Jak oszacować moc instalacji fotowoltaicznej?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Bartłomiej Wasiuk - Autoryzowany Partner Stilo Energy S.A. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Bartłomiej Wasiuk - Autoryzowany Partner Stilo Energy S.A.

37

Jak oszacować moc instalacji fotowoltaicznej?

Autor: Bartłomiej Wasiuk – Autoryzowany Partner Stilo Energy SA, publikacja: 2021-05-31

Szacowanie mocy instalacji fotowoltaicznej to bardzo istotna kwestia, która ma ogromny wpływ na to, czy instalacja będzie spełniała nasze oczekiwania. Dokładne wyliczenia mocy instalacji można zrobić, używając specjalistycznego oprogramowania do tego celu, jak np. PV*SOL, natomiast na własny użytek można to zrobić, znając kilka zasad, które uchronią nas przed błędnymi szacunkami lub zwyczajnym oszustwem w tym zakresie.

Moc instalacji fotowoltaicznej dla domu

Średnia wydajność paneli fotowoltaicznych

Możemy przyjąć, że w naszej szerokości geograficznej w przypadku dachu skośnego (nachylenie 15-45°) skierowanego dokładnie na południe średnia wydajność instalacji kształtuje się na poziomie około 1000 kWh na 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli azymut instalacji odchyla się w stronę południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią, to produktywność instalacji spada do ok. 950 kWh na 1 kWp. Im dalej przesuwamy się na wschód lub zachód, to ta produktywność spada do ok. 820 kWh na 1 kWp.

Oczywiście w każdym przypadku mówimy o sytuacji, w której nie występują żadne przeszkody terenowe, zacienienia instalacji, a jedynie mamy do czynienia z czystą sytuacją w zakresie nasłonecznienia paneli.

Wielkość instalacji fotowoltaicznej

Kolejnym elementem, który bierzemy pod uwagę do oszacowania wielkości instalacji fotowoltaicznej, jest fakt, iż instalacja pracuje z inną mocą w różnych porach roku i w związku z tym, że w lecie produkujemy więcej, a w zimę mniej, to musimy energię elektryczną eksportować do sieci, a następnie po odjęciu 20% (w przypadku instalacji do 10 kWp) lub 30% (w przypadku instalacji powyżej 10 kWp), pobieramy z powrotem.

Tutaj także jest istotne zastrzeżenie, a mianowicie nie oznacza to wprost, że instalacja musi być o 20% lub 30% większa. Wynika to z faktu, że część energii elektrycznej jest wykorzystywana na bieżąco z paneli, np. przez lodówkę, pralkę, klimatyzację i inne sprzęty. Można przyjąć, że średniorocznie tzw. autokonsumpcja wynosi ok. 30%, a zatem 70% energii podlega eksportowi, a zatem w przypadku instalacji poniżej 10 kWp utracimy około 14% energii, a w przypadku instalacji powyżej 10 kWp utracimy 21% energii.

Moc instalacji fotowoltaicznej – przykład

A zatem jeżeli nasze zapotrzebowanie wynosi 4000 kWh/rok, to w przypadku instalacji skierowanej dokładnie na południe potrzebujemy, aby nasza instalacja miała moc ok. 4,6 kWp. Taka instalacja wyprodukuje nam średniorocznie ok. 4600 kWh/rok, co po pomniejszeniu o 14% powinno zaspokoić nasze całkowite zapotrzebowanie.

W przypadku jednak gdy mamy dach skierowany na wschód lub zachód, to musimy mieć instalację o mocy większej, bo już 5,6 kWp, ponieważ taka instalacja wyprodukuje także ok. 4600 kWh/rok, a wynika to z faktu, że produktywność takiej instalacji wynosi ok. 820 kWh/rok.

Podsumowanie

Orientacja instalacji jest bardzo istotna z punktu widzenia szacowania jej produktywności i zakładanie, że produkcja prądu z instalacji skierowanej na południe będzie taka sama jak na wschód lub zachód jest błędem i warto o tym pamiętać.

Czytaj też:

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 939 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice