Czym różnią się panele fotowoltaiczne od paneli słonecznych?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak iEco Energy nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

iEco Energy

Czym różnią się panele fotowoltaiczne od paneli słonecznych?

Autor: iEco Energy, publikacja: 2021-01-27

Energia odnawialna coraz częściej jest wybierana podczas budowy nowych domów. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla nas ze względu na stan naszej planety, jak i ze względu na stan naszego portfela. Jeszcze niedawno technologia odnawialnych źródeł energii była raczkująca, przez co dalej zużywało się ogromne ilości choćby węgla. Dzisiejsza technologia pozwala w pełni korzystać z rozwiniętych i dopracowanych instalacji energii odnawialnej, dzięki czemu możemy spowolnić zużywanie złóż surowców naturalnych wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej. Jednak kiedy decydujemy się już na korzystanie z energii odnawialnej, stawiając na tę słoneczną, to wiele osób zastanawia się nad tym, czym różnią się panele słoneczne od fotowoltaicznych. W tym artykule znajdą Państwo odpowiedź na to pytanie.

Fotowoltaika a panele słoneczne

Panele słoneczne nie są tym samym co panele fotowoltaiczne

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że panele słoneczne są synonimem paneli fotowoltaicznych. W rzeczywistości jednak nie mają one ze sobą zbyt dużo wspólnego (są zupełnie czymś innym). W zależności od naszego zapotrzebowania, do czego innego posłużą nam panele słoneczne, a do czego innego fotowoltaiczne.

Panele słoneczne (kolektory)

Pierwsze z nich określane są kolektorami, gdyż pobierają energię słoneczną, przekształcając ją w energię cieplną, dzięki czemu z ich pomocą możemy podgrzać wodę lub ogrzać mieszkanie.

Jest to bardzo korzystne i zdrowe rozwiązanie, ponieważ zastosowanie go w ogrzewaniu podłogowym pozwala na stworzenie przyjaznej dla człowieka temperatury.

Ponadto zmniejszą się nasze rachunki za ogrzewanie.

Panele fotowoltaiczne

Natomiast panele fotowoltaiczne stworzone są z myślą o produkcji energii elektrycznej o napięciu 230 V. Pozwala to na zasilanie wszystkich urządzeń elektrycznych na naszej posesji.

Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż pozwala na zminimalizowanie rachunków za prąd lub doprowadzenie do sytuacji, w której to firma energetyczna będzie nam płacić za wytworzony przez naszą instalację fotowoltaiczną prąd.

Kolektory i fotowoltaika – dobre i proekologiczne rozwiązanie

Kiedyś w końcu złoża węgla się skończą i energia nieodnawialna doprowadzi do katastrofy ekologicznej, co nie wróży dobrze naszym dzieciom i wnukom, które będą żyć w takiej przyszłości. Dlatego warto zadbać o to, by planeta pozostawała w jak najlepszym stanie. Pomoże w tym z pewnością założenie instalacji fotowoltaicznej, która nie dość, że zapobiegnie wyniszczaniu planety, to jest opłacalna ze względów ekonomicznych.

Energia odnawialna to przyszłość, którą warto promować.

Czytaj też: Czy fotowoltaika się opłaca?

Dofinansowanie pomoże zmniejszyć koszty założenia fotowoltaiki!

Jeśli zdecydujemy się na założenie takiej instalacji na swojej posesji, to możemy złożyć wniosek o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, które zapewni nam dodatkowo 5000 złotych, co jest niesamowicie pomocne.

Instalacja PV pomaga zarówno środowisku, jak i portfelowi. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy założenie instalacji fotowoltaicznej to dobry pomysł, to z pewnością dzięki temu artykułowi wyrobiłeś już sobie sam zdanie na ten temat.

Czytaj też: Fotowoltaika – ceny, opłacalność, zysk

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 952 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice