Wymiary paneli fotowoltaicznych (rozmiar, waga, wymiary modułu)

Jakie wymiary ma panel fotowoltaiczny? Wielkość paneli słonecznych – ich długość i szerokość oraz waga – zależą od rodzaju instalacji fotowoltaicznej. Wymiary modułu fotowoltaicznego zależą też od miejsca montażu (powierzchnia dachu) oraz zapotrzebowania na energię elektryczną. Jak dobrać wielkość paneli fotowoltaicznych? Ile miejsca zajmuje instalacja fotowoltaiki?

Zdecydowałeś się na instalację fotowoltaiczną i szukasz najlepszego rozwiązania dla siebie? Ten artykuł z pewnością pomoże ci w dobraniu właściwego rozmiaru paneli fotowoltaicznych, a także rozwieje wątpliwości czy twój dach wytrzyma ciężar instalacji.

Panele fotowoltaiczne - wymiary. Od czego zależy wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Osoby, które zdecydowały się na instalację fotowoltaiczną w swoim gospodarstwie domowym, będą musiały zdecydować, jaki rozmiar paneli fotowoltaicznych spełni ich oczekiwania.

Co ciekawe, przez wiele lat wymiary paneli fotowoltaicznych często zależały od ich producenta i były bardzo różne. Wraz ze wzrostem skali produkcji oraz standaryzacją procesów produkcyjnych, wymiary paneli fotowoltaicznych upodobniały się do siebie.

Warto podkreślić, że decydując się na konkretną wielkość paneli fotowoltaicznych, należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych:

 • koszt instalacji fotowoltaicznej,
 • zacienienie,
 • ilość prądu, jaką chcesz wytwarzać,
 • powierzchnia oraz kształt dachu,
 • ilość promieni słonecznych docierających do twojego dachu.

Czytaj też: Panele fotowoltaiczne – czym są?

Jak dobrać wymiar paneli fotowoltaicznych do własnych potrzeb?

Przy wyborze odpowiednich wymiarów paneli fotowoltaicznych dobrze jest polegać na profesjonalistach, którzy poprzez przegląd techniczny mogą ocenić wszystkie elementy i pomogą w wyborze właściwego rozwiązania dla potrzeb oszczędnościowych.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 938 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wielkość instalacji i paneli fotowoltaicznych - ważne zasady

Jednym z głównych czynników mających wpływ na wymiary paneli fotowoltaicznych jest wielkość oraz zorientowanie powierzchni dachu względem kierunków świata, na którym chcesz zamontować instalację.

 1. Określ, jaką powierzchnię dachu masz do dyspozycji, aby zamontować instalację fotowoltaiczną.
 2. Zainteresowanie energią słoneczną można zauważyć już w domach, gdzie dach ma wielkość do 150 m2.
 3. Ważne jest ułożenie dachu względem kierunków świata oraz ewentualnie zacienienie powierzchni dachu. Moduły fotowoltaiczne powinny być zamontowane w kierunku południowym, południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim.

Kształt dachu również ma znaczenie. Znacznie łatwiej jest zamontować panele fotowoltaiczne na prostokątnej powierzchni, niż na skomplikowanych konstrukcjach, np. z licznymi wykuszami.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest moc instalacji niezbędna do pokrycia twojego zapotrzebowania na energię. Dobór wielkości systemów fotowoltaicznych jest bezpośrednio związany z zużyciem energii elektrycznej przez domowników.

 1. W pierwszej kolejności zweryfikuj, jak wysokie rachunki za prąd płacisz.
 2. Następnie przemyśl, czy w najbliższym czasie zamierzasz inwestować w nowe sprzęty, które będą pobierać dodatkową energię w twoim domu.
 3. Znając zapotrzebowanie na energię, będziesz mógł właściwie oszacować moc instalacji fotowoltaicznej.

Warto również pamiętać o tym, że należy wziąć pod uwagę powierzchnię i ciężar instalacji fotowoltaicznej. Każdy dach ma bowiem określone możliwości montażowe, które często ograniczają okna dachowe, lukarny, itp. Podobnie jest z ciężarem instalacji, im niższy, tym lepiej, szczególnie gdy budynek jest starszy.

Czytaj też: Jak działają panele słoneczne?

Panele fotowoltaiczne w liczbach (długość, szerokość, grubość paneli)

wymiary paneli fotowoltaicznych
 • Każdy panel fotowoltaiczny jest zrobiony z ogniw fotowoltaicznych o mniej więcej zbliżonych do siebie wymiarach.
 • Dostępne są opcje paneli fotowoltaicznych (podział pod względem liczby ogniw): panele fotowoltaiczne o 48, 60 oraz 70 ogniwach.
 • Standardowo ogniwa układa się w rzędach po 6 i łączy w panele, z czego te z 60 ogniwami są zdecydowanie najpopularniejsze dla instalacji domowych, ze względu na dobre właściwości mechaniczne i łatwość montażu. Natomiast dla zastosowań przemysłowych wykorzystuje się najczęściej te z 72 ogniwami.
 • W chwili obecnej wymiary paneli fotowoltaicznych są do siebie zbliżone. Szerokość paneli wynosi około 100 cm, a długość około 165-170 cm (grubość to około 40 mm), przy mocy ok. 280 W.

Warto wiedzieć: Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Panele fotowoltaiczne – waga. Ile ważą panele słoneczne?

Waga paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważnym elementem w planowaniu fotowoltaiki na dachu – od tego, ile ważą panele fotowoltaiczne, zależy rekomendowany rodzaj instalacji.

 • Jeden panel fotowoltaiczny waży ok. 19 kilogramów. Należy pamiętać, że jest to wartość uśredniona, więc w zależności od rodzaju paneli mogą wystąpić różnice w wadze pomiędzy poszczególnymi modułami. Znając wymiary paneli fotowoltaicznych oraz ich wagę, można obliczyć, ile będzie ważył cały zestaw paneli na dachu.
 • Przykładowo, dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW składającej się z 18 paneli, same panele będą ważyć ok. 342 kg.
 • Panele zajmą powierzchnię ok. 30 m2, co odpowiada obciążeniu 11,4 kg/m2. Uwzględniając system montażowy, całkowita waga wyniesie ok. 14 kg/m2.
 • Z takim obciążeniem z pewnością poradzi sobie większość dachów domów jednorodzinnych. Natomiast jeśli chodzi o starsze budownictwo, warto najpierw upewnić się, że dodatkowa waga paneli fotowoltaicznych nie będzie problemem.

Ile miejsca zajmuje instalacja fotowoltaiczna?

Jeśli znasz już zapotrzebowanie energetyczne domu, moc instalacji oraz wymiary paneli fotowoltaicznych, możesz wówczas obliczyć powierzchnię dachu, jaka będzie potrzebna pod instalację.

 • Przyjmując, że potrzebujesz mocy generatora fotowoltaicznego na poziomie 5 kW, to dysponując modułami o wymiarach 102 cm x 165 cm i mocy 250 W, niezbędne jest około 35 metrów kwadratowych powierzchni dachu.
 • Wymiary modułu dzielisz przez moc modułu i mnożysz przez moc generatora – a w zasadzie nieco więcej, ponieważ prostokątne moduły fotowoltaiczne rzadko kiedy idealnie wypełniają dach, zwłaszcza jeśli jest on pocięty oknami czy „jaskółkami”.

Kompendium wiedzy: Fotowoltaika

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty