specjalista w kasku montuje pompę ciepła

Pompa ciepła w starym domu – czy się opłaca i ile kosztuje?

Pompa ciepła w starym domu – czy się opłaca i ile kosztuje?

Czy pompa ciepła w starym domu jest opłacalnym rozwiązaniem? Teoretycznie taka modernizacja starego systemu powinna przynieść korzyści w każdym starym budynku, ale w praktyce inwestycja nie zawsze się zwróci. Na szczęście łatwo można obliczyć, czy pompa ciepła w starym domu będzie dobrą decyzją w kontekście ogrzewania domu i wody. Na co zwrócić uwagę, decydując się na pompę ciepła w starym domu? Ile to kosztuje?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 29 sierpnia 2022 29.08.2022 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 24042 Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie

Czy montaż pompy ciepła w starym domu jest możliwy?

W większości przypadków montaż pompy ciepła w starym budynku jest możliwy, a odpowiednio zainstalowana pompa będzie współpracować w systemie ze zwykłymi grzejnikami. Warto wiedzieć, że nie zawsze inwestycja jest opłacalna.

Na co zwrócić uwagę, gdy planujesz inwestycję w montaż pompy ciepła do starego domu?

 1. Pompę ciepła możesz zainstalować w ramach termomodernizacji starego domu.
 2. Do całej inwestycji warto stworzyć plan instalacji i obliczyć koszt montażu oraz potencjalny zwrot w czasie.
 3. W starym domu konieczne jest przeprowadzenie audytu energetycznego.
 4. Można instalować pompę w starym domu ze słabą izolacją, ale wydajność systemu przy niskiej termoizolacji będzie bardzo słaba.
 5. Jeśli planujesz korzystać z pompy okazjonalnie lub tylko w ramach podgrzania wody, to termoizolacja nie ma takiego znaczenia – w takim przypadku konieczne jest jednak posiadanie alternatywnego źródła ogrzewania.
Ważne:
Jak właściwie zdefiniować „stary dom”? Niektórzy eksperci wskazują, że jest to dom wybudowany przed 2000 rokiem. Wychodząc z takiego założenia należy pamiętać, że możemy mieć do czynienia z domem na wsi wybudowanym w latach 30.-40. ubiegłego stulecia lub z domem z lat 90., który będzie się charakteryzował znacznie lepszym stanem technicznym. W obu przypadkach wskazany jest audyt energetyczny, ale w pierwszej opcji zazwyczaj termomodernizacja będzie znacznie więcej kosztować (a czasami już sama termomodernizacja przyniesie znaczącą poprawę w wydajności działania systemu grzewczego – a pompa ciepła będzie naturalnym rozwinięciem inwestycji).

Pompa ciepła w starym domu a termomodernizacja budynku

W zasadzie można uznać, że termomodernizacja budynku jest najważniejszym punktem przed instalacją pompy ciepła w starym domu. W tym celu najlepiej zlecić fachowcom szczegółowy audyt.

W ramach takich prac określa się nie tylko zapotrzebowanie na moc grzewczą, ale też określa i eliminuje wszelkie mostki cieplne, czyli słabe punkty obecnego systemu grzewczego

Praktyczne porady:

 1. Zanim wybierzesz pompę ciepła i zdecydujesz się na montaż - zmniejsz do minimum straty ciepła starego domu.
 2. Audyt energetyczny nie jest drogi - stanowi tylko niewielki ułamek całej inwestycji, a pozwoli na szybszy zwrot kosztów.
 3. Budżet podziel na dwie części: inwestycja w pompę i termomodernizacja, która może obejmować np. ocieplenie ścian, docieplenie dachu, wykonanie drobnych remontów eliminujących mostki cieplne.
 4. Częstą rekomendacją jest wymiana starych okien i drzwi - w planie inwestycyjnym można zacząć od montażu pompy, a później realizować kolejne punkty remontu związanego z termomodernizacją starego domu.
 5. Dodatkowo dobre rezultaty dla kondycji termoizolacyjnej domu może przynieść inwestycja w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
 6. Przed inwestycją zapoznaj się z naszym poradnikiem: Remont starego domu krok po kroku – znajdziesz tu szczegółowo rozpisany zakres prac i koszty.

Pompa ciepła w starym domu a grzejniki

Czy pompa ciepła w starym domu z grzejnikami (np. tradycyjnymi grzejnikami płytowymi) sprawdzi się w praktyce? Tak, ale pod warunkiem wykonania kilku ważnych czynności:

 1. Po pierwsze: przed montażem trzeba wykonać test instalacji grzewczej i sprawdzić, czy nie ma problemów z poszczególnymi grzejnikami.
 2. Po drugie: jeśli wymieniasz stary kocioł na pompę ciepła lub chcesz uzupełnić pracę starego systemu o dodatkową moc z pompy, to konieczne jest dokładne przepłukanie starej instalacji centralnego ogrzewania.
 3. Po trzecie: pamiętaj, że pompa ciepła najlepiej działa z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym (najwydajniej będzie działać np. z podłogowym lub ściennym ogrzewaniem).
 4. Po czwarte: jeśli nie planujesz całkowitej modernizacji (uwzględniającej np. montaż ogrzewania podłogowego), to wydajność pompy ciepła będzie niższa – i będzie często wymagała solidnego docieplenia stropu i ścian.

Jak montować pompy ciepła w starym domu?

specjalista sprawdza instalację z pompą ciepła w starym domu

W jaki sposób zamontować pompę ciepła w starym domu? Montaż pompy ciepła: w starym domu może być podłączona w kilku wariantach – w zależności od obecnego systemu grzewczego:

 1. Pompa ciepła w starym domu podłączona do kominka z płaszczem wodnym, montaż w trybie biwalentnym lub podłączenie pompy do kominka powietrznego (dogrzanie wody – pompa, ogrzanie domu – kominek).
 2. Pompa ciepła z grzejnikami konwekcyjnymi – połączenie pompy z grzejnikami panelowymi może odbyć się z dodatkowym wykorzystaniem specjalnych wentylatorów, które wspomagają dystrybucję ciepła.
 3. Pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym – najlepsza opcja, ale rzadko spotykana w starym budownictwie, wymaga większych nakładów na start, ale da najlepszy efekt z pompą ciepła.
 4. Pompa ciepła ze starym kotłem na paliwo stałe – kotły co prawda pracują w układzie otwartym, a pompy w układzie zamkniętym, ale da się przeprowadzić montaż w jednym układzie – instalacja obejmuje rozdzielenie układów pompy i kotła.
 5. Pompa ciepła z piecem olejowym lub gazowym – w obu przypadkach działa system zamknięty, pompa i piec gazowy lub olejowy może działać w układzie wspólnym.
Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 042 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jaki jest koszt pompy ciepła w starym domu?

Ile kosztuje pompa ciepła w starym domu? Cena zależy przede wszystkim od zapotrzebowania na moc, rodzaju starej instalacji (stopnia skomplikowania robocizny) i powierzchni starego domu.

Uśredniając, można przyjąć, że podłączenie pompy ciepła w starym domu mieści się w przedziale 23-75 tys. zł. Koszt wyliczony został na podstawie średnich cen – z założeniem, że do starej instalacji podłączysz powietrzną pompę ciepła.

Droższa będzie inwestycja w gruntową pompę ciepła do starego domu. W takim przypadku montaż będzie droższy (z uwagi na dodatkowe wykopy i przygotowanie pod instalację wybranych elementów na działce przydomowej). Przy niskim zapotrzebowaniu na moc koszt podłączenia pompy gruntowej do starego domu to ok. 35-70 tys. zł, ale większa moc pompy (np. 13-20 kW) to już wydatek ok. 70-120 tys. zł.

Dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu

Jeśli zastanawiasz się, czy dotacje dotyczą tylko nowych budynków czy możliwe jest dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu, to mamy dobrą wiadomość: można ubiegać się o dofinansowanie na pompę ciepła do starego domu.

W ramach dofinansowania możesz skorzystać zarówno z programu Czyste powietrze, jak i ulgi termomodernizacyjnej czy programów lokalnych działających w poszczególnych regionach. Przykładowo w Warszawie można ubiegać się o dofinansowanie do pompy ciepła do starego domu w ramach programu "Zlikwiduj Kopciucha".

Istnieje też opcja odliczenia części kosztów od podatku, a dodatkowo (przy braku środków inwestycyjnych) niektóre banki mogą udzielić ekokredyt na pompę ciepła, uszczelnienie okien czy wymianę pieca. Przy doborze kilku programów (wiele z nich może działać jednocześnie) koszt inwestycji można obniżyć nawet o 90%.

Dużym ułatwieniem będzie przygotowany przez nas poradnik: Dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 roku – lista dotacji

Jaka pompa ciepła do starego domu?

Dobór pompy ciepła do starego domu nie jest łatwy:

 1. Weź pod uwagę obecny system grzewczy w budynku (oraz koszt i możliwości podłączenia do niego pompy), a dodatkowo sprawdź stan techniczny budynku, roczne zużycie wody i powierzchnię użytkową do ogrzania.
 2. Następnie oceń, czy chcesz wymienić obecny system na samodzielnie działającą pompę – czy inwestujesz w system hybrydowy (pompa będzie uzupełnieniem).
 3. Sprawdź kondycję termiczną budynku – i określ, ile rekomendacji jesteś w stanie wdrożyć w ciągu najbliższych lat.
 4. Jeśli planujesz większy remont, pomyśl o ogrzewaniu podłogowym lub wymianie tradycyjnych grzejników na specjalnie dobrane grzejniki do pomp ciepła (mają większą powierzchnię i często dodatkowo wbudowane wentylatory).

Dopiero na tej podstawie zdecyduj, jaka pompa ciepła sprawdzi się w starym domu. Z tego poradnika dowiesz się, jak dobrać pompę ciepła i jaka moc jest potrzebna.

Zazwyczaj pompa ciepła powietrze-powietrze sprawdzi się jako dodatkowy element instalacji (nie gwarantuje dużej mocy, ale nie wiąże się też z dużymi kosztami inwestycji – jest łatwiejsza w montażu i tańsza).

Z kolei pompa ciepła gruntowa umożliwi uzyskanie wyższych temperatur wody grzewczej, ale kosztuje więcej i warto wraz z jej montażem dokonać termomodernizacji.

Gaz czy pompa ciepła w starym domu? Co wybrać?

Eksperci są zgodni, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi i jednego systemu, który sprawdzi się w każdym starym domu.

W większości przypadków dobrym rozwiązaniem w starszych domach będzie zastosowanie instalacji hybrydowej – najlepiej po audycie energetycznym i zminimalizowaniu strat ciepła. Zamiast więc pytać „gaz czy pompa ciepła w starym domu” – przemyśl inwestycję w dwa systemy funkcjonujące jednocześnie.

Jak działa taka instalacja? Pompa ciepła służy do podgrzania wody użytkowej i ogrzania budynku do temperatury zewnętrznej. Przy niższej temperaturze dodatkowo załączane jest dodatkowe źródło – w tym przypadku jest to kondensacyjny kocioł gazowy.

W praktyce w czasie mroźnej zimy głównie pracuje instalacja gazowa, a w pozostałych okresach pompa ciepła podgrzewa wodę i ogrzewa budynek. Dopiero połączenie obu systemów przyniesie najlepsze korzyści i zarazem połączy korzyści dwóch rozwiązań, eliminując w większości ich wady (np. pompa ciepła może być mało wydajna przy bardzo niskich temperaturach, nie ma też ryzyka pozostania bez ogrzewania przy awarii jednego ze źródeł ciepła).

Pompa ciepła w starym domu – czy się opłaca?

Dzięki poradnikowi wiesz już, że dzięki pompie ciepła można obniżyć rachunki i zaoszczędzić w starym domu. Opłacalność całej inwestycji zależy jednak od kilku czynników:

 • dom musi być odpowiednio ocieplony,
 • wskazana jest wymiana okien i zastosowanie odpowiedniej technologii w uszczelnianiu drzwi,
 • dodatkowo z pompą ciepła może działać inny system: fotowoltaika,
 • warto skorzystać z dofinansowań, które wyeliminują problem dużego nakładu na modernizację,
 • kluczowy jest też dobór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła, która zagwarantuje niezbędną moc cieplną, a jednocześnie system nie będzie przewymiarowany (za duża moc, to też problem).

Pompy ciepła współpracujące z panelami fotowoltaicznymi do starego domu – a do tego działające w starym budynku po termomodernizacji, z wykorzystaniem ogrzewania hybrydowego (np. z kotłem na gaz) i dofinansowaniem na inwestycję – to najbardziej opłacalny scenariusz, do którego warto dążyć, myśląc o inwestycji w pompę ciepła.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco