Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
instalatorzy fotowoltaiki montują panele fotowoltaiczne na dachu

Jakie uprawnienia do montażu fotowoltaiki są niezbędne?

Jakie uprawnienia do montażu fotowoltaiki są niezbędne?

Zastanawiasz się, kto może montować panele fotowoltaiczne, jakie uprawnienia do montażu fotowoltaiki są niezbędne i czy można to zrobić samodzielnie? Każda doświadczona firma montująca panele dobrze wie, jakie uprawnienia do montażu fotowoltaiki należy mieć i które certyfikaty trzeba stale odświeżać. Sprawdź koniecznie, kto profesjonalnie zajmuje się montażem fotoogniw oraz jakie powinien mieć do tego uprawnienia.

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 26 maja 2022 26.05.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25299 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Jakie uprawnienia do montażu fotowoltaiki są niezbędne?

Nie ulega wątpliwości, że panele fotowoltaiczne powinny być montowane przez specjalistów w tej dziedzinie. Aby móc zajmować się instalowaniem systemu przetwarzającego energię odnawialną ze słońca, należy mieć do tego odpowiednie kwalifikacje. A zatem poza wiedzą i umiejętnościami montażu paneli fotowoltaicznych niezbędne są dokumenty uprawniające do wykonywania zawodu. Jakie uprawnienia są wymagane do montażu fotowoltaiki?

  • uprawnienia SEP typu D (dozór)
  • uprawnienia SEP typu E (eksploatacja),
  • świadectwo kwalifikacyjne w zakresie energii elektrycznej.

Co to oznacza w praktyce? Instalator fotowoltaiki musi ukończyć kurs SEP, a do tego zdać egzamin państwowy – pozytywna ocena jest wynikiem koniecznym i niezbędnym do wykonywania instalacji fotowoltaicznych.

Czy uprawnienia są sprawdzane na poszczególnych etapach instalacji? Nie zawsze są weryfikowane, ale mogą być sprawdzone podczas odbioru instalacji przez zakład energetyczny. Uwaga! Uprawnienia SEP są ważne tylko przez 5 lat od zdobycia certyfikatu, dlatego warto zapytać firmę montującą fotowoltaikę, czy posiada aktualne uprawnienia.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 299 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jakie dodatkowe uprawnienia do montażu fotowoltaiki powinien mieć instalator?

Kto może instalować panele fotowoltaiczne na wysokości? Jakie uprawnienia na fotowoltaikę są konieczne poza wymienionymi powyżej? I wreszcie: czy montaż ogniw fotowoltaicznych wymaga posiadania certyfikatu przyznawanego przez Urząd Dozoru Technicznego? Odpowiadamy:

  • uprawnienia do pracy na wysokości – w większości przypadków montaż fotowoltaiki prowadzony jest na dachu, dlatego specjalista od fotowoltaiki z Warszawy lub Twojego miasta musi posiadać niezbędne uprawnienia do pracy na wysokości;
  • certyfikat instalatora (przyznawany przez UDT) – aby zdobyć certyfikat przyznawany przez Urząd Dozoru Technicznego, należy zdać państwowy egzamin realizowany przez ośrodki UDT w całym kraju; nie jest to dokument niezbędny do montażu systemów fotowoltaicznych, ale jeśli firma montująca panele fotowoltaiczne jest w jego posiadaniu – to jest to znak wysoko wykwalifikowanej i dobrze przeszkolonej kadry (i właściciela firmy dbającego o każdy szczegół).

Specjalista w tej dziedzinie potrafi montować i regulować instalację systemu fotowoltaicznego. Co więcej, jest on w stanie dobrać odpowiedni system fotowoltaiczny oraz modernizować i utrzymywać systemy fotowoltaiczne.

Dodatkowo warto podkreślić, że każda wykwalifikowana osoba powinna stosować w czasie prac odpowiednie środki ochrony indywidualnej i przestrzegać wszelkich wymogów BHP. Oczywiście niezbędnym uprawnieniem są wspomniane wyżej uprawnienia SEP 1kV.

Cennym uzupełnieniem niezbędnych uprawnień i certyfikatów są liczne szkolenia organizowane przez producentów fotowoltaiki w całej Polsce. Dlaczego to ważne? Bo branża rozwija się dynamicznie, cały czas dostarczając na rynek nowe rozwiązania.

Podsumowując: montażem instalacji fotowoltaicznej zajmuje się osoba, która uzyskała specjalne uprawnienia do tego typu prac.

Samodzielny montaż fotowoltaiki bez uprawnień – czy to możliwe?

panele fotowoltaiczne na dachu

Zdarza się, że osoby decydujące się na instalację fotowoltaiczną samodzielnie zakładają panele w swoim gospodarstwie domowym. Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych wiąże z bardzo dużym ryzykiem, że instalacja nie zostanie poprawnie zamontowana, a w rezultacie nie będzie spełniać swojej roli.

Ponadto warto pamiętać, że w wyniku błędu w montażu może dojść do niebezpiecznego zwarcia, które może skutkować wyładowaniem łukowym. Temperatura łuku elektrycznego przekracza 1000 stopni C, a więc istnieje ryzyko porażenia, poparzenia lub pożaru.

W przypadku błędów montażowych w instalacji fotowoltaicznej straty mogą być bardzo kosztowne i doprowadzić do zniszczenia instalacji. Dodatkowo prace najczęściej prowadzone są na wysokości (m.in. roboty montażowe na dachu), przez co istnieje ryzyko groźnego upadku.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać samodzielny montaż fotowoltaiki – zarówno w modelu instalacji na gruncie, jak i na dachu. W takim przypadku oczywiście należy albo samemu posiadać niezbędne uprawnienia SEP i kwalifikacje (fotowoltaika samodzielnie może być wykonywana tylko po odbyciu kursu i zaliczeniu egzaminu), albo zlecić wykonanie wszelkich podłączeń elektrykowi posiadającemu wymagane przepisami uprawnienia (kwalifikacje SEP E+D do 1 kV).

Dodatkowo warto posiadać certyfikat UDZ, a w końcowej fazie instalacji należy pamiętać, że instalator powinien podpisać niezbędne oświadczenie umożliwiające podłączenie instalacji PV do sieci ogólnej (podpis opatrzony jest dodatkowo numerem identyfikacyjnym uprawnień).

Samodzielny montaż fotowoltaiki bez uprawnień nie jest więc możliwy, a przypadku instalacji na dachu konieczne będą również dodatkowe uprawnienia upoważniające do prac na wysokości.

Alternatywnym rozwiązaniem jest samodzielne zakup paneli słonecznych, a następnie zlecenie firmie jedynie ich montażu. Natomiast jeśli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, to jednak lepszym sposobem będzie zaufanie od początku sprawdzonej firmie. Warto wiedzieć, że niektóre firmy proponują także prowadzenie inwestycji od strony formalnej, czyli pomoc w kontaktach z zakładem energetycznym, a nawet w uzyskaniu dopłat do instalacji.

Jakie uprawnienia do projektowania instalacji fotowoltaicznych?

Najważniejsze są oczywiście uprawnienia do wykonania projektu instalacji PV – dzięki nim projekt na każdym etapie realizacji nie będzie stanowił zagrożenia dla mieszkańców i budynku.

Projektant instalacji fotowoltaicznych powinien posiadać:

  • uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji, urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych,
  • certyfikat w zakresie projektowania systemów PV wystawiony przez Urząd Dozoru Techniczny.

Dodatkowo doświadczony i wykwalifikowany projektant nie tylko zabezpieczy instalację (w ramach prac projektuje się rozkład wyłączników nadprądowych, ograniczników mocy i przepięć oraz optymalizatorów), ale też dobierze optymalne miejsce na montaż paneli i precyzyjnie określi niezbędną do efektywnego działania moc systemu.

Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wszystkich prac związanych z instalacją fotowoltaiczną osobom z właściwymi kwalifikacjami, np. specjalistom od fotowoltaiki z Krakowa. Odnosi się to nie tylko do prowadzenia prac związanych z instalacjami elektrycznymi, czego wymagają przepisy, ale także przeszkolonym w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznych.

Jak znaleźć montera z uprawnieniami do montażu instalacji fotowoltaicznych?

W celu zagwarantowania niezawodnego działania oraz odpowiedniej ochrony instalację fotowoltaiczną powinno się zaprojektować i wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami, normami i rozwiązaniami technicznymi.

Instalacja systemu fotowoltaicznego przez specjalistów jest o tyle ważna, że wpływa na wiele aspektów związanych z poprawnością jej działania w przyszłości. Wielu producentów zapewnia 25 lat gwarancji na instalację. Jednak, aby była ona ważna, montaż i rozruch instalacji powinny być wykonane przez uprawnionego do tego instalatora.

Warto podkreślić, że najlepsi instalatorzy fotowoltaiki oferują też zazwyczaj profesjonalne doradztwo, projekt oraz wykonanie. Bez wątpienia podstawą prawidłowego funkcjonowania całego systemu jest dobrze przygotowany projekt instalacji fotowoltaicznej. Błędnie wykonany może skutkować zbyt niską wydajnością lub przewymiarowaniem instalacji, lub mikroinstalacji.

Jeśli zlecimy taką kompleksową usługę profesjonalnej firmie, będziemy wiedzieli, do kogo się udać, gdy potrzebna będzie ewentualna naprawa. Podobnie, aby uzyskać dotację na fotowoltaikę, należy wykazać, że projekt jak i instalacja zostały wykonane przez uprawnione do tego osoby.

Jak znaleźć montera z niezbędnymi uprawnieniami do montażu fotowoltaiki? Eksperci podpowiadają

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Należy sprawdzić wiarygodność podmiotu, czyli firmy oferującej fotowoltaikę. A do tego najlepiej spotkać się i porozmawiać. Jeśli firma nie wstydzi się swoich inwestycji, bez problemu okazuje certyfikaty i uprawnienia, może podać kontakt do poprzednich klientów i zdjęcia realizacji, to nie powinno być najmniejszego problemu z instalacją.

Dodano: 23 maja 2020 Zaktualizowano: 26 maja 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco