panele słoneczne na dachu domu

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych dla domu?

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych dla domu?

Moc paneli fotowoltaicznych to ilość energii elektrycznej, którą panele fotowoltaiczne są w stanie wytworzyć w określonym czasie. Jak łatwo się domyślić: odpowiednio dobrana moc paneli fotowoltaicznych to klucz do szybkiego zwrotu całej inwestycji. Jeśli zależy ci na tym, aby oszczędzać dzięki fotowoltaice, to w pierwszej kolejności trzeba właściwie zaplanować wielkość instalacji. Jaka powinna być moc instalacji fotowoltaicznej dla twojego domu?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 1 sierpnia 2023 01.08.2023 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25213 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Co to jest moc paneli fotowoltaicznych?

W kontekście fotowoltaiki podstawowym parametrem jest moc paneli fotowoltaicznych. Co kryje się pod tym pojęciem?

5 najważniejszych informacji o mocy paneli fotowoltaicznych:

  1. Moc fotowoltaiki to ilość energii elektrycznej, którą panele fotowoltaiczne mogą wygenerować w danej instalacji.
  2. Najczęściej moc wyrażana jest w kilowatach (kW) lub watach (W).
  3. Moc znamionowa paneli fotowoltaicznych to moc podawana przez producenta (takiej mocy można oczekiwać w normalnych warunkach pracy); moc chwilowa paneli fotowoltaicznych to moc generowana przez panele w danym momencie (może być wyższa lub niższa od znamionowej – w zależności od warunków); moc szczytowa to z kolei maksymalna moc, którą panele osiągają przy optymalnym nasłonecznieniu i idealnych warunkach.
  4. Moc instalacji fotowoltaicznej zależy od wielkości i efektywności paneli.
  5. To właśnie moc paneli wpływa w największym stopniu na całościową ilość energii odnawialnej, jaką fotowoltaika może wygenerować.
Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 213 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych dla domu?

Od czego zacząć planowanie instalacji fotowoltaicznej?

W pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że ilość energii wyprodukowanej w ciągu roku przez instalację fotowoltaiczną nie powinna przekraczać rocznego zużycia energii elektrycznej przez domowników. Co za tym idzie, rozważając montaż instalacji fotowoltaicznej, warto przyjrzeć się swoim rachunkom za prąd z ostatniego roku, aby zweryfikować roczne zużycie energii.

Dzięki temu w łatwy sposób można oszacować zapotrzebowanie na energię w konkretnym gospodarstwie domowym. Ten parametr w największym stopniu definiuje, jak wielka powinna być instalacja fotowoltaiczna i kiedy fotowoltaika zacznie przynosić realne zyski.

Jak wyliczyć optymalną moc instalacji? Poniżej znajdziesz 3 najważniejsze zasady i praktyczną ściągę – z uwzględnieniem obowiązujących od 1 kwietnia 2022 nowych przepisów dotyczących rozliczania prosumentów w fotowoltaice:

  1. Po pierwsze: uwzględnij obecne i przyszłe potrzeby energetyczne – zbadaj swoje roczne zużycie energii, ale dodatkowo uwzględnij też koniecznie planowane inwestycje, które mogą wpłynąć na zapotrzebowanie.
  2. Po drugie: pamiętaj o obowiązującym systemie net-billing – w Polsce obowiązuje system net-billing – we wcześniej działającym systemie opustów celem było wyprodukowanie jak najwięcej energii, a w nowych zasadach bardziej opłaca się wydłużyć czas pracy instalacji fotowoltaicznej. W związku z tym dopasuj moc instalacji w taki sposób, aby wyprodukowana energia w ciągu roku nie przekraczała całkowitego rocznego zużycia.
  3. Po trzecie: skonsultuj się z ekspertem od fotowoltaiki – można przyjąć, że orientacyjnie na każde 1000 kWh rocznego zużycia można przyjąć około 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej, ale w każdym przypadku ten przelicznik może wyglądać nieco inaczej, dlatego dobór mocy instalacji fotowoltaicznej zawsze jest indywidualny. W doborze mocy fotowoltaiki pomocą służą specjaliści od fotowoltaiki z Warszawy, wykonawcy fotowoltaiki ze Szczecina lub Twojej okolicy.
Wskazówka:
Jeśli w najbliższym czasie planujesz zmienić sposób ogrzewania na elektryczne (np. zamontować pompę ciepła) lub dokupić energochłonne urządzenia, uwzględnij to w planach. Każdy taki czynnik, który weźmiesz pod uwagę, pomoże lepiej zaplanować opłacalność instalacji fotowoltaicznej.

Przed przystąpieniem do prac montażowych konieczne jest również określenie możliwości instalacyjnych, w tym powierzchni dachu/gruntu, ekspozycji powierzchni względem słońca, kąta nachylenia połaci dachowej oraz możliwości występowania zacienień.

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Po analizie zużycia energii przez gospodarstwo domowe oraz wyborze odpowiedniego miejsca na montaż paneli fotowoltaicznych, czas na prawidłowy dobór mocy fotowoltaiki. Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej dla domu, aby fotowoltaika była opłacalna?

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że optymalnie usytuowana instalacja w polskich warunkach klimatycznych jest w stanie wyprodukować rocznie nieco ponad 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Instalacje fotowoltaiczne są najbardziej popularne wśród gospodarstw domowych liczących średnio 3-4 osoby.

Przykład: Anna i Piotr zamieszkują dom jednorodzinny, w którym mieszka czteroosobowa rodzina. Ich roczne zapotrzebowanie energetyczne wynosi około 4000 kWh. Bez planowanych większych zmian w zużyciu energii, tacy jak modernizacja systemu ogrzewania czy zmiana sposobu podgrzewania wody, jaką moc instalacji fotowoltaicznej powinni wybrać?

Przeliczając to na moc instalacji PV, można przyjąć orientacyjnie, że na każde 1000 kWh rocznego zapotrzebowania można dobrać około 1 kWp mocy instalacji.

Dlatego dla tej rodziny optymalna moc instalacji fotowoltaicznej wynosiłaby:

4000 kWh / 1000 x 1 kWp = 4 kWp.

Warto podkreślić, że zarówno zbyt niska moc, która nie pokrywa zapotrzebowania energetycznego, jak i zbyt duża moc paneli fotowoltaicznych nie są dobrymi rozwiązaniami. Oczywiście najlepszym sposobem będzie wybór takiej instalacji, która w stu procentach pokryje nasze roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Warto wiedzieć: jak eksperci dobierają moc paneli fotowoltaicznych?

  1. Na spotkaniu ustalane są wszystkie szczegóły, w tym moc instalacji i lokalizację montażu (dach lub grunt).
  2. Ekspert pyta o zużycie energii (miesięczne, 2-miesięczne, roczne) lub płatności za prąd, rodzaj pokrycia dachu (np. blacha trapezowa, papa, dachówka), występowanie zacienienia, kształt dachu, wysokość dachu (wpływa na potrzebę użycia podnośnika) oraz odległość od źródła energii elektrycznej (jeśli instalacja jest na gruncie).
  3. Ekspert potrzebuje rachunku za prąd, aby ocenić zużycie i określić potrzebną moc (decyduje zakład energetyczny). Informacje o rodzaju pokrycia dachu i spadku dachu wpływają na koszt konstrukcji.
  4. Dodatkowe informacje wymagają już audytu, obejmującego rozmieszczenie falownika, prowadzenie przewodów itp. W przypadku instalacji na gruncie, informacje o równości terenu są istotne, a odległość do źródła energii jest nieistotna.

Panele fotowoltaiczne o różnej mocy – porównanie

Poniżej znajdziesz pogrupowanie paneli ze względu na moc:

Panele fotowoltaiczne o małej mocy (3 kW lub słabsze)
Panele fotowoltaiczne o średniej mocy (3 kW do 7 kW)
Panele fotowoltaiczne o dużej mocy (7 kW, 8 kW i więcej)
Przeznaczone dla małych instalacji domowych o niskim zużyciu energii
Odpowiednie dla większych domów lub gospodarstw o umiarkowanym zużyciu energii
Stosowane często w większych instalacjach komercyjnych
Wymagają mniejszej powierzchni
Wymagają umiarkowanej powierzchni montażowej
Wymagają większej powierzchni montażowej
Wykorzystywane do produkcji energii na własne potrzeby
Zapewniają równowagę między wydajnością a kosztami inwestycji

Jak określić moc instalacji fotowoltaicznej, jeśli dopiero buduję dom?

ile paneli dla domu

W przypadku budynków, które są już zamieszkałe, o wiele łatwiej określić dla nich zapotrzebowanie energetyczne. Wystarczy wówczas przeanalizować rachunki za prąd z ostatniego roku, co pomoże ocenić, ile energii zużywają domownicy. Natomiast jeśli chodzi o nowe budownictwo, zużycie prądu trzeba oszacować na podstawie planowanego zużycia, a więc określić liczbę i rodzaj urządzeń energochłonnych oraz liczbę domowników.

Gdy podczas eksploatacji, instalacja okaże się za mała, zawsze istnieje możliwość rozbudowy systemu, np. z wykorzystaniem mikroinwerterów. W takim przypadku lepiej zostawić sobie możliwość powiększenia instalacji, gdybyśmy w przyszłości planowali w domu dodatkowe, energochłonne sprzęty. W przypadku, gdy zużycie prądu przez nasze gospodarstwo domowe znacznie wzrośnie, zawsze można dołożyć kilka paneli słonecznych (na przykład przy wymianie falownika do fotowoltaiki).

Zwiększenie mocy instalacji fotowoltaicznej – czy i kiedy warto?

Czy opłaca się zwiększać moc instalacji fotowoltaicznej? Nie zawsze – jeśli moc jest wystarczająca, to nie ma sensu inwestować w dobrze działający system. Czasami jest to jednak opłacalne:

  1. Zwiększenie mocy paneli fotowoltaicznych jest korzystne, gdy zauważysz, że zapotrzebowanie na energię wzrasta lub planujesz kolejne prądożerne inwestycje.
  2. Aby zwiększyć moc instalacji, możesz dodać więcej paneli fotowoltaicznych lub wymienić istniejące na bardziej wydajne.
  3. Kluczowy jest dobór wydajnego magazynu energii do fotowoltaiki, który umożliwi przechowywanie nadmiarowej energii na późniejsze wykorzystanie.
  4. Zwiększenie mocy instalacji fotowoltaicznej może być najbardziej opłacalne, jeśli masz wystarczającą przestrzeń montażową i nie ma problemu np. z dodaniem kolejnych modułów.

Co się dzieje z nadwyżkami energii w instalacji fotowoltaicznej?

Niewątpliwie, panele fotowoltaiczne produkują więcej energii w okresie letnim niż zimowym. Mamy jednak możliwość magazynowania powstałej energii i wykorzystania jej w krótkie zimowe dni, wieczorem oraz nocą.

Ciekawostką jest, że w ciągu dnia wykorzystujemy jedynie 30 proc. prądu uzyskiwanego przez naszą instalację. We wcześniej działającym systemie opustów nie zarabiało się na nadprodukcji, ale można było odebrać do 80% oddanej wcześniej energii. Obecnie co prawda moc wyprodukowana ze słońca jest sprzedawana do sieci, ale energia może być odkupiona przez po cenach rynkowych. Szczegóły: Fotowoltaika – zmiany. Nowe zasady i przepisy.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące mocy instalacji fotowoltaicznej

Dodano: 23 maja 2020 Zaktualizowano: 1 sierpnia 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco