nowoczesny piętrowy dom z panelami fotowoltaicznymi

Opłacalność fotowoltaiki – opinie na forum. Czy fotowoltaika się opłaca?

Opłacalność fotowoltaiki – opinie na forum. Czy fotowoltaika się opłaca?

Zanim zdecydujesz się na zakup instalacji fotowoltaicznej, sprawdź koniecznie, czy fotowoltaika się opłaca po 1 kwietnia 2022 roku. Właśnie od tego dnia zastosowano tzw. net-billing, czyli nowy system rozliczeń prosumentów z dostawcami prądu. Czy najnowsze zmiany wpłynęły w dużym stopniu na opłacalność fotowoltaiki? Czy fotowoltaika opłaca się w 2022 roku? Dowiedz się wszystkiego na temat opłacalności fotowoltaiki i poznaj opinie na forum.

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 2 grudnia 2022 02.12.2022 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25213 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Czy fotowoltaika się opłaca w 2022 roku?

Nowe regulacje, tzw. system net-billing, w praktyce wprowadziły niemałą rewolucję w dotyczącą rozliczania prosumentów energii odnawialnej. Najważniejszą zmianą jest odejście od systemu opustów na rzecz rozliczenia energii w oparciu o RDN, czyli jej wartość ustaloną wg ceny z Rynku Dnia Następnego. Zmiany weszły w życie od 1 kwietnia 2022 roku.

Nowe zasady rozliczania prosumentów – podstawowe informacje

Jak obecnie rozliczają się właściciele fotowoltaiki i jak w praktyce wygląda rozliczenie paneli fotowoltaicznych? Wcześniej funkcjonował tzw. system opustów, który pozwalał w rozliczeniu fotowoltaiki obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%. System polegał na tym, że prosument miał opcję oddania nadmiaru mocy do sieci, a w razie zapotrzebowania – odebrania do 80% mocy.

Co się zmieniło od 1 kwietnia w modelu rozliczenia fotowoltaiki? Teoretycznie od momentu wprowadzenia zmian w fotowoltaice nadwyżki energii z wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, które generowane są w miesiącach letnich, prosumenci nadal oddają do sieci. W praktyce nadwyżki energii sprzedawane są do sieci, a pobieraną moc należy wykupić po wyższych cenach.

Z powodu rewolucyjnych zmian w systemie rozliczeń pojawiły się wątpliwości, czy fotowoltaika opłaca się w 2022 roku. Odpowiedź na tak zadane pytanie jest nieco bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać. Z jednej strony: energia wciąż drożeje, więc opłacalność fotowoltaiki nie powinna być zagrożona. Z drugiej: jeśli w danym okresie do sieci trafi bardzo dużo energii z fotowoltaiki, to cena sprzedaży nadwyżki będzie spadać. Taka sytuacja może w niewielkim stopniu wydłużyć okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę.

Eksperci od fotowoltaiki z Warszawy i innych miast są jednak zgodni, że ostatecznie fotowoltaika będzie nadal opłacalną inwestycją.

Eugeniusz Tomaszewski

"LEXI-BUD" EUGENIUSZ TOMASZEWSKI

To nie koniec fotowoltaiki i jej opłacalności – fotowoltaika wciąż się opłaca, a nowy system rozliczeń nie jest taki zły, jak wszyscy wcześniej zapowiadali. Warto pamiętać, że stale rosną ceny energii i trzeba założyć, że będzie ona coraz droższa, dlatego nawet przy zastosowaniu nowych zasad – teoretycznie mniej korzystnych – inwestycja w fotowoltaikę nadal będzie opłacalna i wciąż jest przyszłościowa.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 213 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Od czego zależy, czy fotowoltaika się opłaca?

Na opłacalność fotowoltaiki po 1 kwietnia 2022 r. wpływa kilka czynników, które przedstawiliśmy na poniższej infografice:

Infografika przedstawiająca czynniki wpływające na opłacalność fotowoltaiki w domu

Jak koszt instalacji fotowoltaiki, jakość jej wykonania, występujące awarie, autokonsumpcja wytworzonej energii, cena sprzedaży nadwyżki energii, dodatkowe ulgi i dofinansowania wpływają na cenę instalacji PV w 2022 roku? O szczegółach napisaliśmy w dalszej części naszego artykułu!

Opłacalność fotowoltaiki a koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych

Od wielu lat ceny instalacji fotowoltaicznych sukcesywnie spadały. Przełomem był rok 2021 – wówczas nastąpił wzrost cen modułów fotowoltaicznych, co podniosło całościowe ceny instalacji (w podliczeniu: moduły, dodatkowy sprzęt i robocizna). Eksperci szacują, że ceny instalacji fotowoltaicznej po najnowszych zmianach będą jednak spadać. Jak to możliwe?

W systemie opustów nadwyżki energii były tracone na rzecz sprzedawcy (20% – w przypadku mocy instalacji do 10 kW i 30% – w przypadku mocy większej lub równej 10 kW). W związku z tym najczęściej instalatorzy rekomendowali nieco większy zakres instalacji – nawet o ok. 20-30%, aby te straty kompensować większą liczbą modułów. W net-billingu przewymiarowanie instalacji przestaje się opłacać – a więc sama instalacja powinna kosztować mniej, co może korzystnie wpłynąć na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę.

Opłacalność fotowoltaiki a jakość wykonania instalacji i ryzyko awarii

Zasada jest prosta: im wyższa jakość instalacji, tym mniejsze ryzyko awarii. Ogromne znaczenie ma również jakość komponentów (nie tylko modułów fotowoltaicznych). Wszystkie te szczegóły sprawiają, że fotowoltaika może być bardzo korzystną inwestycją i szybko się zwrócić.

Odpowiadając sobie na pytanie, czy fotowoltaika opłaca się w 2022 roku, warto więc wziąć pod uwagę jakość instalacji i doświadczenie firmy montującej panele fotowoltaiczne.

Opłacalność fotowoltaiki a dofinansowania i dodatkowe ulgi

Duży wpływ na rentowność fotowoltaiki w 2022 roku będą miały wszelkie programy i fundusze wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii, również regionalne programy dofinansowania fotowoltaiki.

Do najważniejszych zaliczane są m.in.: Program Mój Prąd (4. edycja ruszyła od 15 kwietnia 2022 roku i przewiduje dopłaty jedynie dla osób korzystających z net-billingu) czy Dotacja Czyste Powietrze (wsparcie nawet do 50% wartości całej inwestycji, ale maksymalnie do 5 tys. zł).

Opłacalność fotowoltaiki a cena sprzedaży nadwyżki energii w danym okresie

Sprzedaż energii w nowym modelu rozliczeń fotowoltaiki będzie rozliczana po cenie hurtowej, a jej ponowne odkupienie z „magazynu nadwyżek” – po cenie detalicznej, a więc wyższej. Warto wziąć poprawkę na fakt, że im więcej energii zostanie zwróconej, tym mniejsza może być cena hurtowa sprzedaży nadwyżki.

Nie warto więc przywiązywać się do średnich cen i obliczać zwrot z fotowoltaiki bazując na stałych kwotach – mogą się one zmieniać w czasie, zarówno na niekorzyść, jak i na korzyść inwestora. Eksperci są zgodni, że koniec końców – przy wciąż rosnących cenach za energię, fotowoltaika będzie opłacalna w 2022 r. oraz w dłuższej perspektywie.

Opłacalność fotowoltaiki a autokonsumpcja energii

Autokonsumpcja to bardzo ważny element obliczenia zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę po zmianach obowiązujących od kwietnia 2022 r. W nowym systemie im więcej prądu z instalacji PV zużyjesz „na bieżąco”, tym lepiej na tym wyjdziesz.

Niestety w większości gospodarstw w momencie wygenerowania największej mocy (czyli w ciągu dnia) nikogo nie ma w domu, dlatego nadwyżka odsyłana jest do sieci. W modelu net-billingu jej odkupienie będzie obłożone kosztami certyfikatów, akcyzy czy opłatami dystrybucyjnymi, dlatego warto postawić na autokonsumpcję i zużycie jak największej ilości energii, gdy jest generowana (czyli w ciągu dnia).

Jak tego dokonać, tak aby zachować opłacalność fotowoltaiki na wysokim poziomie? Większość współczesnych urządzeń można zaprogramować na działanie w ciągu dnia.

Opłacalność fotowoltaiki – czy wciąż warto inwestować w panele fotowoltaiczne?

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, które można zoptymalizować, a do tego wciąż rosnące ceny za prąd – tak, fotowoltaika wciąż się opłaca i warto nadal inwestować w panele fotowoltaiczne w 2022 r. Nie zapowiada się też na to, że w kolejnych latach sytuacja może się odmienić.

Przy dobrym projekcie, odpowiednim doborze mocy instalacji fotowoltaicznej do potrzeb i jednoczesnej optymalizacji w zarządzaniu zasobami energii w gospodarstwie, fotowoltaika wciąż jest świetnym rozwiązaniem.

Fotowoltaika – opinie na temat opłacalności fotowoltaiki

Na etapie planowania fotowoltaiki, wiele osób szuka opinii o fotowoltaice na forach internetowych.

Zebraliśmy najważniejsze wnioski z opinii na forach:

  • Opinie użytkowników fotowoltaiki są o wiele bardziej wiarygodne niż osób mających jedynie teoretyczną wiedzę na ten temat.
  • Właściciele modułów fotowoltaicznych za główną zaletę systemu uważają zazwyczaj niezależność od rosnących cen prądu.
  • Pozytywna opinia na temat paneli słonecznych wynika również z tego, że przy dobrze dobranej instalacji, mamy szybki zwrot inwestycji i czerpiemy z niej zysk.
  • Wśród opinii o fotowoltaice na forum można natrafić na te odnoszące się do wygody całego systemu.
  • Użytkownicy wspominają też, że solary prądotwórcze są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Ponadto doceniają ich małą awaryjność i bezobsługowe funkcjonowanie.

Rozważając opłacalność fotowoltaiki, weź pod uwagę odpowiedzi i opinie tych, którzy już zainwestowali w panele fotowoltaiczne. Aż 96% osób po montażu jest zadowolona z tego wyboru. 37% ankietowanych zapowiada, że w przyszłości planuje rozbudować swoją instalację. Czy opłaca się zatem inwestować w fotowoltaikę? Jak najbardziej tak. Zobacz poniższy wykres!

Wykres przedstawiający zadowolenie z decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych

Czy fotowoltaika się opłaca – mity na forum

opinie o fotowoltaice

Z powodu wzrostu popularności fotowoltaiki i powszechnego stosowania paneli fotowoltaicznych w Polsce powstało wiele mitów o fotowoltaice.

Obalamy częste mity o fotowoltaice:

Mit 1.: Fotowoltaika nie działa w pochmurne dni

Nawet w pochmurne dni fotowoltaika dobrze radzi sobie z produkcją prądu. Ogniwa pochłaniają także rozproszone światło słoneczne, które występuje w pochmurne dni.

Oczywiście do uzyskania jak najlepszych wyników potrzebna jest słoneczna pogoda. Czy w Polsce (przy naszych warunkach atmosferycznych) fotowoltaika się opłaca? Tak, słońca mamy wystarczająco dużo, a średni uzysk energetyczny to 950 kWh rocznie (z jednego kilowata mocy ogniw słonecznych – ok. 6 m²).

Mit 2.: Cena instalacji fotowoltaicznej jest bardzo wysoka

Fotowoltaika zaczyna generować oszczędności już od chwili jej uruchomienia, skutkując znaczną redukcją rachunków za energię elektryczną.

Dodatkowo dziś koszty instalacji są znacznie niższe niż jeszcze kilkanaście lat temu, a można je jeszcze obniżyć, ubiegając się o dofinansowanie czy korzystając z ulgi podatkowej.

Czytaj więcej: Ile kosztuje fotowoltaika?

Mit 3.: Panele solarne są awaryjne i wymagają częstych napraw

Panele fotowoltaiczne są bardzo wytrzymałe i w pełni przystosowane do warunków atmosferycznych.

Ponadto, nawet zalegający śnieg nie stanowi dla nich dużego zagrożenia – panele wytrzymują bowiem nacisk o sile 550 kg/m². Co więcej, aby panele fotowoltaiczne działały sprawnie, wystarczy umyć je raz w roku lub wcale, gdyż wystarczy zwykły obfity deszcz, by skutecznie je oczyścić z kurzu lub osadu.

Dla pewności można przeprowadzić raz do roku przegląd instalacji – jego cena to zazwyczaj ok. 400-500 złotych.

Kiedy fotowoltaika się nie opłaca?

Czy są sytuacje, w których opłacalność fotowoltaiki stoi pod znakiem zapytania i inwestycja może się jednak nie opłacać?

RGK ENERGY SPÓŁKA CYWILNA

Mateusz Chełkowski

RGK ENERGY SPÓŁKA CYWILNA

Jeśli wyłączymy słońce, to wtedy fotowoltaika przestanie się opłacać. A już całkiem poważnie: oczywiście zawsze mogą być też takie sytuacje, że sąsiad się nam wybuduje o dwa piętra za wysoko i zacieni wówczas skrojoną na miarę instalację. Podobnie z drzewami, które mogą wyrosnąć za wysoko i zacienić dach z instalacją. Dużo zależy od tego, jak ta instalacja będzie ukierunkowana i na ile mamy wpływ na bliskie otoczenie. Takie sytuacje jednak bardzo rzadko się zdarzają, a nawet zacieniony moduł będzie wciąż przetwarzał energię.

Zdaniem ekspertów, ryzyko inwestycji eliminuje dobry projekt i bardzo dokładna analiza warunków gospodarstwa na etapie planowania fotowoltaiki.

Kiedy fotowoltaika może się nie opłacać?

  1. Mniej opłacalna fotowoltaika może być przy bardzo niskich rachunkach za prąd.
  2. Przy bardzo dużym zacienieniu w miejscu instalacji paneli fotowoltaicznych.
  3. Gdy jedynym miejscem, gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne jest północna strona dachu.
  4. Gdy planujesz remont dachu w krótkiej perspektywie czasu.
  5. Gdy planujesz przeprowadzkę – i nie doczekasz zwrotu z inwestycji.

Pamiętaj jednak, że jeśli montaż paneli fotowoltaicznych na dachu jest dla Ciebie nieopłacalny, możesz zainstalować fotowoltaikę na gruncie. Skontaktuj się ze specjalistami od fotowoltaiki z Lublina lub innego regionu. Doświadczeni fachowcy odpowiedzą na Twoje pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Dodano: 23 maja 2020 Zaktualizowano: 2 grudnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco