Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
przyczepa z belami siana zaparkowana przed stodola z panelami fotowoltaicznymi na dachu

Fotowoltaika dla rolników – dofinansowania w 2024 roku

Fotowoltaika dla rolników – dofinansowania w 2024 roku

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników w 2022 roku nadal jest możliwe dzięki kilku programom zapewniającym wsparcie w inwestycji w panele fotowoltaiczne. Poza programami dofinansowań (np. Agroenergia) można też skorzystać z innych opcji (np. ulga od podatku rolnego), dzięki czemu fotowoltaika dla rolników może być dużo tańsza. Jakie są opcje dofinansowań na fotowoltaikę dla rolników? Co wiemy o planowanych programach i czy wkrótce pojawią się nowe dotacje na fotowoltaikę?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 6 września 2022 06.09.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25322 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Droższy prąd i droższa produkcja rolna – fotowoltaika dla rolników wyjściem z sytuacji?

Fotowoltaika w rolnictwie to już od kilku lat świetny sposób na oszczędność na rachunkach za prąd. To właśnie opłaty za energię elektryczną w dużym stopniu wpływają na rentowność utrzymania gospodarstwa, a przy rosnących cenach prądu (nawet 5-krotny wzrost stawek w ciągu 18 miesięcy!) pozyskanie dofinansowania na fotowoltaikę może być kluczowe.

Wydajna fotowoltaika dla rolników nie tylko daje możliwość obniżenia comiesięcznych rachunków, ale też w dużym stopniu gwarantuje niezależność energetyczną i unowocześnia gospodarstwo. Dzięki dofinansowaniom zwrot z inwestycji można osiągnąć znacznie szybciej, a dodatkowa ulga dla rolników na fotowoltaikę sprawi, że w krótkim czasie będzie można liczyć zyski z inwestycji. Co więcej, inwestując w fotowoltaikę, rolnicy korzystają ze źródeł energii odnawialnej, które są nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 322 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Fotowoltaika dla rolników – dotacje i ulgi w 2022 roku

Obecnie funkcjonują dwa duże i ogólnopolskie programy zapewniające dotacje na fotowoltaikę dla rolników. To Agroenergia, która jest sztandarowym programem Narodowego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, i ulga od podatku rolnego, a właściwie: ulga inwestycyjna na fotowoltaikę dla płatników podatku rolnego.

Co prawda obie opcje funkcjonują już od kilku lat i są dobrze znane rolnikom inwestującym w fotowoltaikę, ale w ostatnim czasie wprowadzono kilka zmian, o których przeczytasz w kolejnych akapitach.

Agroenergia – dotacje na fotowoltaikę dla rolników

W ramach programu Agroenergia do NFOŚiGW cały czas można składać wnioski o dofinansowanie na fotowoltaikę. Co ważne: umowy podpisywane są przynajmniej do 2027 roku. Warto wiedzieć, że program obejmuje tylko dotacje na fotowoltaikę składaną z nowych komponentów i produktów, a dodatkowo należy złożyć deklarację, że z fotowoltaiki będziesz korzystać minimum 3 lata po montażu.

Jeśli planujesz rozbudowę obecnej instalacji fotowoltaicznej ze specjalistą od fotowoltaiki z Warszawy lub innego miasta, to pamiętaj, że program Agroenergia nie obejmuje wniosków na modernizację czy rozbudowę obecnie istniejącej sieci. Ważną zmianą w programie Agroenergia w 2022 r. jest też podział programu na dwie grupy:

  1. Pierwsza to mikroinstalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika z pompą ciepła oraz magazyny energii.
  2. Druga to biogazownie rolnicze i urządzenia do generowania energii wodnej.
Warto wiedzieć!
Programy dofinansowań i dotacji na fotowoltaikę dostępne są również lokalnie, przykłady to m.in. EKO – KLIMAT Woda, powietrze, ziemia (woj. kujawsko-pomorskie), Program Priorytetowy „OA – Ochrona Atmosfery” (woj. świętokrzyskie).

Ulga od podatku rolnego

Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2022 roku obejmuje też ulgę od podatku rolnego. Pamiętaj jednak, że z ulgi możesz skorzystać tylko wówczas, gdy jesteś właścicielem gruntów rolnych o powierzchni od 1 do 300 ha.

W ramach odliczenia od podatku możesz wnioskować o ulgę na budowę wszelkich urządzeń OZE, a więc m.in.:

  • fotowoltaika,
  • elektrownia wiatrowa,
  • elektrownia wodna,
  • biogazownia.
Czytaj więcej o programach dofinansowań: Dofinansowanie do fotowoltaiki, dotacje na panele fotowoltaiczne

Jak uzyskać dofinansowania na fotowoltaikę w ramach Agroenergii?

  1. Z dofinansowania w ramach programu Agroenergia mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i ze statusem osoby prawnej (ale warunkiem jest dysponowanie prawem własności i/lub dzierżawy gruntów rolnych).
  2. Nie możesz uzyskać wniosku w momencie podpisania umowy na dzierżawę gruntów rolnych – jeśli chcesz skorzystać z dotacji na fotowoltaikę w ramach programu, to prawa do dzierżawy powinny być nabyte minimum rok przed złożeniem wniosku.
  3. Prace związane z fotowoltaiką muszą rozpocząć się dopiero po zakwalifikowaniu do programu – nie można ubiegać się o dofinansowanie po rozpoczęciu lub zakończeniu prac związanych z instalacją fotowoltaiczną.
  4. Dofinansowanie na fotowoltaikę możesz otrzymać tylko w ramach zaspokojenia własnych potrzeb gospodarstwa (czyli: fotowoltaika może obejmować zabudowania mieszkalne i gospodarcze, maszyny wykonujące prace na terenie gospodarstwa).

Jaka jest wysokość dofinansowania na fotowoltaikę?

W ramach programu Agroenergia zależy to od rodzaju i mocy instalacji fotowoltaicznej:

  • dofinansowanie na fotowoltaikę o mocy od 10 kW do 30 kW = 20% kwoty przeznaczonej na inwestycję (ale maksymalnie: 15 tys. zł),
  • dofinansowanie do większych instalacji (ok. 50 kW) – do 13% kwoty (maksymalnie: 25 tys. zł).

Jeśli dodatkowo zainwestujesz w magazyn energii, to możesz odzyskać do 20% zwrotu z inwestycji.

Ponadto w ramach ulgi podatkowej możesz odliczyć do 25% wartości inwestycji w fotowoltaikę.

Czy pojawią się nowe dofinansowania dla rolników?

Eksperci są zgodni, że dodatkowym wsparciem dla rolników w kolejnych lata mogą być również dotacje i programy unijne. W planach są programy:

  • program Polityki Spójności (dotowana ma być fotowoltaika w rolnictwie),
  • Krajowy Plan Odbudowy (na razie nie spełniamy warunków przyznawania świadczeń),
  • Fundusz Transformacji Energetyki (w Ministerstwie Rolnictwa prowadzone są prace nad programem).

Leasing czy kredyt dla rolników na fotowoltaikę?

W przypadku leasingu na fotowoltaikę dostępne są opcje: leasing operacyjny, leasing finansowy i pożyczka leasingowa.

Każda z opcji leasingu skierowania jest przede wszystkim do przedsiębiorstw – najbardziej opłacalny leasing na fotowoltaikę będzie w przypadku firm ze sporymi opłatami za energię elektryczną. Przykładem są zakłady produkcyjne, branża IT, biznesy z branży spożywczej i rolnicy. To opcja do rozważenia szczególnie np. w przypadku sadowników korzystających z chłodni, które zużywają dużo prądu.

Najbardziej opłacalną opcją są kredyty 0% na fotowoltaikę. Niestety z kredytów tego typu mogą najczęściej skorzystać jedynie osoby fizyczne. W innym wypadku kredyt na fotowoltaikę będzie wiązał się z kosztami, przykładowe oferty:

  1. Kredyt inwestycyjny Zielona Energia (BNP Paribas) – kredytowanie do 15 lat, kredyt zarówno w PLN, jak i EUR czy USD.
  2. Kredyt PrzEKOrzystny (PEKAO) – dla małych i średnich przedsiębiorstw – możliwy zwrot kosztów odsetek za pierwsze 3 lata kredytu, szybka decyzja kredytowa.
  3. Kredyt na fotowoltaikę dla firm – Tauron (Credit Agricole) – mikro i mali przedsiębiorcy – kredyt do 2 mln zł, kredytowanie do 6 lat.
  4. SolarLease – Pożyczka leasingowa na instalacje fotowoltaiczne (Santander) – kredyt na fotowoltaikę dla przedsiębiorstw, niezmienna rata, finansowanie do 6 lat.

Jakie korzyści dla rolników niesie fotowoltaika?

stodoła z cegły z paneli fotowoltaicznymi zainstalowanymi na dachu

Najważniejsze korzyści z fotowoltaiki dla rolników:

  • obniżenie rachunków za prąd (nawet o 90%),
  • niezależność energetyczna,
  • korzyści wizerunkowe (wizerunek firmy odpowiedzialnej społecznie),
  • ograniczenie ilości dwutlenku węgla w powietrzu,
  • zwrot z inwestycji w relatywnie krótkim czasie (dotacje dla rolników i ulga podatkowa znacząco to przyspieszą).

Fotowoltaika dla rolnika – opinie na forum

Opinie na forum o fotowoltaice dla rolników oraz programach dofinansowań do fotowoltaiki są bardzo pozytywne. Rolnicy korzystający z fotowoltaiki chwalą m.in. łatwość i szybkość instalacji, minimum formalności (nawet jeśli korzystali z programów dofinansowań – nie było to skomplikowane), zyski ze zwrotu, dzięki obniżeniu rachunków za prąd.

Często pojawia się również opinia o bezawaryjności instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie rolnym i elastyczności montażu (instalacja gruntowa, na dachu). Wśród zalet wymieniana też jest łatwość obsługi instalacji fotowoltaicznej i opcja sparowania fotowoltaiki z pompą ciepła – co może dawać dodatkowe korzyści z pracy instalacji w gospodarstwie rolnym. Zapytaj o ofertę specjalistów od fotowoltaiki z Poznania lub Twojego miasta i czerp z korzyści, które niesie ze sobą instalacja fotowoltaiczna.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco