Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Trener Diagnosta Krystian Izert

Wrocław

2

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jak przebiega proces treningu z trenerem personalnym?

Autor: Trener Diagnosta Krystian Izert, publikacja: 2021-12-30

Zawsze zastanawiał mnie fakt, iż osoby, które przychodzą na swój pierwszy trening z trenerem, oczekują wykańczającej sesji treningowej – w głowie rodzi się obraz, kiedy z twarzy kapie pot, który jest symbolem udanego treningu – zgadzam się, ale nie na początku drogi treningowej. Oczywiście to również zależy od celu treningowego, szeregu uwarunkowań, czy faktycznie będziemy się tak pocić, ale to temat na osobny artykuł.

Trener personalny ćwiczy z podopieczną przy pomocy dużej piłki

Jak będą wyglądały moje pierwsze kroki z trenerem?

Otóż, można ogólnie zhierarchizować działania. Na początek obszerny wywiad fizyczno-psychiczny. Podopieczny/zawodnik, odpowiadając na pytanie (zawarte w e-mailu, zadane podczas wywiadu telefonicznego bądź podczas spotkania) określa osobiste potrzeby, priorytet treningowy, przekazuje całą historię zdrowia oraz aktywności z przeszłości. Trener opisuje klientowi charakter współpracy.

Propozycja badań

Już na poziomie wywiadu trener zobligowany jest poinformować, iż klient powinien być świadomy, jak jego ciało pracuje od wewnątrz, dlatego kieruje podopiecznego na badania krwi i dodatkowe – takie, które wskażą na status jednostki chorobowej, jeżeli zaistnieje oraz znajdą ewentualne alergie/nietolerancje, wykluczające pewne produkty zawarte w jadłospisie.

Zmiana nawyków żywieniowych

Od momentu wywiadu, aby odgórnie spojrzeć na aspekt obecnego systemu żywieniowego klienta – podopieczny notuje, co spożywa w ciągu kolejnych 3 dni. Trener analizuje schemat żywienia oraz modeluje wartościami i ilościami, zwiększając jednocześnie jakość posiłków, tak, aby podopieczny nie tylko zdrowo się odżywiał, ale też miał dopasowaną konstrukcję systemu żywieniowego do celu treningowego.

Ewentualna konsultacja żywieniowa u specjalisty

Jeżeli badania fizykalne potwierdziły zastosowanie specjalistycznego żywienia, trener umawia podopiecznego z dietetykiem. Przez cały okres współpracy trener i dietetyk konsultują postępy.

Diagnostyka zaawansowana manualna oraz funkcjonalna

Diagnostyka – zadania trenera:

  • wykonuje testy mięśniowe, stawowe, neurologiczne, sprawdza potencjał oraz stan pacjenta;
  • wskazuje na dysfunkcje, faworyzacje, kompensacje, nadaktywności, nieaktywności w ciele, jak i mocne oraz silne strony podopiecznego;
  • ocenia stan wzorców ruchowych.

Wyniki diagnostyki łącznie z wykonaną dokumentacją trener przesyła pacjentowi, sam jednak konstruuje programowanie, również w oparciu o wyniki diagnostyki.

Ewentualna diagnostyka u specjalisty

Jeżeli podczas diagnostyki ciało wskazało na silną dysfunkcję, dajmy na to pronację stopy (płaskostopie), która nawet przy idealnie wykonanych wzorcach ruchowych będzie miała wpływ na inne segmenty, trener zaleca wizytę u specjalisty (w tym przypadku do kliniki badającej stopy w celu zaproponowania leczenia poprzez noszenie wkładek, jeżeli jest taka potrzeba).

Instalacja nowego programu prawidłowych wzorców

Przez pierwsze treningi (zbyt duża ilość składowych, aby określić liczbę godzin sesji treningowych) trener zapoznaje podopiecznego z prawidłowymi wzorcami ruchowymi, które będą wykorzystywane podczas treningów. Tutaj jest czas na naukę nowych ruchów, argumentacji wykonywania konkretnego ruchu, dalszą część diagnostyczną, obserwację zachowań i reakcji ciała na różne bodźce oraz czas na testowanie ciała przy wykorzystaniu kastomizowanego programu treningowego.

Dopasowanie i zastosowanie programowania treningowego

Wszystkie poprzednie punkty czynnie wpływają na dane zawarte w programowaniu treningowym, a do tego jeszcze niewspomniana wcześniej częstotliwość treningu oraz wyznaczone przez ciało limitacje. W programowaniu zawarte są potrzeby klienta, potrzeby jego ciała – tak, aby trenować, zaspokajać jednocześnie cele podopiecznego (np. rekompozycja) oraz niwelować słabe ogniwa, które ciało wskazało.

Jak widać, sylwetka trenera nie zamyka się na suchej znajomości wykonywania ćwiczeń. Najlepiej, gdy współpraca z trenerem opiera się na kompleksowej obsłudze, m.in. w zakresie terapii manualnej, dietetyki, treningu medycznego, zdrowych metod leczenia (wspomagania).

Trener personalny - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 7 023 Trenerów Personalnych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o treningach z trenerem personalnym