panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu domu z cegły

Dofinansowanie do fotowoltaiki – jakie są dopłaty i dotacje? Sprawdź!

Dofinansowanie do fotowoltaiki – jakie są dopłaty i dotacje? Sprawdź!

Dotacje i dofinansowanie fotowoltaiki w 2023 roku mogą sprawić, że inwestycja w panele fotowoltaiczne stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Z pomocą przychodzą specjalne programy regionalne, rządowe i unijne, oferujące dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Podpowiadamy, gdzie szukać dotacji i jak otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki w 2023 roku.

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 19 czerwca 2023 19.06.2023 Czas lektury: 10min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25293 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2023 – z czego wynika rosnąca popularność dotacji?

Na rynku pojawia się coraz więcej programów dofinansowań i dotacji do paneli fotowoltaicznych. Skąd bierze się rosnąca popularność dofinansowania do fotowoltaiki? Eksperci wskazują na dwie główne przyczyny. Pierwszą jest wciąż bardzo mały udział wykorzystania energii odnawialnej w Polsce – co sprawia, że nie nadążamy za wytycznymi Unii Europejskiej. Drugą jest tzw. limit zużycia prądu, czyli wzrost ceny energii elektrycznej po przekroczeniu progu zużycia (np. powyżej 2000, 2600 lub 3000 kWh).

W obu tych przypadkach rozwiązaniem jest fotowoltaika. Tak jak każda inwestycja, panele fotowoltaiczne również wymagają wkładu na start. Funkcjonujące na rynku i nowe dofinansowania do fotowoltaiki sprawiają, że inwestycja znacznie szybciej się zwraca, a początek z fotowoltaiką nie wymaga w 2023 roku dużych nakładów finansowych.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 293 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki w 2023 roku?

 1. Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki, to pierwszym podstawowym źródłem wiedzy powinien być właściwy wydział w urzędzie miasta lub gminy. Uzyskasz tam informacje na temat lokalnych programów dofinansowania do ogniw słonecznych.
 2. Kolejnym miejscem, gdzie warto dowiadywać się o funduszach na inwestycje w OZE (Odnawialne Źródła Energii), są urzędy wojewódzkie i siedziby wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ponadto można też skorzystać ze stron internetowych Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
 3. W uzyskaniu dotacji do montażu fotowoltaiki pomóc mogą specjalizujące się w tym firmy, które działają na zasadzie pośrednictwa. W takim przypadku można liczyć nie tylko na fachową poradę w procesie tworzenia projektu inwestycji, ale też wyliczenia kosztów, efektów ekonomicznych i realizacji całego przedsięwzięcia.

W celu uzyskania wsparcia finansowego na instalację fotowoltaiczną w 2023 roku, w pierwszej kolejności należy wypełnić odpowiedni wniosek o dofinansowanie paneli fotowoltaicznych.

W zależności od programu trzeba również dołączyć wymagane dokumenty. Zazwyczaj należy dostarczyć projekt instalacji fotowoltaicznej, certyfikat i zaświadczenie z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić, które instytucje prowadzą dotacje na odnawialne źródła energii i w jakim zakresie.

Jakie dofinansowania do fotowoltaiki wybrać?

Obecnie najwięcej programów dofinansowania fotowoltaiki oferuje Unia Europejska, ale to państwa członkowskie decydują o formach programów i ich rodzajach. Celem programów jest wsparcie finansowe wszystkich zainteresowanych inwestycją w energię słoneczną.

Beneficjentami programów, które wspierają odnawialne źródła energii, mogą być w zasadzie wszyscy. To zależy oczywiście od strategii danego programu, który pomaga sfinansować instalację fotowoltaiczną. W przypadku osób prywatnych wnioskujących o dofinansowanie, efekty inwestycji mogą być wykorzystywane przede wszystkim do własnych celów. Najszerszy zakres inwestycji dotyczy przedsiębiorstw.

Firmy w ramach akcji mogą zarówno produkować energię z ogniw fotowoltaicznych na własne potrzeby, jak i odsprzedawać ją do sieci dystrybucyjnej.

Wysokość dofinansowania do instalacji paneli fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od warunków zawartych w poszczególnych programach dofinansowań. Największe programy pomagające sfinansować instalację fotowoltaiczną to między innymi: Czyste Powietrze, Mój prąd oraz Prosument 2 i Bocian.

Program
Grupa docelowa
Dofinansowanie
Terminy wniosków
Mój Prąd
Osoby fizyczne
Do 50% kosztów na fotowoltaikę, maks. 7000 zł
Do 31.03.2023
Energia Plus
Przedsiębiorstwa
Do 85% kosztów kwalifikowanych na fotowoltaikę, aż do 500 mln zł pożyczki
Od 01.02.2023 do 13.12.2024 lub do wyczerpania środków
Stop Smog
Gminy / osoby fizyczne
Do 70% kosztów na fotowoltaikę
Od 31.03.2021
Czyste Powietrze
Osoby fizyczne
Do 50% kosztów na fotowoltaikę, maks. 9000 zł
Ciągły nabór
Agroenergia
Rolnicy
Do 20% udziału w kosztach na fotowoltaikę, maks. 25 tys. zł
Do 30.09.2025 lub wyczerpania środków
Grant OZE
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe
Do 50% kosztów instalacji fotowoltaiki
Od 01.02.2023 do 30.06.2026
Wskazówka:
Koniecznie sprawdź wszystkie dostępne programy – zarówno lokalne, jak i ogólnopolskie, zwróć też uwagę na grupę docelową, poziom dofinansowania na fotowoltaikę oraz terminy składania wniosków każdego programu. Przed inwestycją upewnij się, że instalacja fotowoltaiki spełnia wymagania formalne i techniczne danego programu (o szczegóły możesz dopytać sprzedawców fotowoltaiki w Warszawie i innych ekspertów, których znajdziesz w Oferteo).

Dotacje do fotowoltaiki dla nowych prosumentów

Nowi prosumenci, którzy do tej pory nie korzystali z dofinansowań mogą ubiegać się o dofinansowanie nawet do 20 000 zł.

W ramach programu Mój Prąd można uzyskać dotację nie tylko na instalację fotowoltaiczną, ale też na magazyn ciepła, magazyn energii, połączenie fotowoltaiki z innym urządzeniem lub instalację systemu do zarządzania energią w domu.

Dotacje do fotowoltaiki dla osób korzystających z paneli fotowoltaicznych

Kwoty dopłat dla osób, które wcześniej skorzystały z dofinansowań do fotowoltaiki, są nieco mniejsze. Można się jednak ubiegać o dopłatę do magazynów ciepła i energii, systemu zarządzania energią oraz połączenia fotowoltaiki z innym urządzeniem.

Uwaga!
Jeśli jednak ubiegasz się o dofinansowanie ponownie, to należy zmienić system rozliczania z upustowego na net-billing, czyli odsprzedaż nadwyżki do elektrowni i wykupienie energii po cenie średniej z poprzedniego miesiąca.

Fotowoltaika – dofinansowanie dla firm

A jak wygląda kwestia dofinansowania fotowoltaiki dla firm? Przedsiębiorcy również mogą otrzymać zwrot za fotowoltaikę w 2023 r.

Taką możliwość daje program Energia Plus. W ramach programu firma może uzyskać preferencyjną pożyczkę na fotowoltaikę. Wsparcie może objąć w tym przypadku nawet do 85% kosztów kwalifikowanych na fotowoltaikę (kwotowo pożyczka na fotowoltaikę w ramach tego programu może wynieść aż do 500 mln zł).

Dofinansowanie do fotowoltaiki – program Czyste Powietrze 2023

dofinansowanie do fotowoltaiki

Program dofinansowania fotowoltaiki Czyste Powietrze oferuje:

 • dofinansowanie na zakup i montaż fotowoltaiki, wymianę źródła energii i termomodernizację,
 • bezzwrotną dotację lub dotację do częściowej spłaty kredytu,
 • dostępne dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych,
 • możliwość skorzystania z dotacji do 69 000 zł na całość lub do 9000 zł na samą instalację fotowoltaiki (maks. do 50% kosztów),
 • istnieje również możliwość łączenia dofinansowania z programem Stop Smog,
 • program obowiązuje do końca 2029 roku,
 • dotacja nie dotyczy budynków nowych.
Warto wiedzieć:
Dofinansowanie polega na wsparciu finansowym w procesie wymiany nieprawidłowo działających lub starych i niewydajnych źródeł ciepła na te nowoczesne, czyli m.in. instalacje fotowoltaiczne. Wniosek o dofinansowanie paneli fotowoltaicznych należy składać w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW), właściwym terytorialnie dla miejsca położenia nieruchomości objętej wnioskiem o dofinansowanie.

Dofinansowanie do fotowoltaiki – Mój prąd 2023

Program dofinansowania do fotowoltaiki Mój Prąd oferuje:

 • dofinansowanie do fotowoltaiki do 6 000 zł,
 • dofinansowanie do magazynu ciepła do 16 000 zł,
 • dofinansowanie do systemu zarządzania energią do 3 000 zł,
 • dofinansowanie do magazynu energii elektrycznej do 7 500 zł,
 • dotacja dla właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych,
 • dotacja przyznawana jako bezzwrotna pomoc finansowa,
 • możliwość odliczenia od podatku elementów fotowoltaiki.
Uwaga!
Termin składania wniosków dofinansowania w ramach programu na 2023 rok upłynął 31.03.2023.

Fotowoltaika – dofinansowanie z gminy 2023

Dofinansowanie i dotacje na fotowoltaikę to doskonały sposób na obniżenie kosztów montażu paneli słonecznych. Dotacje na fotowoltaikę są przyznawane regionalnie. Każde województwo przyjęło swój sposób i wysokość dofinansowania na OZE.

Co warto wiedzieć o dofinansowaniu do fotowoltaiki z gmin?

 1. Wiele gmin oferuje różne programy dofinansowań – warto dowiedzieć się więcej w odpowiednim urzędzie.
 2. Dofinansowania z gmin w większości przypadków są przeznaczone dla mieszkańców danej gminy.
 3. Wysokość dofinansowania z gminy o zazwyczaj nawet kilkadziesiąt procent kosztów inwestycji.
 4. Istnieją dwa typy dofinansowań do fotowoltaiki z gminy: forma bezzwrotnej dotacji lub pożyczki.
 5. Programy dofinansowań z gminy są dostępne tylko przez ograniczony czas i z ograniczonym budżetem na gminę.

Z dofinansowań mogą też skorzystać rolnicy chcący założyć fotowoltaikę w Krakowie lub w innym mieście – konkretnie w ramach programu Agroenergia. Program ten zapewnia dotację nawet do 20% udziału w kosztach na fotowoltaikę.

Fotowoltaika – ulga podatkowa, termomodernizacyjna (odliczenie fotowoltaiki od podatku)

Na uwagę zasługuje również ulga termomodernizacyjna, która polega na odliczeniu od podatku wydatków poniesionych na termomodernizację domu, w tym na panele fotowoltaiczne. Dzięki uldze można odliczyć od dochodu (przychodu) kwotę przeznaczoną na wykonanie (zakup i montaż) instalacji wykorzystującej odnawialne źródła energii.

W ramach ulgi możesz odliczyć koszty instalacji fotowoltaicznej (w ramach wymiany źródła energii na odnawialne). Ta opcja przeznaczona jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych dokonujących termomodernizacji.

Warto wiedzieć!
Faktur potwierdzających wydatki nie trzeba dołączać do zeznania podatkowego. Za to należy je przechowywać do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego (przykładowo: za rok 2022 do końca 2028 r.).

Dofinansowanie do fotowoltaiki w bloku

Na czym polega dofinansowanie do fotowoltaiki w bloku? To program skierowany do spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot. W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie nie tylko montażu, budowy czy zakupu nowej instalacji fotowoltaicznej, ale też modernizację już istniejącej lub montaż magazynów energii czy pomp ciepła.

W przypadku dofinansowania do fotowoltaiki w bloku można otrzymać do 50% finansowania instalacji fotowoltaicznej.

Dofinansowanie do fotowoltaiki i pompy ciepła 2023

Czy możliwe jest jednoczesne dofinansowanie do fotowoltaiki i pompy ciepła 2023? Tak – głównie dlatego, że w większości przypadków są to te same programy dofinansowań.

Do fotowoltaiki i pompy ciepła możesz otrzymać dofinansowanie w ramach: Czyste Powietrze (dofinansowanie do fotowoltaiki i pompy dla osób fizycznych), Agroenergia (dla rolników), Stop Smog (dla gmin i osób fizycznych) i Energia Plus (dla firm). Warto wiedzieć, że dzięki połączeniu tych dwóch opcji – fotowoltaika i pompa stają się jeszcze bardziej opłacalną inwestycją, a w niektórych programach (np. w ogólnopolskim programie Czyste Powietrze kwotę dofinansowania możesz zwiększyć, zgłaszając się z projektem montażu fotowoltaiki z pompą ciepła).

Najczęściej zadawane pytania dotyczące dofinansowania do fotowoltaiki

Dodano: 1 lipca 2020 Zaktualizowano: 19 czerwca 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco