specjalista od remontów wykańcza sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych

Jak wygłuszyć sufit? Sprawdź skuteczne sposoby na wyciszenie sufitu

Jak wygłuszyć sufit? Sprawdź skuteczne sposoby na wyciszenie sufitu

Czy wygłuszenie sufitu w mieszkaniu ma sens? Tak, ale pod warunkiem, że zostanie wykonane prawidłowo i z wykorzystaniem odpowiednio dobranych materiałów. Skuteczną metodą jest budowa sufitu podwieszanego z dodatkową izolacją akustyczną. Dzięki takiej instalacji – poza wygłuszeniem hałasu sąsiadów mieszkających piętro wyżej – można dodatkowo stworzyć ciekawą i stylową dekorację. Jak wygłuszyć sufit? Ile to kosztuje? Sprawdź to z nami!

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 3 czerwca 2022 03.06.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 141970 Specjalistów od Remontów Mieszkań blisko Ciebie

Podczas remontu mieszkania często stosowaną metodą wyciszenia sufitu jest obniżenie jego poziomu. Wygłuszenie polega na stworzeniu specjalnej konstrukcji z miejscem na izolację akustyczną w środku. Następnie ruszt sufitowy jest obudowywany i dodatkowo dekorowany.

Wygłuszenie sufitu na ruszcie podwieszanym jest jedną z bardziej efektywnych i częściej stosowanych metod, ale na rynku jest jeszcze kilka łatwiejszych w montażu opcji, które warto rozważyć.

Wygłuszenie sufitu – co daje? Czy warto?

Izolacja akustyczna może być montowana w wielu miejscach nieruchomości podczas remontu, najczęściej mieszkalnej. Pozwala ona na odgrodzenie się od niepożądanych dźwięków, ale i niedopuszczenie do ich rozprzestrzeniania się z naszego mieszkania. Co daje wygłuszenie sufitu?

  1. Wyciszenie sufitu jest polecane przede wszystkim w przypadku mieszkań znajdujących się w blokach, czyli w budynkach wielorodzinnych. Taka izolacja wytłumi hałas dochodzący z lokum piętro wyżej, który naprawdę może być trudny do wytrzymania.
  2. Przyzwyczajenie sąsiadów co do chodzenia po domu w butach, zwłaszcza w szpilkach, głośne zabawy dzieci czy też nieustanne dreptanie ciężkiego psa może stać się z czasem bardzo uciążliwe. Wyciszenie sufitu pozwala na ograniczenie dopływu niepożądanych dźwięków do mieszkania z lokalu nad nami.

Między kondygnacjami budynku przenikają różne, nawet bardzo dokuczliwe odgłosy. Można je wytłumić, a sposobem na to jest izolacja akustyczna. Wygłuszenie sufitu można zastosować w blokach, kamienicach czy nawet w domach jednorodzinnych, jeśli tylko dźwięki rozchodzące się po suficie są uciążliwe.

Kiedy wygłuszyć sufit?

Wyciszenie sufitu od sąsiada jest pożądane, jeśli przeszkadzają Ci na co dzień dźwięki dochodzące z góry. Jeżeli np. mieszkający nad Tobą szkoli się w zakresie gry na skrzypcach czy na trąbce, to wygłuszenie sufitu w bloku może być konieczne. Na ogół niestety lokale w budynkach wielorodzinnych nie mają w ogóle izolacji akustycznej. Same stropy żelbetowe, z których wykonane są poszczególne piętra, sprzyjają roznoszeniu się dźwięków po mieszkaniach kolejnych sąsiadów. Dlatego często konieczne może być wygłuszenie sufitu. Dźwięki uderzeniowe zostaną wówczas wytłumione i z pewnością będą słabiej słyszalne na dolnych kondygnacjach.

Jeśli planujesz wyciszenie całego pomieszczenia, sprawdź koniecznie poradnik: Jak wygłuszyć ściany?
Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 141 970 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak wygłuszyć sufit? Metody na skuteczne wyciszenie

Istnieje wiele sposobów na wygłuszenie sufitu. Zobacz, jak to zrobić, by stworzona w ten sposób izolacja spełniała swoją funkcję.

Popularne metody na to, jak wyciszyć sufit, obejmują m.in.:

  • panele i płyty akustyczne na sufit,
  • korek akustyczny na sufit,
  • płyty styropianowe na sufit,
  • wyciszenie sufitu pianką,
  • wyciszenie sufitu wełną,
  • mata akustyczna na sufit.

Sprawdź, jakie są sposoby na wyciszenie pomieszczeń, porozmawiaj ze specjalistą od remontu mieszkania z Warszawy lub innego miasta, a łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję, na jakie rozwiązanie postawić.

Panele i płyty akustyczne na sufit

Na rynku dostępne są też różne rodzaje paneli i płyt akustycznych z wełny poliestrowej. Zazwyczaj składają się one z kilku warstw – poza wełną często dodatkowo stosowanymi materiałami konstrukcyjnymi są guma oraz płyta GK. Płyty o grubości kilku centymetrów są elastyczne (dzięki zastosowaniu włókien gumowych i granulatu), mają cechy gęstej wełny mineralnej i w standardzie wykończone są warstwą gipsowo-kartonową.

Alternatywą są proste panele akustyczne z pianki o strukturze otwartych komórek (stosowane często w domowych studiach nagraniowych, warsztatach, przedszkolach i halach produkcyjnych). Ich montaż jest bardzo prosty (klej kontaktowy w spray'u).

Korek akustyczny na sufit

Sufity i ścianki działowe można też wyciszyć korkiem technicznym, ale tego typu rozwiązanie nie zagwarantuje stłumienia dźwięków na poziomie solidnego rozwiązania podwieszanego z rusztem i wełną mineralną. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie korka typu ekspandowanego. Ma on naturalne właściwości wyciszające, dlatego, że jego komórki działają jak izolator akustyczny. Korek na sufit będzie pochłaniał dźwięki. Potrafi wyciszyć hałas nawet o 59 dB.

Płyty styropianowe na sufit

fachowiec izoluje sufit styropianem

Wyciszenie sufitu styropianem akustycznym łączy w sobie izolację akustyczną z termoizolacją. W ten sposób można wytłumić dźwięki, a jednocześnie ocieplić pomieszczenie. Na warstwę styropianu wygłuszającego można zamontować płyty GK.

Czy styropian wycisza tak samo skutecznie jak m.in. korek czy płyty akustyczne? Płyty styropianowe na sufit są montowane w przypadku sufitu podwieszanego. Najpierw kładzie się styropian akustyczny, a dopiero później karton-gips. Nie można w ten sposób izolować ścian czy stropów.

Wyciszenie sufitu pianką

Jedną z opcji są też płyty akustyczne hybrydowe – z zewnątrz przypominają płyty korkowe, ale tworzone są z pianki akustycznej w duecie z płytą frontową (scalającą konstrukcję). Panele tego typu są lekkie, montowane na klej do pianki akustycznej, a kolory frontu można zazwyczaj wybrać z wzornika.

Wyciszenie sufitu wełną

Izolacja akustyczna z wełny mineralnej może być wykorzystywana do wyciszenia sufitu. Eksperci zalecają, by miała ona co najmniej 5 cm grubości oraz dużą gęstość, nawet 140 kg/m3. Można ją wykorzystać w przypadku montażu sufitu podwieszanego lub napinanego. Będzie ona pełniła funkcję bariery tłumiącej dźwięki z góry. Przy okazji stanowić może rodzaj izolacji termicznej w mieszkaniu.

Mata akustyczna na sufit

W tym przypadku materiałem stosowanym do wyciszenia jest mata stworzona ze specjalnej pianki o odpowiedniej gęstości i grubości. Nie wymaga ona montażu stelaża – mocowana jest bezpośrednio do ściany lub sufitu za pomocą kleju montażowego. Zaletą maty akustycznej z pianki jest jej elastyczność, dzięki czemu materiał ten nie jest narażony na przenoszenie drgań.

Z czego powstają piankowe maty akustyczne? Materiałem jest pianka poliuretanowa o gęstości ok. 150 kg/m3 (gęstość różni się w zależności od produktu i producenta). Zamontowaną na ścianę piankę można obudować płytami GK, nałożyć na nią tapetę lub gładź szpachlową (w tej opcji na matę trzeba położyć siatkę tynkarską).

Izolacja akustyczna sufitu podwieszanego

Jeśli decydujemy się na podwieszanego sufitu akustycznego, do wyboru masz kilka metod montażu. Jeżeli twoim celem jest nie tylko dekoracja, ale też wygłuszenie sufitu, konstrukcyjnym minimum jest obniżenie poziomu sufitu o ok. 7–8 cm. Wynika to z rekomendowanej przez większość firm minimalnej grubości akustycznej izolacji sufitu podwieszanego wykonanej z wełny mineralnej (powinna ona mieć ok. 5 cm).

Firma wyciszająca pomieszczenia lub ekspert doświadczony w tym powinien bez problemu dobrać rodzaj rusztu do danego pomieszczenia. Trzeba też dopasować sufit podwieszany w bloku do wysokości pokojów. Porozmawiaj ze specjalistą od remontu mieszkań z Wrocławia lub innego miasta w Twojej okolicy.

Możliwe opcje to m.in. krzyżowe ruszty podwójne – polecane do dużych pomieszczeń – konstrukcje pojedyncze krzyżowe lub jednokierunkowe. Izolacja oparta na solidnym ruszcie ma wielką zaletę – drgania z góry są przenoszone w minimalnym zakresie, co dodatkowo zabezpiecza przed niepożądanymi dźwiękami z zewnątrz.

Na jakim etapie prac remontowych należy wykonać sufit podwieszany akustyczny?

Skuteczne wyciszenie sufitu – krok po kroku

  1. Krok 1: Wybór konstrukcji i montaż rusztu sufitu podwieszanego.
  2. Krok 2: Wybór i montaż wełny mineralnej (najczęściej: wełna szklana lub skalna).
  3. Krok 3: Montaż płyt GK o odpowiedniej grubości (najlepiej ok. 25 mm).

Zamawiając wstępną wycenę wyciszenia sufitu, warto zapytać o spodziewany poziom wygłuszenia. Wartość ta podawana jest zazwyczaj jako przyrost izolacyjności akustycznej w stosunku do samego stropu – bez wyciszenia. W pracach wykończeniowych liczą się szczegóły.

O czym warto pamiętać i co jest najważniejsze w tego typu konstrukcjach?

  • zastosowanie lepszej jakości płyt (np. zamiast zwykłych płyt GK – specjalne panele akustyczne),
  • unikanie elementów, które mogą tworzyć rodzaj membrany (np. lekkie płyty),
  • wybór odpowiednio gęstej wełny mineralnej – przeznaczonej do wyciszenia,
  • wybór płyty o właściwym poziomie elastyczności – najlepiej z dodatkowymi włóknami mineralnymi,
  • zastosowanie taśmy akustycznej z granulatu gumowego (szczególnie pomiędzy płytami a rusztem),
  • dobór konstrukcji rusztu do wielkości pomieszczenia,
  • zastosowanie płyty dwuwarstwowej lub dwóch warstw płyt – dla lepszego efektu.

Ile kosztuje wyciszenie sufitu?

Wiesz już, z czego i jak wykonać wyciszenie sufitu. Cena za sam materiał i robociznę powinna być ujęta w budżecie przeznaczonym na remont czy wykończenie mieszkania w bloku. Dowiedz się zatem, ile kosztuje wyciszenie sufitu. Koszt uzależniony będzie przede wszystkim od tego, jaki materiał zastosujesz. Inwestując w sufit podwieszany wraz z grubą warstwą izolacji akustycznej z wełny, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 300 zł za m2 powierzchni sufitu – za materiał i robociznę.

Dodano: 11 czerwca 2021 Zaktualizowano: 3 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco