Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
monterzy wnoszą panel fotowoltaiczny na dach domu

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – rodzaje. Jaką wybrać?

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – rodzaje. Jaką wybrać?

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne może być montowana na dachach – skośnych i płaskich, jak i na gruncie, również w postaci stelażu obrotowego. Wykonana może być ze stali ocynkowanej, aluminium i wielu innych, trwałych materiałów. Zobacz, jakie są zasady tworzenia konstrukcji pod panele fotowoltaiczne.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 31 sierpnia 2022 31.08.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25322 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Fotowoltaika pozwala na gromadzenie i przekształcanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która może zasilać urządzenia domowe, system ogrzewania centralnego czy pozwolić na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jej montaż najczęściej odbywa się na dachu, choć w przypadku, gdy z różnych powodów nie jest to możliwe, można ustawić fotowoltaikę na gruncie. Zobacz, jak wybrać taką konstrukcję pod panele fotowoltaiczne i jakie są możliwe rozwiązania, aby jak najefektywniej korzystać z energii odnawialnej?

Do czego służy konstrukcja pod panele fotowoltaiczne?

Nie ma możliwości, by umieścić panele fotowoltaiczne na pokryciu dachu lub ułożyć je na gruncie. Nie będą one prawidłowo pracować, a przy nieumiejętnym montażu można je bezpowrotnie uszkodzić. Jeśli wiesz, jak działa fotowoltaika, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że konstrukcje pod panele fotowoltaiczne pozwalają na prawidłowe zorientowanie ich powierzchni pod kątem padania promieniowania słonecznego. To jednak nie jedyna funkcja, jaką mają stelaże do fotowoltaiki. Pozwalają one na:

  • regulację kąta nachylenia ogniw,
  • zabezpieczenie modułów PV przed silnymi porywami wiatru,
  • właściwą wentylację paneli fotowoltaicznych od dołu.

Stelaże pod panele fotowoltaiczne trzeba dopasować do miejsca, w którym masz zamontować fotowoltaikę, jak i do tego, ile paneli fotowoltaicznych dla domu zamierzasz zamontować.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 322 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Rodzaje konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na gruncie

Do najczęściej wykorzystywanych konstrukcji pod panele fotowoltaiczne zalicza się:

  • konstrukcję gruntową pod panele fotowoltaiczne,
  • konstrukcję dachową pod panele PV.

Jeśli z różnych powodów nie masz możliwości zamontowania komponentów na dachu swojego budynku, specjaliści od fotowoltaiki z Warszawy lub Twojego miasta sugerują, że możesz zdecydować się na konstrukcję na grunt. Fotowoltaika będzie działać tak samo skutecznie. Dodatkowo uzyskujesz łatwiejszy dostęp do instalacji, co oznacza, że prostsze będzie czyszczenie paneli.

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie powinna mieć wymiary dostosowane do liczby elementów i do miejsca, które przeznaczysz na cały montaż. System mocowania przeznaczony do instalacji na gruncie może być skonstruowany w następujący sposób:

  1. Aluminiowe trójkąty na podkonstrukcji balastowej – takie rozwiązanie sprawdzi się tam, gdzie istotne jest ograniczenie wysokości stelażu pod panele fotowoltaiczne na gruncie, ale powierzchnia zajmowana z tego tytułu na całą instalację będzie niestety większa.
  2. Stół fotowoltaiczny – taka konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na ziemi wykonana jest ze stali pokrytej dodatkową warstwą ochronną z cynku lub magnelisu i stosowana jest ona głównie na farmach fotowoltaicznych. Jest stosunkowo wysoka, ale jej powierzchnia będzie mniejsza niż wyżej omawianej. Konstrukcję PV na grunt w tej postaci buduje się jako konstrukcję balastową, wkręcaną lub wbijaną.

Jeśli chodzi o konstrukcje dachowe pod fotowoltaikę i materiał, z jakiego są one zrobione, to trzeba wśród nich wymienić:

  • konstrukcje ze stali nierdzewnej lub aluminium,
  • konstrukcje ze stali ocynkowanej i aluminium, wraz z połączeniami ze stali nierdzewnej,
  • konstrukcje wykonane w całości ze stali ocynkowanej ogniowo.

To najbardziej popularne konstrukcje pod system fotowoltaiki przydomowej, ale są i inne, np. ze stali galwanicznej, kwasoodpornej czy z aluminium ekstrudowanego. Możesz zastosować stelaże wsporcze dla fotowoltaiki na gruncie jednonożne lub dwunożne, a elementy te osadza się na fundamencie betonowym lub na specjalnych słupach przy pomocy kafara.

Rodzaje konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na dach skośny

instalator montuje czarne panele fotowoltaiczne na dachu skośnym

Dach skośny, zorientowany w kierunku południowym, może być doskonałym miejscem na montaż fotowoltaiki. Specjalista od fotowoltaiki z Krakowa potwierdza, że stosunkowo łatwo w jego przypadku uzyskać optymalny kąt nachylenia konstrukcji pod panele. W zależności od tego, jakie masz pokrycie dachowe, inny sposób i rodzaj stelażu pod panele fotowoltaiczne na dach skośny powinieneś zastosować.

Najczęściej na dachach skośnych pod panele fotowoltaiczne występują konstrukcje:

  1. Aluminiowe na blachodachówkę – w postaci szyby montażowej mocowanej do krokwi dachowych za pomocą śrub dwugwintowych, umożliwiających szybką i łatwą regulację kąta nachylenia paneli PV, precyzyjne ich wypoziomowanie i możliwość instalacji w szeregu pionowym lub poziomym.
  2. Montowane do krokwi przy dachówce ceramicznej – przy użyciu uchwytów umożliwiających regulację i wypoziomowanie paneli. Konstrukcja ma postać specjalnej szyby układanej na garbach blachy trapezowej – standardowo umieszcza się ją na trzech garbach dla uzyskania odpowiedniej stabilności, szybę mocuje się za pomocą blachowkrętów, zaś panele instalowane są na klemy.

Rodzaje konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na dach płaski

Nie tylko na dachu skośnym możesz zamontować stelaż pod panele fotowoltaiczne. Jest to możliwe także na płaskich zadaszeniach, a konstrukcje mają wówczas postać dość dobrze widocznych, dużych stelaży. Na rynku możesz spotkać się z kilkoma rodzajami konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na dach płaski. Przede wszystkim są to:

  1. Konstrukcja obciążona betonowymi blokami – ma metalowe wsporniki do paneli, które są obciążane najczęściej bloczkami betonowo-fundamentowymi.
  2. System z zastosowaniem konsoli z tworzywa sztucznego – po ustawieniu stelażu na dachu wypełnia się je bloczkami betonowymi lub żwirem czy oboma materiałami.
  3. System montażowy bez balastu – instalowany za pomocą bloków betonu, które są bardzo odporne na silne podmuchy wiatru.
  4. System montażu ze stopami mocowanymi do podłoża – powstaje rama, która wykorzystywana jest jako konstrukcja wsporcza dla paneli fotowoltaicznych na dachach z płyty żelbetowej.

Zasady montażu konstrukcji pod panele fotowoltaiczne

Istnieje wiele wytycznych, które trzeba respektować przy dokonywaniu montażu stelażu pod fotowoltaikę. Zasady montażu konstrukcji pod panele można przedstawić w punktach:

  1. Zachowanie optymalnego, południowego kierunku położenia paneli fotowoltaicznych i kąta nachylenia 30–40 stopni.
  2. Wzięcie pod uwagę ewentualnych przeszkód terenowych, które mogłyby powodować choćby okresowe zacienienie paneli – np. drzewa, kominy, domy i budynki sąsiednie.
  3. Określenie obszarów brzegowych dachu, narażonych w wysokim stopniu na siły ssące wiatru – w takich miejscach trzeba zastosować specjalne wzmocnienia konstrukcji.
  4. Zakaz wystawania paneli poza krawędź dachu – przyjmuje się, że odległość od krawędzi dachu do paneli to około 20 cm.
  5. Łączenie paneli fotowoltaicznych szeregowo, niezmiennie w tym samym kierunku i pod tym samym kątem nachylenia.

Zanim rozpocznie się montaż konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na dachu, właściwie koniecznością jest sprawdzenie poziomu wytrzymałości konstrukcji budynku. Rzeczoznawca czy konstruktor może wydać w tym celu dokument, który potwierdzi odpowiednią wytrzymałość.

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – cena

Dla wielu z nas bardzo ważne jest to, by zoptymalizować koszty budowy systemu, dlatego cena stelażu ma znaczenie. Ile kosztuje fotowoltaika i cała instalacja na dachu czy na gruncie? Nie można odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Natomiast możesz zaoszczędzić, jeśli w jednym miejscu zamówisz panele fotowoltaiczne wraz ze stelażem i usługą montażu.

Do najtańszych stelaży pod panele PV należą systemy ze stali ocynkowanej. Konstrukcje aluminiowe będą średnio o 7–10% droższe, a w pełni aluminiowe mogą kosztować nawet o 35% więcej.

Na dachach płaskich można wykorzystać nowatorską konstrukcję obrotową pod panele, która może być też zastosowana przy fotowoltaice na gruncie. Obraca się ona zgodnie z ruchem słońca i eksponuje powierzchnię paneli bezpośrednio na optymalny kąt padania promieniowania słonecznego.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco