drabina i wałek malarski z długim uchwytem stoją przy ścianie - w 2021

Wykończenie mieszkania krok po kroku. Jak wykończyć mieszkanie?

Wykończenie mieszkania krok po kroku. Jak wykończyć mieszkanie?

Od czego zacząć wykończenie mieszkania? W pierwszym etapie wykończenia mieszkania warto stworzyć harmonogram prac obejmujący konkretne zadania, terminy i koszty. Drugi etap to przygotowanie do wykończenia, czyli wszelkie zmiany konstrukcyjne, korekta rozkładu pomieszczeń i dopasowanie instalacji do projektu. W trzecim etapie warto zaplanować malowanie, naprawę usterek i montaż wyposażenia. O czym jeszcze pamiętać, planując wykończenie mieszkania? Czym różni się wykończenie mieszkania pod klucz od wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 11 czerwca 2021 11.06.2021 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 114753 Specjalistów od Remontów Mieszkań blisko Ciebie

Zakup nieruchomości to dopiero połowa sukcesu. Po nabyciu własnego M przychodzi czas na wykończenie mieszkania pod klucz. Nieco inaczej przebiega to w przypadku rynku wtórnego i pierwotnego. Znacznie łatwiej jest dostosować do indywidualnych potrzeb i własnego projektu mieszkanie z rynku pierwotnego. Z drugiej strony mieszkanie z rynku wtórnego można urządzać etapami – planując na początek remont pokoju, kuchni lub łazienki.

Wykończenie mieszkania: stan deweloperski, surowy, "pod klucz"

Na rynku pierwotnym zazwyczaj do wyboru są trzy rodzaje wykończenia:

 1. Wykończenie mieszkania "pod klucz";
 2. Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim;
 3. Wykończenie mieszkania w stanie surowym.

Poznaj szczegóły!

Wykończenie mieszkania "pod klucz"

Co oznacza zakup mieszkania z wykończeniem w stanie "pod klucz?" W takim przypadku właściwie od razu po zakupie mieszkania i dopełnienia wszelkich formalności można się do lokalu wprowadzić. Wykończenie "pod klucz" zazwyczaj dostępne jest w kilku opcjach do wyboru.

Często dostępne pakiety to:

 • pakiet wykończenia eko / podstawowy – wykończenie mieszkania idealne np. pod wynajem lub gdy po zakupie mieszkania konieczne są oszczędności na jego wykończeniu; wykończenie zwykle obejmuje położenie paneli, malowanie, montaż drzwi, zabudowę WC płytami GK, obłożenie łazienki płytkami, montaż armatury i lustra, termoizolację przeciwwilgociową;
 • pakiet wykończeniowy klasyczny / średniej klasy – w takim pakiecie deweloperzy lub firmy wykończeniowe oferują podobny zestaw prac, ale wykorzystywane są materiały ze średniej lub wysokiej półki;
 • pakiet wykończeniowy – wysoka jakość, wykończenie mieszkania pod konkretny styl – w tego typu pakiecie firmy wykończeniowe korzystają z najwyższej jakości produktów wyselekcjonowanych indywidualnie pod daną stylizację.

Pakiety wykończeniowe zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 500 do 1500 zł za m kw. wykończenia.

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim

Co obejmuje stan deweloperski? Warto zaznaczyć, że deweloperzy mogą to pojęcie interpretować nieco inaczej (nie ma sztywnej zasady definiującej, co mieści się w ramach wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim). Są jednak pewne ramy, które zazwyczaj są spełnione:

 • montaż okien,
 • montaż parapetów,
 • drzwi wejściowe,
 • montaż instalacji elektrycznej,
 • montaż gniazdek i włączników,
 • montaż grzejników,
 • doprowadzenie przewodów pozostałych instalacji,
 • rury w kuchni i łazience,
 • tynkowanie i malowanie ścian na biało.

Jeśli potrzebujesz specjalisty od instalacji elektrycznych, sprawdź: Elektrycy – porady, ranking 2021, najlepsi elektrycy

Wykończenie mieszkania w stanie surowym

Stan surowy otwarty lub zamknięty – to dwie opcje wykończenia, które dostępne są na rynku domów jednorodzinnych lub budynków mieszkalnych w zabudowie. Czym się charakteryzują?

 • Wykończenie w stanie surowym otwartym polega na wykonaniu fundamentów, ścian nośnych budynku, pokrycia i wszelkich podstawowych elementów związanych z wykończeniem (np. kominy, schody betonowe). Innymi słowy: wykończenie w stanie surowym otwartym polega na postawieniu budynku nakrytego dachem.
 • Stan surowy zamknięty obejmuje listę dodatkowych prac wykończeniowych, tak aby konstrukcja była zamknięta (montaż drzwi, okien, w przypadku przydomowego garażu – montaż drzwi garażowych itp.).

Sprawdź ceny prac remontowych:

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 103 329 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wykończenie mieszkania krok po kroku

Poszczególne etapy wykończenia mieszkania zależą przede wszystkim od stanu lokalu. W większości przypadków sprawdzi się jednak lista etapów przedstawiona poniżej – w formie praktycznej ściągi krok po kroku:

Krok 1: Harmonogram prac i kosztorys wykończenia mieszkania

Pierwszy etap to przygotowanie konkretnego harmonogramu prac wykończeniowych i wszelkich formalności. Warto przygotować listę kontrolną z konkretnymi datami:

 • wyszukanie pracowni projektowej, firmy wykończeniowej lub eksperta od wykończenia;
 • zebranie opinii z rynku, porównanie ofert i wysłanie zapytań ofertowych;
 • porównanie cen wykończenia mieszkań.

Na tym etapie dużym ułatwieniem będzie lista najlepszych i sprawdzonych ofert firm wykończeniowych – wraz z opiniami.

Przeczytaj przed rozpoczęciem remontu: Kolejność prac wykończeniowych – od czego zacząć remont?

Krok 2: Wybór architekta lub firmy wykończeniowej

W drugim etapie należy wybrać eksperta od wykończenia mieszkań i przejść od etapu planowania do realizacji. W tym kroku należy szczegółowo przeanalizować plan mieszkania, uwzględnić wszelkie poprawki, tak aby najpierw zaplanować etap tzw. mokrych prac i dokonać wszelkich niezbędnych zmian w instalacjach i konstrukcji pomieszczeń. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź koniecznie poradnik: Wykończenia wnętrz – 7 popularnych stylów aranżacji wnętrza.

Warto sprawdzić instalację elektryczną i rozłożenie poszczególnych punktów. Montaż dodatkowych gniazd i włączników w późniejszym etapie wykończenia może być problematyczny (np. po położeniu podłóg może się okazać, że w celu przeniesienia gniazdek konieczne jest kucie w ścianie, co może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia elementów wykończeniowych). Nie zapomnij sprawdzić wypoziomowania wylewki – montaż podłogi może być utrudniony, a nawet niemożliwy (podłoga może "pływać" po montażu), jeśli wylewka jest nie jest odpowiednio wypoziomowana.

W przypadku domów można też dodatkowo przeprowadzić oględziny ścian – za pomocą kamery termowizyjnej ocenia się ich izolację i wyszukuje tzw. mostki, które wymagają docieplenia.

Krok 3: Zmiany konstrukcyjne, dopasowanie i korekta instalacji

Po rozplanowaniu dodatkowych ścian, punktów oświetleniowych, gniazd lub modyfikacji układu pomieszczeń w trzecim etapie wykończenia należy wykonać wszelkie "mokre" prace wykończeniowe. W wykończeniu kuchni warto przemyśleć rozkład poszczególnych sprzętów kuchennych – na tym etapie należy doprowadzić połączenia trójfazowe wszędzie tam, gdzie są niezbędne (indukcja, niektóre urządzenia AGD, piekarnik).

Jeśli projekt wykończenia mieszkania zakłada np. podwieszane sufity, to ich montaż powinien odbyć się właśnie na tym etapie. To również czas kafelkowania (poprzedzonego odpowiednią hydroizolacją – szczególnie w łazience oraz na balkonie, jeśli nie jest wykończony w standardzie), montażu podłóg, wstawiania ościeżnic, drzwi wewnętrznych, wszelkich zabudowań (typu szafa wnękowa). Na tym etapie należy też zamontować wszelkie podstawowe instalacje w kuchni i łazience (umywalki, baterie, wanna).

Krok 4: Malowanie mieszkania

pomieszczenie w trakcie malowania ścian na żółty kolor

Kolejny etap robót wykończeniowych w mieszkaniu zaczyna się w momencie zakończenia wszelkich mokrych prac – gdy ściany są odpowiednio wygładzone, zagruntowane i przygotowane do malowania.

Jeśli problemem jest wybór farby (nie ma jednoznacznej decyzji co do koloru), to warto pomalować ściany na biało (łatwo będzie pokryć tę warstwę farby po wyborze odpowiedniego odcienia z palety). Na tym etapie można również zamontować oświetlenie.

Krok 5: Naprawa usterek i montaż wyposażenia

Ostatnim etapem wykończenia mieszkania jest naprawa wszelkich drobnych usterek i montaż mebli. Przed tymi pracami warto dokonać ponownej inspekcji wszelkich instalacji, czyli przede wszystkim:

 • sprawdzić szczelność rur;
 • przetestować wszystkie gniazdka elektryczne i włączniki (wraz z bezpiecznikami);
 • uruchomić testowo zmywarkę, pralkę, piekarnik, lodówkę, płytę indukcyjną.

Po montażu mebli można zająć się dodatkami, np. montażem wieszaków, zasłon i wszelkich innych drobiazgów i drobnych prac, które można wykonać samodzielnie.

Sprawdź: Remonty mieszkań, remonty domów – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco