księgowa rozlicza dokumenty księgowe pracowników

Cennik usług księgowych i rachunkowych

Cennik usług księgowych i rachunkowych

Planujesz zlecić usługi księgowe? Cennik pozwoli Ci na rozeznanie się w obowiązujących stawkach. Zanim wybierzesz księgowego czy biuro rachunkowe, przejrzyj uważnie cennik usług księgowych, ale i zapoznaj się z opiniami dotyczącymi danego biura. Ważne jest, byś współpracował z profesjonalistami. Poznaj orientacyjne ceny usług księgowych i rachunkowych w 2024 roku.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 23 lutego 2024 23.02.2024 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 22109 Biur Rachunkowych i Księgowych blisko Ciebie

Wykwalifikowany księgowy ma wiedzę i doświadczenie, a przy tym wciąż aktualizuje posiadane informacje, by jak najlepiej obsługiwać pod względem księgowym swoich klientów. Ile kosztuje zlecenie usług księgowych takiej osobie? Jakie czynniki wpływają na to, jaki wydatek uwzględniony będzie w cenniku usług księgowych za zajęcie się Twoimi finansami przez specjalistę?

Od czego zależy cennik usług księgowych?

Cennik usług księgowych ujmuje wiele różnych czynności. Wykwalifikowani pracownicy biur rachunkowych i niezależni księgowi mogą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, rozliczać Cię z podatków z urzędem skarbowym, a także prowadzić pełną księgowość, czyli zajmować się kompleksowo Twoimi finansami. Wszystko zależy od Twoich potrzeb.

Istnieje wiele czynników wpływających na cennik usług księgowych. Zalicza się do nich:

 • Liczba dokumentów miesięcznie – im jest ich więcej, tym koszt wyższy.
 • Waluta dokumentów finansowych – dodatkowe opłaty są doliczane za dokumenty w euro czy w dewizach.
 • Czy klient jest VAT-owcem czy też nie – w przypadku VAT-owców dochodzą dodatkowe obowiązki księgowe, jakim księgowy musi podołać, m.in. konieczność generowania i wysyłki plików JPK_VAT.
 • Czy w zakres usług ma wchodzić jedynie obsługa księgowa, czy również kadrowo-płacowa – ta druga ma miejsce w przypadku zatrudniania pracowników w przedsiębiorstwie klienta biura.
 • Branża, w której działa firma – wskazuje poniekąd na złożoność dokumentów i na wszelkie rozliczenia.
 • Typ prowadzonej księgowości – czy jest to uproszczona księgowość prowadzona na bazie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, czy też pełna księgowość z księgami rachunkowymi albo ewidencja przychodów, właściwa dla opodatkowania podatnika zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych.
 • Sposób opodatkowania – zależy od tego, czy podatnik płaci PIT czy CIT – czy jest to CIT zwykły, czy CIT estoński.
 • Dodatkowe ulgi podatkowe przysługujące klientowi – typu IP Box, ulga B+R itp.

Stawki za usługi księgowe są określane m.in. na podstawie tego, z jaką pracochłonnością wiąże się cały proces i jakich wymaga narzędzi. Wiele zależy od tego, czy księgowy będzie obsługiwał Cię zdalnie, czy na miejscu.

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Cena usług księgowych zależy też od tego, czy księgowy dostaje fakturę papierową, którą ręcznie przepisuje do programu księgowego, czy też fakturę elektroniczną, którą wrzuca do programu, gdzie sztuczna inteligencja sczyta daty, numer i wszystkie dane z dokumentu.

Inny specjalista z dziedziny księgowości dodaje:

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Oprogramowanie to sprawa firmy i tym nigdy klienta się nie obciąża. Cena zależy od stopnia skomplikowania, ilości wpisów – to są najważniejsze czynniki, które kształtują cenę.

Biuro rachunkowe - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 109 Biur Rachunkowych i Księgowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Cennik usług księgowych w zależności od rodzaju działalności i formy opodatkowania

O kształcie cennika usług księgowych decyduje wiele kwestii, a jedną z najważniejszych jest rodzaj prowadzonej działalności oraz forma jej opodatkowania. Inaczej rozliczana jest rachunkowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej a inaczej dla spółki z o.o. czy spółki akcyjnej.

Przy prowadzeniu działalności w Polsce właściwie dominują trzy formy odprowadzania podatku dochodowego: skala podatkowa, podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To determinuje z kolei, jak prowadzona jest ewidencja księgowa:

 • Przy ryczałcie – ewidencja przychodów.

 • Przy podatku liniowym i skali podatkowej – podatkowa księga przychodów i rozchodów lub pełne księgi rachunkowe prowadzone według polskiej ustawy o rachunkowości albo innych norm, jak Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości finansowej.

Ile kosztują usługi księgowe – jaki jest cennik dla uproszczonej rachunkowości, tj. dotyczącej przedsiębiorców prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów? Otóż stawki są niższe niż w przypadku pełnej księgowości. Sprawdź ceny w biurze rachunkowym w Warszawie lub Twoim mieście, by przekonać się, jakiego rzędu są to różnice.

Przy ewidencji ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mamy do czynienia z uproszczoną formą księgowania. Jest to z punktu widzenia specjalisty najprostsza i najtańsza do wykonania.

Czy wiesz, że…?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustalany jest od wartości przychodów, bez pomniejszenia ich o koszty uzyskania.

Rozbudowaną księgowością, najdroższą, jest ta na podstawie ksiąg rachunkowych.

Uwaga!
Pełne księgi rachunkowe są obowiązkowe dla spółek kapitałowych – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej.

Z uwagi na skomplikowanie działań wykonywanych przez księgowych w takim przypadku liczyć trzeba się z tym, że takie usługi będą najdroższe. O ile ryczałt ewidencjonowany czy uproszczoną księgowość w postaci KPiR biuro może prowadzić nawet od 100 zł miesięcznie, o tyle przy pełnej księgowości to kwota zaczynająca się od co najmniej kilkuset złotych.

Przy poszukiwaniu profesjonalnego księgowego, który zajmie się prowadzeniem Twoich ksiąg rachunkowych – w uproszczonej lub standardowej formie, możemy Ci pomóc. Skorzystaj z Oferteo i zapytaj o ofertę biura rachunkowego z Wrocławia czy z innego miasta, w którym prowadzisz działalność i chcesz mieć zawsze „pod ręką” swojego eksperta.

Ile kosztuje księgowa?

Przechodząc do sedna, chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie: ile kosztuje księgowa miesięcznie? Nie będzie to jedna stawka czy nawet widełki cenowe, ale wykaz usług wraz z orientacyjnymi kosztami. Inne koszty poniesiesz, jeśli zlecasz prowadzenie spraw księgowych i rozliczeń z urzędem skarbowym przy pełnej księgowości, a inne przy uproszczonej. Sprawdź w poniższych tabelach, jak takie koszty będą się kształtowały.

Ważne!
Wyższy będzie koszt obsługi księgowej, średnio o 100 zł na każdych 10 dokumentach, jeśli klient jest VAT-owcem, ponieważ wówczas księgowy ma po prostu więcej pracy.

Cennik usług księgowych 2024 – pełna księgowość

Prezentujemy orientacyjny cennik usług księgowych w ramach pełnej księgowości. Poziom skomplikowania czynności wykonywanych w takim przypadku przez księgowego jest wyższy niż przy ewidencji dla ryczałtu ewidencjonowanego czy podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Stąd też zauważ, że większe są ceny.

Liczba dokumentów Cena abonamentu miesięcznego – księgi handlowe Cena za dodatkowy dokument
Do 20 500-800 zł 10-30 zł
Do 40 700-1000 zł 10-25 zł
Do 60 880-2400 zł 10-23 zł
Do 100 1850-2900 zł 10-22 zł
Do 200 3400-4000 zł 6-20 zł

Przykładowo: księgowy z Wrocławia informuje:

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Do 10 sztuk dokumentów miesięcznie cena za obsługę księgową wynosi 500 zł netto, a za każde następne 10 sztuk dokumentów dopłata wynosi 125 zł.

Cennik usług księgowych 2024 – prowadzenie księgi przychodów i rozchodów

Tym razem przedstawimy cennik usług księgowych dla klientów zainteresowanych zleceniem usługi prowadzenia księgi przychodów i rozchodów lub ewidencji dla przychodów opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Liczba dokumentów Cena abonamentu miesięcznego – zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt
Do 20 220-950 zł
Do 40 350-500 zł
Do 60 450-900 zł
Do 100 630-1300 zł
Do 200 1500-2000 zł

Cennik usług księgowych 2024 – kadry i płace z obsługą ZUS i US

Księgowość firmowa to tylko jedna z usług świadczonych przez księgowych i biura rachunkowe. Prócz tego oferta może obejmować obsługę kadrowo-płacową. Za jednego pracownika liczy się wówczas opłatę w wysokości:

 • w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę – od 50 zł miesięcznie,
 • w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło – od 40 zł miesięcznie.

Przy większej liczbie pracowników koszt obsługi kadrowo-płacowej może wynieść nawet 30 zł od zatrudnionego. Jeśli chodzi o usługi księgowe w zakresie kadrowo-płacowym, wraz z obsługą ZUS i US, to koszt wynosi od 50 do 100 zł miesięcznie za pracownika.

Ile kosztuje księgowość jednoosobowej firmy?

Masz jednoosobową działalność gospodarczą i zastanawiasz się, ile będziesz musiał wydać na obsługę księgową? Sprawdź, ile bierze księgowa za prowadzenie jednoosobowej firmy. To zawsze zależy od liczby dokumentów. Najniższy abonament za obsługę dla jednoosobowej działalności wynosi 250-300 zł netto miesięcznie. Taka kwota jest właściwa dla prowadzenia księgowości ryczałtowca czy firmy rozliczającej się na podstawie książki przychodów i rozchodów.

Ile kosztuje wystawienie faktury?

Ciekawostką w cennikach usług księgowych w 2024 roku jest usługa wystawienia faktury. To podstawowy dokument w rachunkowości, dokumentujący sprzedaż towarów i świadczenie usług. Koszt wystawienia faktury w cenniku usług księgowych może wynosić od kilku złotych netto do nawet 50 zł.

Usługi księgowe – cennik dodatkowych usług

kalkulator leży na sprawozdaniu księgowym przygotowanym przez biuro rachunkowe

Prócz abonamentowej ceny za prowadzenie firmowej księgowości specjaliści pobierać mogą również opłaty za dodatkowe usługi. Cennik obejmować może:

 • rozliczanie dokumentów w euro lub w dewizach – dodatkowo 20 zł za dokument,
 • wypełnienie deklaracji PIT – 100-150 zł jednorazowo,
 • sporządzenie PIT-11 pracownika – 35-50 zł,
 • przygotowanie raportu do GUS – 100-300 zł od raportu,
 • przygotowanie umowy cywilnoprawnej – od 70 zł jednorazowo,
 • sporządzenie sprawozdania finansowego przy pełnej księgowości – około 1000 zł,
 • korekta deklaracji JPK_VAT – od 100 zł jednorazowo.

Za konsultacje z księgowym trzeba zapłacić ponadto 150-200 zł.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco