dokręcanie wiertarką śruby do panelu fotowoltaicznego

Fotowoltaika off-grid – czy warto?

Fotowoltaika off-grid – czy warto?

Instalacja fotowoltaiczna off-grid dodatkowo posiada akumulatory umożliwiające magazynowanie energii elektrycznej. Fotowoltaika off-grid w domu pozwala więc na własną rękę przechować nadwyżki energii, zamiast oddawać nadwyżkę do sieci. Jak działa zestaw fotowoltaiczny off-grid, jakie są opinie o tym rozwiązaniu, ile to kosztuje i czy warto inwestować w fotowoltaikę off-grid w 2022 roku?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 5 września 2022 05.09.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25168 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Jak działa fotowoltaika off-grid i co oznacza off-grid?

Instalacja off-grid (inaczej: instalacja wyspowa) jest instalacją działającą poza siecią elektryczną. Innymi słowy: panele fotowoltaiczne off-grid są samowystarczalne – system będzie produkował prąd ze słonecznej energii odnawialnej, a dodatkowo magazynował nadwyżki, bez konieczności oddawania ich do sieci.

Warto wiedzieć, że fotowoltaika off-grid może zasilać urządzenia stałoprądowe bezpośrednio z modułów (to najprostsza, ale zarazem najmniej wydajna opcja off-grid – stosowana raczej do ogrzewania wody grzałką elektryczną) lub poprzez regulator ładowania i falownik.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 168 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Fotowoltaika on-grid czy off-grid? A może instalacja hybrydowa?

Wiesz już, że off-grid umożliwia korzystanie z energii słonecznej i jednoczesne osiągnięcie niezależności energetycznej. Z kolei on-grid to instalacja fotowoltaiczna, która jest podłączona do sieci energetycznej.

W praktyce oznacza to, że prosument decydujący się na fotowoltaikę zazwyczaj zgłasza swoją instalację do regionalnego dostawcy energii. Następnie w instalacji fotowoltaicznej montowany jest dwukierunkowy licznik – a cały system działa w obiegu (część energii trafia do domu, a nadwyżka trafia do sieci).

W jakim domu sprawdzi się fotowoltaika off-grid i dla kogo będzie to najlepsze rozwiązanie?

  • fotowoltaika off-grid sprawdza się w domkach letniskowych,
  • zestaw off-grid to dobra opcja w przypadku małych instalacji,
  • instalacja fotowoltaiczna off-grid sprawdzi się np. na łodziach,
  • to jedyna opcja przy braku możliwości podpięcia do sieci (np. w wysokich górach).

Jak widać – wszędzie tam, gdzie podłączenie do sieci jest utrudnione lub wręcz niemożliwe (czyli na terenach z niskim poziomem rozwoju infrastruktury energetycznej), off-grid wciąż daje opcję korzystania z fotowoltaiki w niewielkim zakresie.

Warto wiedzieć:

Nie musisz koniecznie wybierać między zestawami fotowoltaicznymi off-grid i on-grid, możesz zainstalować system hybrydowy! W praktyce oznacza to, że jesteś podłączony do sieci (masz umowę z dostawcą), ale część energii magazynujesz we własnym zakresie. Zapytaj o najlepsze rozwiązanie dla Ciebie specjalistów od fotowoltaiki z Warszawy lub Twojego miasta.

W okresach, gdy fotowoltaika nie działa najbardziej efektywnie, możesz skorzystać z nadwyżek magazynowanych samodzielnie. Dodatkowo w systemie hybrydowym akumulatory możesz ładować prądem pochodzącym z elektrowni – daje to więc największą elastyczność w zarządzaniu instalacją (ale jednocześnie taka inwestycja kosztuje więcej niż pojedynczy system).

Czy warto inwestować w fotowoltaikę off-grid? Zalety i wady systemu

Teoretycznie instalacja fotowoltaiczna off-grid z magazynem energii ma same zalety, ale nie ma systemów bez wad. Jakie wady i zalety ma fotowoltaika off-grid z akumulatorem?

Zalety fotowoltaiki off-grid
Wady fotowoltaiki off-grid
Niezależność energetyczna.
Koszty instalacji może zwiększyć cena akumulatorów (w konsekwencji montaż droższy od on-grid).
Bez konieczności podpisywania umowy z dostawcą prądu (mniej formalności).
Nadwyżki energii mieszczące się ponad pojemnością akumulatorów – są marnowane.
Możliwość instalacji fotowoltaiki nawet bez dostępu do sieci.
Konieczność cyklicznego ładowania akumulatorów i wygospodarowania miejsca.
Obniżenie rachunków za prąd przy relatywnie niewielkich kosztach inwestycji.

Wskazówka: zanim zdecydujesz się na montaż fotowoltaiki, dowiedz się, jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika off-grid – opinie na forum

panele fotowoltaiczne na dachu dwuspadowym domu jednorodzinnego

Opinie na forum o fotowoltaikce off-grid są zazwyczaj bardzo pozytywne. Wśród zalet wymienia się m.in. opcję skorzystania z paneli słonecznych nawet na największym odludziu. Rozwiązanie chwalą użytkownicy fotowoltaiki, którzy szukali alternatywnych źródeł energii na działkach bez dostępu do sieci (lub gdy podłączenie do sieci byłoby bardzo kosztowne).

Fotowoltaika off-grid na forum cieszy się więc dobrymi opiniami, z kolei wśród wad wymieniana jest przede wszystkim niska efektywność systemu w okresie zimowym. Z drugiej strony – nie ma ryzyka odcięcia od prądu, gdy awarię ma lokalna sieć energetyczna (a akurat jesteś poza sezonem największej efektywności instalacji).

Fotowoltaika off-grid – przepisy

Często zadawane pytania: czy należy zgłaszać instalację off-grid w Polsce i czy montaż takiego systemu jest zgodny z obecnie obowiązującymi przepisami? Jeśli jest to system działający tylko w ramach domowej sieci elektrycznej, to nie trzeba zgłaszać instalacji do OSD (operatora systemu dystrybucyjnego), gdyż nie ma ona wpływu na system energetyczny.

Z drugiej strony – jeśli zdecydujesz się na system off-grid, to przepisy i zasady większości programów dofinansowań nie dadzą ci opcji dofinansowania.

Ile kosztuje fotowoltaika off-grid? Poznaj ceny w 2022

Cena fotowoltaiki off-grid zależy m.in. od mocy instalacji, rodzaju użytych komponentów, miejsca montażu, a nawet od nachylenia dachu czy wielkości wykorzystanych paneli. W zwykłej instalacji fotowoltaicznej typu on-grid większość kosztów wiąże się zakupem modułów, falownika i instalacji (nawet 80% ceny fowotoltaiki). W przypadku zestawów off-grid cenę mocno podnosi magazyn energii.

Akumulator o mocy 5 kWh to wydatek ok. 14-15 tys. zł, dwa razy większa pojemność – to koszt przekraczający 20 tys. zł, a moc 15 kWh przekracza ok. 30 tys. zł. Do tych cen należy doliczyć konfigurację i montaż akumulatorów. Zakładając, że decydujesz się na standardowy zestaw o mocy ok. 6 kW, to średni koszt samej instalacji wyniesie od ok. 12 do 40 tys. zł, a do tego należy doliczyć koszt ok. 20 tys. zł na akumulator. Zapytaj o ofertę specjalistów od fotowoltaiki z Ponania lub Twojego miasta i zorientuj się w kosztach.

Na bieżąco aktualizowane informacje o aktualnych cenach: Ile kosztuje fotowoltaika?

Aktualne dofinansowania do fotowoltaiki off-grid

Większość aktualnych dofinansowań do fotowoltaiki obejmuje jedynie instalacje on-grid. Najpopularniejsze programy (takie jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”) warunkują otrzymanie dofinansowania rodzajem instalacji (z off-grid nie skorzystasz z dodatkowych pieniędzy).

Zanim jednak zdecydujesz się na montaż fotowoltaiki off-grid – sprawdź dofinansowania lokalne i mniejsze programy wsparcia finansowego dla fotowoltaiki. W niektórych regionach montaż on-grid nie jest możliwy, dlatego warto upewnić się, czy na pewno w gminie nie funkcjonuje program dofinansowania bez względu na rodzaj instalacji.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco