kobieta trzyma w ręku model domu i oblicza koszt pompy ciepła - w 2023

Jak obliczyć koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Jak obliczyć koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Dobór pompy ciepła do powierzchni domu nie jest zadaniem trudnym, jeśli znasz kilka zasad. Pompy ciepła są montowane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych. Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 100 m2? Wpływa na niego wiele czynników, kubatura budynku jest jednym z nich. Sprawdziliśmy, jak obliczyć moc grzewczą pompy ciepła odpowiedniej dla domu o powierzchni 100 m2 i na jaki koszt pompy ciepła trzeba być przygotowanym.

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 30 grudnia 2022 30.12.2022 Czas lektury: 5min

Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?

Pompa ciepła to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania gazowego, olejowego czy elektrycznego. Choć jej montaż wiąże się z dużymi kosztami, inwestycja zwraca się po 5-7 latach.

Wybór urządzenia grzewczego do domu powinien być uwarunkowany kilkoma czynnikami.

Najważniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest powierzchnia budynku. Zupełnie inny rodzaj pompy zaleca się zainstalować w ogromnym domu, a inny w domu o powierzchni 100 m2.

Jak dobrać pompę ciepła do budynku mieszkalnego o metrażu 100 m2? Oprócz powierzchni, którą chcesz ogrzać, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • kubaturę budynku (powierzchnię budynku mierzoną po jego zewnętrznym obrysie),
 • średnie roczne temperatury panujące w danej lokalizacji,
 • rodzaj i jakość izolacji budynku,
 • roczne zużycie wody przez mieszkańców,
 • możliwości finansowe osoby, która decyduje się na montaż pompy ciepła,
 • indywidualne potrzeby,
 • przyzwyczajenia mieszkańców budynku.

Kluczowe czynniki zebraliśmy na poniższej infografice:

Infografika przedstawiająca najważniejsze czynniki decydujące o wyborze pompy ciepła

Dostęp do zbiornika wodnego będzie przemawiał za montażem pompy ciepła woda-woda. Z kolei nieutwardzony, odkryty teren będzie idealną okazją do zrobienia odwiertów pod gruntowe pompy ciepła. Możesz jeszcze zdecydować się na powietrzną pompę ciepła – najbardziej popularny obecnie rodzaj systemu grzewczego.

Pamiętaj!
Przed montażem pompy grzewczej warto ocieplić budynek, w którym pompa ma być zainstalowana. Zmniejsza to zapotrzebowanie pomieszczenia na energię cieplną. Możesz więc zainstalować pompę o mniejszej mocy, a przy tym obniżyć rachunki.

Szukaj Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie

 • {{item.city}}
Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 23 168 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jaka pompa ciepła do domu 100 m2?

Dom o powierzchni 100 m2 to niewielki budynek mieszkalny. Będzie on więc potrzebował niewielkiej mocy grzewczej (Pg). Określa ona ilość energii, która dostarczana jest do instalacji budynku. Aby obliczyć moc grzewczą pompy ciepła odpowiedniej dla domu, wystarczy skorzystać z poniższego wzoru:

Powierzchnia domu x przeciętne zapotrzebowanie domu na energię = moc grzewcza pompy ciepła odpowiednia dla budynku

Zobacz przykład!

Nowy (ocieplony) dom jednorodzinny ma zapotrzebowanie na energię elektryczną w wysokości 40-50 W/m2.

Z powyższych informacji wynika, że dom o powierzchni 100 m2 należy zasilić pompą ciepła o mocy 5 KW. Obliczenia dla tego przykładu wyglądają następująco:

100 m2 x 50 W = 5 KW

Należy jednak pamiętać, że obliczenia mają charakter orientacyjny. Istnieje wiele dodatkowych czynników, które wpływają na wybór urządzenia grzewczego. Dzięki producentom pomp ciepła na rynku dostępne są zarówno maszyny o małej mocy, jak i pompy świetnie pracujące nawet w najtrudniejszych warunkach.

Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka pompa ciepła do domu 100 m2 będzie najlepsza.

Ile kosztuje pompa ciepła do domu 100 m2?

Instalacja powietrznej pompy ciepła czy pompy gruntowej jest poważną inwestycją. Ostateczny koszt pompy ciepła do domu 100 m2 zależy od wielu parametrów, w tym od ceny samego urządzenia grzewczego. Pompa ciepła kosztuje od ok. 10 000 zł wzwyż. Trzeba też brać pod uwagę wydatek związany z montażem. Koszt instalacji pompy ciepła do domu 100 m2 to minimum 10 000 zł.

Decydując się na pompę ciepła zasilaną energią ziemi, musimy wziąć pod uwagę wysoki koszt odwiertów pod elementy pompy (pionowe odwierty są droższe, ponieważ wymagają użycia specjalistycznego sprzętu). Różnica w cenie pojawi się też podczas wyboru pomiędzy pompą ciepła monoblok a split.

Ile kosztuje pompa ciepła do domu 100 m2? Przykładowe ceny dotyczą urządzenia grzewczego zasilanego energią gruntową:

 • zakup pompy ciepła – 20 000-50 000 zł,
 • zakup dolnego źródła poziomego – 10 000-20 000 zł,
 • zakup dolnego źródła pionowego – 2 000 zł badania geotechniczne (potrzebne do wykonania odwiertów), 150 zł za metr bieżący wierceń,
 • montaż systemu – od 10 000-15 000 zł.

Jeśli znasz już parametry urządzenia odpowiedniego do ogrzania własnego domu, skorzystaj z rankingu pomp ciepła. To zestawienie wysokiej jakości nowoczesnych, ekologicznych i bezpiecznych dla ludzi produktów.

Powinieneś wiedzieć, że istnieje możliwość dofinansowania pompy ciepła dla domu np. z Programu Czyste Powietrze.

Koszt pompy ciepła do domu – podsumowanie

najlepsza pompa ciepła do domu 100 m2

Czy warto wybrać pompę ciepła? Jest to odpowiednia inwestycja dla osób, które wierzą w długoterminowy efekt. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące kosztu pompy ciepła dla domu 100 m2. Pomogą one podjąć decyzję związaną z wymianą urządzenia grzewczego.

 1. Ogrzewanie domu pompą ciepła jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem zarówno przez właścicieli budynków mieszkalnych, jak i gospodarczych.
 2. Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje pompa ciepła do domu o powierzchni 100 m2. Przy obliczeniach należy wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. powierzchnię użytkową domu, jego kubaturę, potrzeby mieszkańców budynku.
 3. Na koszt pompy ciepła do domu 100 m2 wpływa też rodzaj urządzenia grzewczego, na który się zdecydujesz (wyróżnia się powietrzne pompy ciepła, gruntowe, a także wodne).
 4. Znaczenie ma również zapotrzebowanie domu na energię. Przeciętny nowy dom jednorodzinny ma zapotrzebowanie na energię elektryczną w wysokości 40-50 W/m2.
 5. Istnieje wzór, który pozwala obliczyć moc grzewczą pompy ciepła odpowiedniej dla budynku, który chcesz ogrzać. Wystarczy, że pomnożysz powierzchnię domu przez przeciętne zapotrzebowanie budynku na energię.

Ile kosztuje pompa ciepła do domu o powierzchni 100 m2? Obliczenia te zostaw specjalistom. Dzięki temu otrzymasz wiarygodny wynik, schemat montażu pompy ciepła, a także kosztorys prac.

Jeśli masz więcej pytań, zadaj je specjalistom od pomp ciepła z Gliwic lub montażystom instalacji grzewczych z Stargardu lub innych miast bliżej ciebie. Eksperci służą fachową poradą.

Dodano: 25 sierpnia 2020 Zaktualizowano: 30 grudnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco