Oferteo

Budowa domu szkieletowego samemu czy z firmą budowlaną?

Samodzielną budową domu szkieletowego interesuje się coraz więcej osób. Domy tej konstrukcji są lekkie, tanie i wyjątkowo szybkie do postawienia. Wbrew pozorom, solidnie wykonana konstrukcja z drewna może służyć przez wiele lat. Jak zbudować drewniany dom szkieletowy własnymi rękami i czy uda się na tym oszczędzić?

author box img

Iwona Zbroja

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 5min

Jak zbudować dom szkieletowy samemu?

Domy szkieletowe zyskują coraz większą popularność w Polsce, choć koncepcja znana jest przede wszystkim z Kanady czy Szwecji. Prawidłowo zbudowany dom szkieletowy będzie trwały, wygodny i energooszczędny. Budowę można prowadzić o każdej porze roku, ponieważ jedyne prace mokre prowadzone są na etapie fundamentów.

Samodzielna budowa domu szkieletowego jest możliwa dzięki wykorzystaniu gotowych elementów konstrukcyjnych, które mogą powstawać na budowie lub zostać dostarczone w postaci prefabrykantów. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, średni czas budowy domu w stanie surowym zewnętrznie zamkniętym (na gotowych fundamentach) może wynieść tylko kilka tygodni.

Ze względu na charakterystykę konstrukcji, montaż instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej jest szybszy w domu szkieletowym niż w domu murowanym. Prace deweloperskie zajmują około 1-2 miesięcy. Jeśli porównamy czas budowy domu szkieletowego i domu murowanego o podobnej powierzchni, to do domu szkieletowego będziemy mogli wprowadzić się o kilka miesięcy szybciej.

Budowa domu szkieletowego jest szybka, jednak wymaga niezwykłej dokładności. Elementy konstrukcji muszą być idealnie wymierzone i zmontowane, a instalacja elektryczna powinna odpowiadać specjalistycznym normom. Jeśli chcesz, by dom był bezpieczny i zachował świetną kondycję przez lata, lepiej zdaj się na pomoc profesjonalnej ekipy.

Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 28 759 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Budowa domu szkieletowego samemu – instrukcja krok po kroku

Dom kanadyjski o konstrukcji szkieletowej może finalnie wyglądać jak dom murowany. Różni je jednak szybkość postawienia konstrukcji. Po wylaniu fundamentów konieczne będzie:

 1. Wykonanie drewnianej konstrukcji szkieletowej domu.
 2. Wykonanie konstrukcji dachu i ułożenie pokrycia.
 3. Wykonanie obróbek blacharskich oraz rynien.
 4. Ułożenie wewnętrznej i zewnętrznej izolacji termicznej budynku.
 5. Ułożenie izolacji przeciwwilgociowej oraz wiatroizolacji budynku.
 6. Wykończenie elewacji tynkiem.
 7. Montaż okien, drzwi wewnętrznych i zewnętrznych.
 8. Wykonanie wewnątrz suchych tynków, szlifowanie i szpachlowanie połączeń płyt (ściany będą od razu gotowe do pomalowania).
 9. Wykonanie instalacji wentylacyjnej-grawitacyjnej.
 10. Wykonanie wewnętrznej instalacji wodno-kanalizacyjnej.
 11. Wykonanie wewnętrznej instalacji elektrycznej.
 12. Montaż drzwi garażowych (opcjonalnie).
 13. Wykonanie posadzki na parterze i piętrze.
Dowiedz się więcej na temat etapów budowy domu szkieletowego: Budowa domu szkieletowego

Samodzielna budowa domu szkieletowego – wybierz prosty dach

Przy budowie domu szkieletowego samemu lepiej zdecydować się na nieskomplikowany projekt dachu o konstrukcji belkowej. Rozkłada się je między belkami oczepowymi, które łączą słupy konstrukcyjne. Dobrym rozwiązaniem będzie strop nad przestrzenią wentylowaną, po której poprowadzone zostaną przewody wentylacyjne i kanalizacyjne. Przestrzenie między belkami wypełnia się materiałem izolacyjnym, podobnie jak w przypadku ścian. Podkład pod posadzkę stanowią w tym przypadku płyty wiórowe lub włóknowo-cementowe.

Poszczególne części konstrukcji są przygotowywane wcześniej, a później zbijane w całość zgodnie z określonym systemem. Im więcej gotowych elementów, tym szybsza budowa domu. Na poszyciu podłogi jeszcze przed montażem są wyznaczone linie, na których później staną ściany. Zapewnia to idealną geometrię budynku, która nie zawsze jest zachowana w technologii murowanej. Montaż przygotowanych wcześniej modułów odbywa się za pomocą dźwigu. Lżejsze elementy konstrukcji bez problemu ustawisz ręcznie.

Czy można zmienić projekt w trakcie budowy domu szkieletowego samemu?

Projekt domu szkieletowego do 100m2 i więcej można dostosować do swoich potrzeb, jednak ważna jest tu współpraca z doświadczonym projektantem. Jedną z podstawowych zalet budynków o konstrukcji szkieletowej jest łatwość przesuwania ścian działowych. Dzięki temu nawet w trakcie prac można zdecydować się na np. powiększenie jakiegoś pomieszczenia.

Tak lekka konstrukcja stawia jednak pewne ograniczenia. Już na etapie projektowania domu szkieletowego musisz zaplanować rozmieszczenie ciężkich mebli. Kuchenne szafki czy uchwyt do telewizora muszą być przytwierdzone do słupków, co wiąże się z koniecznością dodatkowego wzmocnienia ściany. Wzmocnienia są też niezbędne w miejscach planowanych drzwi i okien.

Zobacz ciekawe pomysły i inspiracje: Projekty domów szkieletowych

Budowa domu szkieletowego samemu – czy się opłaca?

dobrze wykonany fundament to solidna podstawa całej konstrukcji domu szkieletowego

Za sam projekt budowy domu szkieletowego zapłacisz średnio 2-4 tys. zł, zależnie od skomplikowania domu i ewentualnych poprawek. Koszt budowy domu szkieletowego w stanie surowym wynosi około 150-250 tys. zł. Cena domów szkieletowych w stanie deweloperskim to ok. 200-350 tys. zł.

Budując dom szkieletowy samemu możesz oszczędzić na:

 • firmie budowlanej, ponieważ przy tak lekkiej konstrukcji wiele prac możesz wykonać sam,
 • wynajmowaniu innego mieszkania, ze względu na krótki czas zakończenia budowy,
 • projekcie, jeśli wybierzesz gotowy projekt zamiast indywidualnego..

To, jak tani będzie dom szkieletowy, uzależnione jest od jego wielkości i zastosowanych materiałów. Często im większy dom, tym niższa cena za jeden metr kwadratowy powierzchni. W kwestii materiałów, warto skonsultować się ze specjalistą. Znaczenie mają tu przede wszystkim materiały termoizolacyjne oraz paroizolacyjne. Im wyższa jakość materiałów, tym dłużej dom szkieletowy przetrwa w dobrym stanie. Lepsze materiały wiążą się jednak z wyższymi kosztami.

Jednak budując dom samodzielnie, możesz popełnić wiele błędów, zwłaszcza jeśli nie posiadasz niezbędnej wiedzy i doświadczenia. Ich późniejsze korygowanie może w ostatecznym rozrachunku kosztować znacznie więcej niż wynajęcie profesjonalistów do zrobienia całej pracy za ciebie. Ponadto błędy przy budowie domu oraz przy wykonywaniu prac fundamentowych wpływają na trwałość budynku.

Fachowcy postawią solidną konstrukcję szkieletową i pomogą zaplanować budżet tak, by wymarzony dom był w zasięgu twoich rąk.

Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco