to być płyta PCV lub blacha.

Ważne, by tablica i jej mocowania były odporne na warunki atmosferyczne. Płyta jest wieszana zawsze w układzie pionowym. Minimalne wymiary jakie powinna mieć tablica budowlana to 90 x 70 cm.

Ile kosztuje tablica informacyjna domu jednorodzinnego? Wzór do kupienia

Koszt zakupu tablicy budowlanej różni się zależnie od sklepu, materiału wykonania i wymiarów płyty. Zwykła żółta tablica informacyjna na budowie kosztuje od 20 do 70 zł. Inwestorzy, którzy chcą na tablicy budowy zamieścić reklamę swojej firmy, mogą za nią zapłacić powyżej 2 tys. zł.

Kiedy można zdjąć tablicę informacyjną budowy?

Tablica informacyjna stanowi element ochrony mienia i ludzi w obszarze placu budowy. Z tego względu powinna znajdować się na budowie co najmniej do chwili jej zakończenia w sensie techniczno-budowlanym. Jeśli twój dom jest dopiero w stanie surowym zamkniętym, teren budowy powinien być nadal oznaczony tablicą informacyjną.

Tablicę informacyjną można ściągnąć dopiero po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Decyzja ta jest wydawana przez organ nadzoru budowlanego po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli.

Często czytany poradnik: Odbiór domu

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco