instalacja fotowoltaiczna na dachu skośnym -  w 2023

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Jaka fotowoltaika jest najlepsza?

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Jaka fotowoltaika jest najlepsza?

Ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne czy amorficzne? Który rodzaj paneli fotowoltaicznych jest najlepszy? Dowiedz się, czym się od siebie różnią panele fotowoltaiczne i na co zwracać uwagę przy zakupie fotowoltaiki!

author box img

Marta Białek

Opublikowano: 23 maja 2020 23.05.2020 Czas lektury: 6min

Dobre panele fotowoltaiczne – czyli jakie?

Jedno z podstawowych pytań, jakie warto sobie zadać podczas wyboru paneli fotowoltaicznych, dotyczy wyboru technologii wykonania modułów fotowoltaicznych. Bardzo istotną kwestią jest również: jakie panele fotowoltaiczne są najlepsze?

Oto pięć najważniejszych informacji o panelach fotowoltaicznych:

  1. Kluczowym elementem instalacji fotowoltaicznej są same panele, które zbudowane są z ogniw; to właśnie panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną.
  2. Pojedyncze moduły mają zbyt małe wartości napięć i mocy, aby mogły zasilać domową instalację. Dlatego łączy się je szeregowo w łańcuchy, co pozwala sumować wartości.
  3. Bardzo istotne jest, aby wszystkie moduły tworzące łańcuch pochodziły od jednego producenta, były tego samego typu, miały tę samą moc znamionową i były podobnie ustawione względem słońca.
  4. Warto podkreślić, że ogniwa fotowoltaiczne działają od świtu do zmierzchu przez cały rok. Nawet w pochmurne dni, kiedy wykorzystywane jest promieniowanie rozproszone.
  5. Głównym pierwiastkiem wykorzystywanym w produkcji ogniw fotowoltaicznych jest krzem.

Jeśli chodzi o urządzenia, których budowę oparto o ten pierwiastek, wyróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje paneli fotowoltaicznych. To panele:

  • monokrystaliczne,
  • polikrystaliczne,
  • amorficzne.

Poniżej poznasz ich największe wady i zalety.

Ogniwa monokrystaliczne – czy to dobry wybór?

ogniwa fotowoltaiczne
  1. Najwyższą efektywność, żywotność i sprawność spośród wszystkich modułów fotowoltaicznych mają moduły wytworzone z ogniw monokrystalicznych. Ich żywotność wynosi minimum 30 lat.
  2. Ogniwa monokrystaliczne wykonane są z monolitycznego kryształu krzemu.
  3. Tego rodzaju moduły potrafią przetworzyć ponad 20 proc. energii pochodzącej ze słońca na prąd elektryczny (rekordy sprawności modułów sięgają ok. 25 proc.).
  4. Produkcja ogniw monokrystalicznych jest najdroższa, co przekłada się na najwyższą cenę paneli fotowoltaicznych. Z drugiej strony dzięki swojej wysokiej wydajności instalacja zajmuje mniej miejsca na dachu.
  5. Panele monokrystaliczne uważa się za najlepsze panele fotowoltaiczne pod względem estetycznym z racji jednolitej, ciemnej struktury ogniw fotowoltaicznych.
  6. Ogniwa monokrystaliczne służą do zasilania domów wolnostojących, budynków wielorodzinnych. To także najlepsza opcja dla gospodarstw rolnych.

Ogniwa polikrystaliczne – wady i zalety

  1. W gospodarstwach domowych najczęściej stosuje się ogniwa polikrystaliczne. Mają całkiem wysoką sprawność energetyczną oraz względnie wysoką moc (na jeden panel).
  2. Ogniwa polikrystaliczne wykonywane są z wykrystalizowanego krzemu. Posiadają charakterystyczny niebieski kolor.
  3. Standardowe panele polikrystaliczne osiągają wydajność na poziomie 14-16 proc. Wynika to, po pierwsze, z faktu, że łączone kryształy nie zapewniają wystarczającej swobody ruchu elektronom. Inną przyczyną spadku wydajności jest niższa czystość kryształów.
  4. Z roku na rok ogniwa polikrystaliczne stają się coraz lepsze, ale wciąż pod względem najważniejszych parametrów ustępują ogniwom monokrystalicznym.
  5. Warto jednak podkreślić, że polikrystaliczne panele w przeliczeniu na wat mocy zainstalowanej są znacznie tańszym rozwiązaniem, niż montaż modułów monokrystalicznych.

Ogniwa amorficzne – czy warto zainwestować w ten rodzaj paneli?

  1. Ogniwa amorficzne odznaczają się tym, że należą do technologii najbardziej zaawansowanej.
  2. Wykonane są z amorficznego, niewykrystalizowanego krzemu. Charakteryzują się ciemnym, lekko bordowym odcieniem.
  3. Panele amorficzne mają inną strukturę niż panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Ich budowa polega na tym, że na powierzchnię innego materiału, np. szkła, nakładane są bardzo cienkie warstwy niewykrystalizowanego krzemu. Panele amorficzne są nazywane również cienkowarstwowymi.
  4. W odróżnieniu od paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych, w panelach amorficznych nie widać pojedynczych ogniw.
  5. Zazwyczaj stosowane są do małych urządzeń i w dużych elektrowniach słonecznych.
  6. Ich sprawność jest stosunkowo niska i oscyluje na poziomie 6 proc. do 10 proc.
  7. Panele fotowoltaiczne z ogniwem amorficznym kosztują najmniej w porównaniu do innych rodzajów ogniw – z tego powodu cennik i koszty instalacji fotowoltaicznej z wykorzystaniem tego typu rozwiązania wypada korzystniej.
  8. Panele fotowoltaiczne amorficzne są wyjątkowo elastyczne i lekkie, a także posiadają niski stopień wrażliwości na wysokie temperatury.
  9. Warto podkreślić, że niska wrażliwość na wysokie temperatury sprawia, że spadek wydajności modułów amorficznych podczas upałów jest niewielki i mało odczuwalny.

Wybierając panele fotowoltaiczne, należy też zwrócić uwagę na klasę komponentów. Moduły klasy premium charakteryzują się m.in. wyższą jakością i większą wydajnością. Więcej dowiesz się z podcastu Oferteo o fotowoltaice. Paweł z firmy Energy Power Group opowiada nam o zestawach premium i branży OZE. Warto posłuchać!

Dobre panele fotowoltaiczne – jak je rozpoznać?

Jakie są najlepsze panele słoneczne? Które z nich wybrać, aby inwestycja była najbardziej opłacalna i służyła bez problemów przez wiele lat? Takie pytania nurtują osoby, które zastanawiają się, jakie panele fotowoltaiczne kupić.

Podpowiadamy:

  1. Dobór instalacji fotowoltaicznej, podobnie jak jej montaż, warto zlecić fachowej firmie, zapewniającej kompleksową obsługę klienta w tym zakresie (sprawdź: Jak wybrać firmę montującą panele fotowoltaiczne?
  2. Decydując się na panele słoneczne, powinno się brać pod uwagę nie tylko jakość danych paneli, ale też rzetelność ich producenta. Profesjonalne firmy zakładające fotowoltaikę doradzą jaki panel fotowoltaiczny wybrać i która opcja będzie najlepsza dla naszego gospodarstwa.

Należy pamiętać, że kupno paneli fotowoltaicznych to długoterminowa inwestycja. Chcąc się upewnić, czy panel będzie dobrze służył przez te wszystkie lata, trzeba szczególnie uważnie przyjrzeć się gwarancji od producenta i wybrać najkorzystniejszą ofertę dla nas. Najlepsze firmy fotowoltaiczne oferują gwarancję na swoje panele słoneczne nawet na 15-30 lat (SolarWatt – 30 lat gwarancji, LG – 25 lat na panele z wyższej półki cenowej).

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 237 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Fotowoltaika – najpopularniejsi producenci paneli fotowoltaicznych

wykres przedstawiający producentów paneli fotowoltaicznych

W Polsce największą popularnością cieszy się QCells – co czwarta instalacja w naszym kraju powstaje z paneli tej koreańsko-niemieckiej firmy. Drugą pozycję w rankingu popularności zajmuje JA Solar (Chiny), trzecią – LG Solar (Korea Południowa), a czwartą – japoński Sharp.

Selfa PV oraz Bruk-Bet Solar to krajowi producenci, którzy w rankingu zajmują 5. i 6. pozycję. Co ciekawe, ponad połowa Polaków (56%) nie zwraca uwagi na to, skąd pochodzą panele, a kluczowy w wyborze jest wskaźnik ceny.

Fotowoltaika – energia prosto ze słońca

Fotowoltaika to proces pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Coraz częściej interesujemy się alternatywnym sposobem pozyskiwania energii poprzez panele fotowoltaiczne. Wynikać to może z faktu, że niesie to ze sobą wiele korzyści, a także można otrzymać dofinansowanie na tego typu instalację.

Słońce to niesamowite źródło energii, które w naszym kraju wciąż jest wykorzystywane w niewystarczający sposób. Montując dobre panele fotowoltaiczne, możemy produkować prąd, tym samym obniżając rachunki za energię i jednocześnie dbając o środowisko. Fotowoltaika to również system zeroemisyjny. W praktyce znaczy to, że instalacja tego typu nie wytwarza zarówno gazów cieplarnianych, jak i szkodliwych związków.

Panele fotowoltaiczne popularne są już nawet w małych gospodarstwach domowych, liczących 1-2 osoby. Warto jednak zaznaczyć, że największe zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi można zauważyć wśród gospodarstw, gdzie mieszkają średnio 3-4 osoby. Poznałeś już rodzaje paneli oraz różne rozwiązania pod względem kosztów - to pomoże ci wybrać najlepszy system fotowoltaiczny dla siebie.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco