nowoczesny piętrowy dom z panelami fotowoltaicznymi -  w 2021

Opłacalność fotowoltaiki – opinie na forum. Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Zanim zdecydujemy się na zakup instalacji fotowoltaicznej, szukamy sprawdzonych informacji na ten temat. Użytkownicy na forum często poruszają temat fotowoltaiki – czy to się opłaca? Kiedy zwróci się koszt instalacji? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze opinie o opłacalności paneli fotowoltaicznych.

author box img

Joanna Pisarska

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 6min

Fotowoltaika – opinie o systemie

Fotowoltaika, czyli metoda wytwarzania prądu ze światła słonecznego, z roku na rok zyskuje na popularności na całym świecie.

Panele fotowoltaiczne coraz częściej możemy zobaczyć również na dachach polskich domów. Dzięki nim możemy efektywnie produkować prąd, a jednocześnie obniżać rachunki za energię. W związku z tym coraz częściej rozważamy zamontowanie baterii słonecznych w swoim gospodarstwie domowym.

Wybór odnawialnego źródła energii jest bardzo atrakcyjną opcją - szczególnie w czasach nieustannie rosnących rachunków za prąd. Tym bardziej że cena instalacji fotowoltaicznej w przeliczeniu na efektywność (i w perspektywie czasu) jest bardzo korzystna.

Fotowoltaika – częste pytania o opłacalność

Na etapie planowania fotowoltaiki, wiele osób zastanawia się, jakie panele fotowoltaiczne zamontować, jaka jest opłacalność fotowoltaiki (i cena instalacji) oraz jaką moc dobrać do zapotrzebowania i metrażu domu.

Warto wówczas wziąć pod uwagę opinie użytkowników paneli fotowoltaicznych, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami z tym systemem. Należy podkreślić, że opinie o fotowoltaice są podzielone głównie ze względu na wypowiedzi, które możemy znaleźć na najróżniejszych forach internetowych.

Najlepszym rozwiązaniem jest weryfikacja informacji u osób, które korzystają z modułów fotowoltaicznych lub bezpośrednio u specjalistów, którzy dokładnie przedstawią działanie systemu i obliczą przybliżony okres zwrotu oraz zysk z inwestycji w energię słoneczną.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 21 670 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Opinie na forum dotyczące zasadności montażu paneli słonecznych bywają sprzeczne.

Niektórzy uważają, że energia słoneczna nie sprawdza się w naszej strefie klimatycznej, inni są bardzo zadowoleni z założenia paneli fotowoltaicznych, ponieważ dzięki nim mogli uniezależnić się od rosnących cen energii elektrycznej.

Które opinie o fotowoltaice są sensowne? Istotna w tym przypadku jest wymiana doświadczeń, ponieważ najbardziej wiarygodnych informacji, oprócz porady ekspertów, udzielą osoby, które – jak już wspomnieliśmy – korzystają z baterii słonecznych. Osoby, które posiadają instalację fotowoltaiczną w swoim domu, mogą obiektywnie wskazać na wady i zalety tej inwestycji.

Opinie o panelach słonecznych, czyli dlaczego instalacja jest opłacalna?

Zebraliśmy najważniejsze wnioski z opinii o fotowoltaice:

  • Opinie użytkowników fotowoltaiki są o wiele bardziej wiarygodne niż osób mających jedynie teoretyczną wiedzę o tym sposobie pozyskiwania energii;
  • Właściciele modułów fotowoltaicznych za główną zaletę systemu uważają zazwyczaj niezależność od rosnących cen prądu;
  • Pozytywna opinia na temat paneli słonecznych wynika również z tego, że przy dobrze dobranej instalacji, mamy szybki zwrot inwestycji i czerpiemy z niej zysk;
  • Wśród opinii o fotowoltaice na forum można natrafić na te odnoszące się do wygody całego systemu;
  • Użytkownicy wspominają też o tym, że solary prądotwórcze są bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Ponadto doceniają ich małą awaryjność i bezobsługowe funkcjonowanie.
opinie o fotowoltaice

Warto podkreślić, że instalacja fotowoltaiczna nie należy do najtańszych, jednak biorąc pod uwagę szybki zwrot z inwestycji, który następuje już po 6-8 latach oraz perspektywę podwyżek cen energii elektrycznej, okazuje się, że jest to bardzo opłacalne rozwiązanie.

Czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę?

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę odpowiedzi i opinie tych, którzy już zainwestowali w panele fotowoltaiczne. Aż 96% osób po montażu jest zadowolona z tego wyboru. 37% ankietowanych zapowiada, że w przyszłości planuje rozbudować swoją instalację. Czy opłaca się zatem inwestować w fotowoltaikę? Jak najbardziej tak. Zobacz poniższy wykres!

wykres przedstawiający zadowolenie z decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne a ekologia

Panele fotowoltaiczne cieszą się pozytywną opinią również ze względu na aspekt ekologiczny. Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak duży mamy wpływ na otaczające nas środowisko.

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii nie jest już tylko promowane przez ekologów, ale także przez osoby, którym zależy na jakości powietrza teraz i w przyszłości.

Zwolennicy pozyskiwania energii ze słońca podkreślają, że zakłady energetyczne do produkcji prądu wykorzystują najczęściej węgiel. Należy on jednak do surowców nieodnawialnych, a jego zasoby coraz bardziej się kurczą – stąd mamy do czynienia z rosnącymi cenami prądu.

Ponadto, podczas spalania węgla wytwarzane są substancje, które zanieczyszczają powietrze. To wszystko ma wpływ na jakość naszego życia.

Nie od dziś wiadomo, że w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem można nabawić się wielu chorób i problemów zdrowotnych. Z tego powodu walka z problemem zanieczyszczonego powietrza stała się elementem debaty publicznej i jednym z większych wyzwań.

Dzięki ogniwom fotowoltaicznym mamy znaczący wpływ na poprawę jakości powietrza, szczególnie jeśli zastosuje się to na szeroką skalę.

Czy fotowoltaika się opłaca – mity na forum

Opinie o instalacji fotowoltaicznej są niezwykle zróżnicowane w zależności od przeglądanego forum. Możemy spotkać się zarówno z pozytywnymi opiniami, jak i z niezwykle sceptycznym podejściem do tej inwestycji. Z powodu wzrostu popularności fotowoltaiki i powszechnego stosowania paneli fotowoltaicznych w Polsce powstało wiele mitów na temat ogniw przetwarzających energię słoneczną w elektryczną.

Obalamy częste mity o fotowoltaice:

Mit 1.: Fotowoltaika nie działa w pochmurne dni

Najczęstsze wątpliwości dotyczą opłacalności fotowoltaiki i jej zasadności w naszej szerokości geograficznej.

Jednym z mitów jest na przykład to, że panele fotowoltaiczne nie opłacają się w naszym klimacie i nie działają w pochmurne dni. Warto jednak wyjaśnić, że panele słoneczne działają na zasadzie efektu fotoelektrycznego, do którego potrzebne jest światło, dlatego także nawet w pochmurne dni fotowoltaika dobrze radzi sobie z produkcją prądu.

Co ciekawe, ogniwa fotowoltaiczne wcale nie potrzebują wysokich temperatur do wytwarzania energii, ponieważ pochłaniają także rozproszone światło słoneczne, które występuje w pochmurne dni.

Oczywiście do uzyskania jak najlepszych wyników potrzebna jest słoneczna pogoda. Czy w Polsce (przy naszych warunkach atmosferycznych) fotowoltaika się opłaca? Tak, słońca mamy wystarczająco dużo, a średni uzysk energetyczny to 950 kWh rocznie (z jednego kilowata mocy ogniw słonecznych - ok 6 m2).

Mit 2.: Cena instalacji fotowoltaicznej jest bardzo wysoka

Kolejną nieprawdziwą informacją, z którą możemy się spotkać, jest to, że fotowoltaika jest bardzo kosztowna, a na zwrot inwestycji trzeba bardzo długo czekać.

Warto zaznaczyć, że fotowoltaika zaczyna generować oszczędności już od chwili jej uruchomienia, skutkując znaczną redukcją rachunków za energię elektryczną.

Dziś koszty instalacji są znacznie niższe niż jeszcze kilkanaście lat temu, a można je jeszcze obniżyć, ubiegając się o dofinansowanie czy korzystając z ulgi podatkowej.

Czytaj więcej: Fotowoltaika – ceny

Mit 3.: Panele solarne są awaryjne i wymagają częstych napraw

Zdarza się, że panele solarne na forum mają opinię awaryjnych i wymagających częstych konserwacji. Należy podkreślić, że panele fotowoltaiczne są bardzo wytrzymałe i w pełni przystosowane do bardzo trudnych warunków atmosferycznych.

Ponadto, nawet zalegający śnieg nie stanowi dla nich dużego zagrożenia – panele wytrzymują bowiem nacisk o sile 550 kg/m2. Co więcej, aby panele fotowoltaiczne działały sprawnie, wystarczy umyć je raz w roku lub wcale, gdyż wystarczy zwykły obfity deszcz, by skutecznie je oczyścić z kurzu lub osadu.

Dla pewności można przeprowadzić raz do roku przegląd instalacji – jego cena to zazwyczaj ok. 400-500 złotych. Dlatego też koszty utrzymania i konserwacji paneli słonecznych nie pochłaniają ani dużo czasu, ani pieniędzy.

Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco