instalator fotowoltaiki montuje panele fotowoltaiczne na dachu

Wybieramy firmę montującą panele fotowoltaiczne – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego instalatora paneli fotowoltaicznych może zadecydować o sukcesie całej inwestycji. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty oraz jakie błędy najczęściej popełniają firmy montujące panele słoneczne.

Fotowoltaika – jak wybrać rzetelną firmę do montażu?

Fotowoltaika zyskuje coraz więcej zwolenników, nie tylko wśród dużych firm, ale także w gospodarstwach domowych. Bardzo dużo zalet wynikających z założenia paneli fotowoltaicznych prędzej czy później przekonuje nawet osoby, które do tej pory się wahały.

Jeśli zdecydujemy się na fotowoltaikę, następnym krokiem będzie znalezienie firmy montującej panele słoneczne. Założenie instalacji fotowoltaicznej najlepiej oddać w ręce profesjonalnego instalatora, który ma wiedzę i doświadczenie w tej branży. Pozwoli to nam z pewnością uniknąć wielu problemów i zmartwień.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 21 192 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

<

Na co zwracać uwagę, wybierając dobrego instalatora fotowoltaiki?

Inwestorzy biorą pod uwagę: cenę - to kluczowy czynnik aż dla 53% badanych, opinie o firmie montującej fotowoltaikę (39 % ankietowanych), polecenie znajomych lub rodziny (23%) oraz dostępność firmy w wybranym terminie (ok. 20%).

Bardzo ważne są też certyfikaty potwierdzające kwalifikacje instalatorów OZE. Każdy z pracowników powinien być bowiem odpowiednio przeszkolony w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych. Warto dopilnować tej kwestii, gdyż część firm najmuje podwykonawców, których jakość pracy może być o wiele niższa.

Firma zakładająca fotowoltaikę powinna również w swojej pracy wykorzystywać urządzenia od znanych i sprawdzonych producentów w branży. Wtedy klient ma podwójną gwarancję – zaufanego wykonawcy i zaufanego producenta.

Kolejną istotną kwestią jest doświadczenie firmy montującej panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika w Polsce zaczęła się rozwijać na większą skalę stosunkowo niedawno, stąd ciężko się spodziewać kilkudziesięciu lat doświadczenia w tej branży.

Jednak to, na co możemy zwrócić uwagę na tym etapie, to liczba założonych instalacji w ciągu roku przez daną firmę. Im więcej modułów fotowoltaicznych instaluje dana firma, tym wyższą jakość powinna oferować i potrafić lepiej dopasować ofertę do potrzeb klienta.

Najważniejsze czynniki wpływające na wybór firmy fotowoltaicznej przedstawiliśmy na wykresie poniżej:

wykres przedstawiający czynniki wpływające na wybór firmy instalującej panele fotowoltaiczne

Czytaj też: Opłacalność fotowoltaiki – opinie na forum

Ile czasu trwa znalezienie dobrej ekipy od fotowoltaiki?

Z raportu Oferteo wynika, że na wyszukiwanie dobrej i odpowiedniej firmy do instalacji fotowoltaiki potrzeba ok. 2-3 tygodnie (31% polskich inwestorów), 3-4 tygodnie (21% respondentów) lub ponad miesiąc (ok. 30%). Co ważne – pozostali ankietowani (ok. 20%) dokonuje wyboru w ciągu 7 dni.

Co ciekawe – znalezienie wykonawcy nie było największą trudnością, z jaką mierzyli się inwestorzy. Znacznie bardziej problematyczna okazała się biurokracja:

Jaki zakres usług mają firmy montujące fotowoltaikę?

Trzeba przyznać, że wybór idealnego instalatora nie jest rzeczą łatwą. Z pewnością wymaga to czasu i wnikliwej analizy. Pod lupę warto wziąć także zakres usług świadczony przez instalatorów. Przed wyborem powinniśmy upewnić się, że firma będzie nas wspierać na wszystkich etapach – od przygotowań do instalacji elementów i uruchomienia systemu fotowoltaicznego.

Kluczowa będzie również pomoc w określeniu zapotrzebowania energetycznego, mocy instalacji, a także stworzenie projektu instalacji. Następnie po wykonaniu tych czynności przygotowawczych, wykonawca przechodzi do montażu elementów, nad którym powinien sprawować nadzór, przyłączenia do sieci i uruchomienia pełnej instalacji fotowoltaicznej.

Dobrzy specjaliści z branży fotowoltaiki w ramach współpracy oferują również pełną analizę ekonomiczną, która przedstawi prognozę oszczędności, tempo zwrotu inwestycji i oszacuje koszty inwestycyjne.

Czytaj też: Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Najczęstsze pułapki firm zakładających fotowoltaikę

firmy zakładające fotowoltaikę

Wraz ze wzrostem popularności systemów fotowoltaicznych, wzrosła ilość firm zajmujących się ich montażem. Niestety nie wszystkie firmy wiedzą jak prawidłowo go wykonywać. Dlatego tak ważny jest wybór właściwego instalatora, który zna się na rzeczy.

Przed podjęciem decyzji upewnijmy się, czy firma oferuje gwarancję na swoje usługi oraz, czy świadczy serwis w przypadku awarii. Warto wrócić uwagę na to, czy umowa jasno określa, przez jaki czas taki nadzór jest prowadzony i ile czasu od momentu zgłoszenia usterki zastrzega sobie na jej usunięcie.

Jeśli firma monterska jest autoryzowanym dystrybutorem elementów instalacji, powinna również oferować wsparcie techniczne również po zakończeniu okresu gwarancji. Warto zwrócić uwagę na umowę serwisową z firmą od fotowoltaiki.

Powinno nam zależeć na tym, aby obejmowała ona wsparcie techniczne, takie jak wymiana konstrukcji lub jego części, monitorowanie wydajności, ale także, na przykład, czyszczenie paneli słonecznych na uzgodnionych warunkach.

Kluczową rolę pełnią także elementy składowe naszej instalacji fotowoltaicznej. Warto zwrócić uwagę na poszczególne części, od jakich producentów pochodzą, czy są to zaufani producenci światowej klasy, czy mamy na nie gwarancje, jakie są opinie na ich temat. To wszystko będzie się składać na poprawność funkcjonowania naszej instalacji i ewentualne usterki w przyszłości.

Czytaj też: Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty