PIT 11 – jak i do kiedy rozliczyć PIT-11 za 2023 rok?
PIT-11 jest jednym z podstawowych dokumentów, dzięki którym co roku możliwe jest rozliczenie się z fiskusem. Warto wiedzieć, że PIT-11 może zawierać dane nie tylko z umowy o pracę, ale też m.in. z praw autorskich, umów zlecenie, umowy o dzieło, działalności wykonywanej samodzielnie i społecznie. Do kiedy trzeba wysłać PIT-11 do urzędu skarbowego? W jakim terminie należy przekazać PIT-11 pracownikowi? Jak rozliczyć PIT-11 i co zawiera formularz?
Z poradnika dowiesz się
PIT-11 – co to jest? Definicja
PIT-11 to deklaracja podatkowa wypełniana corocznie. W dokumencie zawarte są informacje o przychodach i dochodach (w ramach umowy o pracę, umowy zlecenie czy w ramach działalności wykonywanej osobiście), kosztach uzyskania przychodu, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, pobranych składkach na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie społeczne.
Czy PIT-11 trzeba rozliczyć?
Zastanawiasz się, czy PIT-11 trzeba rozliczyć? Tak, dla płatników (czyli dla pracodawców i zleceniodawców) sporządzanie i przesyłanie PIT-11 do urzędu skarbowego oraz pracownika to obowiązek podatkowy.
Każdy pracodawca powinien dobrze wiedzieć, w jaki sposób przygotować PIT-11, jak przesłać PIT-11 do fiskusa i do kiedy (oraz w jakiej formie) należy przekazać dokument deklaracji PIT pracownikowi.
Kto składa PIT-11?
Obowiązek przekazania deklaracji PIT 11 ma płatnik, który wypłaca pracownikowi wynagrodzenie i pobiera zaliczki na podatek. Każdy płatnik zobowiązany jest do dostarczenia PIT-11 pracownikowi i urzędowi skarbowemu.
PIT-11 – źródła przychodu
Z jakich źródeł PIT-11 zawiera dane? Formularz PIT-11 zawiera dochody, zaliczki i przychody m.in. z takich źródeł, jak:
- umowa o pracę,
- umowa zlecenie,
- umowa o dzieło,
- umowa aktywizacyjna,
- diety radnego,
- funkcja w komisji wyborczej,
- działalność wykonywana społecznie,
- członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej,
- prawa autorskie,
- świadczenia z Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Co znajduje się w formularzu PIT-11?
Najważniejsze dane, jakie znajdziesz w PIT-11:
- podstawowe dane na temat płatnika,
- przychód, jaki osiąga płatnik PIT,
- koszty uzyskania przychodu,
- dochód,
- informację o pobranych składkach,
- informację o pobranych zaliczkach na podatek.
Kwota nadpłaty PIT-11 – gdzie jest?
W formularzu PIT-11 można znaleźć informacje o przychodach, kosztach, dochodach oraz pobranych zaliczkach. Gdzie znajduje się kwota nadpłaty PIT-11? Formularz podatkowy nie przewiduje tej rubryki. Jak w takim razie znaleźć informację o nadpłacie i gdzie jest podana kwota nadpłaty PIT-11?
To proste – kwota nadpłaty znajduje się dopiero w rozliczeniu PIT-36 lub PIT-37, czyli w rocznym zeznaniu podatnika.
PIT-11 – do kiedy należy wysłać do urzędu skarbowego i pracownika?

Płatnik powinien przesłać PIT-11 do urzędu skarbowego i przekazać pracownikowi.
- W przypadku urzędu skarbowego – płatnik ma termin na przygotowanie i przesłanie PIT-11 do 31 stycznia kolejnego roku po roku podatkowym (czyli np. do 31 stycznia 2023 – w przypadku rozliczenia roku 2022).
- Do pracownika PIT-11 powinien być dostarczony maksymalnie do końca lutego.
Czy PIT-11 należy pracownikowi dostarczyć koniecznie w formie listownej? Nie jest to obligatoryjne – deklarację PIT można dostarczyć zarówno listownie, jak i osobiście.
Najwygodniejszą opcją jest forma elektroniczna – ale w takim przypadku należy zachować wszelkie niezbędne warunki dotyczące bezpieczeństwa (m.in. podpis elektroniczny płatnika, wymagany wzór dokumentu).
Jak wypełnić PIT-11 krok po kroku?
- Przygotuj dane pracownika, dla którego przygotowujesz PIT 11: PESEL, dane osobowe, adres zamieszkania oraz dane urzędu skarbowego pracownika. Wpisz dane w poszczególne rubryki druku PIT.
- Wybierz formę rozliczenia (forma elektroniczna lub tradycyjna), określ miejsce i cel składania informacji PIT.
- Przygotuj dane dotyczące kwoty przychodów brutto pracownika, wysokości składek ZUS oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Wpisz dane w odpowiednie rubryki.
- Wypełniony formularz PIT 11 wysyłasz do pracownika.
Zmiany wprowadzono w części E (trzy nowe wiersze: od 12 do 14, do wykazania zasiłków macierzyńskich, od których płatnik pobrał zaliczki na podatek) oraz części G (dodano dwa wiersze – poz. 113 i 117, które dotyczą m.in. wykazania przychodów z zasiłków macierzyńskich oraz ulg podatkowych: dla rodzin 4+, na powrót, dla seniorów).
Jak rozliczyć PIT-11 w 2023 roku?
Rozliczenie podatku PIT 11:
- Informacje zawarte w dokumencie PIT-11 są bazą do wypełnienia zeznania rocznego: PIT-36 lub PIT-37 (które potem należy wysłać urzędowi skarbowemu).
- PIT-36 i PIT-36 to tzw. zeznania podatkowe główne – należy je złożyć do 30 kwietnia.
- Dane z PIT-11 (przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody, zaliczki) należy wpisać w odpowiednie rubryki dokumentów PIT-36 lub PIT-36.
- Dane o składkach (składki zdrowotne i społeczne) – również należy przepisać do odpowiednich pól w/w dokumentów.
- W przypadku kilku dokumentów PIT-11 – należy zsumować wszystkie dane i przenieść do odpowiednich pól rozliczenia podatkowego.
Potrzebujesz porady doradcy podatkowego? Przejrzyj oferty doradców podatkowych z Białegostoku, specjalistów od podatków z Torunia lub twojego miasta i skontaktuj się z jednym z nich.
Poniżej przedstawiamy ranking 20 819 Biur Rachunkowych i Księgowych najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
PIT-11 a PIT-37 – jaka jest różnica?
Czym różni się PIT-37 od PIT-11? Drugi z wymienionych dokumentów, czyli PIT-11 otrzymuje się od pracodawcy – do końca lutego. Dokument zawiera informacje o sytuacji podatkowej podatnika (czyli pracownika). Znajdują się tu więc informacje o przychodach, dochodach, kosztach i zaliczkach na podatek dochodowy. Jednocześnie PIT-11 trafia do administracji podatkowej.
Z kolei PIT-37 to indywidualna deklaracja podatkowa, która zarazem jest zeznaniem podatkowym podatnika. PIT-37 przygotowuje podatnik i do końca kwietnia przekazuje zeznanie do odpowiednich organów podatkowych.
PIT-11 – często popełniane błędy
Nie popełniaj tych błędów, wypełniając PIT-11:
- brak podpisu właściciela firmy (lub księgowej),
- podpis osoby bez upoważnienia do obliczania i pobierania podatku w firmie,
- błędy w danych podatnika (literówki),
- błędny identyfikator podatkowy.
Częstym błędem jest też zaliczenie wypłaty za grudzień (wypłaconej w styczniu kolejnego roku) do poprzedniego roku rozliczeniowego. Przykładowo: w przypadku wypłaty 15 stycznia 2023 za grudzień 2022 – wynagrodzenie należy wykazać w rozliczeniu PIT-11 2023.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące PIT-11
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o księgowości
Co to jest podatek dochodowy? To podstawowe świadczenie osoby fizycznej (PIT) lub osoby prawnej (CIT) na rzecz państwa. Wysokość podatku dochodowego zależy m.in. od wysokości dochodu – to podstawa opodatkowania. Jak obliczyć wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych?
24.01.2023Czym jest kwota wolna od podatku? To element systemu podatkowego – kwota dochodu wolnego od podatku to wartość, od której nie musisz odprowadzać podatku w rocznym rozliczeniu podatkowym. Wyliczana jest na podstawie dochodu podatnika, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Kwota wolna od podatku zmieniała się na przestrzeni lat, a ostatnią ważną zmianą było wprowadzenie Polskiego Ładu w 2022 roku (kwota wolna od podatku w 2023 r. rozliczana będzie inaczej niż w poprzednich latach). Jaka jest kwota wolna od podatku w 2023? Jaka jest różnica między kwotą wolną od podatku a kwotą zmniejszającą podatek?
17.01.2023Progi podatkowe to wartości podatku, który należy opłacić – zależnie od wysokości podstawy opodatkowania za przychody z poprzedniego roku. Skala podatkowa w Polsce oparta jest właśnie na progach podatkowych – ich przekroczenie (czyli uzyskanie dochodów powyżej wyznaczonego progu pierwszego, drugiego lub trzeciego) sprawia, że podatnik musi zapłacić większy podatek dochodowy. Jakie progi podatkowe funkcjonują w obecnym systemie podatkowym? Czym jest kwota wolna od podatku i kto może być zwolniony z opłaty podatku dochodowego?
09.01.2023