panele słoneczne zainstalowane na dachu dwuspadowym

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy się opłaca? Jaki wybrać?

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy się opłaca? Jaki wybrać?

Magazyn energii do fotowoltaiki pozwala na gromadzenie nadwyżki wyprodukowanego prądu u siebie, zamiast oddawać go do sieci. Obecnie w ramach programu „Mój prąd” możesz skorzystać z dofinansowania zakupu tego elementu. Czy warto go kupić? Jakie są rodzaje takich magazynów?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 30 sierpnia 2022 30.08.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 1422 Sprzedawców Magazynów Energii blisko Ciebie

Od 1 kwietnia 2022 roku zmieniły się zasady rozliczania prosumentów, którzy mają własne małe instalacje fotowoltaiczne, np. na budynkach mieszkalnych. W ciągu ostatnich lat powstało wiele instalacji, ale nowe przepisy mogą przyhamować rosnącą popularność odnawialnych źródeł energii.

Nowi prosumenci obecnie nie mają już dostępu do systemu opustów i pobierania z sieci w ciągu roku nadwyżki energii, której nie spożytkowali, w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7. Stosują rozliczenie wartościowe, inaczej net biling, polegające na odsprzedawaniu energii według średniej ceny miesięcznej. W momencie, gdy klient będzie chciał skorzystać z energii konwencjonalnej, będzie musiał ją po prostu kupić, pomimo faktu, że wprowadził ją wcześniej do sieci.

Rozwiązaniem pozwalającym na ograniczenie kosztów prosumentów mogą być magazyny do fotowoltaiki. Dlaczego w dzisiejszych czasach coraz bardziej istotne staje się magazynowanie energii? Jak działają magazyny energii czy też akumulatory do fotowoltaiki i jakie są ich podstawowe rodzaje?

Co to jest i jak pracuje magazyn energii do fotowoltaiki?

Magazyn do fotowoltaiki, inaczej akumulator, to urządzenie umożliwiające przechowywanie energii, jaka produkowana jest w dzień dzięki systemowi fotowoltaicznemu. Według ustawy o OZE to urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii w dowolnej postaci. Jak działa magazyn do fotowoltaiki?

Otóż część energii gromadzonej przez kolektory i przekształcanej w falowniku od razu jest wykorzystywana do zasilania urządzeń domowych, ale jej nadwyżka trafić może do magazynu. Pozwala to na zwiększenie zysków z całej instalacji. Po drugie, specjaliści od magazynów energii z Warszawy podkreślają, że posiadanie własnego magazynu energii powoduje, iż można uzyskać dzięki niemu zasilanie awaryjne, albo gromadzić w nim energię zakupioną w tańszej taryfie.

Pod względem technicznym, magazyny energii mogą pracować na wiele różnych sposobów. Najczęściej takie urządzenia działają dzięki odwracalnym procesom chemicznym, jakie zachodzą w ich ogniwach. Można przyrównać takie magazyny do akumulatorów samochodowych.

Jak wygląda magazyn energii? Każdy może mieć inną formę. Ale najczęściej to niewielkie urządzenie, rozmiarami przypominające pojedynczy regał czy szafkę stojącą lub wiszącą.

Magazyny energii - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 1 422 Sprzedawców Magazynów Energii najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Rodzaje magazynów energii do fotowoltaiki

Biorąc pod uwagę różne kryteria podziału, wyróżnia się wiele typów magazynów energii. Na przykład, jeśli chodzi o ich wielkość i pojemność, to są to magazyny przydomowe i przemysłowe. Natomiast gdy za punkt wyjścia weźmiesz zastosowane technologie wymienić należy takie magazyny jak:

 • baterie elektrochemiczne,
 • elektrownie szczytowo-pompowe,
 • superkondensatory,
 • ogniwa paliwowe,
 • nadprzewodnikowe zasobniki energii,
 • kinetyczne zasobniki energii,
 • pneumatyczne zasobniki energii,
 • zasobniki skroplonego powietrza,
 • zasobniki wykorzystujące pompy ciepła,
 • magazyny wodoru.

Magazyny mogą gromadzić energię elektryczną bezpośrednio i pośrednio, wykorzystując zmianę jej formy np. na chemiczną czy potencjalną. Pod względem technologii magazynowania energii wyróżnia się magazyny:

 • mechaniczne,
 • elektrochemiczne,
 • chemiczne,
 • termiczne,
 • elektryczne.

Najczęściej spotyka się magazyny, w których nadwyżka wyprodukowanej w panelach fotowoltaicznych energii jest kumulowana w ładowalnych bateriach lub akumulatorach.

Jak dobrać przydomowy magazyn energii do fotowoltaiki?

Dla kogo przeznaczone są domowe magazyny energii? Z pewnością dla osób, które mają instalację fotowoltaiczną. Wiesz, jak działa fotowoltaika? Gromadzi ona energię słoneczną tylko w dzień. Nocą i w wyjątkowo pochmurne dni trzeba znaleźć sobie inne źródło zasilania – możesz kupować energię z sieci albo wybudować przydomowy magazyn energii do fotowoltaiki.

Zastanów się jednak, jaki magazyn energii do fotowoltaiki wybrać dla siebie? Jest to uzależnione między innymi od tego, jak dużą instalację posiadasz. Inny bowiem będziesz kupować magazyn energii do fotowoltaiki 5 kW, a inny, jeśli jest to instalacja rzędu 10 kW. Jeśli zastanawiasz się nad rodzajem magazynu energii do fotowoltaiki, powinieneś zwrócić uwagę na dwie ważne kwestie:

 1. Pojemność – liczoną w kWh, która informuje o tym, ile energii możesz zmieścić w swoim akumulatorze do fotowoltaiki.
 2. Moc – liczoną w kW, która mówi o tym, z jaką mocą można ładować lub rozładowywać akumulator.

Magazyn może działać w parze z fotowoltaiką, ale nie musi. Na to, jak duży jest Ci potrzebny, wpływ ma zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa na energię.

Przyjmuje się zwykle, że dla standardowego domu wyposażonego w mikroinstalację fotowoltaiczną wystarczający będzie magazyn energii cechujący się pojemnością około 10 kWh. Więcej na ten temat powie Ci specjalista od magazynów energii z Katowic lub Twojego miasta.

Ile kosztuje magazyn energii do fotowoltaiki?

Wiesz już, jaki wybrać do swojego domu magazyn energii do fotowoltaiki. Cena takiego urządzenia zależy od trybu działania. Ile trzeba zapłacić za magazynowanie energii z fotowoltaiki? Standardowy magazyn o pojemności 10 kWh kosztuje w granicach 20–25 tys. zł netto.

Do tego trzeba dokupić jeszcze kompatybilny inwerter hybrydowy lub inwerter baterii w kwocie 4–6 tys. zł. Jeśli chcesz, by działał on jako awaryjne zasilanie, cena magazynu energii do fotowoltaiki wzrośnie o kolejne 3–4 tys. zł.

Jak podłączyć magazyn energii do fotowoltaiki?

Kupiłeś już magazyn energii do fotowoltaiki? Teraz powinieneś go podłączyć za pomocą inwertera. Odpowiada on za przekształcenie prądu przechowywanego w akumulatorach na prąd przemienny.

Jak podłączyć magazyn energii do fotowoltaiki? Musisz kupić kompatybilny inwerter. Jeśli wybierzesz magazyn energii DC, wówczas będzie on dzielił inwerter z instalacją fotowoltaiczną. Natomiast magazyn AC wymaga użycia dwóch różnych inwerterów – jeden falownik do magazynu i jeden falownik do fotowoltaiki.

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy warto?

spłukiwanie paneli fotowoltaicznych po ich czyszczeniu

Wiesz już, jak pracuje magazyn energii do fotowoltaiki. Czy warto go zamontować w parze ze swoją mikroinstalacją przydomową i gromadzić w nim energię? Z punktu widzenia obecnie funkcjonującego systemu prosumenckiego i rozliczania nadwyżki tej energii – jak najbardziej.

Czy wiesz, że…?
BloombergNEF podaje, że na Hawajach prawie wszystkie nowo montowane systemy fotowoltaiczne dla budynków mieszkalnych mają swoje magazyny energii. W Niemczech to około połowa nowych instalacji.

Zamiast sprzedawać niestety po niskiej cenie nadmiar wyprodukowany przez fotowoltaikę, można magazynować i wykorzystywać w nocy i w pochmurne dni. Energia będzie zabezpieczała energetycznie użytkowników przed awarią sieci i spadkami napięcia.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco