Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Podwórko z kostki brukowej – o czym powinniśmy pomyśleć już na początku?

Podwórko z kostki brukowej – o czym powinniśmy pomyśleć już na początku?

Planując inwestycję położenia kostki na posesji, powinniśmy zawczasu przemyśleć kilka kwestii, aby uniknąć później rozczarowań i dodatkowych kosztów. Oto kilka punktów, które pomogą nam łatwiej przejść przez cały proces.

author box img

Stefan Ryżewski

Zaktualizowano: 18 października 2022 18.10.2022 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 47695 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej blisko Ciebie

Po pierwsze: projekt

Na samym początku musimy się zastanowić, jak chcemy, aby wyglądało nasze podwórko. To my będziemy z niego korzystać na co dzień i to przede wszystkim nam ma ono się podobać i być jak najbardziej praktyczne w użytkowaniu.

Najczęściej wybierane elementy to podjazd do garażu, opaska wokół domu i ścieżka prowadząca do wejścia. Nieraz także potrzebne są schody do wejścia, taras czy miejsce do zaparkowania samochodu.

Możemy sobie sami rozrysować poszczególne elementy i dobrać materiały według własnej wyobraźni, ale jeżeli np. sprawia nam to kłopot, mamy jakiś pomysł, ale nie jesteśmy pewni, czy to będzie dobrze wyglądało lub zwyczajnie nie mamy na to czasu, to możemy skorzystać z profesjonalnych usług projektowych. Jest to duże ułatwienie i wcale też nie musi dużo kosztować. Wiele firm produkujących i sprzedających kostkę brukową oferuje projekt w cenie materiału, a skoro i tak wydajemy pieniądze na materiał, to dlaczego by nie spojrzeć, co ciekawego nam zaproponują.

Taki projekt powinien zawierać:

  • rzut koncepcyjny nawierzchni – jest to wzór, na którym opierać się będzie wykonawca;
  • zestawienie materiałów – rodzaj oraz policzona już ilość materiałów potrzebnych do zamówienia;
  • jeżeli jest to projekt od dostawcy materiału, to również karty produktów do zapoznania;
  • dla niektórych najważniejsze: wizualizacje – dzięki nim nie musimy sobie wyobrażać, jak będzie wyglądała nasza posesja po wykonaniu prac, ponieważ mamy możliwość zobaczyć to wcześniej.

Po drugie: ukształtowanie terenu

Mając już projekt, a niekiedy jeszcze go tworząc, należy przemyśleć kwestię spadków terenu. Nie chcielibyśmy przecież, aby przy opadach deszczu woda płynęła nam np. do garażu czy tworzyły się kałuże przy drzwiach wejściowych lub woda płynęła nam pod fundamenty.

Idealna sytuacja byłaby, gdybyśmy mogli zachować od 1% do 3% spadku na kostce w kierunku „od domu”. Nie zawsze jest jednak taka możliwość i należy wziąć pod uwagę rozwiązania takie, jak odwodnienia liniowe, systemy drenażowe czy w skrajnych przypadkach zbiornik z przepompownią. Przy dużych różnicach wysokości może być konieczne zastosowanie dodatkowych stopni na różnego rodzaju ciągach pieszych w celu uniknięcia poślizgnięcia zimą na oblodzonej kostce czy wykonanie muru oporowego na granicy działki, aby stała się w ogóle zdatna do użytku.

Takie rzeczy mogą znacznie podnieść koszt całej inwestycji, dlatego warto na etapie projektowania skonsultować swoje obawy z projektantem oraz z wykonawcą. Często, korzystając ze swojego doświadczenia, mogą zaproponować dobre i niekoniecznie kosztowne alternatywy.

Po trzecie: co pod kostką?

Na tym etapie warto również pomyśleć o tym, jakie rzeczy musimy poprowadzić pod ziemią, zanim położymy kostkę. Mogą to być różne elementy w zależności od potrzeb, jak np.:

  • rury odprowadzające wodę deszczową z rynien;
  • rura doprowadzająca wodę, np. do kuchni letniej czy systemu nawadniającego;
  • różnego rodzaju przewody oświetleniowe, zasilające, sterowania, np. bramą, domofonem czy dzwonkiem.

Warto stosować dobrej jakości materiały, bo każda ewentualna naprawa wiązałaby się z koniecznością rozbiórki kostki oraz położenia jej na nowo.

Przewody natomiast najlepiej położyć w peszlach. Daje to możliwość wymiany uszkodzonego przewodu w razie awarii lub – przy zastosowaniu odpowiednio większego przekroju peszla – dołożenia kolejnego przewodu w razie takiej potrzeby.

Jak zaznaczyłem we wstępie, warto przemyśleć pewne rzeczy już na etapie planowania inwestycji. Może nam to pomóc zaoszczędzić nerwy, ale także pieniądze.

W tych 3 punktach zawarłem najczęstsze rozterki inwestorów, z jakimi się spotkałem i mam nadzieję, że w jakiś sposób ułatwi to Państwu przyszłe inwestycje.

Dodano: 13 września 2022 Zaktualizowano: 18 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco