Będziesz budował? Pamiętaj o najważniejszych zasadach!
Otrzymaj oferty od specjalistów jak TR BUILDING RAFAŁ TRYCH nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

TR BUILDING RAFAŁ TRYCH

289

Będziesz budował? Pamiętaj o najważniejszych zasadach!

Autor: TR Building "Budujemy w zgodzie z naturą", publikacja: 2021-05-27

Wielu z nas planuje budowę domu. Jednak tylko niewielka część z nas wie, na co się porywa. Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniego wykonawcy spełniającego nasze oczekiwania i realizujące prace budowlane w sposób należyty. W podjęciu decyzji pomoże wam zapoznanie się z poniższym artykułem, w którym przedstawiliśmy najważniejsze wskazówki.

Budowa domu jednorodzinnego

Wybór właściwego wykonawcy do budowy domu

Wybierz dobrą ekipę, ale niekoniecznie najtańszą, bo – jak życie pokazuje – taki wybór kończy się źle. Poza tym najtańsza nie znaczy najlepsza. Często w naszej praktyce zawodowej spotykamy się z inwestorami, którzy wybrali najtańszą firmę i niestety finał był nie za dobry. Albo wykonawca źle wykonał robotę, albo zszedł z budowy po zakończeniu jednego z etapów (dobrze skalkulował sobie pierwsze etapy i to, co chciał uzyskać, uzyskał) lub nagle postawił inwestora przed wyborem: albo dopłacisz, albo schodzę z budowy.

Przeczytaj też: Budowa domów – porady, ranking

Zanim zaczniesz budowę... – dekalog najważniejszych zasad 

Po pierwsze, spotkajcie się z wykonawcą, obejrzyjcie jego realizacje, sprawdźcie, czy naprawdę jest fachowcem w zakresie zlecanych prac. Podpiszcie umowę. Nie dajcie sobie wmówić „Po co Panu faktura bądź umowa? Tak będzie taniej”.

Po drugie, poproście o kosztorys budowy, przedstawiający dokładny zakres wykonywanych przez firmę prac.

Po trzecie, sprawdźcie, czy materiały budowlane użyte przez ekipę są odpowiedniej jakości i zgodne z projektem.

Po czwarte, upewnijcie się, że porównujecie oferty na tych samych materiałach. Każdy rzetelny wykonawca bez problemu przedstawi wam listę użytych do wyceny materiałów.

Po piąte, poszukujcie firm, w których właściciele są inżynierami budownictwa. Dowiedzcie się, od kiedy mają uprawnienia, czy mają referencje od inwestorów. To na pewno zagwarantuje, że budowa zostanie zrealizowana w sposób właściwy.

Po szóste, jeżeli planujecie budowę domu, to włączcie w inwestycję profesjonalnego wykonawcę jak najwcześniej, nawet na etapie wyboru projektu.

Po siódme, zanim kupicie działkę, zastanówcie się, czy spełni ona wasze oczekiwania względem do wybranego projektu.

Po ósme, przed zakupem działki zaproście na nią geologa, niech zrobi badania geotechniczne. Jest to koszt na poziomie 1000 zł netto, więc biorąc pod uwagę budowę za ponad 500 000 zł, jest to symboliczna kwota.

Po dziewiąte, przekażcie badania geologiczne projektantowi, aby projekt spełniał wymagania terenu, na jakim ma zostać zrealizowany.

Po dziesiąte, oszczędzanie na materiałach stanu surowego, a w szczególności na dachu, wcześniej czy później się zemści. Budynek będzie pękał, rysował się albo w przypadku taniego pokrycia dachu – będzie przyczyną przecieków.

Kompendium wiedzy: Od czego zacząć budowę domu? Praktyczny poradnik budowy w 2021 roku

Budowa domów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 60 080 Firm Budujących Domy najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o budowie domów