Układanie kostki brukowej nie jest trudne, ale obejmuje kilka istotnych etapów, w tym odpowiednie przygotowanie terenu. Jeśli chcesz mieć pewność, że ułożona nawierzchnia będzie trwała i solidna, zleć pracę specjalistom. Jak rozpoznać dobrą firmę brukarską? O czym warto pamiętać, układając bruk? Ile trwa układanie kostki brukowej? Dzielimy się informacjami!
Z poradnika dowiesz się
Układanie kostki brukowej – najważniejsze informacje
Jak układać kostkę brukową? Zanim wybierzesz fachowca, powinieneś poznać najważniejsze informacje na temat układania kostki brukowej.
- Układanie kostki brukowej należy rozpocząć od stworzenia projektu ułożenia bruku, pomagającego zaplanować przestrzeń. Z nim łatwiej będzie określić: zakres prac, ilość potrzebnego materiału oraz które narzędzia przydadzą się do układania kostki.
- Kluczowe jest również przygotowanie podłoża i wykonanie warstwy podbudowy wraz z podsypką pod kostkę, która stabilizuje bruk i wzmacnia całą konstrukcję. Grubość podbudowy pod kostkę brukową zależy od jej przeznaczenia. W miejscach dużego nacisku (np. parking lub podjazd) stosuje się grubą lub podwójną warstwę kruszywa. Ścieżki czy alejki mogą mieć cienką warstwę podbudowy.
- Układanie kostki brukowej na podmokłym terenie wymaga wylania warstwy betonu pod kruszywo. Dzięki stabilnemu podłożu kostka się nie zapadnie po montażu.
- Do zabezpieczenia bruku przed rozsunięciem w przestrzeni prywatnej najczęściej stosuje się obrzeża do kostki oraz palisady, a przy wykańczaniu dróg – krawężniki (czytaj też: układanie krawężników).
- Jeśli robisz schody z kostki brukowej, możesz użyć płyt betonowych lub kostki o większych wymiarach. Są szybsze w montażu. Brukarz pomoże w wyborze odpowiedniego materiału.
- Cena kostki brukowej jest niska w porównaniu np. do kostki granitowej. Jeśli jednak chcesz jeszcze bardziej zaoszczędzić na układaniu kostki brukowej, możesz zrobić bruk samodzielnie. Służą do tego formy do bruku. Jednak to sprawdzony brukarz i wysokiej jakości kostka zapewnią ci najlepszy efekt końcowy.
- Kostka brukowa zachowa swój kolor oraz kształt, jeśli będzie dobrze zaimpregnowana. Do impregnacji bruku służą specjalne środki chemiczne. Bruk często jest już zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi na etapie produkcji.
- Na rynku dostępne są kostki w różnych rozmiarach i kolorach. Zanim zdecydujesz się na ułożenie bruku, przejrzyj ofertę producentów kostki brukowej.
- Warto uwagi jest kostka ekologiczna. To bruk z dużymi otworami, które sprawiają, że woda opadowa swobodnie spływa do gruntu. Ten rodzaj kostki brukowej układany jest przez fachowców w miejscach narażonych na gromadzenie się wody na powierzchni kostki.
- Połóż kostkę brukową na ostatnim etapie realizacji inwestycji budowy domu. Pamiętaj, że teren pod kostkę powinien być wcześniej przygotowany, przede wszystkim odpowiednio wyrównany. Wjazd pojazdów i maszyn na plac budowy wpłynie na estetykę materiału oraz utrudni pracę brukarzowi.
Brukarze znają wszystkie zasady układania kostki brukowej. Możesz zapytać ich o niezrozumiałe kwestie, a także zlecić im pracę w swoim ogrodzie czy na parkingu.
Ranking Brukarzy 2022 w Twoim mieście
W Oferteo od 2010 roku łączymy osoby zainteresowane zleceniem układania kostki brukowej z firmami brukarskimi. Obecnie współpracujemy z 44 951 brukarzami w każdym z 380 powiatów w Polsce. Specjaliści od układania kostki brukowej zarejestrowani w naszej bazie złożyli już 194 736 ofert i otrzymali 15 328 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór firmy brukarskiej, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2023.
Ranking najlepszych firm w układaniu kostki brukowej opracowujemy na podstawie kryteriów opisanych poniżej. Co roku wskazujemy 10 najlepszych brukarzy w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:
Kryteria oceny najlepszych Brukarzy
W rankingu Najlepsi brukarze w 2023 premiujemy firmy brukarskie za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Dzięki temu najlepsi brukarze są na wyciągnięcie ręki! Najważniejsze kryteria oceny:
- liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
- liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena brukarza,
- wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
- uzupełniona galeria zdjęć wykonanych realizacji,
- przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).
44 951 Brukarzy w Oferteo
Oferteo w liczbach
Szukaj Brukarzy blisko Ciebie
Usługi brukarskie

Bruk Montaż Układanie i Sprzedaż kostki brukowej Biała Podlaska

Mariusz Pogodzik

HGroup

Najwyższej Klasy Firma Układająca Kostkę Brukową

Świetna Firma Układająca Kostkę Brukową

Greenwoodchain

Usługi ogólnobudowlane Wojciech Bojęś

Dobry Brukarz

Rewelacyjny Brukarz

Działasz na rynku jako Brukarz i szukasz nowych Klientów? Załóż konto i zdobywaj nowe zlecenia z Oferteo!
Aktualne Zlecenia Brukarskie
Zapotrzebowanie na kompleksowe ułożenie kostki, 51-100m²
Praca do wykonania: kompleksowe ułożenie kostki przy budynku Powierzchnia prac: 51-100m² Rodzaj materiału: kostka brukowa Termin rozpoczęcia prac: do uzgodnienia w rozmowie...Pokaż więcej
Do wykonania brukowanie kostką brukową, 51-100m²
Praca do wykonania: wykonanie chodnika, drogi Powierzchnia prac: 51-100m² Rodzaj materiału: kostka brukowa Termin rozpoczęcia prac: w ciągu 3 miesięcy...Pokaż więcej
Zapotrzebowanie na tylko ułożenie kostki, do 50m²
Praca do wykonania: tylko ułożenie kostki Powierzchnia prac: do 50m² Rodzaj materiału: kostka brukowa Termin rozpoczęcia prac: w ciągu 3 miesięcy...Pokaż więcej
Czym zajmuje się brukarz? Sprawdź!
Brukarz jest odpowiedzialny za układanie kostki brukowej i/lub układanie kostki granitowej. Zajmuje się również:
- układaniem krawężników i obrzeży do kostki,
- budową schodów oraz tarasów z kostki,
- budową chodników, ścieżek, podjazdów i parkingów.
W firmach brukarskich można nie tylko zlecić prace brukarskie, ale też kupić kostkę betonową, kamienną, obrzeża do kostki, palisady i krawężniki.
Specjalista w dziedzinie brukarstwa doradzi w kwestii doboru i sposobu układania bruku, a następnie rozpocznie prace, poczynając od przygotowania podłoża pod kostkę brukową. Ponadto dobry brukarz powinien bez problemu posługiwać się dokumentacją techniczną. Nie bez znaczenia jest też umiejętność segregowania materiałów, takich jak cegła klinkierowa, płyty kamienno-betonowe, kostki betonowe – pod względem ścieralności i łupliwości.
Montaż kostki brukowej – uprawnienia
- osoba, która chce podjąć pracę w zawodzie brukarza, musi mieć co najmniej wykształcenie zasadnicze zawodowe,
- to nie jedyna opcja. Można zrobić kurs brukarza w Centrach Kształcenia Ustawicznego oraz Centrach Kształcenia Praktycznego,
- przygotowanie do zawodu wiąże się z odbyciem licznych praktyk,
- od kandydatów na brukarzy wymaga się również posiadania świadectwa ukończenia kursu BHP.
- kandydat na brukarza często najpierw pełni rolę pomocnika – wykonując drobne prace brukarskie i wykończeniowe.
Jak rozpoznać dobrą firmę brukarską?
Układanie kostki brukowej należy zacząć od wyboru dobrej firmy brukarskiej. Jak ją rozpoznać? Przede wszystkim w wyborze brukarza warto kierować się opiniami poprzednich klientów. Warto również ocenić dotychczasowe realizacje w zakresie usług brukarskich – dobra i sprawdzona firma brukarska powinna mieć bogate portfolio.
Jeśli nie możesz liczyć na polecenie firmy, pamiętaj o kilku wskazówkach, które pozwolą wybrać rzetelnych fachowców. Doświadczona firma brukarska z i specjaliści od układania kostki brukowej:
- mają uprawnienia brukarskie,
- mają wieloletnie doświadczenie w zawodzie. Wiedzą np., kiedy należy układać kostkę brukową na betonie,
- wzbudzają zaufanie na rynku budowlanym,
- znają rynek brukarski oraz najnowsze trendy, które na nim panują (standardową ofertę poszerzają o nowości, dopasowane do oczekiwań klientów),
- oferują, doradzają lub odradzają (chcą dopasować usługę do możliwości finansowych klienta, używając przy tym dobrej jakości materiałów od sprawdzonych producentów kostki brukowej),
- pracują z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów, a także profesjonalnych narzędzi brukarskich,
- tworzą umowę określającą zakres prac, termin ich wykonania, potrzebne do pracy materiały (jeśli brukarz nie chce podpisać umowy, poszukaj innego fachowca),
- tworzą kosztorys, który wskazuje cenę układania kostki brukowej. Dobra firma brukarska uwzględni w kosztorysie wszelkie tzw. ukryte koszty i margines błędu w wycenach.
Wypełnij formularz i porównaj oferty firm
Jak uniknąć błędów w wyborze firmy brukarskiej?
Jeśli spieszysz się z remontem i ułożeniem kostki brukowej, to łatwo o proste błędy na etapie planowania. Jednym z nich jest wybór nieodpowiedniej lub niedoświadczonej firmy brukarskiej.
Oto 4 często popełniane błędy przy wyborze brukarza (i porady – jak ich uniknąć):
- Firma brukarska nie ma doświadczenia – zaprawiony w boju brukarz poradzi sobie nawet z największymi wyzwaniami w czasie wykonywanych prac, dlatego nie decyduj się na firmę brukarską lub brukarza bez doświadczenia.
- Brukarz nie ma portfolio – udokumentowaniem dotychczasowych prac powinno być portfolio dotychczasowych realizacji, nie decyduj się na firmę brukarską, jeśli fachowcy nie są w stanie pokazać choć jednej dobrze wykonanej pracy.
- Fachowiec nie bazuje na dokumentacji technicznej – jeśli firma brukarska chce układać bruk "na oko", nie bazuje na dokumentacji i sugeruje pracę bez projektu, to wiedz, że podejmujesz ogromne ryzyko – na pierwszym etapie prac mogą to być kuszące oszczędności, ale późniejsze poprawki mogą wydłużyć czas pracy i znacząco podnieść finalny koszt.
- Firma brukarska nie podpisuje umowy przedwstępnej i – podobnie jak z projektem – ocenia prace bez szczegółowych oględzin, w dodatku w momencie ich rozpoczęcia? Szykuj się na problemy. Brukarz z prawdziwego zdarzenia najpierw ocenia zakres prac i dokonuje wszelkich korekt w projekcie oraz kosztorysie, a dopiero później, po załatwieniu wszelkich formalności, przystępuje do realizacji zlecenia.
Dlaczego warto skorzystać z usług brukarskich?
Usługi brukarskie (czyli przede wszystkim ułożenie kostki brukowej) wykonywane przez firmę brukarską zagwarantuje, że nie będziesz musiał martwić się etapami prac. Będziesz je jedynie nadzorował. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z pomocy firmy brukarskiej?
- Specjaliści mają wiedzę teoretyczną i praktyczną. Będziesz miał pewność, że kostka brukowa została zamontowana prawidłowo.
- Brukarze ocenią teren pod układanie kostki, właściwie przygotują podłoże i dobiorą odpowiednie materiały.
- Firmy, które specjalizują się w brukarstwie, zapewnią sprawne wykonanie prac, w tym układanie kostki na tarasie, oraz wszelkie pomniejsze usługi brukarskie.
- Zagwarantują atrakcyjne ceny zakupu kostki brukowej i realizacji usługi układania nawierzchni.
- Brukarze dowiozą potrzebny materiał we wskazane miejsce. Dzięki temu nie musisz martwić się transportem kostki brukowej, betonowej, kruszywa, piasku czy cementu.
- Dodatkowo, podpisując umowę z fachowcem, możesz reklamować usługę brukarską przy ewentualnej usterce. Nie masz takiej możliwości, układając kostkę samemu.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące układania kostki brukowej
Więcej poradników o układaniu kostki brukowej
Planujesz układanie kostki brukowej? Cena m2 kostki brukowej z robocizną zależy od wielu czynników. Prezentujemy cennik układania kostki brukowej. Cena realizacji usługi z pewnością nie powinna być kluczowa przy wyborze brukarza, ale ma znaczenie. Poznaj aktualny koszt układania kostki brukowej!
01.06.2022Taras z kostki brukowej to popularne i praktyczne rozwiązanie. Zalety tej opcji to m.in. trwałość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki temu taras z kostki brukowej jest rozwiązaniem stosowanym równie często, co jego drewniany odpowiednik. Jak wygląda budowa tarasu z kostki? Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę tarasu? Sprawdziliśmy też aktualną cenę kostki na taras i zweryfikowaliśmy, od czego zależy całkowity koszt wykonania tarasu brukowego. Zapraszamy do lektury!
08.08.2022Jeśli planujesz montaż kostki brukowej i zastanawiasz się, od czego zacząć i jak przeprowadzić prace krok po kroku, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Przedstawiamy najważniejsze wskazówki i gotowe ściągi, które przygotowaliśmy we współpracy z brukarzami i klientami firm brukarskich.
14.01.2022Schody z kostki brukowej to popularne, ale przede wszystkim trwałe i stabilne rozwiązanie. Szczególnie wskazane jest w przypadku spadzistych powierzchni i wyższych podestów przed domem – schody z kostki w łatwy sposób umożliwią wykonanie stopni, a sam materiał gwarantuje trwałość na lata. Jak ułożyć schody z kostki brukowej? Jaka jest ich cena i czy schody z kostki brukowej to opłacalne rozwiązanie? Przeczytaj nasz poradnik i znajdź inspiracje na schody brukowane z kostki betonowej lub kamiennej.
09.05.2022Czyszczenie kostki brukowej powinno być przeprowadzane regularnie dla uzyskania pożądanych rezultatów. Plamy z błota, oleju czy ślady mchu i roślin nie dodają jej uroku. Sprawdź, jak przeprowadzić czyszczenie kostki brukowej, by wyglądała ona tak samo, jak w chwilę po zakończeniu prac przez brukarzy wokół Twojej posesji.
13.06.2022Odpowiednie przygotowanie podłoża pod kostkę brukową zapewnia trwałość i stabilność tworzonej powierzchni. Kluczowymi warstwami pod kostkę brukową są podbudowa i podsypka. To one zapewniają stabilność i funkcjonalność nawierzchni. Podsypka pod kostkę brukową dodatkowo zapewnia utrzymanie właściwej amortyzacji. Ile potrzeba podsypki pod kostkę? Jaka podsypka pod kostkę sprawdzi się najlepiej? Odpowiadamy!
10.05.2022