Mycie paneli fotowoltaicznych. Jak i czym czyścić je bezpiecznie?
Mycie paneli fotowoltaicznych to obowiązek każdego posiadacza instalacji. Brud nagromadzony na ogniwach ogranicza ilość docierającego do nich światła. W rezultacie skutkuje to spadkiem wydajności instalacji do nawet 20%. Mycie paneli fotowoltaicznych to jednocześnie ich konserwacja i dbałość o estetykę. Jak i czym prawidłowo je czyścić? Wyjaśniamy.
Z poradnika dowiesz się
Mycie paneli fotowoltaicznych – czy trzeba je czyścić?
Czy trzeba myć panele fotowoltaiczne? Chociaż można znaleźć na ten temat różne opinie, to faktem jest, że moduły fotowoltaiczne wymagają regularnego czyszczenia, konserwacji i przeglądów. Panele fotowoltaiczne naturalnie pokrywają się brudem: kurzem, sadzą, osadami organicznymi, piaskami i pyłkami.
Wszelkie osady mają negatywny wpływ na uzyski z instalacji oraz funkcjonowanie fotowoltaiki. Brudne ogniwa nie będą maksymalnie wydajne. Dlatego czyszczenie paneli to coś więcej niż kwestia estetyki, chociaż nie należy o tym zapominać. Regularne czyszczenie gwarantuje mniejsze osadzanie się brudu. Co za tym idzie, mycie paneli przebiega sprawniej i zużywa mniej detergentów, a więc jest bardziej ekologiczne.
Poniżej przedstawiamy ranking 25 767 Specjalistów od Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Czym myć panele fotowoltaiczne? Przydatny sprzęt do mycia paneli fotowoltaicznych
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych wymaga odpowiedniego sprzętu oraz detergentów. Potrzebne będą:
- ręczna szczotka do mycia paneli (najlepiej teleskopowa, zwiększa zasięg),
- dobry środek (płyn) do czyszczenia ogniw.
Na potrzeby przydomowej instalacji powyższe sprzęty będą wystarczające. Do mycia trzeba wybrać dedykowany, delikatny detergent, który bez szorowania usunie brud eksploatacyjny i mineralny. Potrzebna będzie też oczywiście woda.
Większe instalacje, np. farmy fotowoltaiczne i panele na dachach hal, czyszczone są za pomocą specjalistycznego sprzętu, czyli automatycznych robotów do mycia paneli fotowoltaicznych. Takie gotowe zestawy składają się z m.in. węża wysokociśnieniowego, lancy strumieniowej czy urządzenia do bezstopniowej regulacji przepływu i ciśnienia wody. Wysoka siła mechaniczna obracających się szczotek usuwa większość zanieczyszczeń.
Czym najlepiej myć panele?
Do mycia fotowoltaiki najlepiej nadadzą się woda destylowana, miękka gąbka oraz środek przeznaczony do tej czynności. Wybór płynu do czyszczenia paneli fotowoltaicznych jest prosty. Należy poszukać detergentu, który:
- czyści i odkamienia powierzchnię,
- tworzy warstwę przepuszczającą promienie słoneczne w 100%,
- zapobiega powstawaniu smug oraz likwiduje zjawisko aureoli,
- jest antystatyczny.
Idealny środek powinien być całkowicie biodegradowalny oraz powinien tworzyć ochronną hydrofobową powłokę, aby ograniczać proces ponownego zabrudzenia.
5 zasad czyszczenia paneli fotowoltaicznych
Mycie fotowoltaiki wydaje się proste, ale należy pamiętać o tym, że w najprostszych czynnościach można popełnić poważne błędy. Dlatego naprawdę warto zlecić tę czynność wyspecjalizowanej firmie od fotowoltaiki z Krakowa lub Twojego miasta.
Przedstawiamy 5 najważniejszych zasad czyszczenia paneli fotowoltaicznych:
- Czyszczenie paneli należy zaplanować na pochmurne dni, ale nie deszczowe. Powinno się to robić wczesnym rankiem lub późnym popołudniem – nie w pełnym nasłonecznieniu.
- Do mycia trzeba używać zimnej lub letniej wody.
- Przed rozpoczęciem czyszczenia trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo (zasady BHP). W przypadku mycia ogniw znajdujących się na dachu – zachować szczególną ostrożność.
- Podczas mycia fotowoltaiki zakazane jest używanie twardych mopów i szczotek z ostrym włosiem. Takie powierzchnie mogą porysować i/lub uszkodzić ogniwa.
- W prawidłowym czyszczeniu ważna jest kolejność. Najpierw należy użyć detergentu, następnie odczekać kilkanaście sekund i dopiero wytrzeć powierzchnię miękką ściereczką, a następnie spłukać.
Mycie paneli fotowoltaicznych – cena
Eksploatacja i konserwacja paneli fotowoltaicznych związana jest z kosztami. Na szczęście mycie fotowoltaiki nie jest drogie. Cena za umycie 1 m2 paneli fotowoltaicznych waha się od ok. 5 do 25 zł/m2. Tak duża rozbieżność w cenie wynika z różnych czynników:
- wielkości instalacji (liczby ogniw do czyszczenia),
- ich umiejscowienia (mycie paneli na dachu będzie droższe, bo jest trudniejsze i bardziej niebezpieczne),
- stopnia zabrudzenia,
- wysokości, na jakiej znajdują się ogniwa – te znajdujące się wysoko mogą wymagać użycia podnośnika),
- tego, jak daleko zleceniobiorca musi dojechać do klienta.
W przypadku samodzielnego wykonywania robót ponosi się koszt sprzętu czyszczącego oraz detergentów. Finalnie taniej może wyjść zlecenie tej usługi – osoby, które nie wiedzą, jak myć panele fotowoltaiczne (zwłaszcza na dachu), zużyją dużo więcej środka czyszczącego niż trzeba.
Kiedy myć panele fotowoltaiczne?
Mycie fotowoltaiki należy wykonywać wczesną wiosną oraz jesienią. Na wiosnę usuwa się zanieczyszczenia z sezonu zimowego, w tym wszelkie osady z topniejącego śniegu, spaliny i sadzę. Z kolei jesienią z ogniw usuwa się standardowe zabrudzenia, a także opadające liście i drobne gałęzie. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych to także okazja do sprawdzenia ich stanu – czy nie ma żadnych uszkodzeń i zarysowań widocznych gołym okiem.
Nie można myć paneli w pełnym nasłonecznieniu. W ten sposób można doprowadzić do ich pęknięcia. Dlatego zaleca się czyszczenie w porach: porannej i późnym popołudniem. W upalne dni trzeba mieć na uwadze, że ogniwa będą dłużej nagrzane.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące czyszczenia paneli fotowoltaicznych
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o fotowoltaice
Moc paneli fotowoltaicznych to ilość energii elektrycznej, którą panele fotowoltaiczne są w stanie wytworzyć w określonym czasie. Jak łatwo się domyślić: odpowiednio dobrana moc paneli fotowoltaicznych to klucz do szybkiego zwrotu całej inwestycji. Jeśli zależy ci na tym, aby oszczędzać dzięki fotowoltaice, to w pierwszej kolejności trzeba właściwie zaplanować wielkość instalacji. Jaka powinna być moc instalacji fotowoltaicznej dla twojego domu?
01.08.2023W przypadku nieco większych domów i inwestycji bardzo częstym wyborem jest instalacja fotowoltaiczna 10 kW. Cena z montażem i bez montażu zależy od kilku czynników – m.in. od rodzaju paneli fotowoltaicznych, stopnia skomplikowania prac, typu inwertera, konieczności przygotowania miejsca montażu lub dostosowania budynku. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 10 kW – jaka jest cena z montażem i bez w 2023 roku? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Ile paneli potrzeba do fotowoltaikę 10 kW? Jak obniżyć koszt takiej inwestycji? Dowiesz się z artykułu – i znajdziesz najlepszą firmę od fotowoltaiki w swoim regionie!
18.09.2023Ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne czy amorficzne? To pytanie dla każdego, kto chce zainstalować panele fotowoltaiczne. Jakie wybrać? W obliczu stale rosnącego zainteresowania energią odnawialną, dokładne zrozumienie różnych opcji dostępnych na rynku jest kluczowe. Dlatego warto przyjrzeć się, jakie panele fotowoltaiczne są warte uwagi w 2023 roku i jak mogą wpłynąć na twoją inwestycję w energię słoneczną.
21.07.2023Co to jest falownik? Falownik do fotowoltaiki (inaczej: inwerter) to urządzenie, które przekształca prąd stały generowany przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny (inaczej: prąd przemienny). Większość urządzeń w domu potrzebuje właśnie prądu zmiennego, dlatego falownik jest kluczowy dla działania całej instalacji. Jak działa inwerter fotowoltaiczny? Czym różni się falownik do fotowoltaiki jednofazowy od trójfazowego? Jaki falownik wybrać do instalacji fotowoltaicznej?
04.09.2023Instalacja fotowoltaiczna off-grid dodatkowo posiada akumulatory umożliwiające magazynowanie energii elektrycznej. Fotowoltaika off-grid w domu pozwala więc na własną rękę przechować nadwyżki energii, zamiast oddawać nadwyżkę do sieci. Jak działa zestaw fotowoltaiczny off-grid, jakie są opinie o tym rozwiązaniu, ile to kosztuje i czy warto inwestować w fotowoltaikę off-grid w 2022 roku?
05.09.2022Panele fotowoltaiczne działają średnio od 25 do 30 lat, jednak po tym czasie konieczna jest ich wymiana. Z czasem ogniwa tracą sprawność i wydajność, a wtedy trzeba wymienić je na nowe. Starych nie można po prostu wyrzucić. Konieczna jest utylizacja paneli fotowoltaicznych. Jak utylizować panele fotowoltaiczne i ile to kosztuje? Sprawdzamy.
06.07.2022