Style wykończenia wnętrz – 7 najpopularniejszych stylów wnętrzarskich
Niektórzy nie przywiązują większej wagi do stylu wykończenia wnętrz – łącząc ze sobą jedynie kolory lub podobne materiały wykończeniowe ewentualnie wykańczając mieszkanie bez zachowania wyraźnego stylu. Są jednak tacy, dla których spójność w wykończeniu wnętrza jest najważniejsza. Sprawdź przegląd popularnych stylów i wybierz taki, który będzie ci odpowiadał!
Z poradnika dowiesz się
Jakie style wykończenia wnętrz są najmodniejsze w 2022?
Moda dotycząca stylów wykończenia wnętrz nie zmienia się może tak szybko jak dotycząca ubrań, ale i tak ulega wahaniom. Style pojawiają się, zyskują uznanie, są stosowane powszechnie, ale później są zastąpione przez inne. Jakie zatem są najmodniejsze w 2022 roku? Wśród nich z pewnością należy wymienić:
- Vintage – styl przejawiający się fascynacją naturą, ekologią, przedmiotami w klimatach boho i handmade, często wykonanymi z materiałów pochodzących z recyklingu.
- Nowoczesny minimalizm – w kolorach ziemi, tj. szarości, beżu, brązu czy ochry, z wykorzystaniem mebli modułowych, kanap z niskimi siedziskami. Styl ten od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Pozwala na kształtowanie przestronnych, jasnych wnętrz z niewielką liczbą mebli i dodatków. Wymaga podejścia funkcjonalnego i wyeliminowania tego, co we wnętrzu okazuje się niepotrzebne.
- Japandi – charakterystyczne są tu nawiązania do sztuki Kraju Kwitnącej Wiśni oraz elementów wyposażenia – niskich siedzisk, puf, stolików i tym podobnych. To minimalistyczny styl, w którym połączone są przy tym trendy japońskie oraz skandynawskie. Aranżacje wnętrz w stylu japandi są przytulne i funkcjonalne zarazem.
- Styl inspirowany wzornictwem lat 80., nazywany również stylem Memphis – jego silnym akcentem są meble utrzymane w krzykliwych kolorach, ozdobione pstrokatymi printami, ale i meble w nietypowych kształtach.
Jednak wykaz modnych stylów wykończenia wnętrz na 2022 rok nie kończy katalogu aranżacji, z jakich również można skorzystać. Czasem warto postawić nie na modę, ale na funkcjonalność i uniwersalność, zaś ciekawe realizacje kształtować przy operowaniu dodatkami, jakie zawsze można w krótkim czasie zmienić. Poznaj inne style wystrojów wnętrz, zwłaszcza jeśli w niedługim czasie planujesz remont pokoju!
Poniżej przedstawiamy ranking 129 935 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
1. Styl nowoczesny
Pojęcie nowoczesnego stylu wykończenia wnętrza często jest mylone ze stylem współczesnym, czyli nawiązującym do panującej obecnie mody na wykończenia wnętrz. Nic bardziej mylnego – styl nowoczesny (modernistyczny) nawiązuje do trendów architektonicznych XX wieku.
Wykończenie wnętrza w nowoczesnym stylu wnętrzarskim – najważniejsze cechy:
- oszczędność w dekoracjach,
- forma geometryczna, linie proste,
- przestronne wnętrza,
- prostota mebli i minimalizm wykończenia,
- gładkie powierzchnie ścian i podłóg,
- biel, betonowe płyty, odcienie szarości.
2. Styl klasyczny
Klasyka w wykończeniu mieszkań jest niezawodna i ponadczasowa – wciąż ma się dobrze w wielu polskich domach. Wykończenie wnętrz – aranżacje w stylu klasycznym nie oznaczają, że mieszkanie musi być staroświeckie – odpowiedni dobór dodatków i kolorów sprawi, że w klasycznym wnętrzu poczujemy się "domowo" i bezpiecznie.
Wykończenie wnętrza w stylu klasycznym – najważniejsze cechy:
- stonowana kolorystyka (szarość, brąz, beże łączone z bielą),
- szlachetne gatunki drewna,
- materiały: drewno, kamień, dywany, skóra,
- zdobione żyrandole i lampy.
3. Styl loftowy (industrialny)
Style w architekturze wnętrz często korespondują z dawnymi trendami. Tak też jest z klimatem aranżacji wnętrz industrialnym w Polsce, który ma swój początek w latach 90. ubiegłego wieku (w USA – w latach 50. XX wieku). Najważniejsze cechy to prostota, surowa forma i minimalizm w każdym calu. Co ciekawe – odpowiedni dobór materiałów sprawi, że wnętrze wykończone w loftowym stylu będzie ciepłe i przyjazne w odbiorze.
Wykończenie wnętrza w stylu loftowym – najważniejsze cechy:
- nowoczesny design i minimalizm,
- surowa stylistyka, otwarta przestrzeń,
- cegła, beton, duże przeszklenia, metal,
- wysokie sufity, stonowane kolory.
4. Styl prowansalski
Eleganckie, wykończone drewnem, ale zarazem staromodne – z dodatkami w kolorze lawendy. Styl prowansalski to sielska odmiana stylu rustykalnego. Styl prowansalski nie kopiuje dziś 1:1 wystroju domów w południowo-wschodniej Francji, ale stara się być wyidealizowanym wyobrażeniem tego, jak one wyglądają.
Styl aranżacji wnętrz prowansalski cechuje się wykorzystaniem:
- naturalnych tkanin (takich jak bawełna, len, płótno),
- mebli z jasnego i lekkiego drewna,
- niebieskich i fioletowych dodatków (pastele),
- haftowanych zasłon, ludowych ornamentów.
5. Styl art deco
Jakie są style wnętrz we współczesnych aranżacjach? Te wykorzystujące styl aranżacji art deco często są mieszanką stylistyki z czasów międzywojennych z elementami nowoczesnego klimatu. Na pierwszym planie jest tu luksus, najlepsze jakościowo materiały, egzotyczne drewno w połączeniu z marmurem, szkłem i skórą.
Wykończenie wnętrza w stylu art deco – najważniejsze cechy:
- solidne meble tapicerowane,
- wysokiej jakości parkiet,
- antyki i wzorzyste materiały,
- biel i szarość połączona z czernią i głęboką czerwienią.
6. Styl vintage

Czy da się połączyć tradycję z nowoczesnością i na tej podstawie stworzyć przyjazny styl wnętrza? Inspiracje można czerpać z przeszłości. Rozwiązaniem jest klimat vintage, który w USA (inspiracje latami 50. XX wieku) wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce (nawiązania do stylistyki, mebli i dodatków rodem z epoki PRL-u).
Wykończenie wnętrza w stylu vintage – najważniejsze cechy:
- kryształowe dodatki,
- połączenie starych bibelotów z nowoczesnym wykończeniem wnętrza,
- odnowione meble i stare sprzęty.
7. Styl glamour
Przepych, blask i blichtr – te trzy słowa dobrze definiują styl glamour, szczególnie gdy przesadzi się z luksusowymi i stylizowanymi dodatkami. W glamour bardzo ważną rolę odgrywa kolorystyka – biel połączona jest ze złotem, różem i czernią.
Styl wykończenie wnętrza glamour cechuje się głównie wykorzystaniem:
- mebli tapicerowanych;
- licznych zdobień;
- dużych luster;
- szklanych stolików z błyszczącymi elementami;
- kryształowych żyrandoli;
- srebrnych ram zdjęć;
- różowych dodatków.
Styl ten jest odzwierciedleniem nowoczesnego luksusu, który czerpie inspiracje także z epoki baroku.
Sprawdź: Remonty mieszkań, remonty domów – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o remontach mieszkań
Remont piwnicy nie może polegać na maskowaniu śladów wilgoci, plam i zacieków. Takie działanie sprawi, że problem wróci po kilku miesiącach, czyniąc dodatkowe szkody i narażając budżet na kolejne wydatki. Odnowienie starej piwnicy powinno polegać przede wszystkim na znalezieniu przyczyny zawilgocenia, osuszeniu jej i wykonaniu prawidłowej termoizolacji. Jak krok po kroku przeprowadzić generalny remont piwnicy i ile to kosztuje? Sprawdź!
15.06.2022Mieszkanie w stanie deweloperskim nie jest lokalem wykonanym w standardzie pod klucz. Oznacza to tyle, że nie możesz się do niego z miejsca wprowadzić. Potrzebne będzie przeprowadzenie pewnych prac remontowych. Ile trwa remont mieszkania w takiej sytuacji? To zależy od Twoich wymagań.
14.06.2022Cena i kosztorys remontu pokoju lub salonu zależą od zakresu prac, stanu wyjściowego i metrażu pomieszczenia. Stosunkowo mało będą kosztować podstawowe prace – pomalowanie ścian, lakierowanie podłogi i przegląd instalacji elektrycznej. Kompleksowe zmiany będą znacznie droższe. Jak zrobić remont pokoju i ile kosztują prace? Jak przygotować się do tego?
15.06.2022Jak udekorować ścianę w salonie? Jedni stawiają na nowoczesne wykończenie ścian (np. ściana z brokatem, ściana z luster), inni wolą klasykę (dla nich jest ściana w salonie z cegły lub drewniana), a coraz częściej wybierane są odważne aranżacje – np. ozdobna ściana z kwiatów lub skąpana w złocie. Co wybrać? Które aranżacje ścian w salonie są modne? Jak ozdobić ścianę w salonie?
01.07.2022W 2022 roku nie spada zainteresowanie usługami remontowymi. W Raporcie o budowie domów Oferteo.pl znajdziemy informację, że blisko 70% ankietowanych doświadczyło wzrostu cen materiałów budowlanych. Mimo to Polacy często podejmują decyzję o renowacji swoich mieszkań i domów. Z danych serwisu wynika również, że najczęściej poszukiwani są fachowcy od malowania ścian, tynkowania i montażu płyt gipsowo-kartonowych.
26.01.2023Liczba Polaków, którzy zdecydowali się na remont mieszkania w pierwszych miesiącach 2021 r., zwiększyła się o 150% w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 r. Z raportu Oferteo.pl wynika, że w czasie lockdownu popyt na usługi specjalistów remontowych zmniejszył się, ale tuż po jego zakończeniu zaczął gwałtownie rosnąć. Zlecenia dotyczą najczęściej 4-5 pomieszczeń, natomiast największe zapotrzebowanie dotyczy malowania i montażu płyt gipsowo-kartonowych.
09.01.2023