Oferteo

Gotowe domy kanadyjskie – ceny. Ile kosztują domy w systemie kanadyjskim?

Gotowy dom kanadyjski można wybudować w trzy miesiące. Tak krótki czas budowy wynika z zastosowania technologii szkieletowej. Ceny domów w systemie kanadyjskim są różne. Od czego zależą i ile wynosi cena minimalna, a ile cena maksymalna gotowego domu kanadyjskiego o powierzchni 100 m2? Czy kanadyjczyk jest bardziej opłacalny niż dom murowany?

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 4min

Ile zapłacisz za budowę domu typu kanadyjskiego?

Obecnie koszt budowy domu kanadyjskiego w stanie surowym o powierzchni 100 m2 wynosi minimalnie ok. 100 000-150 000 zł. Standardowe oferty budowy to z kolei przedział od 200 000 do 250 000 zł. W zależności od tego, jaki dom budujesz, jego koszt może się zmniejszać lub zwiększać.

Ostatecznie każdy dom jest inny. Nie jest to tylko kwestia powierzchni użytkowej, ale także szeregu innych czynników. Domki kanadyjskie pod klucz będą naturalnie droższe, a ich standardowa cena wynosi od 250 000 do 350 000 zł.

Ile kosztuje budowa jednego metra kanadyjczyka?

 • Dom o dużej powierzchni (od 100 m2 wzwyż): 2 000 – 3 500 zł za 1 m2.
 • Dom o małej powierzchni (mniej niż 100 m2): 2 400 – 3 900 zł za 1 m2.

Różnice w cenie wynikają z rozłożenia ogólnych kosztów budowy oraz zamontowania elementów stałych. W przypadku dużej powierzchni koszty te są bardziej rozłożone, co daje mniejszą cenę za metr kwadratowy.

Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 28 759 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Co wpływa na cenę gotowych domów kanadyjskich?

Przede wszystkim fakt, że kanadyjski dom szkieletowy musi zawierać elementy stałe, takie jak łazienka oraz kuchnia. Koszt budowy będzie zależał także od:

 • rodzaju dachu,
 • liczby kondygnacji,
 • liczby pomieszczeń,
 • liczby okien,
 • materiałów zastosowanych do wykończenia domu.
Kompendium wiedzy: Okna i ich rodzaje

Jak obniżyć koszt budowy domu w stylu kanadyjskim? Ostateczna cena może się znacznie zmniejszyć, jeśli:

 • dom będzie pełen otwartych przestrzeni – ograniczona zostanie liczba ścian działowych, a co za tym idzie liczba pomieszczeń,
 • rozsądnie wybierzesz wielkość i liczbę okien – powinny one dawać dostatecznie dużo światła, ale nie warto przesadzać (chyba że zależy ci na domu pełnym światła naturalnego),
 • ograniczona zostanie liczba kondygnacji – najtańszy dom kanadyjski to dom parterowy, ponieważ budowa poddasza wymusza konieczność zastosowania mocniejszego (droższego) stropu,
 • wybierzesz standardowy dach dwuspadowy – skomplikowane konstrukcje dachowe, zawierające w sobie jaskółki, zawsze są droższe.
Pamiętaj!
Domki kanadyjskie wybudujesz najtaniej, jeśli zdecydujesz się na projekt z małą liczbą ścian działowych i średnią wielkością okien. Dom będzie musiał zostać pokryty dachem dwuspadowym, a poddasze będzie musiało pozostać nieużytkowe. Oznacza to konieczność budowy domu parterowego.
Jeśli potrzebujesz fachowca, sprawdź: Domy szkieletowe blisko Ciebie

Czy budowa domu w systemie kanadyjskim jest opłacalna?

wybierz projekt wymarzonego domu szkieletowego

Zdecydowanie tak. Okazuje się, że wybudowanie kanadyjczyka może być tańsze niż zakup mieszkania w standardzie deweloperskim w dużym mieście. Różnica w cenie może wynosić nawet 200 000 zł. Do wybudowania kanadyjczyka potrzebujesz tylko:

 • działki odpowiedniej wielkości,
 • projektu architektonicznego,
 • pozwolenia na budowę,
 • sprawdzonej ekipy budowlanej.

Dom w stylu kanadyjskim jest także znacznie tańszy niż standardowy dom murowany. Dzieje się tak, ponieważ:

 1. W technologii szkieletowej, w której budowane są kanadyjczyki, stosuje się tańsze i w pełni naturalne materiały budowlane. Jest to więc jednocześnie ukłon w stronę ekologii!
 2. Podczas budowy zużywana jest mniejsza ilość materiałów.
 3. Czas budowy domu kanadyjskiego jest bardzo krótki w porównaniu do innych technologii. W związku z tym skraca się czas pracy ekipy budowlanej.
Przydatny poradnik: Dom szkieletowy czy murowany

Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że kanadyjczyk (jak każda technologia) posiada wady i zalety. Dlatego decyzję o tym, czy chcesz zbudować gotowy dom kanadyjski, podejmij na podstawie analizy tych elementów oraz ceny. Nie zmienia to faktu, że jeśli chcesz wybudować dom za 200 tys., możesz pomyśleć o kanadyjczyku.

Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco