zewnętrzna jednostka pompy ciepła stojąca na fundamencie przy domie jednorodzinnym

Jak zrobić fundament pod pompę ciepła? Cena, wymiary i porady

Jak zrobić fundament pod pompę ciepła? Cena, wymiary i porady

Fundament pod pompę ciepła powinien być nie tylko solidny, ale też zapewniać odporność na działanie warunków atmosferycznych, wyposażony w odpowiednio skonstruowany odpływ wody i wykonany zgodnie z zaleceniami producenta danego urządzenia. Ważne są szczegóły – dobór odpowiedniego betonu, głębokość wylewki, uwzględnienie właściwości termoizolacyjnych, dzięki czemu zredukujesz straty ciepła między pompą ciepła a gruntem. Fundament pod pompę ciepła to solidna podstawa dla pompy, a przy okazji zapewnienie długoletniej trwałości i minimalizowania drgań oraz hałasu. Pod warunkiem, że fundament wykonano poprawnie. Znajdź polecanych fachowców na Oferteo i zapoznaj się z najważniejszymi informacjami w praktycznym poradniku o fundamentach pod pompę ciepła.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 21 września 2023 21.09.2023 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25216 Specjalistów od Pomp Ciepła blisko Ciebie

Czy fundament pod pompę ciepła jest niezbędny?

Tak, fundament pod pompę ciepłą jest niezbędny, gdy inwestujesz w pompę ciepła typu split. Pompy ciepła gruntowe i wodne nie wymagają takiego rodzaju montażu. Nie warto też oszczędzać na fundamencie, jeśli producent lub ekspert od pompy ciepła zaleca jego zastosowanie.

Fundament pod pompę ciepła to:

  • stabilne i solidne podparcie dla pompy ciepła,
  • dodatkowa izolacja termiczna,
  • ochrona przed uszkodzeniami pompy ciepła,
  • zminimalizowanie hałasu,
  • mniej drgań, mniejsze ryzyko awarii urządzenia.

Pamiętaj, że odpowiednio wykonany fundament pod pompę ciepła zapewnia długoletnią i bezproblemową eksploatację. W przypadku montażu bez fundamentu może dojść z czasem do osiadania urządzenia w gruncie, jego degradacji i kosztownych usterek (które mogą nie podlegać gwarancji ze względu na nieprawidłowe użytkowanie).

Fundament pod pompę ciepła gwarantuje też stabilizację – odległość jednostki od ściany to minimum 30-40 cm. Tylko odpowiednio wyprofilowany i wypoziomowany fundament zapewni utrzymanie odpowiednich odległości na lata, co przekłada się też na efektywność i wydajność pompy.

Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 216 Specjalistów od Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Fundament pod pompę ciepła – cena w 2023 roku

Ile kosztuje fundament pod pompę ciepła w 2023 roku? Nie jest to bardzo kosztowna inwestycja – zazwyczaj za wykonanie fundamentu pod pompę ciepła zapłacisz kilkaset złotych. Cena zależy jednak od kilku ważnych czynników i w skrajnych przypadkach może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Co wpływa na cenę fundamentu pod pompę ciepła? 4 najważniejsze czynniki to:

  • rodzaj fundamentu,
  • wybrany materiał,
  • lokalizacja (i koszt dojazdu),
  • rozmiar fundamentu i stopień skomplikowania prac.
Czytaj też: Ile kosztują fundamenty?

Na czym postawić pompę ciepła?

W przypadku przydomowych pomp ciepła zazwyczaj dostępne są trzy opcje:

  1. Postument pod pompę ciepła – to gotowa konstrukcja wykonana z betonu, przeznaczona konkretnie do montażu pompy ciepła,
  2. Gotowy fundament pod pompę ciepła – np. wykonany ze zbrojonego betonu architektonicznego lub stali, dostarczany na miejsce montażu w całości,
  3. Ręcznie robiony fundament pod pompę ciepła – najbardziej elastyczna w montażu forma, może być stworzony na miarę – z betonu, cegły lub kamienia.

Fundament pod pompę ciepła a budowa urządzenia – wymagania

Fundament pod pompę ciepłą najczęściej stosowany jest w schemacie instalacji z pompą ciepła powietrze-woda. Montaż pompy w tym przypadku jest najłatwiejszy. Wymaga minimalnej powierzchni do montażu:

  • pompa ciepła składa się z dwóch jednostek,
  • nie są konieczne prace ziemne,
  • wewnętrzna jednostka podłączona jest do ogrzewania,
  • zewnętrzna jednostka stoi na fundamencie i łączy się z wewnętrzną.

Pompa ciepła w tego rodzaju układzie wykorzystuje energię termiczną zawartą w powietrzu na zewnątrz. Za ten proces odpowiada pompa na fundamencie. Jednostka absorbuje energię za pomocą specjalnego czynnika chłodniczego, a następnie podnosi jej temperaturę za pomocą sprężarki. W ostatniej fazie ciepło przekazywane jest do układu grzewczego.

Fundament pod pompę ciepła – wymiary

Fundament pompy ciepła powinien mieć w każdym przypadku indywidualnie dobierane wymiary. Najważniejsze zasady:

  • należy zadbać o zachowanie minimum 20 cm odległości od krańca urządzenia do krańca fundamentu,
  • fundament powinien być stabilny,
  • rodzaj fundamentu należy dobrać do danych warunków (np. rodzaju gruntu),
  • rozmiar fundamentu pod pompę powinien być dobrany zgodnie z zaleceniami producenta danego urządzenia,
  • niezbędne jest fachowe wypoziomowanie fundamentu.
Uwaga!
Pamiętaj, że fundament pod pompę ciepła powinien wytrzymać obciążenie danego urządzenia, czyli rozkład ciężaru należy zaprojektować w taki sposób, aby fundament wytrzymał obciążenia statyczne i dynamiczne, wynikające z pracy pompy ciepła.

Z czego zrobić fundament pod pompę ciepła?

Najczęściej stosowaną opcją jest beton pod fundament pompy ciepła (zapewnia trwałość, najczęściej stosowany, nie gwarantuje dużej elastyczności i wymaga fachowego montażu). Jest też kilka innych materiałów, które można wykorzystać do budowy fundamentu:

  1. Cegła – zaletą jest estetyczny wygląd, a wadą: koszt i wydłużenie prac.
  2. Kamień naturalny – zalety to estetyka, trwałość i dostępność różnych rodzajów kamienia, wadą jest bardzo wysoki koszt.
  3. Betonowe bloczki fundamentowe – fundament pod pompę może powstać z gotowych bloczków, ale wymagają najczęściej dodatkowej i starannej izolacji.
  4. Konstrukcja stalowa – co prawda szybko można taką konstrukcję zamontować, ale najczęściej i tak wymaga podstawy w postaci betonowej wylewki.

Jak wykonać fundament pod pompę ciepła krok po kroku?

pompa ciepła stojąca na betonowym fundamencie przy domu jednorodzinnym

Wykonanie fundamentu i osadzenie pompy ciepła na wspornikach – wraz z połączeniem obu jednostek – zdecydowanie warto zlecić fachowcom. Co prawda samodzielne wykonanie teoretycznie może przynieść oszczędności, ale to zarazem duże ryzyko kosztownych poprawek.

Jak przebiega budowa fundamentu z betonu pod pompę ciepła – krok po kroku?

  1. Przygotowanie terenu, oznaczenie obszaru fundamentu, usunięcie roślin, oczyszczenie gleby.
  2. Wykopanie dołu o odpowiednich wymiarach.
  3. Ułożenie żwiru na dnie wykopu, przygotowanie i wylewanie betonu.
  4. Wzmocnienie fundamentów siatkami zbrojeniowymi.
  5. Utwardzanie i dodanie warstwy izolacji termicznej.
  6. Umieszczenie pompy ciepła na fundamencie.
  7. Wykonanie drenażu i instalacji odprowadzającej wodę.
  8. Odbiór prac – test stabilności i poziomu, przekazanie dokumentacji.
Uwaga!
Na etapie wyceny fachowcy zapytają, czy jest to modernizacja obecnego systemu czy nowy budynek. Przy okazji montażu pompy mogą pojawić się też pytania o zapotrzebowanie na ciepło, izolację budynku (jej grubość), metraż budynku i instalację hydrauliczną (np. liczbę obiegów grzewczych). W przypadku modernizacji trzeba będzie ustalić, kto demontuje stary piec, jakie są przyłącza elektryczne (powinny być 3-fazowe) i czy w budynku działa wentylacja. Wszystko to pomoże fachowcom w Twojej okolicy takim jak sprzedawcom pomp ciepła w Warszawie, instalatorom pomp ciepła w Krakowie w dobraniu najlepszych metod montażowych i wyboru rodzaju fundamentu dla jednostki zewnętrznej pompy.

Jak odprowadzić skropliny z pompy ciepła?

Pompa ciepła, a konkretnie jej zewnętrzna jednostka, powinna być wyposażona w rurę spustową skroplin. Zazwyczaj rura do odprowadzania skroplin znajduje się na bocznej lub tylnej stronie obudowy jednostki zewnętrznej. Jeśli chcesz odprowadzić skropliny – należy podłączyć rurę spustową do odpływu (lub do miejsca, gdzie woda będzie mogła swobodnie przepływać).

Pamiętaj, że rura spustowa musi mieć odpowiedni spadek, aby skropliny mogły swobodnie przepływać. Częstym błędem jest też brak odpowiedniego zabezpieczenia rury przed uszkodzeniami i mrozem – w wyniku czego może dojść do zalania urządzenia lub zablokowania przepływu wody.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące fundamentu pod pompę ciepła

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco