panele słoneczne na dachu domu -  w 2022

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej? Dobór instalacji PV

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej? Dobór instalacji PV

Odpowiednio dobrana moc instalacji fotowoltaicznej to klucz do szybkiego zwrotu całej inwestycji. Jeśli zależy ci na tym, aby zarabiać na energii słonecznej, to w pierwszej kolejności trzeba właściwie zaplanować wielkość instalacji. W tym artykule znajdziesz między innymi odpowiedź na pytanie: Jaka powinna być moc instalacji fotowoltaicznej dla twojego domu?

author box img

Marta Białek

Opublikowano: 23 maja 2020 23.05.2020 Czas lektury: 6min

Jak dobrać moc fotowoltaiki dla domu?

Od czego zacząć planowanie instalacji fotowoltaicznej?

W pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że ilość energii wyprodukowanej w ciągu roku przez instalację fotowoltaiczną nie powinna przekraczać rocznego zużycia energii elektrycznej przez domowników. Co za tym idzie, rozważając montaż instalacji fotowoltaicznej, warto przyjrzeć się swoim rachunkom za prąd z ostatniego roku.

Dzięki temu w łatwy sposób można oszacować zapotrzebowanie na energię w konkretnym gospodarstwie domowym. Ten parametr w największym stopniu definiuje, jak wielka powinna być instalacja fotowoltaiczna i kiedy fotowoltaika zacznie przynosić realne zyski.

Dzięki takiemu rozeznaniu będziemy mogli dobrać przybliżoną moc instalacji w taki sposób, by nie była ona ani za mała, ani przewymiarowana. Warto także wziąć pod uwagę możliwy wzrost naszego zapotrzebowania na dodatkową energię. Jeśli w najbliższym czasie planujemy zmienić sposób ogrzewania na elektryczne (np. zamontować pompę ciepła) lub dokupić energochłonne urządzenia, powinniśmy to uwzględnić w naszym zestawieniu. Każdy taki czynnik, który weźmiemy pod uwagę, pomoże nam lepiej zaplanować opłacalność instalacji fotowoltaicznej.

Przed przystąpieniem do prac montażowych konieczne jest również określenie możliwości instalacyjnych, w tym powierzchni dachu/gruntu, ekspozycji powierzchni względem słońca, kąta nachylenia połaci dachowej oraz możliwości występowania zacienień. Dlaczego ważna jest również wielkość dachu? Często zadawane pytanie przez osoby planujące instalację brzmi – „ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW?”

Jak obliczyć ilość paneli fotowoltaicznych?

Kolejnym zagadnieniem rozważanym przez osoby zdecydowane na fotowoltaikę jest dylemat jak prawidłowo obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej, aby była wystarczająca. Obliczenia fotowoltaiki najlepiej pozostawić specjalistom w tej dziedzinie, którzy odpowiednio dobiorą liczbę paneli słonecznych do zapotrzebowania naszego domu.

Przeciętny moduł ma około 1,67 metra długości i około 1 metra szerokości. W celu pokrycia zapotrzebowania na energię dla typowej 3-4-osobowej rodziny będziemy potrzebować 3-4 paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni od 5 do 6,6 m2.

Wymagana powierzchnia montażowa dla 1 kWp instalacji fotowoltaicznej wynosi ok. 5,5 m2 dla modułów o mocy 330 Wp (to obecnie standard mocowy). Wyliczenia te uwzględniają konieczną w tym przypadku przestrzeń instalacyjną pomiędzy modułami.

Reasumując, dla pełnego pokrycia rocznych potrzeb energii przykładowego domu jednorodzinnego należy przewidzieć minimum 18-20 m2 nasłonecznionej powierzchni dachu. Warto wziąć pod uwagę również to, że jeśli zużycie energii będzie wyższe ze względu na zastosowanie pompy ciepła do celów grzewczych, to wymagana powierzchnia dachu (i jednocześnie moc instalacji PV) może być nawet 2-3 razy większa.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 23 429 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych dla domu?

Po analizie zużycia energii przez gospodarstwo domowe oraz wyborze odpowiedniego miejsca montażu czas na prawidłowy dobór mocy paneli fotowoltaicznych. Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej dla domu, aby była ona opłacalna?

Warto podkreślić, że zarówno zbyt niska moc, która nie pokrywa zapotrzebowania energetycznego, jak i zbyt duża moc paneli fotowoltaicznych nie są dobrymi rozwiązaniami. Oczywiście najlepszym sposobem będzie wybór takiej instalacji, która w stu procentach pokryje nasze roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Prawidłowe obliczenie mocy paneli fotowoltaicznych dla gospodarstwa domowego to kluczowy aspekt w kontekście ekonomicznym. Wiedząc, ile energii elektrycznej potrzebuje nasze gospodarstwo domowe, musimy odpowiedzieć na pytanie: jaką moc powinna mieć nasza elektrownia fotowoltaiczna?

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że optymalnie usytuowana instalacja w polskich warunkach klimatycznych jest w stanie wyprodukować rocznie nieco ponad 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Instalacje fotowoltaiczne są najbardziej popularne wśród gospodarstw domowych liczących średnio 3-4 osoby.

Idąc tym tropem, możemy przyjąć, że zużycie energii typowe dla przeciętnej 4-osobowej rodziny mieszkającej w domu jednorodzinnym wynosi około 3000 kWh/rok (zwykle od 2000 do 4000 kWh/rok). Wówczas powinniśmy wybrać taką instalację fotowoltaiczną, która będzie równa 3-3,75 kWp (kWp – kilowat peak, szczytowa wartość w warunkach nominalnych STC).

Dzięki temu energia wytworzona z paneli fotowoltaicznych będzie pokrywać w całości roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna, której moc została poprawnie dobrana, powinna wyprodukować rocznie tyle energii, aby pokryć roczne zużycie budynku powiększone o straty energii związane z jej rozliczeniem za magazynowanie w sieci.

Natomiast jeśli obliczyliśmy, że zużycie prądu w naszym domu wynosi około 4000 kWh rocznie, to wielkość instalacji PV nie powinna wówczas być większa niż 5 kWp.

Dobór instalacji PV można również wykonać, korzystając z poniższego wzoru:

Wzór na moc instalacji fotowoltaicznej

Ek – ilość zużywanej rocznie energii [kWh]

a – procentowy udział bieżącej konsumpcji własnej [%]

b – procentowy udział ilości energii oddanej do sieci [%]

opust – do 10 kW 0,8 powyżej 0,7

a+b = 100%

uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh]

Jak określić moc instalacji, jeśli dopiero buduję dom?

ile paneli dla domu

W przypadku budynków, które są już zamieszkałe, o wiele łatwiej określić dla nich zapotrzebowanie energetyczne. Wystarczy wówczas przeanalizować rachunki za prąd z ostatniego roku, co pomoże ocenić, ile energii zużywają domownicy. Natomiast jeśli chodzi o nowe budownictwo, zużycie prądu trzeba oszacować na podstawie planowanego zużycia, a więc określić liczbę i rodzaj urządzeń energochłonnych oraz liczbę domowników.

Gdy podczas eksploatacji, instalacja okaże się za mała, zawsze istnieje możliwość rozbudowy systemu, np. z wykorzystaniem mikroinwerterów. W takim przypadku lepiej zostawić sobie możliwość powiększenia instalacji, gdybyśmy w przyszłości planowali w domu dodatkowe, energochłonne sprzęty. W przypadku, gdy zużycie prądu przez nasze gospodarstwo domowe znacznie wzrośnie, zawsze można dołożyć kilka paneli słonecznych (na przykład przy wymianie falownika).

Zanim założysz instalację fotowoltaiczną, posłuchaj podcastu Oferteo o fotowoltaice. Specjalista od instalacji fotowoltaicznych, Paweł z firmy Energy Power Group, dzieli się z nami swoim doświadczeniem i swoimi spostrzeżeniami na temat branży OZE!

Co się dzieje z nadwyżkami energii w instalacji fotowoltaicznej?

Niewątpliwie, panele fotowoltaiczne produkują więcej energii w okresie letnim niż zimowym. Mamy jednak możliwość magazynowania powstałej energii i wykorzystania jej w krótkie zimowe dni, wieczorem oraz nocą.

Ciekawostką jest, że w ciągu dnia wykorzystujemy jedynie 30 proc. prądu uzyskiwanego przez naszą instalację. Zmagazynowaną energię możemy odebrać z sieci. Powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że od dostawcy energii nie otrzymamy jednak całości energii przesłanej przez naszą instalację do sieci elektroenergetycznej.

W przypadku oddawania energii do sieci możemy później odebrać tylko 80 proc. (lub 70 proc. przy mocy instalacji 10-40kW). Dodatkowo magazynowanie energii sprawdzi się szczególnie w miejscach, gdzie awaryjność sieci i przerwy w dostawie energii są częste.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco