Układanie kostki brukowej - Najlepsi w 2021

Najlepsze Oferty na Układanie Kostki Brukowej, 2021

24 339 Specjalistów
W jakim rejonie chcesz porównać oferty?

Układanie kostki brukowej to proces, który obejmuje kilka istotnych etapów, w tym odpowiednie przygotowanie terenu. Jeśli chcesz mieć pewność, że ułożona nawierzchnia będzie trwała i solidna, zleć pracę specjalistom. Jak rozpoznać dobrą firmę brukarską? O czym warto pamiętać, układając bruk? Ile trwa układanie kostki brukowej? Dzielimy się informacjami!

author box img

Anita Brylak

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 7min

Co robi brukarz?

Brukarz jest odpowiedzialny za układanie kostki brukowej i granitowej. Zajmuje się również:

 • układaniem krawężników i obrzeży do kostki,
 • budową schodów oraz tarasów z kostki,
 • budową chodników, ścieżek, podjazdów i parkingów.

W firmach brukarskich można nie tylko zlecić prace brukarskie, ale również kupić kostkę kostkę betonową, kamienną, obrzeża do kostki, palisady i krawężniki.

Brukarz doradzi w kwestii doboru i sposobu układania bruku, a następnie rozpocznie prace, poczynając od przygotowania podłoża pod kostkę brukową.

Dowiedz się więcej na temat kostki brukowej:

Montaż kostki brukowej – uprawnienia

 • Osoba, która chce podjąć pracę w zawodzie brukarza, musi mieć co najmniej wykształcenie zasadnicze zawodowe.
 • To nie jedyna opcja. Można zrobić kurs brukarza w Centrach Kształcenia Ustawicznego oraz Centrach Kształcenia Praktycznego.
 • Przygotowanie do zawodu wiąże się z odbyciem licznych praktyk.
 • Od kandydatów na brukarzy wymaga się również posiadania świadectwa ukończenia kursu BHP.

Poniżej możesz sprawdzić ranking najlepszych brukarzy w twojej miejscowości.

Ranking Brukarzy w Twoim mieście

W Oferteo od 2010 roku łączymy osoby zainteresowane zleceniem układania kostki brukowej z firmami brukarskimi. Obecnie współpracujemy z 41 578 Brukarzy w każdym z 380 powiatów w Polsce. Specjaliści od układania kostki brukowej zarejestrowani w naszej bazie złożyli już 194 736 ofert i otrzymali 15 328 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór firmy brukarskiej, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2021.

Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych brukarzy w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:

Kryteria oceny Specjalistów od układania kostki brukowej

W rankingu Najlepsi w 2021 premiujemy firmy brukarskie za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:

 • przede wszystkim liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena brukarza,
 • wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
 • uzupełniona galeria zdjęć,
 • liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
 • przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).

41 578 Brukarzy w Oferteo

dobijanie kostki brukowej za pomocą młotka gumowego

ARCZI

Bielsko-Biała
Gwiazdki opinii 5.0 z 34 opinie
company badge

Szukasz solidnego profesjonalisty świadczącego usługi brukarskie? Ci brukarze są wyjątkowi w powiecie Bielsko-Biała. Jeszcze dziś umów się z nimi na rozmowę, aby otrzymać dopasowaną ofertę.

Zielony Bruk - Brukarze Racibórz

Profesjonalni Brukarze 

Racibórz Zielony Bruk
Gwiazdki opinii 5.0 z 64 opinie

Planujesz wybrać dobrego profesjonalistę do realizacji swoich planów? Zielony Bruk z Raciborza jest na to skuteczną metodą. Wystarczy, że zadzwonisz, a otrzymasz wycenę, która Cię zaskoczy - na plus.

MASTER BRUK Andrzej Pałaszewski - Usługi Brukarskie Wrocław

Staranne Usługi Brukarskie 

Wrocław MASTER BRUK Andrzej Pałaszewski
Gwiazdki opinii 5.0 z 19 opinii

Usługi brukarskie to najważniejszy temat dla tych profesjonalistów - są niekwestionowanym liderem w tym fachu. Dłużej nie trać czasu i poproś o wycenę - gwarancja zadowolenia!

BrukBest - Usługi Brukarskie Skrzyszów

Usługi Brukarskie

Skrzyszów BrukBest
Gwiazdki opinii 5.0 z 10 opinii
Oliwia P.

Polecam serdecznie firmę BrukBest. Pełen profesjonalizm! Zlecenie wykonane na czas. Jestem w pełni zadowolona. Nowa firma pozostawia konkurencję daleko w tyle. Na pewno jeszcze skorzystam z ich usług i polecę znajomym!

Usługi ogólnobudowlane Wojciech Bojęś - Usługi Brukarskie Bystra

Znakomite Usługi Brukarskie

Bystra Usługi ogólnobudowlane Wojciech Bojęś
Gwiazdki opinii 5.0 z 22 opinie
company badge

Znakomite usługi brukarskie to dla firmy Usługi ogólnobudowlane Wojciech Bojęś pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie, dlatego są zawsze chętni do współpracy. Mają ofertę dla każdego - skontaktuj się i sprawdź.

BRUK i OGRÓD Sebastian Zygarliński - Brukarze Nowy Tomyśl

BRUK i OGRÓD Sebastian Zygarliński

Nowy Tomyśl
Gwiazdki opinii 5.0 z 42 opinie
company badge
Eovia

Na Firmę trafiliśmy w sumie przypadkiem. Natomiast to jak firma podeszła do tematu, jak szybko i sprawnie go wykonała, jak dokładnie i sumiennie to zaskoczyło nas niesamowicie. Jesteśmy pod wrażeniem solidności, przyłożenia do sprawy, fachowości i sumienności pracowników, uczciwości i ogólnej obsługi. Niezwykle rzadko wystawiam opinie, ale tu po prostu muszę i polecam z czystym sumieniem.

BRUK-MAR Maria Nytko - Brukarze Lisia Góra

Profesjonalni Brukarze

Lisia Góra BRUK-MAR Maria Nytko
Gwiazdki opinii 5.0 z 25 opinii
company badge
Szymon I.

Polecam firmę BRUK-MAR. Profesjonalne doradztwo, projekt oraz wykonanie. Panowie bardzo sympatyczni i pracowici, nawet gdy okazało się, że trzeba poprawiać pracę po poprzednich "fachowcach" co nieco wydłużyło czas realizacji to nie wywierali presji, że muszą jechać bo mają już kolejne zlecenie, tylko spokojnie doprowadzili pracę do końca. Po zakończeniu posprzątali teren i zabrali z działki gruz, co było dla nas ważne bo nie musieliśmy organizować transportu żeby to wywieźć. Z efektu końcowego jesteśmy bardzo zadowoleni.

Eko Star Marcin Mikulski - Brukarze Elbląg

Solidni Brukarze

Elbląg Eko Star Marcin Mikulski
Gwiazdki opinii 5.0 z 9 opinii
company badge

Szukasz solidnego brukarza z zakresu układania bruku? Nie musisz już dłużej szukać, firma Eko Star Marcin Mikulski jest świetnym wyborem. Ledwie krok dzieli Cię od dostania atrakcyjnej oferty - sprawdź!

LorresPL - Brukarze Człuchów

LorresPL

Człuchów
Gwiazdki opinii 5.0 z 9 opinii
company badge
Lorrespl

Profesjonalna firma. Jakość i szybkość na najwyższym poziomie (ukończono przed umówionym czasem). Ekipa solidna i zgrana. Cieszymy się że właśnie tej firmie zaufaliśmy.

"181 Stopni" - Usługi Brukarskie Strzelno

Dobre Usługi Brukarskie

Strzelno "181 Stopni"
Gwiazdki opinii 5.0 z 45 opinii
company badge
Magdalena K.

181Stopni super Firma. Szybki kontakt, bardzo miła obsługa, panowie kontaktowi i uprzejmi. Udzielają pomocy w projektowaniu i zagospodarowaniu przestrzeni. Serdecznie polecamy.

join us image
Dołącz do naszych Brukarzy

Działasz na rynku jako Brukarz i szukasz nowych Klientów? Załóż konto i zdobywaj nowe zlecenia z Oferteo!

Załóż bezpłatne konto

Aktualne Zlecenia Brukarskie

icon Dodano 7 minut temu

Zapotrzebowanie na ułożenie kostki przy domu, budynku, 51-100m²

Stary borek, Zachodniopomorskie

Praca do wykonania: ułożenie kostki przy domu, budynku Zakres prac: kompleksowe ułożenie kostki Powierzchnia prac: 51-100m² Rodzaj materiału: kostka brukowa Termin rozpoczęcia prac: możliwy od zaraz...Pokaż więcej

icon Dodano 21 minut temu

Zlecenie na brukowanie kostką brukową, 101-150m²

Guben, Niemcy

Rodzaj współpracy: Firma potrzebuje Podwykonawcy Praca do wykonania: ułożenie kostki przy domu, budynku Zakres prac: ułożenie kostki Powierzchnia prac: 101-150m² Rodzaj materiału: kostka brukowa Termin rozpoczęcia prac: w cią......Pokaż więcej

icon Dodano 39 minut temu

Zlecenie na brukowanie kostką brukową, 51-100m²

Bielsko-Biała, Śląskie

Praca do wykonania: ułożenie kostki przy domu, budynku Zakres prac: kompleksowe ułożenie kostki Powierzchnia prac: 51-100m² Rodzaj materiału: kostka brukowa Termin rozpoczęcia prac: do uzgodnienia w rozmowie...Pokaż więcej

Zobacz więcej zleceń dla Brukarzy
Zobacz zlecenia

Jak rozpoznać dobrą firmę brukarską?

Układanie kostki brukowej czy układanie krawężników należy zacząć od wyboru dobrej firmy brukarskiej. Jak ją rozpoznać? Przede wszystkim w wyborze brukarza warto kierować się opiniami poprzednich klientów. Warto również ocenić dotychczasowe realizacje w zakresie usług brukarskich.

Jeśli nie możesz liczyć na polecenie firmy, pamiętaj o kilku wskazówkach, które pozwolą wybrać rzetelnych fachowców. Profesjonalni specjaliści od układania kostki brukowej:

 • mają uprawnienia brukarskie,
 • mają wieloletnie doświadczenie w zawodzie. Wiedzą, kiedy należy układać kostkę brukową na betonie,
 • wzbudzają zaufanie na rynku budowlanym,
 • znają rynek brukarski oraz najnowsze trendy, które na nim panują (standardową ofertę poszerzają o nowości, dopasowane do oczekiwań klientów),
 • oferują, doradzają lub odradzają (chcą dopasować usługę do możliwości finansowych klienta, używając przy tym dobrej jakości materiałów od sprawdzonych producentów kostki brukowej),
 • pracują z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów, a także profesjonalnych narzędzi brukarskich,
 • tworzą umowę określającą zakres prac, termin ich wykonania, potrzebne do pracy materiały (jeśli brukarz nie chce podpisać umowy, poszukaj innego fachowca),
 • tworzą kosztorys usług brukarskich, na podstawie którego będziesz wiedział, ile wyniesie koszt całej inwestycji.

Dlaczego warto skorzystać z usług brukarskich?

Ułożenie kostki brukowej przez firmę brukarską zagwarantuje, że nie będziesz musiał martwić się etapami prac. Będziesz je jedynie nadzorował. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z pomocy firmy brukarskiej?

 1. Specjaliści mają wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Będziesz miał pewność, że kostka brukowa została zamontowana prawidłowo.
 2. Brukarze ocenią teren pod układanie kostki, właściwie przygotują podłoże i dobiorą odpowiednie materiały.
 3. Firmy brukarskie zapewnią sprawne wykonanie prac, w tym układanie kostki na tarasie.
 4. Zagwarantują atrakcyjne ceny zakupu kostki brukowej i realizacji usługi układania nawierzchni.
 5. Brukarze dowiozą potrzebny materiał we wskazane miejsce. Dzięki temu nie musisz martwić się transportem kostki brukowej, betonowej, kruszywa, piasku czy cementu.
 6. Dodatkowo, podpisując umowę z fachowcem, możesz reklamować usługę brukarską przy ewentualnej usterce. Nie masz takiej możliwości, układając kostkę samemu.

Wypełnij formularz i porównaj oferty firm

Jakie prace brukarskie chcesz zlecić?
Wysłanie zapytania jest bezpłatne i niezobowiązujące.

Układanie kostki brukowej – najważniejsze informacje

Jak układać kostkę brukową? Zanim wybierzesz fachowca, powinieneś poznać najważniejsze informacje na temat układania kostki brukowej.

 1. Układanie kostki brukowej należy rozpocząć od stworzenia projektu ułożenia bruku, pomagającego zaplanować przestrzeń. Z nim łatwiej będzie określić:
  • zakres prac,
  • ilość potrzebnego materiału,
  • które narzędzia przydadzą się do układania kostki.
 2. Kluczowe jest również przygotowanie podłoża i wykonanie warstwy podbudowy wraz z podsypką pod kostkę. Nie tylko stabilizuje ona bruk, ale także wzmacnia całą konstrukcję. Grubość podbudowy pod kostkę brukową zależy od jej przeznaczenia. W miejscach dużego nacisku (np. parking lub podjazd) stosuje się grubą lub podwójną warstwę kruszywa. Ścieżki czy alejki mogą mieć cienką warstwę podbudowy.
 3. Układanie kostki brukowej na podmokłym terenie wymaga wylania warstwy betonu pod kruszywo. Dzięki stabilnemu podłożu kostka się nie zapadnie po montażu.
 4. Do zabezpieczenia bruku przed rozsunięciem w przestrzeni prywatnej najczęściej stosuje się obrzeża oraz palisady, a przy wykańczaniu dróg - krawężniki.
 5. Kostka brukowa zachowa swój kolor oraz kształt, jeśli będzie dobrze zaimpregnowana. Do impregnacji bruku służą specjalne środki chemiczne. Bruk często jest już zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi na etapie produkcji.
 6. Jeśli robisz schody z kostki brukowej, możesz użyć płyt betonowych lub kostki o większych wymiarach. Są szybsze w montażu. Brukarz pomoże w wyborze odpowiedniego materiału.
 7. Cena kostki brukowej jest niska w porównaniu np. do kostki granitowej. Jeśli jednak chcesz jeszcze bardziej zaoszczędzić na układaniu kostki brukowej, możesz zrobić bruk samodzielnie. Służą do tego formy do bruku. Jednak to sprawdzony brukarz i wysokiej jakości kostka zapewnią ci najlepszy efekt końcowy.
 8. Na rynku dostępne są kostki w różnych rozmiarach i kolorach. Zanim zdecydujesz się na ułożenie bruku, przejrzyj ofertę producentów kostki brukowej.
 9. Warto uwagi jest kostka ekologiczna. To bruk z dużymi otworami, które sprawiają, że woda opadowa swobodnie spływa do gruntu. Ten rodzaj kostki brukowej układany jest przez fachowców w miejscach narażonych na gromadzenie się wody na powierzchni kostki.

Brukarze znają wszystkie zasady układania kostki brukowej. Możesz zapytać ich o niezrozumiałe kwestie, a także zlecić im pracę w swoim ogrodzie czy na parkingu.

Z pomocą naszych specjalistów przygotowaliśmy również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Ile kosztuje metr kostki brukowej?

„Od 40 zł za m2. Wszystko zależy od tego, czy jest to kostka betonowa, czy granitowa, przemysłowa, czy szlachetna. Przy większych ilościach cena spada.”

Karol Bąba, właściciel firmy Arkadia Usługi Ogrodnicze i Remontowo Budowlane

Czytaj też: Kostka brukowa - cena

Ile kosztuje układanie kostki brukowej?

„Cena przygotowania podłoża i ułożenia m2 kostki brukowej waha się średnio od 120 do 140 zł za m2. Podana cena obejmuje przygotowanie podłoża poprzez wybranie ziemi i wyprofilowanie terenu, niwelację spadków, wykonanie warstw podbudowy z klińca łamanego stabilizowanego mechanicznie oraz samo ułożenie kostki wraz z zagęszczeniem mechanicznym.”

Robert Planta, właściciel firmy Pol-Bruk S.C. Jerzy Planta, Robert Planta, Artur Planta

Dowiedz się więcej: Układanie kostki brukowej - cena

Jak zacząć układanie kostki brukowej?

„Przede wszystkim należy wyznaczyć teren, na którym ma być układana kostka. Następnie trzeba wykorytować grunt, czyli usunąć ziemię na głębokość około 30-40 cm, w zależności od przewidywanego obciążenia kostki brukowej. Kolejnym krokiem jest wykonanie podbudowy. Każdą warstwę należy zagęścić za pomocą zagęszczarki. To najważniejsze czynności, jakie należy wykonać przed układaniem nawierzchni z kostki brukowej.”

Bogusław Deja, właściciel firmy FILAR PH

Do kiedy można układać kostkę brukową?

Temperatura nie powinna spadać poniżej 0 stopni Celsjusza. Wiąże się to z koniecznością stosowania wody wykorzystywanej zarówno w betonie, podsypce jak i przy zagęszczaniu kruszyw, które najlepszy wskaźnik zagęszczenia uzyskują, gdy są wilgotne.” (Zdaniem niektórych specjalistów, można układać kostkę brukową do minus 5 stopni Celsjusza - przypis red.).

Mgr inż. Krzysztof Wita, właściciel firmy TAWI Krzysztof Wita

Ile trwa układanie kostki brukowej?

Temperatura nie powinna spadać poniżej 0 stopni Celsjusza. Wiąże się to z koniecznością stosowania wody wykorzystywanej zarówno w betonie, podsypce jak i przy zagęszczaniu kruszyw, które najlepszy wskaźnik zagęszczenia uzyskują, gdy są wilgotne.” (Zdaniem niektórych specjalistów, można układać kostkę brukową do minus 5 stopni Celsjusza - przypis red.).

Mgr inż. Krzysztof Wita, właściciel firmy TAWI Krzysztof Wita

Czy układanie kostki brukowej jest trudne?

„Trudnością dla brukarzy jest na pewno wyznaczenie poziomów oraz ustalenie wysokości, na której ma być układana kostka brukowa (należy określić odpowiednią głębokość wykopu, aby kostka znajdowała się na tym samym poziomie, co grunt dookoła - przyp. red.).

Ponadto nie trudne, ale ciężkie jest to, że dużo rzeczy przenosi się ręcznie. Kłopotliwe może być też układanie kostki granitowej. Nie wszyscy brukarze potrafią układać kostkę granitową, nie wszyscy też chcą ją układać. Kostka granitowa jest nieforemna i każdą sztukę trzeba osobno wpasowywać oraz “wklepać” młotkiem brukarskim. To konieczne, aby ją unieruchomić i dobrze zamocować w podsypce.”

Karol Bąba, właściciel firmy Arkadia Usługi Ogrodnicze i Remontowo Budowlane

Układanie Kostki Brukowej w Twoim mieście

Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco