Oferteo

Dom kanadyjski – wady i zalety domków kanadyjskich

Domy w technologii szkieletowej są od lat wznoszone w wielu krajach. Drewniane “kanadyjczyki” mają wady i zalety, podobnie jak konstrukcje budowane w innych technologiach. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zbudować dom szkieletowy, musisz poznać słabe i mocne strony tego rozwiązania. Jak się okazuje, wielu problemów kanadyjczyków da się z łatwością uniknąć.

author box img

Iwona Zbroja

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 8min

Jakie zalety ma dom szkieletowy?

Drewniane domy kanadyjskie mogą być zbudowane w cenie zakupu mieszkania w bloku. Ze względu na ich niską cenę i szybkość budowy, domy o konstrukcji lekkiej są coraz częściej stawiane w Polsce. Budowa szkieletowej konstrukcji ogranicza się do montażu drewnianych elementów, łączonych na gwoździe i metalowe łączniki. Zdania na temat domów szkieletowych z drewna nadal są mocno podzielone, jednak nie brakuje im zalet.

Główne zalety, jakie posiada dobrze zrobiony dom szkieletowy, to:

 • szybka budowa,
 • brak przerw technicznych i oczekiwania na wiązanie cementu i twardnienie betonu,
 • możliwość budowy o każdej porze roku, także zimą,
 • wykorzystanie drewna, jako głównego surowca,
 • możliwość składania domu z gotowych części,
 • tańsze fundamenty niż w domach murowanych,
 • tańszy transport materiałów na plac budowy, z powodu ich lekkości,
 • łatwa budowa, przebudowa i modernizacja budynku,
 • dzięki cienkim ścianom – nawet 10% więcej powierzchni użytkowej niż w przypadku domu murowanego o takich samych wymiarach zewnętrznych,
 • niskie koszty eksploatacji, dzięki dobrej izolacji termicznej i szybkiemu nagrzewaniu domu.

Mimo oczywistych plusów domów szkieletowych wiele osób wciąż uważa, że dom drewniany to nietrafiony wybór. Dlaczego? Domy drewniane uchodzą za zimne, głośne i nietrwałe. Są to jednak wady domów z drewna, które budowano całe lata temu. Współcześni producenci domów drewnianych sukcesywnie rozwiązują te problemy.

Co wobec tego można uznać za minus domów szkieletowych? Odpowiadamy w dalszej części artykułu!

Główna wada domów szkieletowych – budowę trzeba zlecić specjalistom

budowę domu szkieletowego lepiej zlecić specjalistom

Inwestorzy często boją się stawiać domy w technologii szkieletowej, wymaga ona bowiem dużej dokładności, bardzo dobrej znajomości rygorów techniczno-montażowych i doświadczenia. Stawianie domu kanadyjskiego oparte jest o ściśle określony system, który nie toleruje żadnych błędów wykonawczych, dlatego budowa domu szkieletowego samemu nie jest wskazana.

Dużym ułatwieniem jest wykorzystanie prefabrykatów, czyli przygotowywanych wcześniej fragmentów budynku. Z fabryki na plac budowy mogą przyjechać wstępnie zmontowane ściany wraz z ociepleniem, drzwiami i oknami. Prefabrykaty są przygotowywane bezpośrednio przez producentów, to eliminuje prawdopodobieństwo błędu w obliczeniach. Wciąż jednak montowanie elementów przygotowanych w fabryce lepiej jest zlecić fachowcom.

Jeszcze do niedawna problemem była ograniczona liczba firm budowlanych, które specjalizowały się w budowaniu w tej właśnie technologii. A błędy popełnione na etapie budowy domu kanadyjskiego mogły wpłynąć na utratę jego właściwości termoizolacyjnych oraz korozję biologiczną drewna konstrukcyjnego.

Jednak obecnie jest coraz więcej wykonawców z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem. Jeśli zatem zależy ci na trwałym domu, sprawdź ranking najlepszych firm budujących domy szkieletowe w twojej miejscowości i nawiąż współpracę ze specjalistami.

Sprawdź porównanie technologii budowlanych: Dom szkieletowy a murowany
Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 28 759 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wygląd domu kanadyjskiego, który wcale nie musi być jego wadą

Domy szkieletowe są zazwyczaj budowane jako tanie domy jednorodzinne. Z tego względu najczęściej możemy spotkać niewielkie domy o prostej konstrukcji (np. dom typu stodoła). Projekty domów do 100 m2 nie są wymagające w budowie i pozwalają na stosunkowo szybkie wykończenie i wprowadzkę.

Dom szkieletowy może wyglądać zupełnie jak dom murowany, jeśli na takim efekcie ci zależy. Ściany zewnętrzne można wykończyć oblicówką z drewna, otynkować lub pokryć je płytkami klinkierowymi. Projekt domu można dopasować do swoich aktualnych potrzeb i posiadanego budżetu. Dodatkowo jeśli w przyszłości zechcesz przearanżować lub rozbudować dom, prace nie zajmą długich miesięcy.

Więcej inspiracji: Projekty domów szkieletowych

Czy szybkie tempo budowy może być wadą domu kanadyjskiego?

Budowa domu technologią kanadyjską jest tak szybka, że może to być wadą i zaletą jednocześnie. Zbudowanie domu kanadyjskiego trwa około 2-3 miesiące. Przy zastosowaniu prefabrykatów, montaż można skrócić do zaledwie kilku dni. Fundamenty pod lekki dom szkieletowy przygotowuje się szybciej i stanowią one jedyny etap mokrych prac w trakcie całej budowy. Stropy są robione z belek, a nie z betonu, który wymaga wyschnięcia. Prace wykończeniowe zajmują od 2 do 4 miesięcy, po czym można się wprowadzać.

W związku z tym, że budowy domu nie można rozłożyć na etapy, musi być on jak najszybciej doprowadzony do stanu surowego zamkniętego, by ochronić drewniany szkielet przed deszczem. Oznacza to konieczność zgromadzenia wszystkich środków finansowych już na początku budowy, co może być kłopotliwe. Jeśli jednak masz oszczędności lub skorzystałeś z kredytu na budowę domu, szybki czas budowy z pewnością jest dla ciebie zaletą domu kanadyjskiego.

Lekki szkielet drewniany – ograniczenia

Lekka konstrukcja domu wymaga dobrego zaplanowania aranżacji wnętrza. Już na etapie rysowania planów musisz wiedzieć, gdzie zostaną postawione lub powieszone ciężkie przedmioty, np. szafki kuchenne. W tych miejscach ściany i podkład podłogowy wymagają dodatkowego wzmocnienia. W domach kanadyjskich największą nośnością charakteryzuje się parter i to tam zaleca się ustawiać największe meble.

Dodatkowo, jeśli chcesz mieć stropy o rozpiętości powyżej 4,5 m, konieczne będzie zastosowanie podciągów lub specjalnych dźwigarów stropowych.

Pomimo ograniczeń dotyczących obciążenia, na dachu domu szkieletowego z powodzeniem możesz zamontować panele fotowoltaiczne, które zmniejszą koszty ogrzewania. Jeśli zaś zastanawiasz się nad wyborem sposobu ogrzewania domu, polecanym rozwiązaniem są pompy ciepła.

Kompendium wiedzy:

Mała bezwładność cieplna domów kanadyjskich

Drewniane domy szkieletowe całoroczne szybko się nagrzewają i równie szybko wychładzają. Czy mała bezwładność cieplna budynku jest wadą, czy zaletą? Niska akumulacja ciepła pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu przez racjonalne gospodarowanie ciepłem w przypadku, gdy domownicy znajdują się poza domem. To ogromny atut!

Dodatkowo technologia budowy domów szkieletowych nie stawia większych ograniczeń względem wyposażenia domu i jego standardu energetycznego. Przy zastosowaniu kilku warstw termoizolacji, budynek może osiągnąć stan pasywny i utrzymywać dodatnią temperaturę przez długi czas, nawet przy braku ogrzewania.

By dom kanadyjski był ciepły, należy:

 • od zewnątrz zabezpieczyć go folią wiatroizolacyjną;
 • od środka zastosować folię paroizolacyjną, która odprowadza wilgoć;
 • miejsca potencjalnych mostków cieplnych uszczelnić za pomocą taśm wiatroizolacyjnych i paroizolacyjnych, uszczelek piankowych oraz silikonowych i polimerowych uszczelniaczy.

Dom kanadyjski nie lubi wilgoci

Główną wadą domu szkieletowego jest wrażliwość jego konstrukcji na wodę.Wszelkie zawilgocenia mogą znacząco skrócić żywotność domu i wpłynąć na rozwój pleśni. Wilgoć niszczy drewniany szkielet oraz właściwości termoizolacyjne wełny mineralnej.

Można jednak zabezpieczyć dom przed wilgocią. Pomoże w tym:

 • zamontowanie pompy ciepła, która będzie ogrzewała dom dzięki systemowi wentylacji mechanicznej z rekuperacją;
 • zastosowanie warstwy paroizolacyjnej na dachu i ścianach domu;
 • regularne wietrzenie i ogrzewanie pomieszczeń;
 • dbanie o szczelność poszycia dachowego oraz rur kanalizacyjnych.

Trwałość domów szkieletowych

Trwałość prefabrykowanych domów drewnianych budzi niesłuszne zastrzeżenia. Tradycja budowy drewnianych domów szkieletowych sięga setek lat. Współcześnie budowane domy szkieletowe powstają ze specjalnie preparowanego drewna, odpornego na ogień, ataki szkodników i gnicie.

Zadbane domu utrzymują dobrą kondycję przez 50 lat, bez konieczności generalnego remontu. Czas ten może wydłużyć właściwa eksploatacja i umiejętna konserwacja budynku.

Kluczem do sukcesu jest tu:

Ze względu na elastyczność drewnianych domów szkieletowych, dobrze znoszą one porywiste wiatry. Jeśli dom ma stanąć na wzniesieniu, warto zadbać o specjalne wzmocnienia pomiędzy ścianami i fundamentami oraz pionowe usztywnienia konstrukcyjne, które pomogą utrzymać dom w całości.

Akustyka w domu kanadyjskim

Dźwięk rozchodzi się inaczej w domu drewnianym i murowanym. Nie znaczy to, że w domu kanadyjskim nie zaznamy ciszy i spokoju. Wręcz przeciwnie. Wygłuszenie domu zapewnią takie rozwiązania, jak:

 • usztywnienie konstrukcji solidnym poszyciem z płyt;
 • wykończenie ścian podwójnymi płytami gipsowo-kartonowymi;
 • zastosowanie nieprzenoszących drgań podkładek akustycznych przy wszystkich połączeniach elementów konstrukcyjnych;
 • wykorzystanie do ocieplenia domu grubej warstwy wełny mineralnej akustycznej (również na stropie);
 • ograniczenie przenoszenia dźwięków przez rury kanalizacyjne przez prowadzenie ich w izolacyjnych kołnierzach ochronnych lub izolowanie wełną mineralną;
 • wykończenie podłóg na wyższych kondygnacjach miękką tkaniną.

Znaczna część wad domów kanadyjskich jest wynikiem nie tyle zastosowanej technologii, ile braku wiedzy na temat budowy konstrukcji szkieletowych oraz późniejszego dbania o nie. Jeśli chcesz w krótkim czasie postawić własny dom jednorodzinny, gotowe “kanadyjki” nie mają sobie równych.

Zanim zaczniesz budowę skonsultuj się z architektem i znajdź zaufaną firmę budowlaną. Z pewnością doradzą ci, z czego zbudować dom odpowiadający twoim potrzebom.

Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco