-  w 2022

5 sytuacji, w których nie warto instalować systemu fotowoltaicznego

5 sytuacji, w których nie warto instalować systemu fotowoltaicznego

Instalacje solarne stają się coraz popularniejsze. Trzy lata – tak krótki okres czasu wystarczył, by w Polsce powstało aż 12 000 instalacji fotowoltaicznych. To one pozwalają pozyskiwać czystą energię elektryczną z naturalnego, odnawialnego źródła, jakim jest energia słoneczna. Po wprowadzeniu ustawy pozwalającej na wybudowanie instalacji fotowoltaicznej bez żadnych zgód oraz umożliwieniu magazynowaniu nadwyżek wyprodukowanego prądu w zakładzie energetycznym – dołączenie do solarnej rewolucji stało się bardzo proste. Przyjazne przepisy, duże oszczędności, ekologia… Są jednak sytuacje, gdy to się nie opłaca. Sprawdź, kiedy!

author box img

Sylwia Piotrowska

Zaktualizowano: 2 czerwca 2021 02.06.2021 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 23967 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Czy panele fotowoltaiczne każdemu się opłacają?

Zalety fotowoltaiki są jasne – niezależność energetyczna, przyjazność systemu środowiska naturalnego i nawet o kilkadziesiąt procent niższe rachunki za prąd z elektrowni… To może zachęcać. Zwłaszcza że od początku lipca br. prawo stało się jeszcze bardziej przyjazne inwestującym w fotowoltaikę.

Obecnie nadwyżki prądu wygenerowane przez instalację fotowoltaiczną właściciel domu jednorodzinnego (to samo prawo obowiązuje również kościoły i wspólnoty mieszkaniowe, szkoły) odsyła do sieci i pobiera z powrotem wtedy, gdy są one potrzebne. Można więc powiedzieć, że nadwyżki prądu z fotowoltaiki są jakby magazynowane przez Krajowy System Energetyczny. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, dzięki czemu w chwilach niedoboru, np. w zimie, gdy Słońca jest mniej, pozwala nabyć tę samą ilość z 80% upustem w stosunku do ceny, jaką aktualnie płacimy. Mówiąc obrazowo: zamiast 65 gr za 1 kWh zapłacimy jedynie 13 gr.

Niestety jednak instalacje fotowoltaiczne nie są rozwiązaniem dla każdego. Czasem system może być po prostu nieopłacalny. Kiedy?

Porównaj: Opłacalność fotowoltaiki - opinie na forum

Oto 5 sytuacji, w których warto dobrze zastanowić się przed podjęciem decyzji:

1. Płacisz za prąd znikome kwoty

Opłacalność budowy systemu fotowoltaicznego rozpoczyna się od jednego zasadniczego pytania: o wysokość rachunków za energię elektryczną. Najważniejszym celem instalacji PV jest bowiem wyraźne obniżenie opłat. Jeśli więc za prąd płacisz nie więcej niż 100-150 zł za okres 2 miesięcy, z ekonomicznego punktu widzenia inwestycja w fotowoltaikę staje się niezasadna.

Dlaczego? W takiej sytuacji potrzebna by była naprawdę mała instalacja fotowoltaiczna. A im jest ona mniejsza, tym wyższa proporcjonalnie będzie cena paneli, inwertera czy konstrukcji, a także koszt instalacji fotowoltaicznej. Z punktu widzenia instalatora koszt budowy instalacji o mocy 1,5 kWp i 3,0 kWp jest praktycznie taki sam. Z drugiej strony jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę ekologikę rozwiązania i ochronę środowiska naturalnego, fotowoltaika jest zawsze inwestycją opłacalną.

2. Planujesz przeprowadzkę

Instalacje fotowoltaiczne to inwestycje o charakterze długofalowym. Dziś system zwraca się po ok. 6-8 latach od montażu. Nie warto więc myśleć o montażu fotowoltaiki w sytuacji, gdy z obecnie zamieszkiwanego domu planujemy przenieść się w ciągu 2-3 lat w zupełnie nowe miejsce. Chyba że chcemy, posiadając panele słoneczne, podnieść wartość nieruchomości, zyskując przewagę konkurencyjną podczas sprzedawania budynku.

3. Za dużo cienia

Słońce, zasadniczo, jest dostępne dla wszystkich. Jednak panele słoneczne, by pracowały naprawdę wydajnie, muszą w pełni wykorzystywać potencjał energii solarnej. Silne zacienienie modułu fotowoltaicznego to poważne ryzyko. Nawet 3% zacienienia może spowodować spadek wydajności instalacji PV o 15-20%! A przyczyn zacienienia może być wiele – od tzw. samozacienienia, przez słupy, drzewa i pobliskie budynki, aż po odległe obiekty.

Bardzo ważne jest więc wykonanie analizy otoczenia, szczególnie zwracając uwagę na obiekty, które rzucają cień. I druga ważna kwestia: wybór doświadczonego, renomowanego instalatora fotowoltaiki – takiego, który zadba o prawidłowe rozstawienie paneli na dachu – tak, by panele pobierały energię "pełną parą".

4. Byle nie na północ

Konstrukcje nowoczesnych dachów bywają… nietypowe. Są pofałdowane, mają finezyjne kształty, przez co nie ma na nich optymalnego miejsca na panele fotowoltaiczne – zwłaszcza na połaciach, które są skierowane na południe.

Jeśli jedynym miejscem, gdzie można by panele fotowoltaiczne zamontować, jest północna strona dachu – lepiej dobrze zastanowić się przed rozpoczęciem inwestycji. Miejscami dającymi wystarczająco dobre uzyski są za to wschód i zachód oraz oczywiście część południowa. Jeśli zaś to również jest niemożliwe – pozostaje montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie czy garażu.

5. Za rok nowy dach

Instalacje fotowoltaiczne najczęściej są montowane na dachu. Jeżeli planujemy jego wymianę, to w takiej sytuacji warto wstrzymać się z budową systemu, by nie ponosić kosztów demontażu i później ponownego montażu fotowoltaiki.

Jednocześnie zyskujemy możliwość, by zastosować najnowocześniejsze rozwiązania, to jest system fotowoltaiczny, który jest zintegrowany z połacią dachową. Uzyskujemy dzięki temu idealnie harmonijny wygląd, ponieważ dach i moduły fotowoltaiczne tworzą jedną całość. Dodatkowo zyskujemy pewną oszczędność, gdyż prace monterskie są wykonywane tylko jeden raz.

Fotowoltaika – najważniejsze informacje podsumowujące

Inwestycja w fotowoltaikę w wielu przypadkach to korzystna ekonomicznie decyzja. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż instalacji solarnej, skontaktuj się z ekspertami od fotowoltaiki i umów na rzetelny audyt. To pozwoli ocenić, czy montaż instalacji fotowoltaicznej się opłaci, czy też będzie wydatkiem bez sensu, którego koszty przerosną zalety.

Poznaj zasadę działania paneli PV: Jak działają panele słoneczne?

W Oferteo od 2014 roku łączymy osoby zainteresowane montażem fotowoltaiki ze specjalistami od instalacji fotowoltaicznych. Obecnie współpracujemy z 23 967 sprzedawcami fotowoltaiki w każdym z 380 powiatów w Polsce. Firmy fotowoltaiczne zarejestrowane w naszej bazie złożyły już 498 581 ofert i otrzymały 23 252 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór specjalistów od paneli fotowoltaicznych, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2023.

Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych sprzedawców fotowoltaiki w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:

Kryteria oceny Specjalistów od paneli fotowoltaicznych

W rankingu Najlepsi w 2023 premiujemy sprzedawców fotowoltaiki za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:

  • liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
  • liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena firmy fotowoltaicznej,
  • wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
  • uzupełniona galeria zdjęć z wykonanych instalacji,
  • przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).

23 967 Sprzedawców fotowoltaiki w Oferteo

Dodano: 5 października 2020 Zaktualizowano: 2 czerwca 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco