powietrzna pompa ciepła przy ścianie nowego domu - w 2022

Pompa ciepła i fotowoltaika – czy warto? Kiedy się opłaca?

Pompa ciepła i fotowoltaika – czy warto? Kiedy się opłaca?

Czy pompa ciepła i fotowoltaika to duet idealny? Połączenie tych dwóch technologii to energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie, a cały system może działać całkowicie bezobsługowo. Dodatkowo pompa ciepła i fotowoltaika gwarantuje niski koszt eksploatacji, a brak konieczności budowania zbiorników i magazynów na paliwo może być kuszący dla inwestorów z niewielką działką. Ile kosztuje podłączenie pompy ciepła i fotowoltaiki? Czy fotowoltaika z pompą ciepła opłaca się w 2022 r.?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 29 sierpnia 2022 29.08.2022 Czas lektury: 5min

Dlaczego połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki się opłaca?

Pompy ciepła i fotowoltaika to w 2022 roku nadal bardzo popularny zestaw.

W praktyce oba te rozwiązania to podstawa większości inwestycji opartych na energooszczędnym budownictwie.

Dlaczego warto inwestować w połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki?

 1. Fotowoltaika i pompy ciepła bazują na odnawialnych źródłach energii – uznawanych za prąd przyszłości.
 2. Przy rosnących cenach prądu panele fotowoltaiczne świetnie uzupełniają działanie pompy, dostarczając do instalacji energię ze słońca.
 3. Jeśli dobrze obliczysz moc, to fotowoltaika całkowicie wystarczy do zaspokojenia zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię - w tym zasilenie pompy i instalacji grzewczej.
 4. Początkowo poniesiesz koszty inwestycji, ale perspektywa zwrotu, a do tego mnogość programów dofinansowań do fotowoltaiki optymalizują wydatki na prąd w perspektywie kilku lat.
 5. Dobrze opracowany projekt na instalację z pompą ciepła i fotowoltaiką obejmuje dodatkowe funkcje – np. chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy (oszczędność i na klimatyzacji).

Jak działa pompa ciepła z fotowoltaiką?

Jak pracuje zestaw: pompa ciepła i fotowoltaika? Zasada działania jest prosta: pompa ciepła do efektywnego funkcjonowania potrzebuje sporej ilości energii, którą może w dużej części samodzielnie czerpać z odnawialnych źródeł (np. pompa powietrze-powietrze czerpie energię z powietrza).

Z kolei fotowoltaika generuje energię ze słońca – za pomocą paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu domu lub na działce blisko domu.

W efekcie panele fotowoltaiczne przekazują nadwyżki zgromadzonej energii do pompy ciepła, która pracuje bez konieczności podłączania do niej prądu.

Co uwzględnia projekt domu z pompą ciepła i fotowoltaiką? W projekcie eksperci od fotowoltaiki uwzględniają moc instalacji, zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, liczbę mieszkańców, skrajnie wysoką moc pompy niezbędną do zaspokojenia potrzeb. Dzięki temu cały system pracuje wydajnie – niezależnie od warunków atmosferycznych.

Jaki jest koszt połączenia fotowoltaiki i pompy ciepła?

Koszt fotowoltaiki i pompy ciepła można wyliczyć, sumując koszty jednostkowych urządzeń i robocizny w obu tych systemach.

Zakładając, że koszt pompy ciepła z montażem mieści się w przedziale ok. 30-50 tys. zł (w zależności od rodzaju pompy ciepła), a fotowoltaika kosztuje ok. 12-60 tys. zł (w zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej), to połączenie obu systemów kosztuje ok. 42-110 tys. zł.

Czy można uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła i fotowoltaiki w 2022 roku?

specjalista sprawdza na tablecie możliwości dotyczące dofinansowania do pompy ciepła

Przedstawione w powyższym akapicie koszty instalacji pompy ciepła i fotowoltaiki nie uwzględniają różnych form dofinansowań do obu rozwiązań.

W 2022 r. można uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę i pompy ciepła. Dotacje możliwe są m.in. w ramach programu Mój Prąd, ulgi termomodernizacyjnej 2022 oraz ulgi podatkowej. Dodatkowo w różnych regionach funkcjonują inne programy, które często można ze sobą łączyć, znacząco obniżając koszt całej inwestycji.

Opłacalność pompy ciepła i fotowoltaiki

Połączenie obu rozwiązań sprawi, że zminimalizujesz straty wynikające z autokonsumpcji i nadwyżek wygenerowanej mocy.

Potwierdzają to pozytywne opinie na forum o fotowoltaice i pompach ciepła.

Wymieniane są zalety:

 • szybszy zwrot z inwestycji (w porównaniu do wykorzystania tylko jednej opcji),
 • niższe rachunki od razu po uruchomieniu instalacji,
 • brak konieczności budowy kominów,
 • niskie ryzyko awarii, brak ryzyka eksplozji (w porównaniu do tradycyjnych kotłów i rozwiązań na gaz),
 • realny wpływ na jakość powietrza w regionie,
 • uniezależnienie od rosnących cen prądu i rosnących cen węgla.
Pamiętaj!
Inwestycja w fotowoltaikę i pompę ciepła gwarantuje zwrot z inwestycji w relatywnie krótkim czasie, a dodatkowo podnosi wartość nieruchomości. Obecnie sprzedaż domu ze zautomatyzowanym systemem grzewczym nastawionym na korzystanie z odnawialnych źródeł jest znacznie łatwiejsze niż sprzedaż domu z tradycyjnym kotłem na węgiel.
Sprawdź aktualne ceny i opłacalność fotowoltaiki: Ceny fotowoltaiki w 2022 roku. Ile kosztują panele fotowoltaiczne?
Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 142 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Pompa ciepła bez fotowoltaiki – czy warto?

Przy samodzielnie pracującej fotowoltaice nadwyżki prądu trafią do sieci, a przy samodzielnie pracującej pompie i np. w czasie mroźnej zimy – konieczne będzie dodatkowe zasilanie pompy prądem.

Pompa ciepła bez fotowoltaiki ma oczywiście również sporo zalet: urządzenie jest bezpieczne, proste w montażu (szczególnie pompy powietrze-powietrze), ekologiczne i energooszczędne).

Pompa ciepła również po pewnym czasie zagwarantuje zwrot z inwestycji, ale nie tak szybko, jak w połączeniu z dobrze przemyślaną instalacją fotowoltaiczną.

Dlatego na etapie modernizacji starego domu lub w czasie budowy nowego domu warto od razu pomyśleć o montażu obu rozwiązań. Jeśli chcesz oszczędzić na start, możesz na początku inwestować tylko w pompę ciepła – przygotowując dom do późniejszej instalacji fotowoltaicznej.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco