licznik energii elektrycznej mierzy jej zużycie przez powietrzą pompę ciepła

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Zastanawiasz się, ile prądu zużywa pompa ciepła i ile kWh zużyje nowoczesna instalacja? Najpierw warto sprawdzić, od czego zależy zużycie prądu przez pompę ciepła i dowiedzieć się, czym są współczynniki COP i SCOP. Na tej podstawie obliczysz, ile prądu zużywa pompa ciepła. Sprawdź średni pobór pomp ciepła – powietrznych, gruntowych i dowiedz się, jak obniżyć jego zużycie!

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 28 czerwca 2022 28.06.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 24026 Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie

Od czego zależy zużycie prądu przez pompę ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Zużycie prądu przez pompę ciepła może być różne – zarówno w zależności od rodzaju wybranej pompy, jak i od rodzaju instalacji. Potwierdza to Specjalista zarejestrowany w Oferteo.pl:

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Moc pompy ciepła zależy od sprzętu, który jest wybrany. Jedna pompa będzie miała po stronie freonu połowę mocy, a połowę po stronie grzałki, a inna pompa, która ma wysoką sprawność, będzie miała 90% po stronie freonu, a tylko 10% po stronie grzałki – takie niuanse wpływają na zużycie prądu.

Poznaj najważniejsze czynniki, od których zależy zużycie prądu przez pompę ciepła:

 • rodzaj pompy ciepła,
 • powierzchnia ogrzewanego budynku,
 • stan techniczny budynku,
 • obecność mostków cieplnych,
 • zastosowany w budynku system wentylacji,
 • rodzaj instalacji grzewczej (np. ogrzewanie podłogowe, grzejniki itd.),
 • wymagania użytkowników względem temperatury wewnątrz,
 • średnie temperatury na zewnątrz.
Ważne:
To, ile prądu pobiera pompa ciepła, możesz wyliczyć samodzielnie. Pomogą w tym:
 • dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS),
 • kalkulatory online, np. kalkulator PORT PC (Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła), którego wyniki akceptują banki podczas udzielania dofinansowania na pompę ciepła,
 • specjalny wzór zastosowany w poniższych obliczeniach,
 • zużycie energii najlepiej oceni specjalista. Wynik jego obliczeń będzie najdokładniejszy, ale również może odbiegać od rzeczywistego rocznego zużycia energii przez pompę ciepła.
Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 026 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Zużycie prądu przez pompę ciepła a współczynniki COP i SCOP

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć i obliczyć na etapie inwestycji, ile prądu zużywa pompa ciepła, to warto zapoznać się z dwoma kluczowymi wskaźnikami: COP oraz SCOP.

Czym są współczynniki COP i SCOP?

 1. Współczynnik COP (ang. Coefficient Of Performance) – określa wydajność pompy ciepła, czyli mierzy stosunek dostarczonego do ogrzania domu ciepła względem ilości zużytej na ten proces energii elektrycznej. Na etapie wyboru pompy ciepła sprawdź, jaka jest wartość COP modeli pomp poszczególnych producentów. Dobre pompy ciepła mają współczynnik COP w zakresie od 3,5 do 5,5. Co to oznacza w praktyce? To proste: w przypadku COP 3,5 na 1 kWh wykorzystanej na pracę urządzenia energii elektrycznej pompa "oddaje" 3,5 kWh energii cieplnej.
 2. Współczynnik SCOP (ang. Seasonal Coefficient Of Performance) – wskaźnik ten określa stosunek ilości energii cieplnej do ogrzania domu do zużytej w ciągu roku energii elektrycznej. To właśnie dzięki SCOP można obliczyć, jakie jest roczne zużycie energii pompy ciepła.

Jak obliczyć, ile prądu zużywa pompa ciepła?

zużycie prądu przez pompę ciepła

Jak obliczyć, ile prądu zużywa pompa ciepła i jakie jest miesięczne zużycie prądu pompy? Ile prądu zużywa pompa ciepła 7kw, 8kw, 9kw i 12kw? I wreszcie: ile prądu rocznie zużywa pompa ciepła? To często zadawane pytania w kontekście zużycie prądu przez pompy ciepła.

Odpowiadamy: Do obliczeń potrzebny będzie SCOP (stosunek ilości dostarczonego ciepła do ogrzewania domu i wody użytkowej do ilości zużytego prądu przez pompę ciepła i grzałkę elektryczną w ciągu roku). Im wyższy SCOP, tym mniej prądu zużyje instalacja grzewcza.

SCOP możesz obliczyć, korzystając z kalkulatora PORT PC. To nic innego jak zapotrzebowanie na ciepło dzielone przez zużycie energii elektrycznej.

SCOP = zapotrzebowanie na ciepło/zużycie energii elektrycznej.

Po przekształceniu wzoru łatwo obliczysz zużycie energii elektrycznej. Zrobisz to za pomocą wzoru:

ZUŻYCIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ = zapotrzebowanie budynku na ciepło/SCOP.

Ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna?

Obliczenia dotyczą powietrznej pompy ciepła typu split, a więc z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Grzałka elektryczna stanowi dodatkowe źródło ciepła.

Przyjmuje się, że energooszczędny dom potrzebuje 15 kWh/m2 energii elektrycznej. Pompy ciepła wykorzystujące do ogrzewania powietrze pracują bardzo wydajnie. Ich średnioroczny współczynnik efektywności (COP) wynosi 4.

Znając SCOP i zapotrzebowanie budynku na ciepło, możesz obliczyć zużycie prądu przez pompę ciepła (zarówno na ogrzanie pomieszczeń użytkowych, jak i wody). Obliczenia zużycia prądu dla powietrznej pompy ciepła wyglądają następująco:

ZUŻYCIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ = 15 000 kWh/3,4 (wynik pochodzi z kalkulatora PORT PC)

15 000 kWh/3,4 = 4 411 kWh/rok

Koszt 1 kWh = 0,77 zł, więc roczny koszt zużycia prądu wynosi 4 411 kWh x 0,77 zł/kWh = 3 528 zł brutto.

Kalkulator PORT PC, który ułatwi obliczenia, uwzględnia produkty różnych producentów pomp ciepła.

Ile prądu zużywa pompa ciepła gruntowa?

Ile prądu pobiera pompa ciepła gruntowa? Zdecydowanie mniej niż pompa powietrzna. Temperatura ziemi jest stała (nie zmienia się wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, jak ma to miejsce przy pompie powietrznej). Sprężarka zasilająca pompę gruntową nie potrzebuje więc dodatkowej energii. Średni roczny koszt zużycia prądu przez gruntową pompę ciepła wynosi 2 100 zł (150 kWh).

Warto wziąć pod uwagę, że koszt zużycia prądu zależy m.in. od:

 • jakości i energochłonności pompy ciepła,
 • warunków, w jakich pracuje urządzenie,
 • lokalizacji budynku,
 • stanu technicznego budynku,
 • izolacji budynku,
 • zastosowanej wentylacji,
 • powierzchni budynku,
 • liczby domowników i trybu ich życia.

Bez podania dokładnych informacji trudno jest określić, ile prądu rzeczywiście zużywa pompa ciepła, na pewno jednak należy do najbardziej efektywnych energetycznie urządzeń grzewczych. Potrzebujesz porady eksperta? Skontaktuj się ze specjalistami od pomp ciepła z Płocka, specjalistami od pomp ciepła z Tarnowa lub innego miasta blisko ciebie.

Ile prądu zużywa pompa ciepła do grzania wody?

Zużycie energii przez pompę ciepła do c.w.u. można obliczyć znając dwa wskaźniki: wymaganej ilości wody użytkowej (i jej docelowej temperatury) oraz efektywności SCOP pompy ciepła.

Szacunkowo można przyjąć, że na potrzeby c.w.u. zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła to w przybliżeniu: od 150 do 350 kWh/os. na rok. Uśredniając ten wynik można uznać, że to ok. 230 kWh za osobę na rok.

Jak obniżyć zużycie prądu przez pompę ciepła?

Istnieje kilka prostych sposobów na obniżenie zużycia prądu przez pompę ciepła. Oto 5 sposobów na obniżenie zużycia prądu przez pompę ciepła:

 1. Wybierz najbardziej korzystną taryfę energetyczną – przykładowo taryfa G12w uwzględnia okresy obniżonej stawki za zakup energii elektrycznej (w dniach roboczych w godzinach 13:00-15:00 i 22:00-6:00 stawka energii jest niższa niż w ofercie G11; jeśli dodatkowo skonfigurujesz pompę ciepła zgodnie z przedziałami czasowymi o obniżonych stawkach, to zaoszczędzisz na kosztach zużycia prądu przez pompę ciepła.
 2. Połącz pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną – to jedna z bardziej opłacalnych inwestycji, w zależności od rozmiarów instalacji pozwala w dużym stopniu obniżyć koszty ogrzewania, podgrzania wody użytkowej i chłodzenia budynku.
 3. Zoptymalizuj metodę ogrzewania domu – przykładem dobrych praktyk jest wymiana zwykłych grzejników na niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe oraz wymiana wentylacji grawitacyjnej na wentylację mechaniczną z rekuperacją.
 4. Wyeliminuj mostki cieplne – profesjonalny audyt z kamerą termowizyjną pozwala w łatwy sposób znaleźć słabe punkty w budynku – czyli miejsca przepuszczające ciepło; czasami pomóc może wymiana okien, a w innym wypadku ich docieplenie.
 5. Zadbaj o dobre ocieplenie budynku, aby system grzewczy nie był przeciążony – każda forma docieplenia sprawi, że system grzewczy będzie mógł pracować na mniejszych obrotach.
Dodano: 25 sierpnia 2020 Zaktualizowano: 28 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco