zbliżenie na dziecko dotykające panel fotowoltaiczny i uśmiechniętych rodziców

Ubezpieczenie fotowoltaiki – ile kosztuje? Jak ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Ubezpieczenie fotowoltaiki – ile kosztuje? Jak ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Ubezpieczenie fotowoltaiki to przede wszystkim ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych oraz innych elementów instalacji przed ich zniszczeniem lub kradzieżą. Niektóre oferty umożliwiają ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej na budynku, a inne – obejmują też ubezpieczenie fotowoltaiki przydomowej. Czy ubezpieczenie fotowoltaiki jest obowiązkowe? Jak i gdzie ubezpieczyć panele fotowoltaiczne i co obejmuje ubezpieczenie? Ile kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 9 maja 2023 09.05.2023 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 24898 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych – czy to konieczność?

Inwestycja w fotowoltaikę nie jest tania, wymaga planu, wyboru wykwalifikowanej firmy, obliczenia zapotrzebowania na moc instalacji oraz montażu całego systemu.

Na szczęście sprawdzoną firmę od fotowoltaiki znajdziesz w Oferteo, ale fachowcy nie są w stanie zabezpieczyć fotowoltaiki na lata. Co prawda panele fotowoltaiczne posiadają sporo zabezpieczeń przed uszkodzeniem, ale nie są niezniszczalne. Zagrażają im nie tylko pożary, ale też grad, silny wiatr i spadające gałęzie czy inne obiekty.

Rozwiązaniem tego problemu może być ubezpieczenie fotowoltaiki. Czy to konieczność? Nie, w Polsce ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych nie jest obowiązkowe, ale w większości przypadków wskazane.

Zaletą ubezpieczenia fotowoltaiki jest nie tylko ochrona przed awariami czy uszkodzeniami, ale też ochrona przed ryzykiem odpowiedzialności cywilnej (np. szkody wyrządzone osobom trzecim w związku z użytkowaniem fotowoltaiki). Zyskujesz też bezpieczeństwo i spokój inwestycja jest chroniona przed szeregiem negatywnych zdarzeń.

Co obejmuje ubezpieczenie fotowoltaiki?

Jaki jest zakres ubezpieczenia fotowoltaiki? Ubezpieczenie najczęściej obejmuje zakres ochrony z trzech kategorii:

 1. Szkody dokonane przez osoby trzecie – w tym nie tylko dewastacja czy zniszczenie paneli fotowoltaicznych, ale też kradzież elementów instalacji.
 2. Zdarzenia naturalne.
 3. Awarie – w tym przerwy w produkcji energii.

W zależności od oferty ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych i ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych może obejmować:

 • deszcz i grad,
 • wybuch (implozja, eksplozja),
 • uderzenie pioruna,
 • upadek drzewa (i innych obiektów),
 • huragan i porywisty wiatr,
 • przepięcie instalacji,
 • pożar,
 • powódź,
 • lawina,
 • uderzenie pojazdu,
 • nacisk śniegu,
 • kradzież,
 • działanie dymu lub sadzy.
Uwaga!
W ramach ubezpieczenia (najczęściej) pokrywane są również koszty akcji ratowniczej.

Jak ubezpieczyć fotowoltaikę?

O tym, jak ubezpieczyć fotowoltaikę decyduje rodzaj instalacji.

 1. Ubezpieczenie fotowoltaiki w ramach polisy mieszkaniowej to możliwe, jeśli instalacja znajduje się na dachu lub ścianach budynku. Wówczas panele fotowoltaiczne zaliczane są do tzw. elementów stałych i mogą być ubezpieczone w ramach polisy mieszkaniowej.
 2. Rozszerzenie polisy mieszkaniowej – taka umowa może obejmować instalacje fotowoltaiczne stawiane obok domu; specjalne rozszerzenie do ubezpieczenia gwarantuje pakiet ubezpieczeniowy na zasadzie ubezpieczenia elementów znajdujących się przy domu (np. warsztat, stodoła, pomieszczenie gospodarcze).

Ile kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki? Cena 2023

mężczyzna wykonuje obliczenia na kalkulatorze na tle paneli fotowoltaicznych

Można przyjąć, że średnia cena za ubezpieczenie fotowoltaiki w 2023 roku to ok. 450-650 zł za rok (ubezpieczenie od tzw. ryzyk nazwanych). Nieco więcej (ok. 800 zł rocznie) kosztuje ubezpieczenie od ryzyk wszystkich.

Koszt ubezpieczenia fotowotaliki zależy od wartości nieruchomości. W wyliczeniach przyjęliśmy, że ubezpieczenie dotyczy domu o powierzchni ok. 100-120 m² z fotowoltaiką na dachu; nieruchomość o łącznej wartości ok. 550-600 tys. zł. Zakres cenowy zależy od konkretnej oferty i danego ubezpieczyciela.

Tu warto jednak podkreślić, że porównywane oferty miały w niektórych przypadkach inny zakres (np. niektóre z nich obejmowały dodatkowo usługę Home Assistance, ochronę przed powodzią czy ochronę przed dewastacją).

Gdzie ubezpieczyć fotowoltaikę?

Towarzystwo ubezpieczeniowe
Szczegóły ubezpieczenia fotowoltaiki
Generali
Ubezpieczenie obejmuje fotowoltaikę na budynku – z opcją rozszerzenia ochrony do fotowoltaiki na gruncie
Link24
Instalacje fotowoltaiczne montowane na budynku, opcja objęcia ubezpieczeniem fotowoltaiki montowanej obok posesji – na obszarze domu letniskowego
Warta
Ubezpieczenie obejmuje instalację montowaną na stałe (indywidualne źródła ciepła i energii elektrycznej w tym: panele słoneczne, kolektory solarne, ogniwa fotowoltaiczne)
PZU
Ubezpieczenie na wypadek m.in. ekstremalnych warunków pogodowych, kradzieży, dewastacji, awarii, stłuczenia, uszkodzenia przez zwierzęta, pożarów i niespodziewanych zdarzeń (w ramach ochrony od wszystkich ryzyk)
Wiener
Ubezpieczenie obejmuje panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła do wartości 250 000 zł; opcja ochrony instalacji – bez konieczności dodatkowego ubezpieczenia nieruchomości, na której się znajduje
Concordia
Dostępny wariant All Risk, czyli od wszystkich ryzyk; w przypadku zniszczenia instalacji – wypłata rekompensaty za nie wyprodukowaną energię

Chcesz ubezpieczyć fotowoltaikę? Zapytaj o wycenę agenta ubezpieczeniowego z Torunia, agenta ubezpieczeniowego z Białegostoku lub twojej okolicy.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 898 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ile odszkodowania za fotowoltaikę?

Kwota odszkodowania zależy od kilku czynników, najważniejsze z nich:

 • rodzaj polisy,
 • stopień uszkodzenia,
 • przyczyna usterki,
 • indywidualne okoliczności,
 • ocena strat przez rzeczoznawcę,
 • indywidualne zapisy w umowie.

W wielu umowach firmy ubezpieczeniowe wyznaczają granicę kwotową ubezpieczenia – np. do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowo limity mogą też dotyczyć poszczególnych zdarzeń (np. do 60 tys. zł dla zdarzeń naturalnych, a do 30 tys. zł w przypadku kradzieży czy dewastacji).

Kiedy brak odszkodowania za fotowoltaikę?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe kieruje się nieco innymi zasadami dotyczącymi braku wypłaty odszkodowania. Szczegóły są więc zazwyczaj zawarte w samej umowie. Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania? Kilka zasad się powtarza:

 • uszkodzenie fotowoltaiki, z której odpowiedzialność ponosi producent (i jest to udowodnione),
 • wady przed datą rozpoczęcia ubezpieczenia,
 • naturalne zużycie (zakładając prawidłowe użytkowanie),
 • szkody wynikające np. ze zniszczeń w wyniku niewłaściwej wycinki drzewa,
 • wszelkie szkody wynikające z umyślnego działania właścicieli.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia fotowoltaiki

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco