instalator fotowoltaiki montuje panele fotowoltaiczne na dachu -  w 2021

Jak wybrać firmę montującą panele fotowoltaiczne?

Jak wybrać firmę montującą panele fotowoltaiczne?

Dobra firma montująca panele fotowoltaiczne? To taka, która nie jest droga, ma ugruntowaną pozycję na rynku i zapewnia dostępność montażu fotowoltaiki w odpowiadającym terminie. Warto pamiętać, że to właśnie wybór odpowiedniego instalatora paneli fotowoltaicznych może zadecydować o sukcesie całej inwestycji. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy montującej panele fotowoltaiczne?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 27 maja 2022 27.05.2022 Czas lektury: 8min

Wybór rzetelnej firmy montującej panele fotowoltaiczne – dlaczego warto?

Panele fotowoltaiczne zyskują coraz więcej zwolenników, nie tylko wśród dużych firm, ale także w gospodarstwach domowych. Jeśli Ty również zdecydujesz się na fotowoltaikę, następnym krokiem będzie znalezienie firmy montującej panele słoneczne. Założenie instalacji fotowoltaicznej najlepiej oddać w ręce profesjonalnego instalatora, który ma wiedzę i doświadczenie w tej branży.

Oto 5 powodów, dla których warto wybrać rzetelną i sprawdzoną firmę montującą panele fotowoltaiczne:

1. Doświadczona firma montująca panele fotowoltaiczne przygotuje odpowiedni projekt

To właśnie ten czynnik w pierwszej fazie instalacji fotowoltaicznej jest najważniejszy i definiuje ostateczny zysk oraz opłacalność fotowoltaiki. Doświadczona firma zacznie pracę od stworzenia projektu – prawdziwy fachowiec wie, że na tym etapie liczy się każdy szczegół.

2. Profesjonalna firma od fotowoltaiki zapewnia pełny serwis po montażu fotowoltaiki

Wiele firm od fotowoltaiki oferuje obsługę serwisową nawet po upływie gwarancji modułów – podstawą jest oczywiście przeprowadzenie przez cały proces instalacji paneli PV i obsługa doradcza po zamontowaniu i pierwszym uruchomieniu fotowoltaiki. Dobry fachowiec jest zawsze otwarty na serwisowanie swojej instalacji, udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania fotowoltaiki i dotrzyma wszelkich umów gwarancyjnych.

3. Solidna firma od fotowoltaiki zawsze dysponuje aktualnymi certyfikatami i uprawnieniami

Podstawą jest certyfikat z Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie instalowania urządzeń fotowoltaicznych, do tego aktualne certyfikaty potwierdzające kwalifikacje instalatorów OZE.

4. Dla profesjonalnej firmy montującej panele fotowoltaiczne nie ma rzeczy niemożliwych

Nawet jeśli teoretycznie instalacja fotowoltaiczna nie jest możliwa, to doświadczona firma montująca fotowoltaikę zawsze szuka alternatywnych rozwiązań. Przykładowo: jeśli dysponujesz za małą powierzchnią dachu, to fachowcy szukają możliwości instalacji gruntowej lub zaproponują inne rozwiązania – zapewniające jak najszybszy zwrot z inwestycji.

5. Firma od fotowoltaiki z długim doświadczeniem na rynku stawia na sprawdzone rozwiązania

W tym przypadku chodzi m.in.: producenta paneli słonecznych, którego oferuje instalator, rodzaj paneli ich efektywność końcowa oraz typ falownika. Wszystkie te czynniki wpływają na wydajność całej instalacji. Doświadczona firma od fotowoltaiki korzysta z rozwiązań sprawdzonych w wielu swoich realizacjach.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 21 079 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Na co zwracać uwagę, wybierając firmę montującą panele fotowoltaiczne?

1. Cena instalacji fotowoltaiki

Inwestorzy biorą pod uwagę: cenę – to kluczowy czynnik aż dla 53% badanych, opinie o firmie montującej fotowoltaikę (39 % ankietowanych), polecenie znajomych lub rodziny (23%) oraz dostępność firmy w wybranym terminie (ok. 20%).

Nie bez znaczenia jest również kompleksowa obsługa w całym procesie instalacji fotowoltaiki oraz indywidualne podejście do wyceny. Doświadczona firma nie wykona wyceny bez wizji lokalnej – dopiero na miejscu można sprawdzić warunki instalacji, dobrać optymalną moc fotowoltaiki i rozważyć wszystkie ewentualne przeszkody.

Czytaj też: Fotowoltaika – cena

2. Certyfikaty firmy montującej panele fotowoltaiczne

Bardzo ważne są też certyfikaty potwierdzające kwalifikacje instalatorów OZE. Każdy z pracowników powinien być bowiem odpowiednio przeszkolony w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych. Warto dopilnować tej kwestii, gdyż część firm najmuje podwykonawców, których jakość pracy może być o wiele niższa.

3. Producenci paneli i rodzaje urządzeń stosowanych w instalacji PV

Firma zakładająca fotowoltaikę powinna również w swojej pracy wykorzystywać urządzenia od znanych i sprawdzonych producentów w branży. Wtedy klient ma podwójną gwarancję – zaufanego wykonawcy i zaufanego producenta.

Uwaga!
Warto pamiętać, że kluczowe są wszystkie komponenty i składowe instalacji fotowoltaicznej (np. kable, falownik, złączki itp.). Same panele nie powinny zawierać plastiku i mają podwójne szkło. Grafenowa powłoka chroni panele przed uszkodzeniami – dzięki temu są odporne na czynniki atmosferyczne i zanieczyszczenia.

4. Doświadczenie firmy montującej panele fotowoltaiczne

Kolejną istotną kwestią jest doświadczenie firmy montującej panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika w Polsce zaczęła się rozwijać na większą skalę stosunkowo niedawno, stąd ciężko się spodziewać kilkudziesięciu lat doświadczenia w tej branży.

Jednak to, na co możemy zwrócić uwagę na tym etapie, to liczba założonych instalacji w ciągu roku przez daną firmę. Im więcej modułów fotowoltaicznych instaluje dana firma, tym wyższą jakość powinna oferować i potrafić lepiej dopasować ofertę do potrzeb klienta.

RGK ENERGY SPÓŁKA CYWILNA

Mateusz Chełkowski

RGK ENERGY SPÓŁKA CYWILNA

Eksperci są zgodni, że kluczowa jest jakość wykonania samej instalacji: – Przede wszystkim chodzi o to, żeby instalacja była dobrze wykonana – zgodnie z obowiązującymi przepisami, solidnie, dopasowana do zapotrzebowania na energię. Niektóre firmy kompensują jakość całą otoczką typu dłuższe gwarancje, ale według mnie głównie chodzi tak naprawdę o gwarancje producenckie – tym powinniśmy się kierować – oraz jakością pracy.

Najważniejsze czynniki wpływające na wybór firmy fotowoltaicznej przedstawiliśmy na wykresie poniżej:

wykres przedstawiający czynniki wpływające na wybór firmy instalującej panele fotowoltaiczne

Wybór firmy zakładającej fotowoltaikę – krok po kroku

Po pierwsze: sprawdź, czy firma montująca panele fotowoltaiczne rzeczywiście istnieje

Warto przejrzeć rejestry CEIDG lub KRS, dzięki którym dowiesz się więcej o danym podmiocie na rynku. Firmy zakładające fotowoltaikę mogą mieć nieaktualne informacje na stronach – dzięki wpisom KRS sprawdzisz zgodność tych informacji z aktualnym statusem firmy.

Po drugie: zweryfikuj, jak długo istnieje firma od fotowoltaiki

Może nie jest to czynnik decydujący, bo na rynku pojawia się obecnie coraz więcej firm montujących fotowoltaikę – w pełni certyfikowanych, zatrudniających fachowców z bogatym portfolio instalacji, ale może to być wskazówka. Doświadczona firma ma ugruntowaną pozycję i istnieje co najmniej od kilku lat na polskim rynku.

Po trzecie: sprawdź opinie o firmach montujących fotowoltaikę w okolicy

Wiarygodnym miejscem do sprawdzenia opinii o danej firmie jest strona Oferteo – tu znajdziesz prawdziwe opinie o sprawdzonych instalatorach z Twojej okolicy. Przy okazji z opinii możesz się często dowiedzieć, czy np. firma korzysta z podwykonawców oraz jaka jest ogólna ocena obsługi i kontaktu z firmą.

Po czwarte: wybierz kilka firm zakładających fotowoltaikę lub złóż wygodne zapytanie

Skorzystaj w tym celu z Oferteo, a otrzymasz kilka ofert firm z okolicy, których ofertę warto sobie porównać. Możesz nawet opracować tabelę cech (cena, dostępność, opinie o firmie, jakość obsługi telefonicznej) – i wypełnić ją dla każdej firmy, aby wstępnie wybrać najlepszego instalatora.

Po piąte: zadaj podstawowe pytania o montaż fotowoltaiki

Pytać możesz zarówno w firmach, jak i u klientów, którzy mają fotowoltaikę blisko Ciebie. O co pytać? Przede wszystkim o obsługę posprzedażową, producentów i jakość samych paneli, dostępność, usługi gwarancyjne, ukryte koszty, zgodność wydajności instalacji PV z obiecaną.

Specjalista Oferteo.pl dodaje:

RGK ENERGY SPÓŁKA CYWILNA

Mateusz Chełkowski

RGK ENERGY SPÓŁKA CYWILNA

Należy sprawdzić wiarygodność podmiotu, czyli firmy oferującej fotowoltaikę. A do tego najlepiej spotkać się i porozmawiać. Jeśli firma nie wstydzi się swoich inwestycji, bez problemu okazuje certyfikaty i uprawnienia, może podać kontakt do poprzednich klientów i zdjęcia realizacji, to nie powinno być najmniejszego problemu z instalacją.

Po wykonaniu wszystkich kroków i zebraniu niezbędnych informacji bez problemu wybierzesz najlepszą z ofert!

Dobra firma montująca panele fotowoltaiczne a zakres usług

Trzeba przyznać, że wybór idealnego instalatora nie jest rzeczą łatwą. Z pewnością wymaga to czasu i wnikliwej analizy. Pod lupę warto wziąć także zakres usług świadczony przez instalatorów. Przed wyborem powinieneś upewnić się, że firma będzie cię wspierać na wszystkich etapach – od przygotowań do instalacji elementów i uruchomienia systemu fotowoltaicznego.

Kluczowa będzie również pomoc w określeniu zapotrzebowania energetycznego, mocy instalacji, a także stworzenie projektu instalacji. Następnie po wykonaniu tych czynności przygotowawczych, wykonawca przechodzi do montażu elementów, nad którym powinien sprawować nadzór, przyłączenia do sieci i uruchomienia pełnej instalacji fotowoltaicznej.

Dobrzy specjaliści z branży fotowoltaiki w ramach współpracy oferują również pełną analizę ekonomiczną, która przedstawi prognozę oszczędności, tempo zwrotu inwestycji i oszacuje koszty inwestycyjne.

Najczęstsze pułapki firm zakładających fotowoltaikę

firmy zakładające fotowoltaikę

Wraz ze wzrostem popularności systemów fotowoltaicznych, wzrosła ilość firm zajmujących się ich montażem. Niestety nie wszystkie firmy wiedzą jak prawidłowo go wykonywać. Dlatego tak ważny jest wybór właściwego instalatora, który zna się na rzeczy.

Przed podjęciem decyzji upewnij się, czy firma oferuje gwarancję na swoje usługi oraz, czy świadczy serwis w przypadku awarii. Warto zwrócić uwagę na to, czy umowa jasno określa, przez jaki czas taki nadzór jest prowadzony i ile czasu od momentu zgłoszenia usterki zastrzega sobie na jej usunięcie.

Jeśli firma monterska jest autoryzowanym dystrybutorem elementów instalacji, powinna również oferować wsparcie techniczne również po zakończeniu okresu gwarancji.

Kluczową rolę pełnią także elementy składowe naszej instalacji fotowoltaicznej. Warto zwrócić uwagę na poszczególne części, od jakich producentów pochodzą, czy są to zaufani producenci światowej klasy, czy mamy na nie gwarancje, jakie są opinie na ich temat. To wszystko będzie się składać na poprawność funkcjonowania naszej instalacji i ewentualne usterki w przyszłości.

Dodano: 23 maja 2020 Zaktualizowano: 27 maja 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco