pompa ciepła powietrze-woda przed budynkiem mieszkalnym

Pompa ciepła powietrze-woda – cena i zasada działania

Pompa ciepła powietrze-woda – cena i zasada działania

Pompa ciepła powietrze-woda to najbardziej popularny rodzaj ekologicznego urządzenia grzewczego. Wykorzystuje odnawialne źródła energii, a jej instalacja nie sprawia problemów. Dolnym źródłem ciepła jest powietrze atmosferyczne. Czym charakteryzuje się pompa powietrze-woda? Dowiedz się!

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 27 czerwca 2022 27.06.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 24035 Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie

Pompy ciepła są coraz bardziej popularnym sposobem na zapewnienie w domu odpowiedniej temperatury. Bazują one na odnawialnych źródłach energii, dlatego są przyjazne dla środowiska naturalnego. Jako czynnik grzewczy wykorzystują wodę, powietrze lub grunt. Jak działają pompy ciepła powietrze-woda, gdzie się je stosuje i czy są w stanie zagwarantować komfort termiczny w twoim domu?

Pompa powietrze-woda – najważniejsze informacje

Pompa ciepła powietrze-woda to rodzaj powietrznej pompy ciepła, która zasila w ciepło instalację centralnego ogrzewania (c.o.) oraz służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Wykorzystuje odnawialne źródło energii, jakim jest powietrze. To obecnie najbardziej popularny rodzaj pomp ciepła – jest tańsza i prostsza w montażu niż np. pompa gruntowa.

Powietrzna pompa ciepła może również pracować w systemie powietrze-powietrze. Jaka jest różnica? W przypadku pompy powietrze-powietrze ciepło skraplania czynnika roboczego jest przekazane powietrzu, a nie wodzie.

Poniżej dokładnie omawiamy system powietrze-woda. Tego rodzaju urządzenia znajdziesz w ofercie polskich producentów. Polskie pompy ciepła powietrze-woda mają do zaproponowania m.in. firmy Viessmann, Lazar oraz Silesia. Jeśli jednak zastanawiasz się nad innym typem urządzenia grzewczego i nie wiesz, jak dobrać pompę ciepła do swojego domu, skorzystaj z pomocy specjalisty od pomp ciepła z Konina, specjalisty od pomp ciepła z Gliwic lub innego miasta blisko ciebie.

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 035 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak działa pompa ciepła powietrze woda?

Pompa ciepła powietrze-woda jest najtańszym rodzajem w tej kategorii systemu grzewczego. Jej montaż jest możliwy niemalże w każdym miejscu. Pytanie tylko, jak funkcjonuje pompa ciepła powietrze-woda? Zasada jej działania jest właściwie prosta. Zobacz zatem, jak powstaje ciepła woda z powietrza. Na początek zapoznaj się z czterema najważniejszymi elementami pompy ciepła.

Zaliczają się do nich:

 1. Parownik (wymiennik ciepła).
 2. Sprężarka.
 3. Skraplacz (wymiennik ciepła).
 4. Zawór rozprężny.

Tworzą one obieg chłodniczy, w którym krąży płyn roboczy, zwany również czynnikiem chłodniczym. Podlega on ciągłym przemianom z postaci ciekłej na gazową (i na odwrót), umożliwiając przepływ energii cieplnej ze źródła dolnego do górnego.

Jak to działa? Najlepiej obrazuje to schemat działania pompy ciepła.

 1. W parowniku płyn roboczy odbiera energię cieplną z powietrza.
 2. Pod wpływem ciepła czynnik chłodniczy zaczyna wrzeć i zmienia stan skupienia z płynnego na gazowy.
 3. Gaz trafia do sprężarki pompy ciepła woda powietrze, która podnosi jego ciśnienie, a wraz z nim – jego temperaturę.
 4. Kolejnym elementem obiegu jest skraplacz, gdzie sprężony i gorący czynnik roboczy oddaje ciepło do obiegu grzewczego.
 5. Pozyskana energia posłuży do ogrzania domu i/lub do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
 6. Czynnik, który oddał ciepło, ponownie wraca do stanu ciekłego i ulega schłodzeniu. Nie może być powtórnie wykorzystany, ponieważ jego ciśnienie i temperatura wciąż są za wysokie. Dlatego przechodzi przez zawór rozprężający, który obniża ciśnienie i temperaturę czynnika. Teraz cykl może rozpocząć się ponownie.

Pompa ciepła powietrze woda typu monoblok i split – porównanie

W sprzedaży znajdują się dwa rodzaje pomp ciepła typu powietrze-woda. Może być to pompa monoblok lub split.

Pompa ciepła powietrze-woda typu monoblok jest jednoelementowym urządzeniem, które może być instalowane wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jeśli monoblok jest wewnątrz, mury chronią go przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, ale też powoduje on hałas i pojawia się konieczność wykonania dosyć dużych otworów w pomieszczeniu. Wszystko po to, by móc wyprowadzić kanały powietrzne.

Z kolei montaż pompy ciepła woda-powietrze monoblok na zewnątrz powoduje, że jest ona słabiej chroniona przed deszczem czy wiatrem, a przy tym trzeba zabezpieczyć ją przed zamarzaniem wody, jeśli doszłoby do przerw w dostawie prądu.

Z pewnością monoblok jest urządzeniem łatwym w montażu, bo mieści się w jednym bloku. Nie trzeba mieć specjalnych uprawnień chłodniczych, by taką pompę zamontować.

Natomiast pompy ciepła powietrze-woda typu split są urządzeniami składającymi się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Zewnętrzna zawiera sprężarkę i wentylator parownika, które są połączone przy użyciu przewodów z czynnikiem chłodniczym w jednostce wewnętrznej. Nie ma tu ryzyka, że układ pompy ciepła zamarznie. Pompa typu split nie jest hałaśliwa, ponieważ sprężarka i wentylator są na zewnątrz. Jednak sam montaż jednostek jest już bardziej kłopotliwy i wiąże się z koniecznością posiadania uprawnień chłodniczych.

Pompa ciepła powietrze woda do c.o. i c.w.u. – cena

Wiesz już, jakie cechy związane z konstrukcją czy poziomem generowanego hałasu odróżniają pompę ciepła powietrze-woda typu split i monoblok od siebie. Jakie są natomiast ich ceny? Ile kosztuje pompa ciepła powietrze-woda? Cena pompy ciepła powietrze do c.o. i c.w.u. z montażem wynieść może około 30 tys. zł, ale można ją obniżyć dzięki rządowym dotacjom. Wydatki zależą też od rodzaju zastosowanego urządzenia grzewczego. W przypadku monoblokowej pompy ciepła powietrze-woda cena samego sprzętu rozpoczyna się od 7500 zł, droższe są jednak pompy split. Ostateczna kwota za rozwiązanie o mocy 20 kW może sięgać 50 000 zł.

Wady i zalety pompy ciepła powietrze-woda

korzyści z użytkowania pompy ciepły powietrze-woda

Opinie o pompie ciepła powietrze-woda są pozytywne, ponieważ urządzenie ma wiele zalet. Przede wszystkim w efektywny sposób pozyskuje ciepło z powietrza.

Poznaj wszystkie zalety i wady pompy ciepła typu powietrze-woda.

Pompa ciepła powietrze-woda
Zalety Wady
 • zapewnia efektywne i bezpieczne ogrzewanie całego domu i wody użytkowej;
 • przygotowuje ciepłą wodę użytkową bez konieczności montowania dodatkowych modułów
 • prawidłowo dobrana i zamontowana jest praktycznie bezobsługowa
 • jedynie w niewielkim stopniu wymaga dodatkowego zasilania energią elektryczną
 • obniża koszty za energię wykorzystywaną do ogrzania domu
 • daje możliwość podłączenia innych systemów: wentylacyjnego, solarnego, fotowoltaicznego
 • występuje w dwóch wariantach: monoblok lub split
Wady
 • wymaga instalacji wodnego odbiornika ciepła (grzejnik, ogrzewanie podłogowe/ścienne/sufitowe)
 • efektywność pracy urządzenia grzewczego zasilanego powietrzem spada przy niskich temperaturach

Warto również dodać, że pompy ciepła powietrze-woda to dobre rozwiązanie zarówno do nowych, energooszczędnych budynków, jak i domów termomodernizowanych. Bez wątpienia warto zdecydować się na ten rodzaj systemu grzewczego!

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pomp ciepła typu powietrze-woda

Dodano: 25 sierpnia 2020 Zaktualizowano: 27 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco