Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
hydraulik przykręca nakrętkę rury w instalacji z hybrydową pompą ciepła

Co to jest hybrydowa pompa ciepła i jak działa? Czy warto?

Co to jest hybrydowa pompa ciepła i jak działa? Czy warto?

Hybrydowe pompy ciepła to rozwiązanie korzystające z minimum dwóch rodzajów energii lub paliwa. Nowoczesne systemy hybrydowe nie tylko łączą ze sobą różne urządzenia w jeden układ (hybrydowo pompa ciepła może działać np. w modernizowanym domu z kotłem ciepła), ale też łączą funkcje – np. ogrzewania wody z ogrzewaniem pomieszczeń. Jak działa hybrydowa pompa ciepła, jakie może przynieść korzyści i ile kosztuje takie rozwiązanie?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 26 sierpnia 2022 26.08.2022 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 24568 Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie

Czym jest hybrydowa pompa ciepła?

Ogrzewanie hybrydowe to rozwiązanie stosowane od wielu lat w systemach grzewczych – dzięki zastosowaniu kilku źródeł energii w systemie, można zarządzać systemem w taki sposób, aby w danych warunkach pracował z jak największą wydajnością.

W takim systemie pracują hybrydowe pompy ciepła, czyli urządzenia, które mogą pozyskiwać energię do pracy z kilku źródeł. Najczęściej jest to energia odnawialna, a przykładem hybrydowej pompy ciepła jest urządzenie łączące pompę ciepła typu powietrze-woda z gazowym kotłem kondensacyjnym.

Ogrzewanie hybrydowe: gaz i pompa ciepła

W przypadku hybrydowych rozwiązań bardzo często stosowanym jest hybrydowa pompa ciepła z kondensacyjnym kotłem gazowym. Dzięki temu połączeniu hybrydowa pompa ciepła wykorzystuje do maksimum zasoby odnawialne, a jednocześnie może być uzupełnieniem już istniejącej instalacji.

Gdy brakuje zasobów do wydajnej pracy, hybrydowa pompa ciepła korzysta z gazowego kotła kondensacyjnego, automatycznie uzupełniając moc systemu grzewczego.

Warto wiedzieć, że hybrydowy zestaw z pompą ciepła powietrze-woda typu split oraz gazowym kotłem kondensacyjnym może być wykorzystywany:

  • do ogrzewania pomieszczeń w okresie grzewczym,
  • do chłodzenia pomieszczeń latem,
  • do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Jak działa hybrydowa pompa ciepła?

Wiesz już, że zastosowanie hybrydowej pompy ciepła może znacząco podnieść funkcjonalność całego systemu. Jak w praktyce działa pompa ciepła hybrydowa?

Najczęściej hybrydowe pompy najpierw pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego, a następnie wtłaczają je do powietrza wewnętrznego (czyli do poszczególnych pomieszczeń, podnosząc w ten sposób temperaturę) oraz do kotła kondensacyjnego (tu paliwem jest gaz).

Warto wiedzieć, że nowoczesne systemy hybrydowe z pompą ciepła automatycznie decydują, z jakiego źródła ciepła w danej chwili skorzystać (celem jest obniżenie kosztów budynku). Jak to działa? W zależności od temperatury zewnętrznej hybrydowa pompa decyduje, czy w danym momencie ma się załączyć tylko pompa czy dodatkowo uruchomić kocioł gazowy lub korzystać z obu urządzeń jednocześnie.

Hybrydowa pompa ciepła – cena

Ile kosztuje ogrzewanie hybrydowe: gaz i pompa ciepła? Cena zależy przede wszystkim od wybranego źródła, z którego urządzenie pozyskuje energię cieplną (np. tańsza jest pompa powietrze-powietrze, nie wymaga dodatkowych prac instalacyjnych); wielkości budynku i zapotrzebowania na moc grzewczą (z tego poradnika dowiesz się, ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła i czy się opłaca).

Przykładowo: hybrydowa pompa ciepła z podstawowymi funkcjami i zintegrowanym kotłem kondensacyjnym (o mocy 19 kW) to wydatek ok. 67-70 tys. zł. Nieco więcej (od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych) będzie kosztować hybrydowa pompa ciepła z funkcją chłodzenia. Całkowity koszt może być niższy, jeśli skorzystasz z dofinansowania do pompy ciepła.

Jakie są korzyści z zastosowania hybrydowej pompy ciepła?

Szacuje się, że wydajność cieplna w porównaniu z ogrzewaniem samym kotłem może podnieść się nawet o ok. 35%.

Pozostałe korzyści z hybrydowej pompy ciepła:

  • dzięki hybrydowej pompie ciepła możesz zmodernizować obecnie stosowany system grzewczy,
  • urządzenie pracuje automatycznie – samodzielnie dostosowuje wymaganą moc grzewczą
  • w przypadku awarii jednego z urządzeń lub źródeł ciepła - system skorzysta z zapasowego źródła,
  • hybrydowa pompa ciepła zmniejsza emisję spalin (w porównaniu z instalacją opartą tylko na kotle),
  • zyskujesz opcję chłodzenia pomieszczeń bez konieczności inwestycji w oddzielny układ klimatyzacji.
Pamiętaj!
Dzięki ogrzewaniu hybrydowemu dodatkowo zyskujesz większą niezależność od cen paliw i energii.
Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 568 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Hybrydowa pompa ciepła – opinie

Jakie są opinie na forum o hybrydowych pompach ciepła? Użytkownicy takich pomp wskazują na większą wydajnością cieplną i szybki zwrot z inwestycji (jeśli projekt instalacji jest dobrze opracowany, a instalacja pompy hybrydowej realizowana jest z dbałością o każdy szczegół).

Wśród zalet tego rozwiązania wymienia się m.in. brak konieczności całkowitej wymiany dotychczasowego rozwiązania – często istnieje opcja modernizacji.

Rozwiązanie wpisuje się w trend obniżania zapotrzebowania na energię, a elastyczne działanie pompy sprawia, że efektywność znacząco rośnie (w porównaniu do tradycyjnych systemów) – to również częste opinie.

Wymienianą przez niektórych wadą jest koszt inwestycji – szczególnie gdy stary system w remontowanym domu wymaga wielu przeróbek. To raczej problem tylko dla osób, które planują wyprowadzkę w krótkim czasie po modernizacji systemu.

Jeśli planujesz na kilka lat do przodu i masz świadomość zwrotu inwestycji w czasie, to zdecydowanie warto zainteresować się inwestycją w hybrydową pompę ciepła.

Porównanie metod ogrzewania: Pompa ciepła czy gaz – co lepsze?

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco