Kostka na tarasy. Jak zrobić taras z kostki brukowej?

Taras z kostki brukowej to popularne i praktyczne rozwiązanie. Jak wygląda budowa tarasu z kostki? Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę tarasu? Sprawdziliśmy też aktualną cenę kostki na taras i zweryfikowaliśmy, od czego zależy całkowity koszt wykonania tarasu brukowego. Zapraszamy do lektury!

Budowa tarasu z kostki – o tym pamiętaj!

Zanim podejmiesz się działań związanych z budową tarasu z kostki, musisz wiedzieć o kilku ważnych rzeczach:

 1. Przede wszystkim taras z kostki brukowej czy kostki granitowej nie może powstać w dowolnym miejscu. Do kostki nie może docierać woda. Powinieneś wykluczyć wszelkie zagłębienia, w których może się ona gromadzić.
 2. Wilgotny grunt również jest nieodpowiednim miejscem na budowę. Taras pod wpływem wody może ulec deformacji.
 3. Co więcej, jeśli grunt na działce jest nieprzepuszczalny, należy zdjąć jego górną warstwę, następnie wykonać drenaż podłoża. Całość powinieneś zasypać ziemią o większej przepuszczalności.
 4. Jeśli podłoże stanowi np. gleba próchnicza (o niewielkiej nośności), trzeba wybierać ją aż do poziomu stabilnego gruntu (fachowcy określą zakres koniecznych prac po zrobieniu kilku odkrywek).
 5. Podłoże powinno być utwardzone i podbudowane odpowiednim kruszywem.
 6. Należy też pamiętać o zachowaniu spadku terenu (ok. 2 proc.). Pozwoli to na spływ zalegającej na kostce wody po deszczu lub myciu podłoża.
 7. W projekcie tarasu z kostki trzeba koniecznie uwzględnić poziom progu drzwi tarasowych. Próg powinien znajdować się równo z ułożoną kostką.
 8. Kostkę na tarasach należy zaimpregnować, aby nawierzchnia przetrwała długie lata.

Sprawdź, jak wygląda krok po kroku: Impregnacja kostki brukowej

Duże znaczenie ma również wybór odpowiedniej strony świata. Często ogranicza go np. usytuowanie domu sąsiadów czy wjazd na posesję. Co więcej, wszystkie strony świata mają swoje wady i zalety:

 • Południowe usytuowanie tarasu zagwarantuje dostęp do światła. Latem może to być jednak uciążliwe, ponieważ bruk będzie się nagrzewał.
 • Kostka na tarasie północnym nie będzie się grzała, dlatego spędzanie czasu na świeżym powietrzu docenią miłośnicy umiarkowanych temperatur.
 • Taras przed domem z kostki po stronie zachodniej sprawdzi się u osób, które chcą spędzać na nim czas późnym popołudniem. Będzie on dobrze doświetlony.
 • Taras z kostki po wschodniej stronie docenią osoby, które wolą poranny wypoczynek. Minus? Wieczorem po wschodniej stronie nie będzie dużo światła.

Wykonaniem tarasu z kostki brukowej powinni zająć się fachowcy. Mają wiedzę, doświadczenie oraz niezbędne do budowy tarasu narzędzia brukarskie.

Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 40 604 Brukarzy najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Taras z kostki brukowej – projekty i pozwolenia

Do niedawna budowa tarasu wymagała uzyskania pozwolenia. 19 września 2020 roku nastąpiła jednak budowlana rewolucja. Zgodnie z nowymi przepisami właściciele posesji już nie muszą ubiegać się o pozwolenie na budowę tarasu. Również o pozwolenie na jego zadaszenie.

Jest w tym oczywiście pewien haczyk. Bez pozwolenia:

 • taras z bruku nie może przekroczyć powierzchni 35 m2,
 • możesz postawić tylko dwa tarasy o tej wielkości na obszarze 500 m2.

Pamiętaj! Minimalna odległość, jaką należy zachować od sąsiedniej parceli, to 1,5 m. Mniejsza odległość wiąże się z koniecznością uzyskania zgody. Musi ją wyrazić urząd i właściciele sąsiedniej posesji.

Jak zrobić taras z kostki brukowej?

jak ułożyć kostkę brukową na tarasie

Wyznaczenie terenu pod układanie kostki brukowej to kluczowy element całej budowy. Najlepiej zrobić to, korzystając z narzędzi brukarskich: poziomicy i liniału brukarskiego (to specjalny sznurek, którym wyznaczysz obrys tarasu). Teren powinien być co najmniej o 0,5 m większy od planowanej powierzchni tarasu. Nigdy nie wiesz, jak rzeczywiście ułoży się bruk i ile przestrzeni będziesz potrzebował na obrzeża do kostki.

Co dalej? Jak zrobić taras z kostki brukowej krok po kroku?

 1. Oczyść teren z chwastów i korzeni, i wybierz ziemię na głębokość ok. 40 cm.
 2. Utwardź grunt. W tym celu wysyp na ziemię piasek (warstwa ok. 10 cm) i pozbądź się powietrza spomiędzy kruszywa za pomocą zagęszczarki brukarskiej. Już na tym etapie kontroluj zachowanie spadku terenu, które pozwoli na swobodny odpływ wody opadowej.
 3. Zrób podbudowę wraz z podsypką pod kostkę. W tym celu wysyp na utwardzony grunt kruszywo łamane lub naturalne. Przy problematycznym podłożu, czyli podmokłym, glinianym lub przerośniętym, wybierz kruszywo o właściwościach odsączających. Pamiętaj, że warstwa kruszywa skurczy się po ubiciu o 20 proc., dlatego należy wysypać go znacznie więcej (ok. 30 cm kruszywa + 5 cm piasku). Całość ubij zagęszczarką. Jeśli podbudowa jest gruba, ponieważ tego wymaga przeznaczenie terenu, możesz ubić grunt kilkakrotnie.
 4. Zainstaluj obrzeże do kostki brukowej. Możesz je zrobić z gotowych elementów betonowych, kostki brukowej czy palisad. Układanie krawężników dotyczy zwykle przestrzeni przydrożnej. Wnętrze stworzonego pola wypełnij podsypką piaskowo-cementową (poziom tarasu musi być minimum 2 cm wyżej od obramowania, pozwoli to na swobodny odpływ wody).
 5. Połóż kostkę na tarasie, zaczynając od brzegów. Zbyt długie kostki przytnij za pomocą specjalnej gilotyny lub piły do kostki brukowej. Pamiętaj o tym, że kostka z poszczególnych palet może różnić się delikatnie odcieniem. Zaleca się więc układanie bruku naprzemiennie z różnych palet.
 6. Przejdź do fugowania tarasu, czyli zasypania przestrzeni między kostką piaskiem. Wszystko po to, aby złączyć i utwardzić bruk. Położoną kostkę należy również polać wodą (jest to proces szlamowania).

Możesz zrobić również schody z kostki, które będą prowadziły z tarasu do ogrodu. Bruk na stopniach układa się podobnie jak na płaskim terenie.

Koszt wykonania tarasu z kostki

Kostka na tarasach jest o wiele tańszym rozwiązaniem niż betonowa wylewka czy układanie płytek na podwyższeniu betonowym. Co wpływa na całkowity koszt wykonania tarasu? Jest to cena:

 • bruku (od 20 zł za m2 kostki betonowej),
 • materiałów dodatkowych (cement od 10 zł za 20 kg, piasek od 20 zł za tonę, tłuczeń od 50 zł za tonę),
 • sprzętu brukarskiego, jeśli kładziesz kostkę samodzielnie (np. poziomica – 10 zł, liniał brukarski – 50 zł za 50 m, zagęszczarka do bruku – od 1 500 zł,
 • obrzeży, krawężników lub palisad (obrzeża ok. 30 zł za sztukę, zależnie od rozmiaru),
 • usług brukarskich (koszt ułożenia kostki brukowej ok. 120-160 zł/m2),
 • projektu (od kilkuset do nawet 1500 zł).

Czytaj też: Kostka brukowa - cena

Zalety kostki brukowej na tarasie

Aranżacja tarasu z kostki brukowej możliwa jest zarówno na małych, jak i dużych przestrzeniach. Nie jest to jedyna zaleta bruku.

Dlaczego jeszcze warto ułożyć kostkę brukową na tarasie?

 • Jest tańsza niż gotowe płyty czy kamienie przeznaczone na tarasy.
 • Występuje w różnych kolorach i kształtach (o co zadbali producenci bruku), dzięki czemu możesz ułożyć z niej dowolny wzór.
 • Pasuje do różnych stylów elewacji budynku.
 • Jest mrozoodporna.
 • Łatwo się ją czyści i impregnuje.
 • Możesz ją zrobić samodzielnie, jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze.
 • Nie nagrzewa się latem tak mocno, jak płyty tarasowe.
 • Dodatkowy materiał do jej montażu jest tani.
 • Możesz z niej ułożyć również schody wejściowe czy zejście do ogrodu, zachowując jednakowy styl na posesji.

Minusem tarasu z kostki brukowej jest fakt, że jeśli nie zostanie właściwie wyprofilowana, na nawierzchni będzie gromadzić się woda. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, zleć pracę specjalistom.

Kompendium wiedzy: Jak ułożyć kostkę brukową?

Taras z kostki granitowej - gwarancja trwałości na lata

Taras można też ułożyć z kostki granitowej. Jej cena jest wyższa niż cena kostki betonowej (waha się od 200-600 zł za tonę). Rzadko spotykane barwy, które wydobywa się w różnych częściach świata (np. czarny granit), są najdroższe.

Jednak granit ma wiele niezaprzeczalnych zalet:

 • Kostka granitowa to kostka kamienna. Jest bardziej wytrzymała niż kostka betonowa.
 • Jest odporna na działanie zarówno wysokich, jak i niskich temperatur, a także deszczu czy mrozu.
 • Jest odporna na ścieranie, korozję chemiczną i nacisk, dlatego może być użyta w miejscu dużego ruchu.
 • Kostka granitowa nie nasiąka wodą.
 • Występuje w różnych rozmiarach (zwykle 4x6 cm, 7x9 cm, 8x11 cm, 15x17 cm) i kolorach.
 • Taras z kostki granitowej wygląda bardziej elegancko niż z taras z kostki z betonowej.

Przydatny poradnik: Układanie kostki granitowej

Tarasy z kostki brukowej – wzory

Poniżej prezentujemy przykładowe realizacje tarasu z kostki brukowej, które mogą posłużyć ci za inspirację!

jasna kostka brukowa dobrym wyborem na taras
klasyczny taras z kwadratowej kostki

Więcej poradników o układaniu kostki brukowej

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty