Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
specjalista mocuje płyty gipsowo-kartonowe na poddaszu

Adaptacja poddasza krok po kroku. Projekt, formalności, koszt

Adaptacja poddasza krok po kroku. Projekt, formalności, koszt

Poddasze w domach jednorodzinnych, szeregowych, bliźniaczych, jak i w wielu budynkach może mieć charakter nieużytkowy, i być przeznaczone do magazynowania różnych rzeczy, ale i użytkowy. Poddasze może szybko zwiększyć powierzchnię mieszkalną w twoim domu. Zobacz, jak przeprowadzić proces adaptacji i remontu poddasza. Jak się do tego zabrać i jakich formalności należy przy tym w szczególności dopełnić?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 29 czerwca 2022 29.06.2022 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 143342 Specjalistów od Remontów Mieszkań blisko Ciebie

Czytaj też: Remonty mieszkań

Adaptacja poddasza – jakie warunki należy spełnić, aby zaadaptować poddasze na powierzchnię użytkową?

Już w trakcie budowy domu, na której specjalizują się profesjonalne firmy budujące domy, możesz zdecydować się na postawienie domu z poddaszem użytkowym, gdzie najczęściej znajdują się pokoje domowników czy łazienka, albo i inne pomieszczenia o różnym przeznaczeniu. Adaptowanie poddasza w trakcie realizacji inwestycji jest najprostsze, ale nie jest tak, że nie możesz tych prac przeprowadzić już po wybudowaniu obiektu. Jak wygląda adaptacja poddasza w praktyce? Projekt prac jest podstawą ich wykonania, ale zanim zostanie on zrealizowany, musisz spełnić odpowiednie warunki:

  • Pomieszczenia na poddaszu muszą mieć minimalną wysokość – pełne wykorzystanie powierzchni jest możliwe w przypadku, gdy wysokość pomieszczeń to co najmniej 1,9 metra. Formalnie wymagana wysokość lokali na poddaszu to 2,2 m, przy czym w tych, w których są skosy, mogą mieć średnią wysokość od 1,9 m wzwyż.
  • Przeprowadzenie ekspertyzy technicznej pomieszczenia (zwłaszcza w przypadku adaptacji poddasza w starym domu), polegającej na ocenie przez fachowca stanu stropu, więźby itp.
  • Przygotowanie projektu i wniosku na adaptację poddasza – projekt musi być wykonany przez uprawnionego architekta. Jest to projekt architektoniczno-budowlany, który musi zakładać np. ocieplenie połaci dachowej i ułożenie posadzki oraz ocieplenie i wykończenie ścian.
Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 143 342 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Adaptacja poddasza w 2022 roku – formalności i przepisy

Zagospodarowanie poddasza, które dotychczas pełniło po prostu magazynową funkcję strychu, wymaga dopełnienia pewnych formalności. Musisz mieć świadomość tego, że każda większa przebudowa poddasza (która związana jest z podjęciem poważnej ingerencji w konstrukcję czy wygląd budynku, polegająca na budowie lukarny, wstawianiu okien, zmianie więźby dachowej czy wzmocnieniu stropu), będzie wymagała zgłoszenia jej zgodnie z nowymi przepisami do urzędu albo wystąpienia do urzędu o pozwolenie na przebudowę poddasza na starych zasadach.

W przypadku, gdy przestrzeni pod dachem jest zbyt mało, a ty chcesz koniecznie dokonać adaptacji poddasza, pojawi się potrzeba zmiany konstrukcji dachu lub podniesienia ścianki kolankowej. Musisz sprawdzić w zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w dokumencie o warunkach zabudowy, czy będzie to w ogóle możliwe. Znajdują się tam informacje dotyczące m.in. dopuszczalnej wysokości budynku. Przy tak krytycznych decyzjach warto skonsultować się ze Specjalistą od remontów mieszkań z Warszawy lub innego miasta w Twojej okolicy, który może wpłynąć nie tylko na wygląd, ale też bezpieczeństwo twojego domu.

Adaptacja poddasza z pozwoleniem na budowę

Adaptacja strychu może wymagać uzyskania pozwolenia na budowę. Jest ono wymagane, jeśli modernizacja przestrzeni polega na przeprowadzeniu prac wymagających takiego dokumentu lub gdy budynek, w którym planowane jest wykonanie robót budowlanych jest wpisany do rejestru zabytków.

Jak wygląda pod względem formalnym adaptacja poddasza? W starym i nowym budynku uzyskanie pozwolenia na budowę będzie wymagane, gdy roboty polegają na:

  • rozbudowie lub nadbudowie,
  • przebudowie przegród zewnętrznych lub elementów konstrukcyjnych.

Jeśli w takich sytuacjach dokonasz adaptacji poddasza bez pozwolenia, kary, jakie zostaną na ciebie nałożone, mogą nawet obejmować obowiązek rozebrania przebudowanego strychu jako samowoli budowlanej.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę przy adaptacji strychu?

By uzyskać pozwolenie na budowę przy adaptacji strychu, powinieneś:

  1. Wypełnić wniosek na urzędowym formularzu.
  2. Zgromadzić wymagane dokumenty – trzy egzemplarze projektu budowlanego, zaświadczenie o wpisaniu autora projektu na listę członków izby samorządu zawodowego, oświadczenie o przysługującym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeśli jest wymagana przez przepisy o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym.
  3. Złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.
  4. Poczekać na rozpatrzenie sprawy i wydanie pozwolenia na budowę, co nastąpi w ciągu 65 dni.

Adaptacja poddasza ze zgłoszeniem

Nie zawsze adaptacja poddasza nieużytkowego na użytkowe wymagać będzie uzyskania pozwolenia na budowę. Może okazać się, że wystarczy zgłosić działania do właściwego urzędu. Jeśli poddasze znajduje się w całkiem dobrym stanie technicznym i nie wymaga przeprowadzania robót budowlanych, które obligują cię do uzyskania pozwolenia, a budynek nie widnieje w rejestrze zabytków, możesz dokonać adaptacji poddasza na zgłoszenie. To właściwie remont poddasza. Formalności wymagają wypełnienia wniosku i podania informacji o rodzaju, zakresie, sposobie wykonania i terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Dołącz do niego:

  • rysunek prezentujący usytuowanie budynku na działce,
  • opis techniczny budynku,
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • zaświadczenie o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania budynku z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
  • ekspertyzę techniczną.

Urząd będzie miał 30 dni na rozpatrzenie zgłoszenia, a jeśli nie zgłosi sprzeciwu, możesz rozpoczynać adaptację poddasza.

Adaptacja poddasza krok po kroku

poddasze docieplone wełną mineralną

Teraz czas na konkrety, czyli omówienie procesu adaptacji poddasza. Należy podjąć następujące czynności.

1. Sprawdzenie stanu konstrukcji więźby dachowej i samego dachu

Jeśli jest sucha, niezaatakowana przez grzyby czy szkodniki, można przykręcić do niej ocieplenie i obudowę z płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli dach nie jest w najlepszym stanie, warto wymienić jego konstrukcję, a przy okazji podnieść ściankę kolankową, dla zwiększenia wysokości pomieszczeń i tym samym możliwości adaptacji poddasza.

2. Wzmocnienie i zaizolowanie akustyczne stropu

Może pojawić się potrzeba jego wzmocnienia, np. przez zastosowanie dodatkowych belek przy stropach drewnianych, a przy ciężkim wypełnieniu można strop zastąpić płytą nośną z betonu. Strop powinien być wygłuszony, np. za pomocą podłogi pływającej.

3. Wybudowanie schodów

Na nieużytkowy strych czy poddasze prowadzi zwykle drabinka lub wysuwane schody strychowe. Jednak korzystanie z nich na co dzień jest niekomfortowe. Dlatego trzeba zaplanować wykonanie nowych schodów, najlepiej na środku budynku, równolegle do kalenicy. Kąt nachylenia schodów ma wynosić maksymalnie 40 stopni, a żeby były one wygodne w użytku, podwójna wysokość stopnia i jego szerokości powinna dać w sumie 60–65 cm. Wysokość stopnia nie powinna być większa niż 19 cm (najlepiej, by wynosiła 15 cm), a szerokość powinna mieć 30–32 cm.

4. Wstawienie okien dachowych

Dobrze doświetlone poddasze stanie się przestrzenią przyjemną do zamieszkania. Powierzchnia okien zgodnie z przepisami powinna być równa 1/8 powierzchni podłogi – takie normy obowiązują w przypadku pomieszczeń przeznaczonych na pobyt stały ludzi. Można umieścić na poddaszu okna pionowe, fasadowe w ścianie szczytowej, w lukarnach, okna montowane w połaci dachu wraz ze świetlikami dachowymi czy okna kolankowe.

5. Docieplenie poddasza

Przestrzeń ta nie powinna przegrzewać się latem i nadmiernie wychładzać zimą. Do ocieplenia połaci stosuje się najczęściej wełnę mineralną z włókna skalnego lub szklanego.

6. Postawienie ścianek działowych

Przeważnie są one budowane z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych oraz profili stalowych.

7. Wykończenie sufitu

Dobrym pomysłem może być wykonanie sufitu podwieszanego lub też wyeksponowanie belek dachowych, co jednak wymaga większego nakładu prac.

8. Poprowadzenie instalacji

W pomieszczeniach mieszkalnych konieczna jest instalacja grzewcza i instalacja elektryczna. Jak prawidłowo wykonać instalację elektryczną w domu?), ale jeśli na poddaszu ma być też łazienka, należy doprowadzić wodę i kanalizację na górę.

Na koniec wystarczy wykończyć ściany i podłogi w wybrany sposób i wnieść meble na zaadaptowane poddasze, by móc tam zamieszkać.

Ile kosztuje adaptacja poddasza w 2022 roku? Orientacyjna cena

Musisz naszykować się na to, że poniesiesz niemałe koszty adaptacji poddasza. Wydatki wzrosną, jeśli konieczne będzie wykonanie ścianki kolankowej, wyższej niż obecnie, czy zmiana konstrukcji dachowej. Do tego kosztochłonne jest wzmocnienie lub wymiana stropu, jeśli nie jest on w stanie przenosić określonych obciążeń, które powstają po adaptacji poddasza. Przed wyborem wykonawcy i podjęciem decyzji zapoznaj się z ofertami Specjalistów od remontów mieszkań z Poznania lub innych miast. Cena samego projektu adaptacji wynosi około 1500–2500 zł. Ile kosztuje wykończenie poddasza? Tu kwoty liczone są indywidualnie.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące adaptacji poddasza

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco