Wymiary paneli fotowoltaicznych - jak je odpowiednio dobrać?

Zdecydowałeś się na instalację fotowoltaiczną i szukasz najlepszego rozwiązania dla siebie? Ten artykuł z pewnością pomoże Ci w dobraniu właściwego rozmiaru paneli fotowoltaicznych, a także rozwieje wątpliwości czy Twój dach wytrzyma ciężar instalacji.

Od czego zależy wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Osoby, które zdecydowały się na instalację fotowoltaiczną w swoim gospodarstwie domowym będą musiały zdecydować jaki rozmiar paneli fotowoltaicznych spełni ich oczekiwania. Co ciekawe, przez wiele lat wymiary paneli fotowoltaicznych często zależały od ich producenta i były bardzo różne. Wraz ze wzrostem skali produkcji oraz standaryzacją procesów produkcyjnych, wymiary paneli fotowoltaicznych upodobniały się do siebie. Warto podkreślić, że decydując się na konkretną wielkość paneli fotowoltaicznych, należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych: koszt, zacienienie, ilość prądu jaką chcemy wytwarzać, wielkość oraz kształt dachu, ilość promieni słonecznych docierających do naszego dachu, a także wiele innych czynników. Przy wyborze odpowiednich wymiarów paneli fotowoltaicznych dobrze jest polegać na profesjonalistach, którzy poprzez przegląd techniczny mogą ocenić wszystkie elementy i pomogą w wyborze właściwego rozwiązania dla potrzeb oszczędnościowych.

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?
Poniżej przedstawiamy ranking 4 952 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2020 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jednym z głównych czynników mających wpływ na wymiary paneli fotowoltaicznych jest wielkość oraz struktura dachu, na którym chcemy zamontować instalację. Zainteresowanie energią słoneczną można zauważyć już w domach, gdzie dach ma wielkość do 150 m2. Ważne jest jednak ułożenie dachu względem kierunków świata oraz ewentualnie zacienienie powierzchni dachu. Pierwszym istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę jest montaż modułów fotowoltaicznych w kierunku południowym, południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim. Na tej podstawie należy określić jaką powierzchnię dachu mamy do dyspozycji, aby zamontować instalację fotowoltaiczną.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest moc instalacji niezbędna do pokrycia naszego zapotrzebowania na energię. Dobór wielkości systemów fotowoltaicznych jest bezpośrednio związany z zużyciem energii elektrycznej przez domowników. W pierwszej kolejności należy określić jak wysokie rachunki za prąd płacimy, a także czy w najbliższym czasie zamierzamy inwestować w nowe sprzęty, które będą pobierać dodatkową energię w naszym domu. Znając zapotrzebowanie na energię będziemy mogli właściwie oszacować moc naszej instalacji. Warto również pamiętać o tym, że projektując instalację fotowoltaiczną, należy wziąć pod uwagę jej powierzchnię i ciężar. Każdy dach ma bowiem określone możliwości montażowe, które często ograniczają okna dachowe, lukarny, itp. Podobnie jest z ciężarem instalacji, im niższy tym lepiej, szczególnie, gdy budynek jest starszy.

Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych?

wymiary paneli fotowoltaicznych

Każdy panel fotowoltaiczny jest zrobiony z ogniw fotowoltaicznych o mniej więcej zbliżonych do siebie wymiarach. Na rynku funkcjonują panele fotowoltaiczne o 48, 60 i 72 ogniwach. Większość paneli fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych składa się z 60 ogniw. Standardowo ogniwa układa się w rzędach po 6 i łączy w panele, z czego te z 60 ogniwami są zdecydowanie najpopularniejsze dla instalacji domowych, ze względu na dobre właściwości mechaniczne i łatwość montażu. Natomiast dla zastosowań przemysłowych wykorzystuje się najczęściej te z 72 ogniwami. W chwili obecnej wymiary paneli fotowoltaicznych są do siebie zbliżone, ich szerokość wynosi około 100 cm, a długość około 165-170 cm (grubość to około 40 mm), przy mocy ok. 280 W.

Ile ważą panele fotowoltaiczne?

Zrozumienie ile ważą panele fotowoltaiczne jest istotnym elementem planowania systemu montowanego na dachu. Jeśli chodzi o wagę, to przeciętnie panel fotowoltaiczny waży ok. 19 kilogramów (najczęściej, choć nie jest to regułą). Znając wymiary paneli fotowoltaicznych oraz ich wagę, możemy obliczyć ile będzie ważył cały zestaw paneli na dachu. Przykładowo, dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW składającej się z 18 paneli, same panele będą ważyć ok. 342 kg. Panele zajmą powierzchnię ok. 30 m2, co odpowiada obciążeniu 11,4 kg/m2. Uwzględniając system montażowy, całkowita waga wyniesie ok. 14 kg/m2. Z takim obciążeniem z pewnością poradzi sobie większość dachów domów jednorodzinnych. Natomiast jeśli chodzi o starsze budownictwo, warto najpierw upewnić się, że dodatkowa waga paneli fotowoltaicznych nie będzie problemem.

Ile miejsca zajmuje instalacja fotowoltaiczna?

Jeśli znamy już zapotrzebowanie energetyczne naszego domu, moc instalacji oraz wymiary paneli fotowoltaicznych możemy wówczas obliczyć powierzchnię dachu, jaka będzie potrzebna pod naszą instalację. Przyjmując, że potrzebujemy mocy generatora fotowoltaicznego na poziomie 5 kW, to dysponując modułami o wymiarach 102 cm x 165 cm i mocy 250 W, będziemy potrzebować około 35 metrów kwadratowych powierzchni dachu (wymiary modułu dzielimy przez moc modułu i mnożymy przez moc generatora) – a w zasadzie nieco więcej, ponieważ prostokątne moduły fotowoltaiczne rzadko kiedy idealnie wypełniają dach, zwłaszcza jeśli jest on pocięty oknami czy „jaskółkami”.

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty