specjalista od remontów wykańcza sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych

Wyciszenie sufitu – skuteczna izolacja akustyczna. Czym wygłuszyć sufit?

Czy wygłuszenie sufitu w mieszkaniu ma sens? Tak, ale pod warunkiem, że zostanie wykonane prawidłowo i z wykorzystaniem odpowiednio dobranych materiałów. Skuteczną metodą wyciszenia sufitu jest budowa sufitu podwieszanego z dodatkową izolacją akustyczną. Dzięki takiej instalacji – poza wygłuszeniem hałasu sąsiadów mieszkających piętro wyżej – można dodatkowo stworzyć ciekawą i stylową dekorację. Jak wyciszyć sufit? Ile to kosztuje?

Często stosowaną metodą wyciszenia sufitu jest obniżenie jego poziomu. Wygłuszenie polega na stworzeniu specjalnej konstrukcji z miejscem na izolację akustyczną w środku. Ruszt sufitowy następnie jest obudowywany i dodatkowo dekorowany.

Wygłuszenie sufitu na ruszcie podwieszanym jest jedną ze skuteczniejszych i częściej stosowanych metod, ale na rynku jest jeszcze kilka łatwiejszych w montażu opcji, które warto rozważyć. Jeśli planujesz wyciszenie całego pomieszczenia, sprawdź koniecznie poradnik: Wyciszenie ścian.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 426 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak wyciszyć sufit? Rodzaje wyciszenia sufitu

Dostępne na rynku metody wyciszenia sufitu to m.in.:

 • mata akustyczna na sufit,
 • podwieszany sufit z materiałem izolacyjnym,
 • panele akustyczne na sufit,
 • wyciszenie sufitu styropianem,
 • wyciszenie sufitu korkiem,
 • samoprzylepna pianka akustyczna,
 • płyty akustyczne na sufit.

Izolacja akustyczna sufitu podwieszanego

Decydując się na montaż podwieszanego sufitu, do wyboru jest kilka metod konstrukcyjnych, które umożliwią jednoczesny montaż skutecznej izolacji akustycznej. Wybór systemu wpływa na poziom obniżenia sufitu. W przypadku konstrukcji, której celem jest nie tylko dekoracja, ale też wygłuszenie sufitu, konstrukcyjnym minimum jest obniżenie poziomu sufitu o ok. 7-8 cm. Wynika to z rekomendowanej przez większość firm zajmujących się wyciszeniem sufitów minimalnej grubości izolacji akustycznej wykonanej z wełny mineralnej (powinna mieć ok. 5 cm).

Firma wyciszająca pomieszczenia lub ekspert doświadczony w wyciszaniu sufitów powinien bez problemu dobrać rodzaj konstrukcji rusztu do danego pomieszczenia.

Możliwe opcje to m.in. krzyżowe ruszty podwójne, konstrukcje pojedyncze krzyżowe lub jednokierunkowe. Na wybór rodzaju konstrukcji rusztu wpływa też wysokość pomieszczenia (w wyższych pomieszczeniach warto zastosować solidne ruszty krzyżowe podwójne, które co prawda obniżają wysokość pomieszczenia o kilka dodatkowych centymetrów, ale są polecane do dużych pomieszczeń. Konstrukcja oparta na solidnym ruszcie ma wielką zaletę – drgania z góry są przenoszone w minimalnym zakresie, co dodatkowo podnosi właściwości izolacyjne.

Na jakim etapie prac remontowych należy wykonać podwieszany sufit? Dowiedz się z poradnika: Kolejność prac wykończeniowych – od czego zacząć remont?

Skuteczne wyciszenie sufitu – krok po kroku

 1. Krok 1: Wybór konstrukcji i montaż rusztu sufitu podwieszanego.
 2. Krok 2: Wybór i montaż wełny mineralnej (najczęściej: wełna szklana lub skalna).
 3. Krok 3: Montaż płyt GK o odpowiedniej grubości (najlepiej ok. 25 mm.

Zamawiając wstępną wycenę wyciszenia sufitu warto zapytać o spodziewany poziom wygłuszenia. Wartość ta podawana jest zazwyczaj jako przyrost izolacyjności akustycznej w stosunku do samego stropu – bez wyciszenia. W pracach wykończeniowych w przypadku wyciszenia liczą się szczegóły.

O czym warto pamiętać i co jest najważniejsze w tego typu konstrukcjach?

 • zastosowanie lepszej jakości płyt (np. zamiast zwykłych płyt GK – specjalne panele akustyczne);
 • unikanie elementów konstrukcyjnych, które mogą tworzyć rodzaj membrany (np. lekkie płyty);
 • wybór odpowiednio gęstej wełny mineralnej – przeznaczonej do wyciszenia;
 • wybór płyty o odpowiednim poziomie elastyczności – najlepiej z dodatkowymi włóknami mineralnymi;
 • zastosowanie taśmy akustycznej z granulatu gumowego (szczególnie pomiędzy płytami a rusztem);
 • dobór konstrukcji rusztu do wielkości pomieszczenia;
 • dla lepszego efektu można zastosować płyty dwuwarstwowe lub dwie warstwy płyt.

Mata akustyczna na sufit

W tym przypadku materiałem stosowanym do wyciszenia jest mata stworzona ze specjalnej pianki o odpowiedniej gęstości i grubości. Mata akustyczna nie wymaga montażu stelaża – mocowana jest bezpośrednio do ściany lub sufitu za pomocą kleju montażowego. Zaletą maty akustycznej z pianki jest jej elastyczność, dzięki czemu materiał ten nie jest narażony na przenoszenie drgań.

Z czego powstają piankowe maty akustyczne? Materiałem jest pianka poliuretanowa o gęstości ok. 150 kg/m3 (gęstość różni się w zależności od produktu i producenta). Zamontowaną na ścianę piankę można obudować płytami GK, nałożyć na nią tapetę lub gładź szpachlową (w tej opcji na matę należy nałożyć siatkę tynkarską).

Panele i płyty akustyczne na sufit

Na rynku dostępne są też różne rodzaje paneli i płyt akustycznych z wełny poliestrowej. Ich konstrukcja zazwyczaj składa się z kilku warstw – poza warstwą wełny często dodatkowo stosowanymi materiałami konstrukcyjnymi jest guma oraz warstwa wierzchnia z płyty GK. Płyty o grubości kilku centymetrów są elastyczne (dzięki zastosowaniu włókien gumowych i granulatu), posiadają cechy gęstej wełny mineralnej i w standardzie wykończone są płytami GK.

Alternatywą są proste panele akustyczne z pianki o strukturze otwartych komórek (stosowane często w domowych studiach nagraniowych, warsztatach, przedszkolach i halach produkcyjnych). Ich montaż jest bardzo prosty (klej kontaktowy w spray'u).

Wyciszenie sufitu styropianem i korkiem

fachowiec izoluje sufit styropianem

Wyciszenie sufitu styropianem akustycznym łączy w sobie izolację akustyczną z termoizolacją. W ten sposób można więc wytłumić dźwięki, a jednocześnie ocieplić pomieszczenie. Na warstwę styropianu można zamontować płyty GK.

Sufity i ścianki działowe można też wyciszyć korkiem technicznym, ale tego typu rozwiązanie nie zagwarantuje wyciszenia na poziomie solidnego sufitu podwieszanego z rusztem i wełną mineralną.

Jedną z opcji są też płyty akustyczne hybrydowe – z zewnątrz przypominają płyty korkowe, ale tworzone są z pianki akustycznej w duecie z płytą frontową (scalającą konstrukcję). Panele tego typu są lekkie, montowane na klej, a kolory frontu można zazwyczaj wybrać w takiej opcji z wzornika.

Sprawdź: Remonty mieszkań, remonty domów – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści

Więcej poradników o remontach mieszkań

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty