Czy fotowoltaika się opłaca?

Założenie instalacji fotowoltaicznej jest drogie, ale jest także bardzo wygodne i ekologiczne. Jeśli jednak obawiasz się astronomicznych kosztów na start, dowiedz się, jak sprytnie wykorzystać energię słoneczną, by ograniczyć wydatki na prąd w przyszłości. Sprawdzamy, czy warto inwestować w odnawialne źródła energii i czy fotowoltaika w Polsce się opłaca.

Panele słoneczne – czy warto w nie inwestować?

Fotowoltaika ma wiele zalet i w większości przypadków jest korzystną decyzją pod względem ekonomicznym. Panele fotowoltaiczne wytwarzają bowiem darmowy prąd ze słońca, a nadwyżki energii mogą zostać odebrane z sieci. Odzyskanie nadwyżki jest szczególnie opłacalne w okresie zimowym. Kiedy w miesiącach zimowych jest mniej słońca, to możemy skorzystać z wyprodukowanych wcześniej nadwyżek. Co warto wiedzieć – 80% z nich można odebrać za darmo! Nadwyżki energii mogą również zostać sprzedane, dotyczy to jednak wyłącznie firm – nie gospodarstw domowych. Jeżeli mamy nadprodukcję, której nie magazynujemy, możemy ją sprzedać przedsiębiorstwom z branży energetycznej, za około 30 groszy netto za 1 kWh. Firmy zyskują około 45% oszczędności dzięki fotowoltaice, a cała instalacja zwraca się w krótszym czasie niż w przypadku domów jednorodzinnych.

Jeśli nadal zastanawiasz się czy fotowoltaika się opłaca i czy warto inwestować w ogniwa fotowoltaiczne to pomyśl o podwyżkach prądu. NBP zakłada, że tylko w 2020 i 2021 roku nastąpi 8% podwyżka cen energii dla gospodarstw domowych. Według wyników analiz opublikowanych przez Instytut Energii Odnawialnej w raporcie „Prognoza cen energii elektrycznej do 2040 roku” wzrost kosztów produkcji energii, a w efekcie jej cen dla odbiorców jest nieunikniony i będzie trwałym trendem. Zatem opłacalne jest inwestowanie w odnawialne źródła energii, które są darmowe i niewyczerpane. Fotowoltaika w domu oznacza, że można zyskać niezależność od podwyżek cen prądu przez co najmniej 25 lat. Warto wspomnieć również o tym, że od 2019 roku instalację fotowoltaiczną można odliczyć od podatku, co jest kolejnym argumentem potwierdzającym opłacalność paneli słonecznych. Decydując się na panele fotowoltaiczne podnosimy także wartość swojej nieruchomości. Z pewnością byłby to as w rękawie przy sprzedaży domu. Inwestując w dom i zakładając panele fotowoltaiczne nie myślimy zapewne o jego sprzedaży. Życie pisze jednak różne scenariusze i może się zdarzyć, że wystawimy naszą posiadłość na sprzedaż. Wówczas, nasz dom zyskuje status inteligentnego budownictwa poprzez nowoczesną technologię, która na siebie zarabia.

Przed ostateczną decyzją w sprawie montażu baterii słonecznej warto skontaktować się z ekspertami w tej dziedzinie, aby przeprowadzili profesjonalny audyt. Dzięki temu, pozwoli to ocenić opłacalność fotowoltaiki w naszym domu, gdzie najlepiej zainstalować panele słoneczne, aby czerpać z nich najwięcej korzyści.

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?
Poniżej przedstawiamy ranking 4 992 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2020 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Czy opłaca się montować panele fotowoltaiczne w Polsce?

Opłacalność fotowoltaiki w Polsce to jedno z najczęstszych zagadnień rozważanych przez osoby, które zastanawiają się nad założeniem paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie domowym. Padają wówczas pytania czy warto zakładać baterie słoneczne w naszym klimacie i jaka jest opłacalność paneli słonecznych w okresie zimowym w Polsce.

Czy fotowoltaika w Polsce w ogóle się opłaca? Sceptycy twierdzą bowiem, że w Polsce jest za mało słońca, aby fotowoltaika była opłacalna. Warto zauważyć, że stale zwiększająca się liczba producentów, a także konsumentów potwierdza, że fotowoltaika w Polsce się sprawdza, a klimat sprzyja wykorzystywaniu tego typu technologii. Baterie słoneczne działają na zasadzie efektu fotoelektrycznego, do którego potrzebne jest światło, dlatego nawet w pochmurne dni fotowoltaika dobrze radzi sobie z produkcją prądu. Niewątpliwie, w celu otrzymania jak najlepszych efektów niezbędna jest słoneczna pogoda. W Polsce jednak mamy relatywnie dużo dni słonecznych. Warto zaznaczyć, że również w okresie zimowym, kiedy mamy pogodny dzień możemy czerpać korzyści z energii pochodzącej z baterii słonecznych. Ciekawostką jest to, by pokryć roczne średnie zapotrzebowanie na prąd polskiej rodziny, wystarczy pokryć 18m2 dachu panelami fotowoltaicznymi.

Co wpływa na opłacalność paneli fotowoltaicznych?

Na opłacalność fotowoltaiki wpływa wiele czynników, które warto przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę koszt inwestycji. Instalacja fotowoltaiczna jest dość kosztowna, ale jej zadaniem jest generowanie długofalowych oszczędności. Co zatem składa się na cenę instalacji fotowoltaicznej? Fotowoltaika do funkcjonowania potrzebuje paneli słonecznych, falownika, konstrukcji nośnej i okablowania. Urządzenia to zwykle około 80% całkowitych kosztów. Pozostałe 20% to koszt związany z pracą montażystów i elektryków. Na opłacalność inwestycji wpływa również sprawność oraz moc zastosowanych paneli słonecznych. Im bardziej wydajne panele, tym bardziej opłacalna inwestycja.

Kluczową kwestią jest także zużycie energii przez dane gospodarstwo domowe. Szczegółowa analiza rachunków za prąd może uchronić nas przed przewymiarowaniem instalacji, która w rezultacie będzie mniej opłacalna. Na rentowność fotowoltaiki ma również wpływ nachylenie dachu, jego zacienienie oraz położenie względem kierunków świata. Jeśli jednak mamy wystarczająco dużo miejsca to baterie słoneczne możemy zainstalować także na ziemi.

Jeśli zastosujemy się do kilku rad, to fotowoltaika dla naszego domu może stać się jeszcze bardziej rentowna. Warto pamiętać o tym, aby inwestować jedynie w sprawdzone technologie. Liczne testy paneli fotowoltaicznych pokazują, że najbardziej niezawodne panele odznaczają się prostą i sprawdzoną konstrukcją. Zaleca się, aby nie oszczędzać na falowniku, który stanowi serce instalacji fotowoltaicznej. Czasami lepiej dopłacić do falownika i wybrać ten bardziej niezawodny. Decydując się na fotowoltaikę dla domu warto rozważyć panele szkło-szkło. Dłużej zachowują wysoką sprawność i - chociaż są droższe - to w dłuższej perspektywie czasu mogą się po prostu bardziej opłacać. Na rentowność naszej inwestycji z pewnością mają wpływ ewentualne usterki instalacji w przyszłości. Dlatego właśnie zaleca się, aby nie oszczędzać na instalatorze fotowoltaiki. Jest to o tyle istotne, że niewłaściwa instalacja jest przyczyną najbardziej kosztownych usterek paneli fotowoltaicznych. Profesjonalni instalatorzy solidnie zamontują panele, a gdyby coś działo się nie tak, nawet po wielu latach będą dalej na rynku i usuną problem.

Opłacalność fotowoltaiki a dotacje

montaż paneli fotowoltaicznych

Istnieje wiele mitów dotyczących tego, że instalacja fotowoltaiczna jest nierentowna i nie zwróci się tak szybko jak obiecują producenci paneli słonecznych. Wiele osób ma również obawy i zastanawia się, czy fotowoltaika się opłaca bez uzyskania dotacji. Instalacja fotowoltaiczna wymaga początkowego wkładu własnego, który umożliwi rozruch naszej inwestycji. Nie każdego jednak stać, aby zapłacić gotówką tak wysoką kwotę – fotowoltaika nie należy bowiem do najtańszych inwestycji. Opłacalność naszej inwestycji w fotowoltaikę zwiększają jednak dotacje i liczne dofinansowania z programów mających na celu promowanie odnawialnych źródeł energii. Warto pamiętać o odwiedzeniu Urzędu Miasta lub Gminy, gdzie pracownicy odpowiednich referatów nie tylko posiadają odpowiednią wiedzę na temat dofinansowań, ale także pomogą w wypełnieniu potrzebnej dokumentacji. Może się jednak zdarzyć tak, że nie uzyskamy dotacji na fotowoltaikę dla naszego domu. Możemy wówczas rozważyć skorzystanie z niskooprocentowanego kredytu, co pomoże nam sfinansować naszą inwestycję. Banki oferują dla osób proekologicznych finansowanie nawet na 15 lat z oprocentowaniem na poziomie 1-2% w skali roku, co pozwala na wygodne spłaty. Przez ten czas fotowoltaika powinna spokojnie na siebie zarabiać.

Kolejnym ułatwieniem ze strony państwa jest ulga podatkowa dla osób fizycznych wprowadzona od 2019 roku. Dzięki temu, osoby zakładające fotowoltaikę przez kilka kolejnych lat mogą odliczać sobie koszt instalacji od podatku w zeznaniach PIT. Z pewnością wpływa to korzystnie na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę dla naszego gospodarstwa domowego.

Kiedy fotowoltaika nie jest opłacalna?

Rozważając montaż instalacji fotowoltaicznej warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Może się tak zdarzyć, że po wnikliwiej analizie nasza inwestycja po prostu będzie nierentowna i lepiej jej nie zakładać. Jeśli założymy panele fotowoltaiczne w kierunku północnym to możemy być pewni, że nasza inwestycja nie będzie opłacalna. Panele fotowoltaiczne na północnej stronie nigdy nie dostarczają bezpośredniego światła słonecznego, przez co nie otrzymamy satysfakcjonujących nas ilości energii. Podobna sytuacja będzie miała miejsce, jeśli panele słoneczne zostaną zamontowane w zbyt zacienionym miejscu. Zbyt duże zacienienie może sprawić, iż panele fotowoltaiczne będą dużo mniej wydajne. Cień mogą dawać drzewa, pobliskie budynki, a także inne elementy otoczenia i krajobrazu.

Czynnikiem wpływającym na opłacalność inwestycji może być również zły stan dachu. To właśnie tam najczęściej montowane są panele fotowoltaiczne. Jeśli posiadamy stary dach i obawiamy się, że nie udźwignie on naszej instalacji to lepiej rozważyć wcześniej jego remont. Alternatywnym rozwiązaniem w takim przypadku może być instalacja fotowoltaiki na gruncie, jednak wymaga ona miejsca oraz odpowiedniej, niezacienionej przestrzeni.

Kolejnym przypadkiem, kiedy inwestycja w panele fotowoltaiczne może okazać się bezzasadna to niskie rachunki za prąd i małe gospodarstwa domowe z niewielkim poborem energii. Nie bez przyczyny, największe zainteresowanie fotowoltaiką można zauważyć wśród gospodarstw domowych, gdzie mieszkają średnio 3-4 osoby i więcej. Jeśli jednak nasze rachunki za prąd są w skali roku bardzo niskie to może się okazać, że instalacja fotowoltaiczna nie będzie rentowna. Im więcej energii zużywamy, tym inwestycja szybciej się zwróci i będzie więcej na siebie zarabiać.

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty