specjalista gruntuje ścianę wałkiem malarskim - w 2021

Gruntowanie ścian krok po kroku – kiedy i jak gruntować ściany?

Gruntowanie ścian krok po kroku – kiedy i jak gruntować ściany?

Profesjonalni malarze nie mają wątpliwości – gruntowanie ścian jest zazwyczaj niezbędne. To od tego kroku zależy trwałość tynkowania, szpachlowania i malowania. Grunt do ścian spaja i wzmacnia podłoże, przygotowując je tym samym do dalszych prac wykończeniowych. Jest to produkt tani i wielofunkcyjny. Sprawdź jak go używać!

author box img

Iwona Zbroja

Opublikowano: 6 sierpnia 2021 06.08.2021 Czas lektury: 8min

Czy gruntować ściany przed malowaniem?

Odpowiednie przygotowanie ścian przed malowaniem jest krokiem, którego nie można pomijać. Jednym z etapów prac przygotowawczych przed malowaniem sufitu lub ściany jest gruntowanie. Zależnie od stanu malowanej powierzchni może być konieczne nałożenie tradycyjnego gruntu malarskiego lub farby gruntującej. Oba produkty mają nieco inne właściwości.

Gruntujące farby podkładowe mają za zadanie przygotować gładką i jednolitą bazę pod farby emulsyjne. Bardziej wielozadaniowy jest grunt polimerowy, który jest stosowany na kilku etapach prac malarskich.

Sprawdź nasze poradniki:

Co daje gruntowanie ścian i po co to robić?

Grunt do ścian stosowany przed malowaniem spełnia kilka funkcji:

 • ogranicza chłonność ściany,
 • wzmacnia i utwardza podłoże,
 • wiąże luźne cząstki powierzchni, ujednolicając podłoże przed malowaniem,
 • poprawia przyczepność produktów nawierzchniowych (gładzi, farb, płytek, tapet),
 • zwiększa wydajność farb nawierzchniowych,
 • zabezpiecza ścianę przed rozwojem pleśni i grzybów (grunty zawierające preparat biobójczy).

Ważne! Gruntowanie przeprowadza się dwa razy – po czyszczeniu ścian i przed położeniem gładzi szpachlowej oraz po jej wyschnięciu i przeszlifowaniu, dla wyrównania poziomu chłonności ściany na całej jej powierzchni.

Kiedy gruntować ściany?

Kiedy gruntowanie ścian i sufitów jest konieczne? Gruntowania wymagają:

 • nowe ściany w mieszkaniu w stanie deweloperskim,
 • ściany pokryte słabą farbą (jeśli np. farba z łatwością wchłania wodę ze zwilżonej gąbki i odrywa się wraz z taśmą malarską),
 • ściany chłonne, słabe i luźne (ściana jest skredowana i pozostawia białe ślady po przetarciu dłonią),
 • ściany, na których wykonywane były jakiekolwiek prace typu wyrównywanie, wygładzanie, łatanie dziur po przeniesieniu kabli, zdzieranie powłoki farby, mycie mydłem malarskim itp.,
 • ściany po zdjęciu tapet,
 • ściany z widocznymi nierównościami, zadrapaniami i dziurami.

W przypadku nowych mieszkań, gruntowanie można rozpocząć od razu po zakończeniu procesu sezonowania tynku, czyli po ok. 28 dniach od tynkowania.

Grunt najlepiej schnie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach w temperaturze od 10 do 30°C, zatem remont mieszkania lepiej zaplanować na okres wiosny i jesieni.

Czym gruntować ściany?

Jaki grunt wybrać pod farbę a jaki pod płytki? Wiele zależy od stanu powierzchni, z jaką pracujemy. Na każdym opakowaniu preparatu powinna być widoczna informacja dotycząca rodzaju podłoża, jakie możemy gruntować.

Do gruntowania służą:

 • farby gruntujące – mają mocne krycie ale nie wiążą cząstek powierzchni; sprawdzą się na równych ścianach, gdy zależy nam tylko na zmianie koloru ścian;
 • grunt malarski pod farby – głęboko penetruje ścianę ale jej nie kryje; sprawdzi się przy starych i zniszczonych ścianach.

Przed gruntowaniem należy ocenić jakiego rodzaju gruntu wymaga dana powierzchnia. Unigrunt pod farby (czyli grunt uniwersalny) będzie bezpieczną opcją dla osób, które nie orientują się, jaki preparat wybrać. Nie jest to jednak jedyny wybór. Tak jak istnieją różne rodzaje farb, tak na rynku są dostępne różne grunty do zadań specjalnych.

Rodzaje gruntów

 • grunt wzmacniający – wytwarza na gruntowanej powierzchni mocną i elastyczną powłokę. Może być stosowany pod stare i nowe tynki gipsowe, kleje, płytki ceramiczne oraz podłoża ceglane;
 • grunt głęboko penetrujący – wnika głęboko w zagruntowaną powierzchnię, zmniejsza jej chłonność oraz zdolność pylenia. Idealnie sprawdzi się jako gruntowanie ścian pod tynk, do gruntowania płyt gipsowo-kartonowych oraz do powierzchni szpachlowanych i malowanych za pomocą wodnych farb dyspersyjnych;
 • grunt szczepny – poprawia przyczepność i wyrównuje chłonność gruntowanego podłoża. Nadaje się do powierzchni betonowych, gipsowych, cementowych i wapiennych. Może być wykorzystany do gruntowania pod tynki, płytki ceramiczne, kleje, szpachlówki, farby wodne oraz posadzki;
 • grunt silikonowy – wyrównuje chłonność gruntowanej powierzchni ale nie likwiduje jej paroprzepuszczalności. Stosowany jest przede wszystkim pod farby silikonowe.

>>> Jeśli nie masz pewności czym i jak zagruntować ściany, skorzystaj z pomocy specjalistów. Doświadczone ekipy remontowe znajdziesz tutaj: Specjaliści od remontów mieszkań

Malowanie ścian - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 056 Malarzy najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jak gruntować ściany? Gruntowanie ścian gruntem tradycyjnym krok po kroku

 1. Oczyszczenie ściany, np. z łuszczącej się starej farby, starej tapety itp.
 2. Sprawdzenie, czy na ścianach nie pojawiły się zawilgocenia i grzyb, które wymagałyby zastosowania specjalistycznych preparatów biobójczych.
 3. Przygotowanie emulsji – może wymagać rozcieńczenia lub tylko zmieszania przez potrząsanie (informacja dostępna na opakowaniu). Do pierwszego gruntowania bardzo chłonnych i słabych powierzchni można użyć preparatu rozcieńczonego wodą w proporcji 1:1.
 4. Naniesienie na ścianę cienkiej, ale równomiernej warstwy produktu (wałkiem, pędzlem lub metodą natryskową).
 5. Powtórne gruntowanie po wyschnięciu pierwszej warstwy (nierozcieńczoną emulsją).
 6. Po wyschnięciu preparatu i zmatowieniu ściany, malowanie ścian farbą. Jeśli to konieczne, można najpierw zastosować podkład pod farbę dla wyrównania kolorytu.

Co jest najważniejsze w gruntowaniu?

Najważniejsze jest, aby przed gruntowaniem odkurzyć ściany – a wiele firm tego nie robi. Należy usunąć pył ze szlifowania ścian - nie zrobienie tego jest dużym błędem. Brudna, zapylona ściana spowoduje, że farba będzie miała słabą przyczepność – komentuje Grzegorz Kuliński z firmy Inspiro.

Jak gruntować ściany farbą gruntującą przed malowaniem?

wałek malarski na tle biało szarej ściany
 1. Wymieszaj farbę gruntującą i rozcieńcz ją zgodnie z zaleceniami producenta – wodą lub rozpuszczalnikiem. Farby sprzedawane są w formie koncentratu i rozcieńczenie jest absolutnie konieczne.
 2. Na przygotowaną wcześniej ścianę nanieś równą warstwę farby gruntującej. Do jej aplikacji możesz użyć pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego.
 3. Jedna warstwa farby powinna w zupełności wystarczyć przy mało chłonnych powierzchniach. Przy tych bardziej chłonnych konieczne może być nałożenie 2 warstw.
 4. Przed nałożeniem kolejnej warstwy zaczekaj aż poprzednia dobrze wyschnie. Może to zająć od 2 do 4 godzin, zależnie od produktu i temperatury.
 5. Po wyschnięciu podkładu gruntującego, możesz nałożyć farbę nawierzchniową.

Czy przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany?

Nie. Jeśli ściany były wcześniej malowane wysokiej jakości farbą lateksową, farbą akrylową lub farbą ceramiczną, a powierzchnia nie jest w żaden sposób uszkodzona, gruntownie jest zbędne a wręcz niewskazane.

W tym przypadku grunt nie wchłonie się w podłoże i wystąpi efekt “zeszklenia" (podobny efekt uzyskamy także malując ściany nierozcieńczonym preparatem gruntującym). Zeszklona ściana po gruntowaniu nabiera połysku, który utrudni równomiernie położenie farby powierzchniowej i paradoksalnie zmniejszy jej trwałość i krycie.

Gruntowanie ścian – cena 2021

Ile zapłacisz za gruntowanie ścian? Cennik gruntowania ścian i innych usług malarskich może się różnić zależnie od wybranej firmy remontowo-wykończeniowej oraz województwa. Im większe miasto, tym wyższe ceny usług malarskich na 2021 rok.

Zapytaliśmy profesjonalnych malarzy, ile kosztuje skrobanie ścian oraz późniejsze gruntowanie i malowanie. Zgodnie z ich odpowiedziami, za gruntowanie ścian należy zapłacić średnio od 4,16 do 5,83 zł za m2.

Sprawdź także: Malowanie ścian - cena

Ceny preparatów do gruntowania

Koszt gruntu zaczyna się od około 10 złotych za litr. Kluczowa jest tu wydajność produktu, która może wynieść od 7 do 12 m² na litr.

Uwaga! Przed zakupem gruntu oblicz, ile preparatu potrzebujesz. Rozrobiony grunt musi zostać zużyty w całości i nie nadaje się do przechowywania.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące gruntowania ścian

Czy można malować ściany bez gruntowania?

Tak, jeśli zależy nam tylko na odświeżeniu koloru na gładkich ścianach. Brak gruntowania starej i skredowanej ściany może natomiast skutkować pękaniem, łuszczeniem się i słabą przyczepnością farby – farba odchodzi wtedy ze ściany wraz z taśmą malarską. Nieodpowiednie gruntowanie ścian lub jego całkowity brak sprawi, że pod światło widać będzie wszystkie nierówności ściany oraz ślady narzędzi malarskich.

Jaki grunt pod farbę jest najlepszy?

Wysokiej jakości preparat gruntujący powinien zawierać od 10 do 12% wiążących cząsteczek stałych. Wydajność gruntu powinna wynosić około 10 m²/l.

Jakie powierzchnie należy zagruntować?

Gruntować można wszystkie powierzchnie przeznaczone do malowania, w tym: nowe tynki gipsowe i mineralne, nowe gładzie gipsowe, nie zaciągane płyty gipsowo-kartonowe, ściany w stanie deweloperskim pomalowane farbą słabej jakości, ściany po skrobaniu ze starych powłok malarskich, ściany z plamami i zaciekami (po ich usunięciu).

Czy trzeba i można gruntować ściany już pomalowane?

Gruntowanie pomalowanych ścian jest konieczne jeśli są one słabe, niejednolite, chłonne lub pyliste oraz kiedy chcesz zmienić kolor ścian.

Czy gruntować ściany przed szpachlowaniem gładzią?

Tak. Gruntowanie ścian pod gładź jest konieczne. Krok ten zwiększa przyczepność i trwałość produktu.

Gruntowanie ścian wałkiem czy pędzlem?

Tylko wałkiem – wałek nie rozpuszcza gładzi tak jak gruntowanie pędzlem. Wałkiem jednocześnie nakładamy i rozciągamy grunt na ścianę. Pędzlem nakładamy grunt jedynie w rogach, gdzie nie możemy dojść wałkiem. Ważne jest również to, aby gruntować od dołu do góry. Grunt jest rzadki jak woda, więc jak zaczniemy gruntować z góry na dół, wszystko nam się zleje – wyjaśnia Grzegorz Kuliński z firmy Inspiro. .

Środek do gruntowania ścian można też rozprowadzić metodą natryskową – podobnie jak w przypadku zwykłego malowania.

Czytaj także: Malowanie natryskowe - jak i czym?

Ile razy gruntować ściany?

Niewskazane jest pokrywanie ścian więcej niż dwoma warstwami produktu gruntującego. Jeśli ściany są wyjątkowo zniszczone lub mają szczególnie intensywny kolor, warto zainwestować w specjalistyczne produkty gruntujące. Cechuje je wyższa gęstość, krycie i wytrzymałość.

Ile schnie gruntowanie ścian?

Jedna warstwa produktu gruntującego schnie w czasie od 2 do 6 godzin, zależnie od preparatu. Przy wyjątkowo chłonnych powierzchniach zalecane jest nałożenie 2 warstw gruntu.

Malowanie po gruntowaniu – jaki czas będzie najlepszy?

Farbę nawierzchniową można nakładać po całkowitym wyschnięciu gruntu. Zalecane jest odczekanie około 24 godzin.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco