pompa ciepła do ogrzewania i ciepłej wody przed budynkiem mieszkalnym

Pompy ciepła – opinie użytkowników na forum w 2024 roku

Pompy ciepła – opinie użytkowników na forum w 2024 roku

Zanim zdecydujesz się na zakup pompy ciepła, opinie użytkowników pozwolą ci się lepiej zapoznać z tymi szczególnymi urządzeniami grzewczymi. Czy taka inwestycja się opłaca? Jakie obawy przed jej zakupem mają właściciele domów jednorodzinnych? Zobacz, jak działają pompy ciepła. Opinie o poszczególnych modelach pozwolą ci wybrać taki, który spełni twoje oczekiwania.

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 25 listopada 2022 25.11.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 24933 Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie

Pompa ciepła – forum jako źródło opinii i informacji

Oceny użytkowników różnych sprzętów są najbardziej miarodajną wskazówką w kwestii wyboru jednego z modeli np. pompy ciepła. Forum internetowe może być świetnym źródłem opinii i informacji o pompach ciepła oraz innych urządzeniach wykorzystujących energię odnawialną.

Co ważne – na forach pojawiają się zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie, a w Oferteo przygotowaliśmy przegląd często poruszanych wątków i opinii o pompach ciepła na forum.

Sprawdź, jakie są opinie o pompach ciepła na forach w 2022 roku. Jakie modele cieszą się szczególnym uznaniem na forum i na co zwracają uwagę użytkownicy forum o pompach ciepła?

Pompy ciepła – opinie użytkowników w 2022 roku

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które zyskuje na popularności. Aż w 75 procentach korzysta z energii odnawialnej. Ogranicza emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a przy tym pracuje niezawodnie. To tylko niektóre z powodów, dla których Polacy coraz częściej myślą o zainstalowaniu we własnym domu pompy ciepła. Opinie o odnawialnych źródłach energii i ich wykorzystaniu są coraz lepsze. Wystarczy przytoczyć wyniki badań PORT PC. W 2021 roku cały polski rynek pomp ciepła wzrósł aż o 66 %., a rozwiązań do ogrzewania budynków o ponad 80 %. Z uwagi na wojnę w Ukrainie zainteresowanie tymi sprzętami staje się coraz większe, bo gaz i węgiel podrożały, a właśnie one są często wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych. Pozostaje tylko wybór odpowiedniej pompy ciepła. Opinie o takich urządzeniach ułatwiają wybór.

Decyzję o instalacji pompy ciepła najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu. Nie oznacza to, że nie można jej zamontować w już istniejącym budynku.

Zanim wybierzesz urządzenie, powinieneś zapoznać się z opiniami osób, które już od jakiegoś czasu użytkują pompy ciepła. Choć zdania są podzielone, przeważają pozytywne rekomendacje. Zapoznaj się z nimi:

  1. To jeden z najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
  2. Warto zdać się na ekspertów w zakresie dopasowania pompy do wymagań energetycznych budynku i im pozostawić montaż pompy ciepła w Warszawie i innych miastach. Wykonawcy przeprowadzą z klientem rozmowę, z której dowiedzą się o potrzebach mieszkańców, ich możliwościach finansowych, a także ocenią stan budynku.
  3. Warto zainwestować w powietrzną pompę ciepła – opinie na forum wskazują, że najbardziej opłacalne będzie jej połączenie z systemem paneli fotowoltaicznych.
  4. Wybór pompy ciepła od renomowanego producenta się opłaca w dłuższym horyzoncie inwestycyjnym – będzie droższa, ale niezawodna i przyniesie realne oszczędności na energii konwencjonalnej.

Najlepsze opinie o pompie ciepła przedstawiliśmy na infografice poniżej:

6 powodów dla których warto wybrać pompę ciepła

Z czego wynikają negatywne opinie o pompach ciepła?

Zapytaliśmy specjalistów współpracujących z Oferteo, jakie jeszcze wątpliwości mają klienci, zwłaszcza ci, którzy rozczarowali się wyborem pompy ciepła. Opinie negatywne często wynikają z tego, że urządzenia są źle dopasowane do domu, który ma być nimi ogrzewany lub z wyboru niskiej jakości urządzeń grzewczych.

Z opinii o pompach ciepła powietrznych wynika, że osoby zastanawiające się nad ich zakupem obawiają się hałasu. Wśród producentów pomp bez problemu znajdziesz jednostki, które pracują cicho i nie będą uciążliwe dla sąsiadów, nawet kiedy dom znajduje się blisko granicy działki. Czasem trzeba za nie jednak więcej zapłacić.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku normy dopuszczalnego poziomu hałasu na terenach zabudowy jednorodzinnej wynoszą 50 dB w ciągu dnia i 40 dB nocą.

Negatywne opinie dotyczą również awaryjności oraz żywotności urządzeń. Jednak prawidłowo zainstalowana oraz regularnie serwisowana pompa działa bezawaryjnie nawet kilkanaście lat.

Pamiętaj!
Dla prawidłowego działania pompy ciepła przez długie lata ważne jest, by to specjalista ją zamontował i przeprowadzał regularne przeglądy techniczne urządzenia. Urządzenie powinno być sprawdzane co roku. Koszt serwisu pompy ciepła to około 300-500 zł. Na sprzęt otrzymujesz gwarancję. W zależności od lokalizacji czy specyfiki systemu grzewczego jest to od 2 do nawet 5 lat. Taka inwestycja powoduje, że problemy z pompami, które są źródłem niektórych negatywnych opinii, po prostu się dezaktualizują.

Opinie o pompach ciepła są zwykle pozytywne. Klienci doceniają efektywność pracy urządzeń oraz ich automatyczne działanie.

Co prawda zdarzają się niezadowoleni użytkownicy, zwykle jednak dlatego, że mają źle dobrane urządzenie lub ktoś nieprawidłowo wykonał jego instalację. Dlatego dobór pompy ciepła oraz jej montaż najlepiej jest powierzyć specjalistom. Sprawdź oferty specjalistów od pomp ciepła z Krakowa lub innego miasta bliżej Ciebie.

Pompa ciepła – opinie o koszcie miesięcznym w 2022 roku

pompa ciepła to inwestycja na lata

Opinie o pompach ciepła są na ogół pozytywne. Wśród negatywnych zdań na temat urządzenia grzewczego najczęściej powtarzają się te dotyczące wysokich kosztów. Cena pompy ciepła rzeczywiście może być wyższa niż kotłów na węgiel, gaz czy olej. Jest to jednak inwestycja na lata. Koszt zakupu, montażu oraz eksploatacji urządzenia zwraca się już po kilku sezonach i jest korzystniejszy niż w przypadku ogrzewania domu paliwem stałym.

Użytkownicy pomp ciepła podkreślają również, że decydując się na ich montaż, uniknęli wydatków związanych z przyłączem gazu, kupnem lub wynajmem zbiorników na gaz czy olej. Mimo że ekologiczne urządzenia grzewcze są drogie, inwestycja w pompę ciepła szybko się zwraca. Koszt miesięczny – opinie użytkowników wskazują, że może być obniżony w porównaniu z ogrzewaniem domu gazem, węglem czy pelletem. Dodatkowo możesz ubiegać się o dofinansowanie na pompę ciepła np. w ramach Programu „Czyste Powietrze”.

Opinie na temat kosztów pompy ciepła są różne, ponieważ często zależą od rodzaju urządzenia grzewczego. Najpopularniejsza i najtańsza jest powietrzna pompa ciepła.

Sprzęt ten nie wymaga ingerencji w grunt tak jak pompa gruntowa. Jeśli chodzi o wykorzystanie energii – pompy ciepła charakteryzują się stosunkowo niskim zużyciem prądu. Jest on niezbędny głównie do zasilenia sprężarki. Z jednej pobranej kilowatogodziny zyskasz nawet do 5 kWh ciepła! Jeśli dodatkowo zdecydujesz się zainwestować w fotowoltaikę, będziesz zasilać system grzewczy darmowym prądem.

Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 933 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Powietrzna pompa ciepła a pompa gruntowa – opinie o wydajności

Osoby, które zastanawiają się nad pompą, często zadają pytanie o wydajność tych urządzeń. Obawiają się, że nie będą skuteczne zimą. Nie jest to prawda – jeśli pompa ciepła jest nieefektywna, oznacza to, że była źle dobrana.

Za najbardziej wydajne uznawane są gruntowe pompy ciepła. Dlaczego? Ponieważ do ogrzania budynku wykorzystują ciepło ziemi, która ma jednakową temperaturę niezależnie od warunków pogodowych. Aby korzystać z energii geotermalnej, konieczne jest wykonanie kosztownych odwiertów.

Jeśli chcesz uniknąć tego wydatku, wybierz powietrzną pompę ciepła. Choć jej sprawność zależy od temperatury, nie oznacza to, że w mroźne dni zostaniesz bez ogrzewania.

Nowoczesne powietrzne pompy ciepła gwarantują efektywne działanie nawet w temperaturze minus 25 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura spadnie poniżej tego poziomu, uruchomi się awaryjna grzałka elektryczna. Jednak jak pokazały ostatnie lata, bardzo mroźnych dni jest naprawdę niewiele.

Czasem nie warto więc ponosić kosztów związanych z pozwoleniami pod montaż pompy gruntowej czy instalacją jej podziemnych elementów. Każda z pomp ciepłą będzie dobrze spełniać swoją funkcję.

Jak wskazuje ekspert:

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

To czy powinniśmy wybrać pompę gruntową czy powietrzną, zależy tak naprawdę od miejsca zamieszkania. Pompy powietrzne są już tak wydajne, że działają w większości warunków. Pompa ciepła gruntowa ze względu na koszty ma sens bardziej w terenach chłodniejszych, np. podgórskich, bo wtedy ma stabilniejsze źródło.

Dlaczego opinie o pompach ciepła są tak różne?

Zróżnicowanie opinii o pompach ciepła jest bardzo duże, ale wiele z nich wynika z błędnego przekonania o ich funkcjonowaniu czy wysokich kosztach zakupu. Negatywne opinie mogą być związane z błędnym doborem urządzenia do systemu ogrzewania w domu i do jego kubatury albo z nieprawidłowym montażem. Wszystko to doprowadza do sytuacji, że część opinii o pompach ciepła może być błędnie negatywnych, a część będzie pozytywnych. Te ostatnie najczęściej są głoszone przez osoby, które od lat korzystają z pomp ciepła i nie wahały się powierzyć ich wyboru ekspertom. Najczęściej lepiej zapłacić więcej, ale otrzymać w zamian produkt naprawdę wysokiej jakości.

Dodano: 25 sierpnia 2020 Zaktualizowano: 25 listopada 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco