powietrzna pompa ciepła przy ścianie nowego domu

Moje Ciepło – gdzie i jak złożyć wniosek? Poznaj warunki

Moje Ciepło – gdzie i jak złożyć wniosek? Poznaj warunki

Program Moje Ciepło ma zachęcać Polaków do przejścia na ekologiczne źródła ogrzewania. W jego ramach można otrzymać do 21 000 zł dofinansowania na zakup i montaż pompy ciepła. Jak skorzystać z programu i kto może być jego beneficjentem? Oto najważniejsze informacje na temat projektu Moje Ciepło 2022/2023!

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 23 stycznia 2023 23.01.2023 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 24530 Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie

Moje Ciepło – na czym polega program?

Program Moje Ciepło to fundusz na dofinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła. Jest zachętą do tego, aby Polacy inwestowali w ekologiczne źródła ogrzewania. W tym przypadku – w rozwój ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej z zastosowaniem zeroemisyjnych źródeł ciepła.

Im więcej inwestycji, które wspierają rozwój OZE w Polsce, tym większa skuteczność w dążeniu do osiągnięcia wymaganej efektywności energetycznej. Budżet całego programu Moje Ciepło wynosi 600 mln zł. Program ten jest doskonałą okazją do modernizacji instalacji grzewczych w domach, zwiększając ich efektywność i wpływając na poprawę jakości powietrza.

Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 530 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Od kiedy obowiązuje program Moje Ciepło 2022?

Nabór wniosków do programu Moje Ciepło odbywa się w trybie ciągłym od 29.04.2022 do 31.12.2026 lub do wyczerpania dedykowanej puli środków. Dlatego należy zawsze przed złożeniem wniosku sprawdzić, czy nie wyczerpała się już pula dostępnych środków na daną edycję programu.

Obecnie nie ma możliwości złożenia wniosku przez generator, mimo że program wciąż obowiązuje. Ponadto wnioski o dofinansowanie oraz wnioski o płatność składane w ramach programu „Czyste Powietrze” mają wydłużony czas zmiany statusu systemowego ze statusu „Wniosek w drodze” na „Przyjęty w Funduszu”. To ważne informacje dla wszystkich, którzy chcą skorzystać z tych dwóch programów.

Czytaj także: Dobór pompy ciepła

Ile wynosi dofinansowanie z programu Moje Ciepło?

Wysokość dofinansowania programu Moje Ciepło zależy od rodzaju zamontowanej pompy ciepła:

W obu przypadkach nie może być to więcej niż 30% kosztów kwalifikowanych. W przypadku osób posiadających kartę dużej rodziny wysokość zostanie zwiększony do 45% kosztów kwalifikowanych. Podsumowując, dopłaty do montażu pompy ciepła mieszczą się w przedziale od 7000 do 21 000 zł

Moje Ciepło 2023 – warunki

specjalista montuje pompę ciepła przy ścianie domu

Nie każdy może skorzystać z dopłaty do pompy ciepła w ramach programu Moje Ciepło. W 2023 roku wymagane warunki dla beneficjentów programu to:

 • zakup i montaż pompy ciepła w nowym domu o podwyższonym standardzie energetycznym (wyjaśnienie podwyższonego standardu według wskaźnika EP znajduje się poniżej),
 • zakup pompy ciepła zrealizowany między 1 stycznia 2021 a 31 grudnia 2026 r. – to okres kwalifikowalności do programu.

Wartość wskaźnika EP, czyli rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej EPH+W może wynosić:

 • maksymalnie 63 kWh na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku dla wniosków składanych w 2022 r.,
 • 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu Moje Ciepło.
Pamiętaj!
Jeżeli w domu jest kominek, to otrzymanie dotacji jest możliwe tylko pod warunkiem, że pełni on wyłącznie funkcję rekreacyjną albo ozdobną. W budynku nie może znajdować się źródło ciepła na paliwo stałe.

Natomiast określenie „nowy dom”, które się pojawia w warunkach programu Moje Ciepło, oznacza budynek spełniający następujące warunki:

 • złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.,
 • złożenie wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 1 stycznia 2021,
 • w dniu złożenia wniosku o dotację nie można złożyć zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
 • w dniu złożenia wniosku o dotację nie można złożyć wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Ważne!
Pompę hybrydową można zainstalować tylko pod warunkiem, że pompa ciepła spełnia wymagania techniczne uwzględnione w programie (czyli takie jak: klasa efektywności energetycznej, i/lub współpraca z wodnym ogrzewaniem niskotemperaturowym), a drugi element zestawu nie stanowi źródła ciepła zasilanego paliwem stałym.

Moje Ciepło – dla kogo?

Program Moje Ciepło skierowany jest do osób fizycznych, czyli właścicieli lub współwłaścicieli nowych domów jednorodzinnych, które kupują i instalują w tych właśnie domach pompy ciepła. Dopłaty bezpośrednio dotyczą zakupu oraz montażu pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Dlatego właśnie program Moje Ciepło określany jest jako dobre uzupełnienie programu Czyste Powietrze.

Moje Ciepło nie jest skierowane do osób, które instalują pompę ciepła w starych domach, które nie spełniają warunków podwyższonego standardu energetycznego. W takich przypadkach koniecznie jest skorzystanie z innych programów dopłat.

Przeczytaj o innych dotacjach wspierających zakup pomp ciepła: Dofinansowanie do pompy ciepła

Moje Ciepło – jakie dokumenty?

Aby skorzystać z dotacji w programie Moje Ciepło, należy złożyć następujące dokumenty:

 • zawiadomienie o zakończeniu budowy lub decyzja o pozwoleniu na użytkowanie,
 • lub pozwolenie na budowę (PnB)/zgłoszenie budowy,
 • charakterystyka energetyczna budynku/świadectwo charakterystyki energetycznej,
 • faktura lub inny dokument potwierdzający zakup i montaż pompy ciepła,
 • karta produktu i etykieta energetyczna zakupionej oraz zamontowanej pompy ciepła,
 • potwierdzenie dokonania płatność (np. potwierdzenie z konta bankowego),
 • jeśli jest to konieczne – pełnomocnictwo do złożenia wniosku o dofinansowanie,
 • jeśli jest to konieczne – oświadczenie dotyczące nabywcy wskazanego na fakturze lub innym dokumencie,
 • jeśli jest to konieczne – inne, dodatkowe dokumenty.

Rodziny, które korzystają z Karty Dużej Rodziny i przysługujących z jej tytułu zniżek, powinny jeszcze dostarczyć skan tego dokumentu. Konieczne może być także złożenie oświadczenia o posiadaniu zgód współwłaściciela lub wszystkich współwłaścicieli budynku.

Specjaliści od pomp ciepła często pomagają w załatwieniu formalności. Sprawdź, które firmy od pomp ciepła z Warszawy, pomp ciepła z Krakowa lub Twojego miasta oferują kompleksową usługę montażu pomp ciepła wraz z załatwieniem formalności.

Dotacja Moje Ciepło w 2023 roku – jak i gdzie składać wniosek?

Wniosek w programie Moje Ciepło można złożyć tylko w wersji elektronicznej przez GWD – generator wniosków na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki. Podczas jego wypełniania należy mieć przy sobie wszystkie wymienione dokumenty, w wersji zeskanowanej oraz prawidłowo wypełnić wszystkie obowiązkowe pola.

Strona, na której można znaleźć pomocne informacje i przekierowanie do generatora, to oficjalna strona programu Moje Ciepło. Nie trzeba rejestrować się jako użytkownik GWD, można zalogować się do systemu za pomocą konta login.gov.pl.

Ważne!
Na stronie GWD można znaleźć informację dotyczącą tego, że „Z uwagi na wyczerpanie dostępnej alokacji, przeznaczonej na II Nabór wniosków – budowa bądź przebudowa ogólnodostępnej stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 150 kW (konkurs 48/NC/OA/6.3/2022/II-dotacja stacje ładowania min 150 kW), możliwość składania wniosków w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie (GWD) została zamknięta”. To oznacza, że obecnie nie można składać takich wniosków aż do odwołania.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco