zbliżenie na rekuperator w domu

Ile kosztuje rekuperacja? Cena wentylacji mechanicznej.

Ile kosztuje rekuperacja? Cena wentylacji mechanicznej.

Rekuperacja jest rodzajem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W praktyce oznacza to, że rekuperator w takim systemie zapewnia wymianę zanieczyszczonego powietrza na czyste – jednocześnie odzyskując część ciepła. Korzyści rekuperacji jest wiele, ale rodzą się pytania: jaki jest koszt rekuperacji, co zawiera cena montażu i ile wraz z utrzymaniem kosztuje rekuperacja? Cena zależy od kilku istotnych czynników – nasz poradnik rozwieje wszelkie wątpliwości.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 28 kwietnia 2023 28.04.2023 Czas lektury: 10min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 19705 Specjalistów od Rekuperacji w Domu blisko Ciebie

Koszt rekuperacji a cena rekuperatora. Od czego zależy, ile kosztuje rekuperacja?

O tym, ile kosztuje system wentylacji mechanicznej, decyduje kilka czynników, oto 5 najważniejszych:

 1. Projekt rekuperacji – cena inwestycji w dużej mierze zależy właśnie od projektu oraz wybranego rodzaju instalacji wentylacyjnej – mocy centrali (przede wszystkim to moc rekuperatora – dobierana do potrzeb budynku); z kolei moc i projekt rekuperacji – wynika z konstrukcji domu, liczby kondygnacji, metrażu, liczby pomieszczeń, liczby kanałów pionowych w systemie;
 2. Rodzaj ogrzewania budynku – przede wszystkim ważna jest efektywność ogrzewania, metoda izolacji cieplnej, sama konstrukcja budynku, a nawet wymiary poszczególnych pomieszczeń; fachowcy pod uwagę biorą nawet takie szczegóły jak liczba osób zamieszkujących dany budynek ;
 3. Usytuowanie budynku – ukierunkowanie względem stron świata, rozmieszczenie okien, a do tego usytuowanie domu pod względem wysokości (np. projekt i montaż rekuperacji w domu na wzgórzu może wyglądać zupełnie inaczej niż koszt rekuperacji w domu w lesie itd.);
 4. Jakość rekuperatora – to serce całej instalacji, ale dodatkowo na cenę wpływają takie elementy, jak przyłącza, rozdzielacze, kanały wentylacyjne, sterowniki, kratki, tłumiki, taśmy aluminiowe, skrzynki rozdzielcze – zarówno ich ilość w instalacji, jak i jakość poszczególnych komponentów;
 5. Dodatkowe funkcje rekuperacji – na końcowy koszt rekuperacji wpływają wszelkie dodatkowe funkcje określone w projekcie; wraz z podstawową instalacją dodatkowo można zainstalować takie elementy, jak: pełna automatyzacja rekuperacji, systemy antysmogowe, zaawansowane filtry powietrza i nawilżacze, czujniki z funkcją alarmu (np. dwutlenku węgla, wilgoci), podłączenie do gruntowego wymiennika ciepła czy instalacji smart (rekuperacja sterowana smartfonem).

Specjalista Oferteo.pl potwierdza, że cena rekuperacji zależy od wielu czynników. Co ma największy wpływ?

Reventi

Adrian Walski

Reventi

Największy wpływ na cenę rekuperacji ma wielkość budynku i pomieszczenia, jakie się w nim znajdują. Ponadto cena zależy od kubatury domu (jego powierzchni użytkowej), marki rekuperatora (są firmy, które są od kilku lat na rynku i dopiero uczą się rekuperacji i są ogólnoświatowe marki, które mają doświadczenie w różnych krajach, w różnych klimatach i działają od 40-50 lat); wykorzystanych kanałów (mogą być bakteriobójcze, grzybobójcze i antystatyczne z atestem PZH mogą być też zwykłe czyli bez niektórych z tych powłok). Czynników jest bardzo dużo.

Uwaga!
Cena rekuperacji zależy też od kosztu montażu systemu. Warto pamiętać, że montaż rekuperacji z odzyskiem ciepła może obejmować wiele dodatkowych usług – takich jak wsparcie i doradztwo specjalisty od rekuperacji z Warszawy lub innego miasta już na etapie projektowania czy też pełna obsługa techniczna wraz z gwarancją po montażu. Dodatkowo montaż rekuperacji na etapie budowy domu jest znacznie łatwiejszy (i tańszy) niż w już istniejącym budynku.
Rekuperacja - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 19 705 Specjalistów od Rekuperacji w Domu najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ile kosztuje rekuperacja? Cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w 2023 roku

Ile kosztuje rekuperacja? Cena w 2023 roku to ok. 17 000-50 000 zł.

Cena w dużej mierze zależy od stopnia skomplikowania, projektu instalacji i metrażu domu. Poniżej orientacyjne ceny rekuperacji – w zależności od metrażu:

 • Cena rekuperacji w domu 100m² – ok. 17 000 zł,
 • Cena rekuperacji w domu 120m² – ok. 20 000 zł,
 • Cena rekuperacji w domu 150m² – ok. 25 000 zł,
 • Cena rekuperacji w domu 200m² – ok. 35 000 zł,
 • Cena rekuperacji w domu 250m² – ok. 40 000 zł.
Uwaga!
Podany cennik rekuperacji 2023 r. powstał z założeniem, że montaż rekuperacji odbywa się w budynku na etapie jego budowy – bez większych utrudnień i komplikacji.

Podana cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła obejmuje:

 • zakup rekuperatora i całego osprzętu,
 • indywidualny projekt rekuperacji uwzględniający dokładne trasy prowadzenia instalacji,
 • wyliczenie zapotrzebowania i mocy instalacji,
 • montaż wentylacji mechanicznej,
 • pierwsze uruchomienie i regulację mającą na celu maksymalizację komfortu powietrznego.

Wentylacja mechaniczna – jaka jest cena robocizny?

Koszt montażu rekuperacji (cena robocizny) zależy w dużym stopniu od rozmiaru instalacji i stopnia skomplikowania prac. Można przyjąć, że cena za montaż kanałów wentylacyjnych i koszt instalacji rekuperacji wynosi zazwyczaj ok. 30-40% całości inwestycji.

W najtańszym wariancie (prosta instalacja, dom o powierzchni 100 m²) cena robocizny to ok. 5 000 zł, a w najdroższym (montaż w domu ok. 250 m²) cena za montaż rekuperacji to ok. 12 000 zł.

Ile kosztuje rekuperator? Rekuperator – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje rekuperator? Cena rekuperatora zależy od jego jakości i funkcji. Najtańszy rekuperator bez dodatkowych funkcji – z przeciętnym poziomem odzysku ciepła i wydajności urządzenia, kosztuje ok. 2 500-4 500 zł.

Najdroższe modele – wyposażone dodatkowo w najwyższej jakości komponenty, a dodatkowo np. z nawilżaczem, zaawansowaną automatyką, jonizacją powietrza – to wydatek ok. 15 000 zł.

Pamiętaj!
Fachowcy dobierają moc urządzenia do potrzeb danej instalacji. Nie zawsze większa moc oznacza korzyść dla domu – dlatego w każdym przypadku podstawą do wyboru odpowiedniego urządzenia powinien być projekt.

Zapytaj o wycenę Twojego zlecenia specjalistę od rekuperacji z Krakowa lub innego miasta bliżej Ciebie.

Co zawiera cena montażu rekuperacji?

Fachowcy od montażu systemów rekuperacji w ramach prac montażowych wykonują projekt, dokonują szczegółowych wyliczeń i rekomendują rozwiązania – dobierając produkty do danego budynku. W ramach montażu wykonywane są m.in.:

 • całkowity montaż instalacji na podstawie projektu,
 • wykonanie centrali wentylacyjnej,
 • montaż i konfiguracja rekuperatora,
 • wykonanie kanałów wentylacyjnych,
 • montaż mocowań, zabezpieczeń i izolacji systemu,
 • opcjonalnie: przewierty przez stropy,
 • instalacja wyrzutni, czerpni i filtrów,
 • opcjonalnie: wygłuszenie i wyciszenie systemu rekuperacji,
 • pierwsze uruchomienie systemu po montażu,
 • regulacja po pierwszym uruchomieniu, poprawki.

Kiedy cena rekuperacji jest za niska?

Podane ceny rekuperacji są orientacyjne – i w każdym przypadku mogą się nieco od siebie różnić. Co jednak zrobić, gdy podana wstępnie cena rekuperacji jest podejrzanie niska?

Oto 5 najważniejszych wskazówek:

 1. Sprawdź doświadczenie instalatora i zapytaj o dotychczasowe realizacje.
 2. Pamiętaj, że w ramach instalacji firma montażowa powinna wykonać i przedstawić projekt.
 3. Przed montażem dowiedz się, czy firma od rekuperacji zapewnia również usługi serwisowe.
 4. Dopytaj o zakres i rodzaj gwarancji – zarówno na instalację, jak i rekuperator.
 5. Na etapie wyceny dopytaj o pełny zakres montażu – i czy w ramach prac wykonywane jest wygłuszenie systemu rekuperacji.
Uwaga!
Jeśli rekuperacja wykonywana jest bez projektu, a firma montująca system rekuperacji nie ma doświadczenia, to instalacja może działać mało wydajnie, będzie głośna i awaryjna.

Ile kosztuje praca rekuperatora? Koszty eksploatacji rekuperacji

Jeśli rozważasz rekuperację w domu, to warto znać nie tylko koszt za montaż rekuperatora. Istotne są również koszty eksploatacyjne oraz koszt utrzymania wentylacji mechanicznej. Jeśli system ma działać sprawnie, to konieczne jest wykonywanie regularnie następujących prac:

 • przegląd i serwisowanie rekuperacji – minimum raz do roku, koszt całkowitego przeglądu wraz z wymianą filtrów to ok. 500 zł,
 • wymiana filtrów – zaleca się raz na kwartał wymienić filtry (w zależności od typu filtru i producenta) – to zazwyczaj wydatek ok. 70-300 zł,
 • czyszczenie rekuperacji – obejmujące czyszczenie kanałów wentylacyjnych – zaleca się wykonywać raz na kilka lat, koszt to kilkaset złotych.

Można przyjąć, że roczny koszt eksploatacji i utrzymania wentylacji mechanicznej to ok. 800-1 000 zł.

Wentylacja mechaniczna a wentylacja grawitacyjna – jakie są różnice w cenie?

Jakie są różnice w cenie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem a wentylacji grawitacyjnej? Teoretycznie mogłoby się wydawać, że wentylacja mechaniczna jest znacznie droższa od grawitacyjnej, w praktyce koszty są zbliżone. Co warto wiedzieć?

 1. Po pierwsze: wentylacja grawitacyjna stosowana jest co prawda od lat – i jest bardzo prosta w konstrukcji, ale w jej montażu wymaga się uwzględnienia całej listy zmiennych – dotyczących warunków.
 2. Po drugie: w przypadku wentylacji grawitacyjnej nieustannie dochodzi do utraty ciepła, co ma bardzo duże znaczenie w sezonie zimowym.
 3. Po trzecie: w przypadku rekuperacji nie trzeba za często wietrzyć domu i inwestować w dodatkowe systemy – nawilżające i oczyszczające powietrze.

Porównując koszty dla domu o powierzchni ok. 150 m² – koszt montażu rekuperacji to ok. 25 000 zł, a zwykłego systemu wentylacji grawitacyjnej – to ok. 20 000-22 000 zł.

Jak obniżyć koszt rekuperacji?

nowy dom jednorodzinny z rekuperacją

Zastanawiasz się, jak można obniżyć koszt montażu rekuperacji w domu? Są na to trzy sposoby:

 1. Nie inwestuj w najdroższe technologie – zastanów się na etapie projektowania, czy na pewno potrzebujesz wszystkich funkcji, niektóre z nich są opcjonalne (np. jonizacja powietrza).
 2. Skorzystaj z programów dofinansowań – np. Czyste Powietrze, Ulga termomodernizacyjna i programy lokalne – to sposób na dofinansowanie części kosztów montażu ekologicznych rozwiązań w domu (przeczytaj też: Dofinansowanie do budowy domu).
 3. Nie idź na skróty i skorzystaj z profesjonalnego doradztwa – teoretycznie możesz zapłacić mniej, korzystając z przypadkowej firmy, ale w konsekwencji koszt rekuperacji będzie wyższy – najczęściej wiąże się w takiej sytuacji z naprawami i koniecznością zmian, tak aby wykorzystać pełną moc rekuperatora.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące cen rekuperacji

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco